Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tempotaxi » pon 27 dub, 2026 8:42 pm

Dvojkolí tam je, nákolek je přesně jen zeslaben, není kompletně obroušen.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 28 dub, 2026 8:24 am

Bohužel na těch fotkách moc vidět není, u 5n podvozku kolik máte ubrán okolek - síla okolku je u cca 0,8 až 0,9 mm, aby tam něco zůstalo takže úběr 0,5 mm, pak jedině další vůle v hrotech pro těch 475 mm.
Tady Maruna s Kotnauerem před 65 lety:
Hx_11.jpg
Hx_11.jpg (26.48 KiB) Zobrazeno 2011 krát
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 28 dub, 2026 2:34 pm

Hx pro trafa šel do laku, tady pohled na podvozek a jak jsou vidět dvojkolí. Teď bude chvíli čekat na popis, který je poněkud rozsáhlý a tak mi to bude chvíli trvat. Budky budou šedé.
Hx_12.jpg

Hx_13.jpg

Stejné mosty byly i na 8n vozech s podvozky 26-2.8 i Y25Cs.
Naposledy upravil Mcx dne úte 28 dub, 2026 2:43 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 28 dub, 2026 2:42 pm

Tady mosty pro 10n hlubiňáky, ten poslední, zaprášený je před 40 lety stavěný Hx podle knihy Maruna Kotnauer Železniční modelářství IV, již tehdy věkovitá, více jak 20 let stará kniha.
Hx_14.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tempotaxi » úte 28 dub, 2026 3:44 pm

Protože nevlastním tiskárnu 3D tisk a ani nerozumím programům na 3D tisk, tak vše musím dělat postaru.
Když někoho oslovím, co dělá 3D tisk, tak nejprve není problém, pak to je hodně práce, nemáte na to, a dalších sto důvodů proč to nejde, mně se nechce, prostě jinak řečeno práce jim nevoní, takže ať jdou do ….
Takže nejprve se udělají bočnice, přidají se ložiska, vlepí se pár výztuh a osází se podvozek dvojkolím.
Každým vlepeným dílem se tuhost podvozku zlepšuje až je vše hotové, tak se upraví dvojkolí.
Většinou je to 1, 3 a 5 dvojkolí. Dvojkolí upnu do vrtačky a pilníkem obrušuji nákolek a to podle oka a podle toho, aby byl zajištěn průjezd do oblouku 475 mm.
Základem podvozku jsou desky a profily evergreen, odlitky nárazníků, brzd, ložiskových domků, listových pér, brzdových budek. Dále se požívají lepty ok, kotev a další drobnosti.
Popis vyrobím na inkoustové tiskárně.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 28 dub, 2026 4:50 pm

Samozřejmě je mně to jasné, obdivuji rychlost tvorby. Já mám jen vyhraněné oblasti zájmu, takže takovou šířku modelů bych neuživil, ale nároky se u mne zvedly a spolupráce s těmi co kreslí a tisknou mi přináší potěšení.
V záběru modely z produkce 3D tisku, až na ten Balm na 2 koleji.
Hx_15.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod T000.0 » pát 01 kvě, 2026 1:16 pm

Tempotaxi píše:Protože nevlastním tiskárnu 3D tisk a ani nerozumím programům na 3D tisk, tak vše musím dělat postaru.
Když někoho oslovím, co dělá 3D tisk, tak nejprve není problém, pak to je hodně práce, nemáte na to, a dalších sto důvodů proč to nejde, mně se nechce, prostě jinak řečeno práce jim nevoní, takže ať jdou do ….


Vymodelovat dobře vypadající model vagónu nebo lokomotivy je něco úplně jiného než vymodelovat madlo ke skřínce nebo stojánek na mobil. Takže se není čemu divit, že si na to jen tak někdo netroufne. Protože vymodelovat některé zdánlivě jednoduché tvary nemusí být tak jednoduchý jak si člověk myslí. Nebo si jen nechce naběhnout na vidle, kdy výsledek nebude podle očekávání zákazníka. Což se zrovna u modelařiny může stát.
T000.0
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát 18 dub, 2025 3:46 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 07 kvě, 2026 6:46 pm

Tady současný stav vozů Hx 10n, prototypový má popisy a klanice jen na koncích, hlavní popis musím trochu upravit - nevejde se s brzdovým potrubím, opačná strana je ok. Atrochu fotek dalších dvou.
Hx_16.jpg

Hx_17.jpg

Hx_18.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 07 kvě, 2026 6:47 pm

Hx_19.jpg

Hx_20.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 07 kvě, 2026 7:47 pm

Na posledním snímku je 10 nákladních vagonů, 9x stavebnice 3D tisk a 1x ruční stavba - Evergreen, žádný tovární produkt :D
Pod nimi 36 dvojkolí s profilem RP25, a 10 dvojkolí Code 88, H0 fine
Hx_21.jpg

Hx_22.jpg

Hx_23.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 02 čer, 2026 8:35 am

Konečně už mám zase částečně pohyblivou pravou ruku, a tak jsem mohl dodělat dlouho rozdělaný model. Vlastně jde jen o úpravu modelu vozu Taes/Zaz od MTB. Jak už jsem před časem psal, koupil jsem dvouvozový set těchto vozů od MTB, ale protože modely mají spoustu chyb a opravit vše prakticky nelze, putovali do zadní řady ve vitríně. Nakonec na ně taky došlo a já se rozhodl jeden vůz ze setu alespoň částečně upravit. Nechtěl jsem model nějak zásadně rozřezávat, spíš jen některé díly vyměnit, nebo poupravit. Vyměnil jsem podvozky za stejný typ, ale od Bramosu, stejně tak nárazníky nahradily odlitkové, drobné díly jako stupačky, kotvičky, madla pod nárazníky, žebříky, plošinky atd. jsou z leptů, 3D tisku a drátků. Nad posuvné dveře jsem z hliníkového plechu naohýbal okapničku. Na spodek vozu jsem naznačil brzdový systém. Původně jsem měl v úmyslu udělat ho ve zjednodušeném výrobním nátěru, tedy červenohnědá skříň, šedostříbrná posuvná střecha, větrací klapky a černý rám. Uvědomil jsem si ale, že tímto barevným schématem, bych podtrhl jednu z největších nepřesností modelu a to, moc vysoko umístěné větrací klapky. Takže zvítězilo zjednodušené barevné schéma s celočervenou skříní a černým rámem. Obtisky jsou od MArfDKnL. Mám jiné číslo i na druhý vůz ze setu, takže přestavba čeká časem i jeho. Pro srovnání přidávám foto obou vozů, před a po úpravě. :D
Přílohy
DSCN3245.JPG
IMG_20260601_171655524.jpg
DSCN3247.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 407
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » úte 02 čer, 2026 7:46 pm

Ahoj Milane, pěkné, mně se nechtělo hrát s těma plošinkama, ale zase jsem vyměnil ty příliš silné třmenové stupačky - měly by být černé ... no jo je to zmetek, ale tak to vypadá aspoň jak vagon
Taes_1.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » úte 02 čer, 2026 8:03 pm

Ahoj Milane, Tvoje přestavba mi byla inspirací, s těma stupačkama jsem měl dilema, nakonec jsem je alespoň zeslabil, ale pořád jsou obludné. A máš pravdu, mají být černé, to určitě napravím, pokud je tedy rovnou nevyhodím a neudělám z drátu. Mimochodem, věděl bys, kdy se u těchto vozů dělali rekonstrukce těch tažných kotviček na bocích rámu? Nebo snad už to pozdější série měli takto z výroby? :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 407
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » stř 03 čer, 2026 12:46 pm

Já jsem ty stupačky dělal z "žrádla do koně", originál úhelník 50x50 mm.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2824
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník