Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Poplatek 3€ od 1.7.2026

Příspěvekod BohousP » pát 19 čer, 2026 7:54 am

Při včerejší objednávce na Aliexpressu jsem si všiml, že součástí kalkulace (zatím ne u všech prodejců) je už i položka Tax ve výši 3,63€ a pak také záporná "VAT adjustment" (nastavení DPH). Vypadá to tedy tak, jak jsem v diskuzi předpokládal už před měsícem. Poplatek bude vybírat prodejce a ten je odvede spolu s DPH při dovozu do EU. Doufejme, že čeští celníci to rychle pochopí a nebudou prudit (zejména pak vymahači České pošty). Z popisu není úplně jasný způsob výpočtu, ale snad to fungovat bude. Je to v zájmu všech, když už to musíme platit.
Bohužel, některé věci to hodně prodraží (podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou položku). Koupit jednu součástku za 0.5€ ji prodraží na sedminásobek.
Přílohy
Screenshot_2026-06-19-09-52-44-080_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 3075
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Poplatek 3€ od 1.7.2026

Příspěvekod vvitty » pát 19 čer, 2026 8:59 am

BohousP píše:Bohužel, některé věci to hodně prodraží (podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou položku). Koupit jednu součástku za 0.5€ ji prodraží na sedminásobek.


Podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou TARIFNI položku -> kdyz si koupis pet ruznych motorku, porad je to jedna tarifni polozka a melo by to vyjit na 3 EUR. Kdyz si koupis tri motorky motorek, jednu LED, jeden dratek mas to za tri tarifni polozky a tedy 9 EUR.
Otazkou samozrejme je jak to implementuje Cinan a jestli se takovymi malichernostmi bude zaobirat, nebo proste napali hromadne 3 EUR za kazdou polozku v kosiku ...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2860
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Poplatek 3€ od 1.7.2026

Příspěvekod BohousP » pát 19 čer, 2026 9:34 am

vvitty píše:
BohousP píše:Bohužel, některé věci to hodně prodraží (podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou položku). Koupit jednu součástku za 0.5€ ji prodraží na sedminásobek.


Podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou TARIFNI položku -> kdyz si koupis pet ruznych motorku, porad je to jedna tarifni polozka a melo by to vyjit na 3 EUR. Kdyz si koupis tri motorky motorek, jednu LED, jeden dratek mas to za tri tarifni polozky a tedy 9 EUR.
Otazkou samozrejme je jak to implementuje Cinan a jestli se takovymi malichernostmi bude zaobirat, nebo proste napali hromadne 3 EUR za kazdou polozku v kosiku ...

Doufejme, že to tak bude. Koupit pár odporů, každý jiné hodnoty nebo watáže by mohlo být zajímavé...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 3075
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Poplatek 3€ od 1.7.2026

Příspěvekod vvitty » pát 19 čer, 2026 11:55 am

BohousP píše:Doufejme, že to tak bude. Koupit pár odporů, každý jiné hodnoty nebo watáže by mohlo být zajímavé...


To je oficialni vyklad smernice.
Jak to Cinan implementuje samozrejme netusim. Stejne jako netusim jestli to bude deklarovat bez ohledu na obsah stylem jeden balik - jedna polozka.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2860
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Poplatek 3€ od 1.7.2026

Příspěvekod michal_n_cz » pát 19 čer, 2026 3:03 pm

BohousP píše:
vvitty píše:
BohousP píše:Bohužel, některé věci to hodně prodraží (podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou položku). Koupit jednu součástku za 0.5€ ji prodraží na sedminásobek.


Podle směrnice EU jsou ty 3€ za každou TARIFNI položku -> kdyz si koupis pet ruznych motorku, porad je to jedna tarifni polozka a melo by to vyjit na 3 EUR. Kdyz si koupis tri motorky motorek, jednu LED, jeden dratek mas to za tri tarifni polozky a tedy 9 EUR.
Otazkou samozrejme je jak to implementuje Cinan a jestli se takovymi malichernostmi bude zaobirat, nebo proste napali hromadne 3 EUR za kazdou polozku v kosiku ...

Doufejme, že to tak bude. Koupit pár odporů, každý jiné hodnoty nebo watáže by mohlo být zajímavé...


Já jsem něco objednaval před pár dny a už jsem vybíral nabídky u kterých to ještě nic nepřidávalo. Ale zkusmo jsem zkusil dák ko košíku nějaké dvě položky z nějaké multinabídky - počítalo to dvakrát, třikrát, atd. Nevím jestli to je definitivní.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 886
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod JenikPluto » ned 21 čer, 2026 10:34 am

Je to celkem sranda, protoze ta samotna uprava, dana smernici 2026/382 je pomerne strucna:

Kód: Vybrat vše
Článek 2

Od 1. července 2026 do 1. července 2028 se na zboží v zásilce, jejíž vlastní hodnota nepřesahuje celkovou částku 150 EUR, namísto osvobození zrušeného podle odstavce 1 tohoto nařízení, použije clo ve výši 3 EUR za každou položku, je-li:

a) dovoz zboží osvobozen od DPH v souladu s čl. 143 odst. 1 písm. ca) směrnice 2006/112/ES, nebo

b) zboží v poštovní zásilce ve smyslu čl. 1 bodu 24 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2015/2446.


Jestli je k tomu nekde provadeci predpis, tak se mi ho nepodarilo najit.

Pokud jde o nakupy na Ali a podobne, tak se podle me nabizi reseni v podobe kumulace nakupu pro vic lidi pres jednoho cloveka tak, aby hodnota byla nad 150 EUR a pak to normalne proclit + dodanit. Bude to sice drazsi nez doted, ale levnejsi, nez tak prechodna pakarna...

Dohadovat se na zaklade te smernice s celnikama bude fakt lahudka...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 471
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Daň a clo pro zásilky ze třetích zemí

Příspěvekod michal_n_cz » ned 21 čer, 2026 4:10 pm

JenikPluto píše:Je to celkem sranda, protoze ta samotna uprava, dana smernici 2026/382 je pomerne strucna:

Kód: Vybrat vše
Článek 2

Od 1. července 2026 do 1. července 2028 se na zboží v zásilce, jejíž vlastní hodnota nepřesahuje celkovou částku 150 EUR, namísto osvobození zrušeného podle odstavce 1 tohoto nařízení, použije clo ve výši 3 EUR za každou položku, je-li:

a) dovoz zboží osvobozen od DPH v souladu s čl. 143 odst. 1 písm. ca) směrnice 2006/112/ES, nebo

b) zboží v poštovní zásilce ve smyslu čl. 1 bodu 24 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2015/2446.


Jestli je k tomu nekde provadeci predpis, tak se mi ho nepodarilo najit.

Pokud jde o nakupy na Ali a podobne, tak se podle me nabizi reseni v podobe kumulace nakupu pro vic lidi pres jednoho cloveka tak, aby hodnota byla nad 150 EUR a pak to normalne proclit + dodanit. Bude to sice drazsi nez doted, ale levnejsi, nez tak prechodna pakarna...

Dohadovat se na zaklade te smernice s celnikama bude fakt lahudka...

JP


Dám odkaz:
https://celnisprava.gov.cz/cz/aktuality ... obchod.pdf

Z toho vyplívá že vyhnout se nikdy nejde paušálnímu clu pokud je DPH vybráno IOSS.

Zároveň je tam i zajímavá tabulka s příkladem, kdy i paušální clo na jedné zásilce může být rozdílné - záleží, který formulář se použije...

Paušálnímu clu 3EUR se pravděpodobně dá vyhnout u malých zásilek do 150 EUR z preferenčních zemí (např. s Velká Británie, Kanada, Japonsko, Jižní Korea, Turecko ale i např. Vietnam, Indie, státy EFTA - Norsko, Švýcarsko) pokud není DPH vybráno IOSS, lze platit procentuální případně nulové clo. Je tam nutné splnit/doložit nějaké další formality prohlášení o původu atd.

Jinak to paušální clo je takový dočasný kočkopes. Od r. 2028 by měl být nový EU systém a bude to zase procenty.
Cituji:
Dočasné clo se použije do 1. července 2028. Po tomto datu proto bude zboží prodávané v rámci
transakcí, které lze považovat za prodej na dálku, bez ohledu na jeho hodnotu podléhat běžné celní
sazbě.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 886
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Předchozí

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků