Přestavníky - co zvolit

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » pon 23 srp, 2021 2:22 pm

Budu řešit použití elektrických přestavníků pro koleje Fleischmann N bez podloží. V podstatě asi jsou 4 různé způsoby a řeším, který zvolit.
1. Použití přestavníků co dodává výrobce, povrchová montáž - toto jsem rovnou zavrhl kvůli viditelnosti a i obrácená montáž je nehezká
2. Použití elektromagnetického přestavníku pro spodní zástavbu
3. Použití motorického přestavníku
4. Použití serva

Tak a teď co použít. Vše má své pro a proti a každý bude doporučovat a hanět něco jiného. Četl jsem různé články o tom, jak MP1 jsou/nejsou dobré přestavníky. Stejně tak jsem četl, jak obyčejná modelářská serva nejsou vhodná a úplně stejně jsem četl nářky, jak si někdo naběhl s elektromagnetickým přestavnéíkem tuším od ESPB. Takže podle tohoto bych si v podstatě nevybral. Tak proto můj dotaz. Jestli risknout například MTB, nebo zkusit servo, ten elektromagnetický se mi líbí asi nejméně.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Pavel-HP » pon 23 srp, 2021 2:40 pm

A co se zaměřit na 3.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1037
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » pon 23 srp, 2021 4:27 pm

No motorický přestavník mě napadl taky a tam mě napadl ten MP1 přestavník. Ale jak jsem psal, četl jsem mnoho rozporuplných informací.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Luděk » pon 23 srp, 2021 4:39 pm

Pokud ti nevadí větší velikost tak můžeš zkusit želvu. Na modulovce fungují bez problému.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » pon 23 srp, 2021 7:21 pm

Záleží jak moc velká velikost by to byla, ale něco jsem o "želvě" slyšel, že prej je dost kvalitní a vydrží. Nějaký odkaz na rozměry a manuál by nebyl?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod HonzaM » pon 23 srp, 2021 9:50 pm

Želva je sice velmi spolehlivá, na modulech je mám a mám je i na domácím kolejišti. Jsou ale veliké a drahé. Na testovacím modulu Čachnov jsem použil MP1, ale už mi jeden odešel ( z celkového počtu 5). Na nyní budovaném modulu jsem použil serva, zatím zkušenost dobrá u výhybek kde jsem použil kvalitní serva, tam kde jsem použil levná serva dodaná s pohonem vrat od modelářské prodejny v Pardubicích je problém, serva sebou škubnou při zapnutí. Na plánovaném segmentu domácího kolejiště budou serva.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Pater » pon 23 srp, 2021 11:17 pm

chphoto píše:Nějaký odkaz na rozměry a manuál by nebyl?

Návod
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 4:04 am

HonzaM píše:Želva je sice velmi spolehlivá, na modulech je mám a mám je i na domácím kolejišti. Jsou ale veliké a drahé. Na testovacím modulu Čachnov jsem použil MP1, ale už mi jeden odešel ( z celkového počtu 5). Na nyní budovaném modulu jsem použil serva, zatím zkušenost dobrá u výhybek kde jsem použil kvalitní serva, tam kde jsem použil levná serva dodaná s pohonem vrat od modelářské prodejny v Pardubicích je problém, serva sebou škubnou při zapnutí. Na plánovaném segmentu domácího kolejiště budou serva.


Na serva jsem našel ovládání http://www.alchladice.cz/servopohony.html a tam je nabízena i možnost upravit servo, aby se mu po dojetí vypnul motor. A podle popisu to má mrtě možností nastavení. Právě to je ta další možnost, nad kterou jsem uvažoval. Ale asi nejlepší bude otestovat konkrétně MP1 a tyhle serva na kusu koleje, nastavit si to a pak asi nechat chvíli "běhat", jestli bude vše v pohodě nebo ne, na to bych si naprogramoval testovací modul na posílání signálu v nějakých intervalech a uvidí se, jestli to bude OK nebo ne. Protože jiné řešení nevidím, u každého je nějaké pro a proti.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod radula63 » úte 24 srp, 2021 4:44 am

Tisíc lidí, tisíc názorů.
Za svého života jsem zatím vyzkoušel elektromagnetické přestavníky BTTB, pak přestavníky z telefonních relé, přestavníky z paměťových drátků a nyní přestavníky MP1 MP5 a MP6. Na domácím kolejišti asi 15ks MP1 a 8ks MP6 a zatím neodešel ani jeden (provoz asi 2 roky). Na modulovce v klubu je asi 40ks MP1 a pár kusů MP5 a zatím za asi 8 let provozu odešly asi 2 kusy MP5, MP1 se zatím drží všechny. Toliko moje praxe. Zkušenosti se servy a nebo želvou nemám.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1317
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod belgarat » úte 24 srp, 2021 7:08 am

Mam zkusenost pouze se servy. Kupoval jsem ruzna levna cinska, cukaji vsechna. Pro vyhybky to nevadi, ma-li servo-dekoder funkci nastaveni posledni zname polohy pri zapnuti (dekodery Fulda, DCCDoma). Necukajici serva jsem objevil na Hobbykingu, asi $3/ks. Serv mam ve vlastnim kolejisti zatim asi 15, v klubovych 10+12+18. Momentalne mam 3ks dekoderu vzor Pater (akorat upravene na 8 serv/dekoder) z napojenych serv necuka ani jedno (pri zapnuti mirne zakvici, lec se nepohnou). Doma (cukajici dekodery) mam akorat nekolik napajecich vetvi, ktere se zapinaji (casovac) postupne - omezuje se proudovy naraz pri cuknuti serv.

Tim vsim chci rict: Cukani serv jako takove zadny neresitelny problem neni.

Prozatim mi z tech serv odeslo elektronicky jedno. Dalsi tusim 2-3 byl odpad primo z Cinana - pri cene $1-2/ks neresim. Mechanicky jsem si jich poskodil srovnatelne pri montazi kdy jsem (proti vsem dobrym radam - lenost) rucne pootocil paku serva. Urcite je s tim vic prace nez s motorickym prestavnikem (drzak, mikrospinace pro srdcovku, draty). Ovsem kdyz spocitam celkovou cenu (doma 20xMP1 = 6000, 20x(servo + mikrospinac) = 700) je to Brejlovec navic. Jde pouzit 'vymazleny' dekoder ktery ma primo svorky pro prepinani polarity (ale ten je zas drazsi).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 7:57 am

Díky všem za názory a hlavně osobní zkušenosti. V tuto chvíli kvůli velikostem zvažuji MP1 a serva, zástavbová výška je skoro stejná a to je důležité. Evidentně oboje funguje slušně a jelikož celé to kolejiště je v podstatě hračka, tak tam fakt nebudu vymýšlet raketovou technologii. Ne že bych neřešil cenu, ale tisícové rozdíly jsou už docela rozdíly.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Luděk » úte 24 srp, 2021 12:54 pm

Želva má půdorys 50 x 55 mm a výšku 85 mm.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 2:37 pm

Luděk píše:Želva má půdorys 50 x 55 mm a výšku 85 mm.


85 je právě moc, k dispozici bude maximálně 60, spíše 55mm
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod MirekTT » úte 24 srp, 2021 4:02 pm

chphoto píše:85 je právě moc, k dispozici bude maximálně 60, spíše 55mm

Pamatuj, že všechny přestavníky jsou tak velké, jako ruka se šroubovákem, která je montuje,seřizuje a mění. :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 4:16 pm

To jo, ale pod panelem je volný prostor, ale z něj nemůžou přestavníky vyčuhovat. Proto je tam limitních 60mm a i nad spodním patrem bude taky další ve vzdálenosti cca 60mm a tam přestavník taky bude. Sice tam by se to dalo zapustit do toho spodního patra, ale u spodku to nejde.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků