DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vvitty » pát 04 kvě, 2012 11:25 am

Az budu resit kolejiste, tak uz bude primo v digitalu. Nicmene, jak dobre se da v "analogu" udelat rizeni a zabezpecovacka mohou ukazat i kluci z Podbaby (tedy nakolik se "releove" desky na 74 logice daji povazovat za analog..). A to i presto, ze bych si byl schopen analogove rizeni navrhnout i realizovat sam. Vzhledem k tomu, ze si vse potrebne jsem schopen realizovat sam i pro digital, tak je uspora jasna.

Mimochodem, pro ty kdo by chteli experimentovat s DCC servoprestavniky, tak jsem prihodil sadu kde je k prestavniku rovnou pridane digitalni servo.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2618
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » pát 04 kvě, 2012 3:30 pm

moje velká inspirace proč si pořídit analog byla třeba v Úpici:
Obrázek
Řídící jednotka, kterou dokáže zapojit právě jeden člověk a obsahuje PC 386, které se nedá nahradit, protože na něm běží program napsanej v turbo pascalu a ten nejde na jiném stroji pustit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 04 kvě, 2012 5:25 pm

Ferdo,neřekl bych,že Fleischmann je minorita,ale přít se o to samozřejmě nebudu. :D Že se dají sehnat různé DCC komponenty domácí provenience díky práci i zde profláklých jedinců je fakt,otázkou je do jaké míry snesou srovnání se skutečnými profi výrobky renomovaných výrobců.Další věcí je potom naprogramování příslušného softwaru atd.Stačí se podívat k Shimimu,jak dlouho programoval plány vlaků nebo nově ovládání návěstidel ve stanici. :lol: A to je prosím člověk,který je s PC velký kamarád na rozdíl třeba ode mě. :lol: Takže znovu opakuji,co nejvíce o problematice nastudovat a pak se rozhodovat.Ono je totiž hezké si spočítat komponenty,2 drátky a když Ti pak najednou dojde proud a zjistíš,že potřebuješ ještě booster nebo dva,tak to už je trošku jiná píseň,že?Nic prostě není černobílé a to jsem chtěl mým příspěvkem říci.Já mám kolejiště udělané tak jak mám,popisoval jsem to zde již několikrát a důvody rovněž.Podstatné pro mě je,že mi vše 4 roky funguje bez problémů jak má.Až tedy na moduly vratných smyček,které si žijí vlastním životem a jakmile se finančně zotavím,tak poletí do popelnice a nahradím je profi výrobky.Zdarec všem,ať již digitálistům,analogis
tům či kočkopsům jako já. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod carodej » sob 05 kvě, 2012 6:58 am

fulda píše:OffTopic:
- málokdo to ví, ale já jinej měřák nevlastním, až dneska jsem si začel stavět osciloskop a to teprve bude mazec.


Hi ... osciloskop ani nepotŕebuješ - stačí sonda nebo napojení do compu a tzv. softwarový osciloskop ... s tím mužeš udělat logický analyzátor jak velký chceš ... :D
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod carodej » sob 05 kvě, 2012 7:22 am

Všichni tady skloňujete serva a komplikovanost řešení. Napadlo někdy někoho i to, že možná žádný pravidelný signál pro to ovládání serva ani nepotřebujete ? Stačí ho trochu upravit ... a možná se to i zjednoduší ... :wink: .

Jinak analog kontra DCC ... nějak si neumím představit provoz na běžné stanici (2-3 moduly) se 3-4_mi loko a posunem s dělenými úseky. Vidím jenom obrovskou matici drátových spoju a úseku, několik ovladaču a modlení se abych omylem neposlal dvě analogové loko na stejný úsek (jedno jestli se použijou relé nebo jiný druh binární logiky).
Takže debaty co je levnější a dražší - je off-topic pokud chcete dělat okruh s 5 ti výhybkama dohromady.
Pokud chcete dělat něco rozšiřovatelného (nejenom rozměrově ale i funkčně) je analog vždycky dražší.
Proč ?
- protože přechod na digitál po tom, co dosáhne analog limitu svých možností ...bolí a bolí a vychází finančně dráž než kdyby se začalo hned od začátku s digitálem.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod lajblt » sob 05 kvě, 2012 9:44 am

On ale spor není o to, jestli analog nebo DCC pro jízdu vlaků. Tam je to jasný - DCC má na své straně prakticky samé výhody (pokud pominu počáteční vyšší finanční náročnost). Má prostě možnosti, které v analogu nelze realizovat. Celý spor je o příslušenství. A tam se asi nikdy neshodneme. :(
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kalimero » sob 05 kvě, 2012 10:38 am

Tak to tu sleduju protože se to tak trochu i mě týká, a docela mě z toho vyplynul zajímavý závěr.Zatímco analogisti a kočkopsisti jsou poměrně tolerantní a digitál nezatracují, pouze argumentují i případnými alternativami či nevýhodami DCC, tak digitálisti jsou zatvrzelá militantní komunita která není ochotna uznat žádný argument a neustále si mele svou.(U nás na Valašsku takovému člověku říkáme "suk"A že těch suků tady teda je. :D )
Nicméně protože mám zdravý rozum, zkušenosti životní i analogové a protože jsem absolutní Lama přes DCC, nicméně uznávající jeho přednost, tak jsem začal stavět kočkopsa.Důvody jsou jednoduché:
1)Ve svém věku vím že stejně žádné superkolejiště nepostavím jak z důvodů finančních,časových i bytových a tudíž ho ani nebudu rozšiřovat a pokud bych náhodou vyhrál milión ve sportce tak začnu stejně stavět od nuly
2)hodlám si s vláčky hrát(ano, klidně to přiznávám, já považuju modelařinu za hraní si) a ne tupě kopírovat provoz na skutečné železnici přesně dle předpisů -to nedělám ani ve skutečném životě(myslím to tupé dodržování předpisů, ostatně každý čas od času překročí pov.rychlost, jede na černo a pod.) a nevím proč bych to měl dělat na zdroji své relaxace - kolejišti
3)výhody DCC řízení lokomotiv jsou nepopiratelné a současná cena lokodekodérů(pokud nechci zvuk a stačí mi obyč) je při částce okolo 400-600Kč vzhledem k ceně lokomotiv tolerovatelná
4)naopak DCC řízení příslušenství pro kolejiště kde je +/-10 vyhýbek , jezdit se bude zásadně na ruku bez automatizace a jakýchkoliv zabezpečovaček se mi jeví jako naprosto neadekvátní
5)abych si zadrátoval těch pár vyhýbek mi stačí znalosti z 8 třídy a žárovková zkoušečka, ovládat budu přepínačem přímo přestavníky takže nepotřebuju žádné serva a ani ty relátka a pokud náhodou přestavníky mnou požadované neseženu, tak si je umím vyrobit ze starých relátek(v bazaru 5kč za kus) a schovat pod kolejiště.To u DCC komponentů bych pohořel protože sám si je vyrobit neumím (mé znalosti končí u TTL obvodů) a do studia dnešní mikroelektroniky se pouštět nehodlám, na to už mi chybí ten mladický entuziasmus, a z cen od zavedených výrobců bych se obkreslil.Navíc by to bylo o tom že až se něco pos..re, ( a ono se 100% dřív či později něco pos..re)tak u DCC na to čumím jak žaba z kyšky , je to pro mě jen tajemná černá krabička(někdy bílá aby se Lenz neurazil :) ) a budu ji muset někomu posílat na opravu, zatímco ten vadný přepínač,(relátko,přestavník) dokážu najít a opravit.
Takže abych ty své kecy jaksi shrnul a uzavřel:
Záleží na co a jak chci kolejiště používat, jaké mám finanční možnosti a v neposlední řadě jaké mám znalosti a případnou ochotu se učit.Pro jednoduché věci vyjde vždy analog levněji a jeho pochopení nevyžaduje žádné zvláštní vzdělání , ba dokonce ani bůhvíjak velkou inteligenci :mrgreen: .Čím je kolejiště složitější, tím více převažují výhody digitálu, což ovšem vyžaduje investice navíc, především do vzdělání v dané problematice.
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 05 kvě, 2012 10:54 am

Krásně napsáno kolego :D Jde o to,že na domácí kolejiště nepotřebuji ovládací panel jako na obrázku.Nezatracuji ovšem nikoho,pokud si to tak chce udělat a baví ho to.Ovšem při použití vyobrazených komponent je to raketa. :mrgreen:
Přílohy
223_kl.jpg
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » sob 05 kvě, 2012 3:00 pm

Kalimero píše:....Zatímco analogisti a kočkopsisti jsou poměrně tolerantní a digitál nezatracují, pouze argumentují i případnými alternativami či nevýhodami DCC, tak digitálisti jsou zatvrzelá militantní komunita která není ochotna uznat žádný argument a neustále si mele svou...

To je docela logické, člověk si otevře téma o DCC a tam se alespoň dvacet lidí začne vyjadřovat nad krásou kočkopsa. ... a pak to má následky ...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kalimero » sob 05 kvě, 2012 3:34 pm

No, on to ale spustil autor tématu sám když hned v prvním příspěvku přiznal že elektrice nerozumí vůbec a ptal se co je jednodužší-viz citace"
jak se přešlo na elektřinu, to byl kámen úrazu a tam to i zůstalo. CO je tedy jednoduší v zapojení?
To se pak nemůže divit že se to takhle zvrtne, protože závisle na úrovni financí a znalostí v oboru elektro se jako jednodužší (dostupnější)jeví každému něco jiného. Jo pokud by nechtěl proniknout hlouběji tak pak je nejjednodužší si kolejiště nechat postavit na zakázku a v případě poruch volat servis, a pak mu to může být jedno, jak to řídit, ale takhle to myslím "Libosh" nezamýšlí...

PS OT: Ta výroba triod v garáži je dokonalá..... :D
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod mizl » sob 05 kvě, 2012 5:15 pm

Kalimero píše:PS OT: Ta výroba triod v garáži je dokonalá..... :D


Hlavně jak ten pán stojí u soustruhu v kvádru. To je docela úsměvné.

Jinak se to tu zase zvrhlo, jako obvykle.

Jsem také začátečník v "DCC". Mám hotové již 4 domácí moduly. Před časem jsem si koupil centrálu "Lenz". Zkoušel jsem si cvičně naprogramovat jeden dekodér pro serva od "ESU". S úspěchem a mírném laborování jsem naprogramoval. Jenže ejhle. Najednou stojím před otázkou jak rozdělit adresy na kolejišti ??? I když jsem byl na dvou seminářích pořádaných "Fuldou", stále mi tato jednoduchá otázka není jasná. A po vyřešení přijdou další a další otázky. Mám pocit jestli rozhodnutím pro "DCC" nebylo ukvapené. A připomínky typu "Je třeba studia" neberu až tak vážně. Před rozhodnutím zda "DCC" čí "Analog" jsem mapoval a studoval hodně a stejně s toho nejsem moudrý.
Co tím chci říct:
Studium je skvělá věc, ale záleží na učiteli. Stejnou probíranou látku můžou vysvětlovat dva lidé stejně, ale jen od jednoho je to pochopitelné.

Já patřím do skupiny "DCC" a svou dokumentaci elektrického zapojení vedu s velkou pečlivostí a podrobností.
Důvod je jednoduchý:
1. nemoc z povolání
2. jsem hlava děravá a nepamatuji si jak jsem to pozapojoval před rokem
3. v případě poruchy přesně budu vědět, jak je kolejiště zapojené

Co se týče zapojení:
Myslím, že dekodéry je schopen zapojit i dítě z 8 třídy. Nevím sice co se učí teď na základních školách, ale mi měli na ZŠ předmět "Pracovní výchovu" a tam nás učili orientovat se v základních elektrických zapojení typu žárovka - vypínač a jednoduchých elektrotechnických schématech. Pokud si vezmu návod k použití, tak s tímto principem čtení zapojení musím vystačit a zapojit dekodér správně dle schématu v manuálu.

V závěru mého příspěvku, bych rád připomněl jedno paralelní vlákno tomuto hádání:
viewtopic.php?f=43&t=4140&hilit=Analog+versus+digit%C3%A1l

S pozdravem Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 05 kvě, 2012 5:43 pm

No já měl na mysli tím studiem hlavně to,aby si dotyčný hodně dobře rozmyslel co a jak bude řešit.Co se týče samotného digitálu,tak si stačí přečíst některá vlákna,kde se pravověrní dohadují i mezi sebou,protože řešení je zpravidla několik. :lol: Je prostě na každém,jak chce mít ovládané příslušenství a je jedno,zda ho k tomu vedou finance nebo to,že pak stráví hromadu času programováním dekodérů,ony stačí ty zvukové v mašinách. :mrgreen: Já na rozdíl od jiných ovšem nezatracuji kolegu,který si kolejiště o rozměrech 1x1 m osazeném 6-ti vekslemi a 2-mi návěstidly chce řídit pomocí DCC,aby si vyzkoušel postupy až bude stavět něco většího.Pokud chce mít někdo doma kolejiště,kde zmáčkne knoflík a pak mu mašinky jezdí podle plánu,je to rovněž na jeho rozhodnutí.Dovedu pochopit rovněž kolegy z TT,kde mají pravděpodobně problémy s továrními přestavníky a řešení pomocí serv je prakticky jediným řešením.A takhle můžu pokračovat do úplného zhroucení,ale nebudu nikomu rvát do hlavy,že pokud si teda neudělá vše v digitálu,tak jako by nebyl.
A nakonec jedna poznámka,pokud bych dnes stavěl nové kolejiště,tak určitě ne DCC systém Roco,ale rovnou Loconet.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kalimero » sob 05 kvě, 2012 6:59 pm

Myslím, že dekodéry je schopen zapojit i dítě z 8 třídy

To určitě ano, to by pravděpodobně zvládla i cvičená opice, ale jedna věc je to zapojit a druhá vědět co,proč a jak to zrovna dělá, abych byl schopen se rozhodovat v případě problémů zda jde o chybu hardwarovou,(a kde přesně)softwarovou,(a kde přesně) a nebo před klávesnicí (tam pomůže jen palicí do hlavy)Jak píše kolega "lengyel" - ať si každý dělá z čeho je mu libo, ale nedovolil bych si tvrdit že DCC je ten jediný možný a správný systém.Ostatně ona nás historie učí že nic není absolutní -před 50 lety tu byly výkřiky že elektronka je mrtvá,před 30 lety že gramodeska je mrtvá, a dnes DENON vyrábí a vyvíjí gramofony a elektronkové zesilovače.Prostě každý systém má své pro a proti a každý si najde své uživatele.
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Ferda » sob 05 kvě, 2012 7:02 pm

Pánové, baví mě hlavně ty poznámky o složitém programování servodekodérů. Dávají jasně najevo, že dotyčný neví o čem mluví, zato má jasný názor :roll:
Programování servodekodéru je totiž velmi složité. Na myši si nastavím číslo výhybky kterou chci mít jako první na dekoderu, pak zmáčknu "čudlík" na dekoderu a myší přehodím výhybku. Sláva! Mám naprogramováno, neboť další tri výhybky budou mít následující 3 čísla.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka78 » sob 05 kvě, 2012 8:20 pm

Ferda píše:Pánové, baví mě hlavně ty poznámky o složitém programování servodekodérů. Dávají jasně najevo, že dotyčný neví o čem mluví, zato má jasný názor :roll:
Programování servodekodéru je totiž velmi složité. Na myši si nastavím číslo výhybky kterou chci mít jako první na dekoderu, pak zmáčknu "čudlík" na dekoderu a myší přehodím výhybku. Sláva! Mám naprogramováno, neboť další tri výhybky budou mít následující 3 čísla.


To bych chtěl taky jednou dokázat !!! :lol:
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků