Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod Marthin » stř 16 bře, 2022 6:43 am

Zdravím,
jsem bývalý zarytý analogista a nyní pracuji s DCC - povedlo se mi zprovoznit anglána, M131 jezdí v DCC.

Mám jednu prosbu a zpět k věci:
mám na minipanelu vyrobenou segmentovou točnu bez jámy, ale s rámečkem. Oska je doplněna o kuličkové ložisko.
Původně jsem zamýšlel s manuálním otáčením, ale nyní přemýšlím jak to motorizovat. Mám krabičku s převody a motorem, pod točnu se vejde - ale je reálné to vytvořit tak, aby se chovala jako lokomotiva? Samozřejmě musím přidat dekodér a mělo by se to ovládat přes MM - v krabičce je převod do pomala.
Samozřejmě nedocílím aretaci výjezdů.
Napadá mne ještě použití serva, ale neumím nastavit 4 výjezdy - je to na mne zatím složité. Dokázal bych maximálně na dva, jako výhybku...ale hlavně DR 4024 umí jen dvě polohy a 4 nikde, jedině bych nějak ošálil systém.
Jinak mám DR 5000, DR 4024.

Z Lokopina moc moudrý nejsem :-).

Jinak řešení je Arduino, ale na to nechci přecházet.

Díky za rady a zdraví
Martin
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod sidlo » stř 16 bře, 2022 7:31 am

Točnu jsem nikdy neřešil. Pouze teoretizuji.
Aby se točna chovala jako lokomotiva? To mi nedává smysl.
Nemyslím si, že by šlo servem ovládat točnu, ale můžu se mýlit.
Pokud má točna motor, tak musí mít i nějaký driver, který ten motor bude řídit.
Bez zpětného ohlasu o poloze mostu to asi nebude fungovat. Mohlo by to fungovat s krokovým motorem, ale to zvyšuje požadavky na driver. I krokový motor, respektive jeho řídící jednotka, musí dostat informaci o výchozí poloze.
Jednoduchý komerční dekodér na to asi stačit nebude. Obávám se, že bez nějakého udělátka na bázi Arduina bude problém to rozchodit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod hank61 » stř 16 bře, 2022 8:27 am

Arduino umožňuje jednoduché a hlavně naprosto přesné ovládání. Není důvod jej zatracovat.
https://youtu.be/F8H909IcSIQ
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2505
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod zdeno » stř 16 bře, 2022 8:30 am

sidlo píše: Nemyslím si, že by šlo servem ovládat točnu, ale můžu se mýlit.

zajimava myslenka. Segmentova tocna by bola pre servo celkem vhodna.
Jinak servo ma vychylku az 270 stupnu, teda v tomto rozmezi se to da pouzit.
Pokud by se pouzilo vykuchane servo, tak i presnost by bola dostacujici a nemusela by byt aretace.
Nikde neni napisane, ze se tocna musi tocit dookola, staci obslouzit vsechny vyjezdy v ramci 270 stupnu.

EDIT: teda aj otoceni loko neni problem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod Marthin » stř 16 bře, 2022 8:57 am

hank61 píše:Arduino umožňuje jednoduché a hlavně naprosto přesné ovládání. Není důvod jej zatracovat.
https://youtu.be/F8H909IcSIQ


To vím, sleduji tyto stránky, ale na takové "vysoké" učení v tuto chvíli nemám...
Já mám DR 5000 a neevím, jestli to je kompatabilní s arduinem - respektive, nedokázal bych to propojit.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod Marthin » stř 16 bře, 2022 9:01 am

zajimava myslenka. Segmentova tocna by bola pre servo celkem vhodna.
Jinak servo ma vychylku az 270 stupnu, teda v tomto rozmezi se to da pouzit.
Pokud by se pouzilo vykuchane servo, tak i presnost by bola dostacujici a nemusela by byt aretace.
Nikde neni napisane, ze se tocna musi tocit dookola, staci obslouzit vsechny vyjezdy v ramci 270 stupnu.

EDIT: teda aj otoceni loko neni problem.[/quote]

Segmentovou točnu mám do cca 85°+ 4 výjezdy. Jak jsem psal, neměl bych problém servo dát na dva výjezdy (DCC je řešeno DR 4024), ale software DR 4024 má pouze dva body, kdyby mělo čtyři, pak tady neřeším. Chce to jakoby vytvořit 2 výhybky v jednom.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod zdeno » stř 16 bře, 2022 9:09 am

Marthin píše:Segmentovou točnu mám do cca 85°+ 4 výjezdy. Jak jsem psal, neměl bych problém servo dát na dva výjezdy (DCC je řešeno DR 4024), ale software DR 4024 má pouze dva body, kdyby mělo čtyři, pak tady neřeším. Chce to jakoby vytvořit 2 výhybky v jednom.

to byla jen myslenka, ku realne konstrukci mame velmi daleko.
---
Klasicke servo je velmi nepresne a navic se zle nastavuje na presnost zastaveni +/- 0,1mm, ktera je potrebna.
Takovou presnost lze zabezpecit jen vykuchanym servom a digitalnim rizenim.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod sidlo » stř 16 bře, 2022 9:26 am

DR4024 má celkem 8 adres/vstupů. U serva lze naprogramovat 4 polohy A, B, C a D. DR4024 by mělo jít naprogramovat tak, že jedno servo zabere 4 adresy a každá adresa bude ovládat jednu polohu serva, viz nastavení pomocí JMRI DecoderPro. Před sepnutím jedné polohy do stavu zapnuto se musí zajistit, že všechny ostatní polohy jsou ve stavu vypnuto, mohlo by se to hádat. Odzkoušené to nemám.

DR4024-1.png


DR4024-2.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod hank61 » stř 16 bře, 2022 9:26 am

Před pár lety jsem zkoušel ovládání segmentové točny servem a více než dvě krajní polohy byl velký problém. Tři polohy by šly udělat pomocí dvou serv, systémem tzv. mechanického mixu, který se před nástupem počítačových RC souprav běžně praktikoval u ovládání např. motýlkových ocasních ploch RC modelů letadel. Každé servo by mělo v tomto případě nastavené pouze dvě polohy. Je to trochu mechanicky komplikovanější, ale cesta by to mohla být.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2505
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod zdeno » stř 16 bře, 2022 9:41 am

hank61 píše:Před pár lety jsem zkoušel ovládání segmentové točny servem a více než dvě krajní polohy byl velký problém. Tři polohy by šly udělat pomocí dvou serv, systémem tzv. mechanického mixu, který se před nástupem počítačových RC souprav běžně praktikoval u ovládání např. motýlkových ocasních ploch RC modelů letadel. Každé servo by mělo v tomto případě nastavené pouze dvě polohy. Je to trochu mechanicky komplikovanější, ale cesta by to mohla být.

vsak pisem, ze klasicky ovladane servo je uplne spatne. Tolerance nad +/- 1 mm je na dve veci.
Pokud se pouzije vykuchane servo, tak je "teoreticky" k dispozici 1024 poloh. Realne tak 256.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod BohousP » stř 16 bře, 2022 10:04 am

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod Zlámalík » stř 16 bře, 2022 10:13 am

Proč přesvědčovat a kuchat a složitě ladit servo, když existuje krokový motor u nějž mám takřka libovolnou přesnost, nulu sejmutou optosnímačem a točit můžu kam chci s přesností na desetinku?
A otázka - proč by se to mělo chovat jako lokomotiva???

Arduino s DCC pro točnu zde, ve videu ukázka. Polohy točny jsou jako polohy výhybek/příslušenství: https://mrrwa.org/2017/12/23/dcc-contro ... or-driver/
Jinak to není složité, mrkni ke mně, na konci jsou další odkazy: https://tt120.zlamal.cz/presuvna-rizena-arduinem/
Krokový motor typu (standardu) NEMA17 má krok 1,8°, ale používá se mikrokrokování na 1/16 kroku a jestli je to pořád málo, tak jsou motory s převodovkou, třeba 1:5: https://www.aliexpress.com/item/32586293851.html

Edit: já vůl nečtu, Marthin píše segmentovou.
Tak škrtněte "točit kam chci" a odkaz na DCC točnu (ta je dokola), můžete použít můj program pro přesuvnu, kde to běhá na DCC i tlačítka pro každou pozici. Nebo kolega Hopeter má přesuvnu na DCC a manuální tlačítka jen "o pozici tam/o pozici zpět". Rozdíl mezi segmentovou točnou a přesuvnou z tohoto pohledu není žádný.

Taky by mohlo pomoct něco jako toto - motor nebude v ose točny, ale někde pod a bude tahat za vodicí čep: https://www.aliexpress.com/item/33057505617.html
A tím jsme zpět, pro podobnou aplikaci by se třeba dalo využít lineární servo...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1937
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod zdeno » stř 16 bře, 2022 10:54 am

Zlámalík píše:Proč přesvědčovat a kuchat a složitě ladit servo, když existuje krokový motor u nějž mám takřka libovolnou přesnost,

protoze mam rad cista a jednoducha reseni, ktere nemaji zaludnosti a podrazy. Treba ztraty kroku u krokoveho motorku.
Uz jen montaz na servo je extremne jednoducha a vlastne je vse hotove. tim myslim ukotveni tocny, pohon a aretace v jednom.
Vse ostatni vec programu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod Seidl » stř 16 bře, 2022 9:33 pm

v obecné rovině klasické servo nelze použít. Myslím tím stav, že osa otáčení serva bude tvořit osu točny. Počet poloh je v tuto chvíli nepodstatný. Servo nelze použít z jednoho prostého důvodu - servo se plynule neotáčí, ale krokuje . Takže při průměru točny cca 20cm už ty jednotlivé kroky budou vidět. Bude to jednoduše škubavý pohyb. Pokud se použije vykuchané servo, tak už je to jen zdroj zpřevodovaného točivého pohybu a dá se nahradit vším možným, Třeba například tímto https://www.aliexpress.com/item/3305863 ... _edm_other
Je tu pak možné použít n-kodér na ose otáčení, ale musí být minimálně 10 bitový (15 bitů optimálně) a příslušnou elektroniku (Arduino atd...).

Řešení tu je a myslím celkem elegantní. Použít krokový motor ve dvou možných režimech. Jedna možnost je mechanický převod alespoň 100:1 aby se eliminovalo viditelné krokování. Druhá možnost je použít driver pro krokové motory, který umí normální krok motorku rozdělit na jemnější pohyb. Jsou drivery, že dokážou na 360 st. udělat i 25 000 kroků.... pak je to zcela plynulý pohyb (i při výrazně menším počtu kroků na 360 st). Pak lze motorek připojit přímo na osu točny.
Jednu takou jsem před mnoha a mnoha lety dal dohromady a bylo to zcela v pohodě. Princip byl v počítání kroků motorku a v paměti byly uloženy polohy jednotlivých kolejí. Ve výsledku se točna plynule rozjela i dobrzdila bez viditelného cuknutí. A dokázala si v případě potřeby dopočítat, který směr je pro požadovanou polohu kratší... Co se přesnosti týká, tak zastavovala s přesností 0,1 mm . A ačkoli k tomu nikdy nedošlo, byl tam i pro případ nouze ukrytý jeden bod určený pro případnou synchronizaci, ale nebylo to potřeba.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Motor s dekodérem na segmentovou točnu v DCC

Příspěvekod zdeno » čtv 17 bře, 2022 8:31 am

Seidl píše: Pokud se použije vykuchané servo, tak už je to jen zdroj zpřevodovaného točivého pohybu a dá se nahradit vším možným

neda sa to nahradit, protoze vykuchane servo ma v sebe potenciometr, ktere potrebujeme na body zastaveni.
---
Mozna nosim drivi do lesa, ale zas je to neco nove a jinak a tak mne to oslovilo.
Nehledejte za tim nic ine, protoze se to musi vyrobit, vyzkouset a to je beh na dlouhe trati.
Asi nejvetsi problem bude rychlost serva, PWM bude nutnost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron