JenikPluto píše:Je to celkem sranda, protoze ta samotna uprava, dana smernici 2026/382 je pomerne strucna:
- Kód: Vybrat vše
Článek 2
Od 1. července 2026 do 1. července 2028 se na zboží v zásilce, jejíž vlastní hodnota nepřesahuje celkovou částku 150 EUR, namísto osvobození zrušeného podle odstavce 1 tohoto nařízení, použije clo ve výši 3 EUR za každou položku, je-li:
a) dovoz zboží osvobozen od DPH v souladu s čl. 143 odst. 1 písm. ca) směrnice 2006/112/ES, nebo
b) zboží v poštovní zásilce ve smyslu čl. 1 bodu 24 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2015/2446.
Jestli je k tomu nekde provadeci predpis, tak se mi ho nepodarilo najit.
Pokud jde o nakupy na Ali a podobne, tak se podle me nabizi reseni v podobe kumulace nakupu pro vic lidi pres jednoho cloveka tak, aby hodnota byla nad 150 EUR a pak to normalne proclit + dodanit. Bude to sice drazsi nez doted, ale levnejsi, nez tak prechodna pakarna...
Dohadovat se na zaklade te smernice s celnikama bude fakt lahudka...
JP
Dám odkaz:
https://celnisprava.gov.cz/cz/aktuality ... obchod.pdfZ toho vyplívá že vyhnout se nikdy nejde paušálnímu clu pokud je DPH vybráno IOSS.
Zároveň je tam i zajímavá tabulka s příkladem, kdy i paušální clo na jedné zásilce může být rozdílné - záleží, který formulář se použije...
Paušálnímu clu 3EUR se pravděpodobně dá vyhnout u malých zásilek do 150 EUR z preferenčních zemí (např. s Velká Británie, Kanada, Japonsko, Jižní Korea, Turecko ale i např. Vietnam, Indie, státy EFTA - Norsko, Švýcarsko) pokud není DPH vybráno IOSS, lze platit procentuální případně nulové clo. Je tam nutné splnit/doložit nějaké další formality prohlášení o původu atd.
Jinak to paušální clo je takový dočasný kočkopes. Od r. 2028 by měl být nový EU systém a bude to zase procenty.
Cituji:
Dočasné clo se použije do 1. července 2028. Po tomto datu proto bude zboží prodávané v rámci
transakcí, které lze považovat za prodej na dálku, bez ohledu na jeho hodnotu podléhat běžné celní
sazbě.