Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, reflektor

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » stř 10 dub, 2024 12:05 pm

.
CD Cargo 750.png
Aktualizované zapojenie výstupov
CD Cargo 750.png (3.23 KiB) Zobrazeno 2814 krát


Predpokladám nasledovné kombinácie:
a. bežné svietenie dvoch svetiel - dve pozičné biele + bez reflektora / samostatne zapínaný reflektor / samostatne zapínané koncové červené sv.
b1. režim posunu ČD - dve pozičné biele, BEZ reflektora a červených sv.
b2. režim posunu ČSD - jedno pravé pozičné biele, BEZ reflektora a červených sv.
c. obsadené hnacie vozidlo ČD - jedno pravé pozičné biele, BEZ reflektora a červených sv.

Priradenie na funkčné klávesy ovládača:
F0f Biele svetlá - vpred
F0r Biele svetlá - vzad
F1 Červené svetlá
F2 Reflektor
F3 Posun + Biele svetlá (jedno pravé biele sv. [ČSD] / dve biele sv. [ČD])
F4 ---
F5 Obsadené vozidlo (jedno pravé biele svetlo) [ČD]

V tabuľke je variantné nastavenie ČD/ČSD // Nový/starý systém PRE JACEKove projekty. Priradenie funkcie F5 Obsadené vozidlo (jedno pravé biele svetlo) [ČD] je možné zmeniť v príslušných CV vo švajčiarskom mapovaní - CV454/460/466 = číslo F-tlačidla.
Mapovanie som zjednodušil na čo najmenej CV, využil som aj základné mapovanie aby zbytočne nepribúdali CV vo švajčiarskom mapovaní...

Mapovanie 750 ČD Cargo.png


No a ak všetky moje úvahy boli správne a niekde som sa nesekol, tak by to mohlo fungovať. Ale musí to niekto vyskúšať. Ja nemám na čom... :mrgreen:
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 690
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod M-M » ned 04 srp, 2024 12:23 pm

Roco Vectron PKPC 70058

Ahojte,

dúfam, že som trafil správne vlákno. Kúpil som si Roco Vectron PKP Cargo a napadlo ma trošku si ho upraviť pre naše (CZ/SK) podmienky zatiaľ svetlá, časom keď prídem na to ako, tak aspoň jeden zberač cez 3,7g servo.

Podarilo sa mi zmeniť mapovanie svetiel pre vlak na F0 a F1, opraviť asi chybu, kedy išli spustiť reflektory aj bez zapnutej F0 (Roco deklaruje že F0 musí byť aktívne no nesprávalo sa to tak), čo je teda už správne aj z pohľadu funkcie reálneho stroja a po dlhšom laborovaní cez Švajčiarske mapovanie som sa dostal do stavu kde F6 (pôvodný režim posunu) aktivuje polovičnú rýchlosť, redukuje rozjazdovú a brzdnú krivku a deaktivuje svetlá pre vlak. Spokojnosť. Podarilo sa mi na F28 priradiť SK svetlá na posun za zníženej viditeľnoti jedno na každom stanovišti. Tiež spokojnosť a na CZ systéme je to HDV obsazeno resp HDV pohotové na službu.

Hodnoty CV:

CV33=1 (F0f)
CV34=2 (F0r)
CV35=12 (F1), CV127=1, CV128=2 pre smerovú závislosť červených koncových svetiel (manuál kapitoly 3.16 a 3.21)
CV43=3 (F9), CV131=62, CV132=61 svetlá v kabíne, smerová závislosť a zhasnutie pri V>0

CV60=75 default jas od Roco
CV61=0 (default od Roco bol 97 a asi bola chyba to meniť netuším)

Mapovanie svetiel cez Švajčiarske mapovanie

Skupina 1 Reflektory default Roco
CV430=7 Ovládacia klávesa F7
CV431=253 aktívne len s F0, tu úprava oproti Roco zmena bit7 na 1
CV432=3 reflektory predné čelo
CV433=0
CV434=4 reflektory zadné čelo
CV435=0

Skupina 2 režim posun default Roco úprava aby loko nesvietila
CV436=6 Ovládacia klávesa F6
CV437=29 Vypne F0
CV438=0
CV439=0
CV440=0
CV441=0

Skupina 3 reflektory default Roco bez zmeny
CV442=7 Ovládacia klávesa F7
CV443=255 Podľa kapitoly 3.21 režim high beam, prepne horné pozičné svetlo na plný jas, tu neviem ako sa im podarilo vypnúť pozičné svetlá, a ako ich ja môžem zapnúť
CV444=14
CV445=0
CV446=15
CV447=0

Skupina 4 Režim posun SK
CV448=28 Ovládacia klávesa F28
CV449=134 F6 musí byť aktívna
CV450=9 Ľavá biela ST1
CV451=10 Ľavá biela ST2
CV452=9 Ľavá biela ST1
CV453=10 Ľavá biela ST2

Skupina 5 režim posun ktorý som musel pridať kvôli zhasnutiu konca vlaku F1 (F1 som mapoval až po mapovaní F28)
CV454=6 Ovládacia klávesa F6
CV455=1 Vypne F1
CV456=0
CV457=0
CV458=0
CV459=0

Ďalej k CZ svetlám som sa neprebojoval, skúšal som rôzne kombinácie bitov a nepodarilo sa mi nič. Neviem, či som niečo prehliadol alebo neviem čítať.... S upravovaním hodnôt v dekodéroch som len začal. Je možné bez zásahu do HW upraviť hodnoty pre svetlá? Vectron je srdcovka jazdím na ňom aj v reáli a je ešte pár funkcií ktoré by som zatiaľ svetlám chcel dať.

-CZ svetlá na posun
-ak nie sú červené v sérii tak upraviť funkciu na rýchle zastavenie a doplniť ju jednou červenou prípadne jednou bielou (nie je nutné)
-tlmené reflektory kedy sa zvýši jas pozičných svetiel ale nespustia reflektory atď. Detailný výpis a nastavenia CV môžem priložiť zajtra po smene. Zatiaľ ďakujem
Uživatelský avatar
M-M
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 17 lis, 2016 9:46 am
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod horak » ned 04 srp, 2024 8:55 pm

Napísal som ti SZ.
Ozvi sa mi. Poriešime...
Martin
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 690
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » pon 05 srp, 2024 4:23 pm

Ahoj,

koukám na to nastavení CV...

Na FA9 a FA10 (SUSI) je zapínání levé bílé přímo od Roco nebo to je tvoje úprava ?

Ptám se proto, že jestli to je přímo od Roco, tak už je to třetí verze plošného spoje.

První verze měla:
FA0F - bílá vpředu.
FA0R - bílá vzadu.
FA1 - červená vzadu.
FA2 - červená vpředu.
FA3 - osvětlení kabiny zadní.
FA4 - osvětlení kabiny přední.
FA5 - dálková světla + vyšší jas dálkového reflektoru.

Druhá verze měla:
FA0F - bílá vpředu.
FA0R - bílá vzadu.
FA1 - červená vzadu.
FA2 - červená vpředu.
FA3 - dálková světla vpředu.
FA4 - dálková světla vzadu.
FA5 - osvětlení kabiny zadní.
FA6 - osvětlení kabiny přední.

a přidával jsem si tam:

FA7 - zapnutí reflektorů, změna jasu reflektorů.
FA9 - dálkový reflektor vzadu.
FA10 - dálkový reflektor vpředu.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 939
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod M-M » úte 06 srp, 2024 6:53 pm

Ahoj,

je to tak originál Roco. Zatiaľ som nič na loko nemenil. Je to model ktorý Roco vydalo 1Q/2024. Tie biele svietia/blikajú aj v okamihu, keď dekodér prijíma alebo odosiela dáta cez centrálu v prípade programovania. Doma mám 3 vectrony, ČD Cargo 009 (vlajku) ÖBB cargo s reklamou Nightjet a tento modro-žltý PKP Cargo. Mám dvojdenku do Opavy, zajtra poobede viem otvoriť a odfotiť plošáky na všetkých troch.

Michal


Rudolf píše:Ahoj,

koukám na to nastavení CV...

Na FA9 a FA10 (SUSI) je zapínání levé bílé přímo od Roco nebo to je tvoje úprava ?

Ptám se proto, že jestli to je přímo od Roco, tak už je to třetí verze plošného spoje.

První verze měla:
FA0F - bílá vpředu.
FA0R - bílá vzadu.
FA1 - červená vzadu.
FA2 - červená vpředu.
FA3 - osvětlení kabiny zadní.
FA4 - osvětlení kabiny přední.
FA5 - dálková světla + vyšší jas dálkového reflektoru.

Druhá verze měla:
FA0F - bílá vpředu.
FA0R - bílá vzadu.
FA1 - červená vzadu.
FA2 - červená vpředu.
FA3 - dálková světla vpředu.
FA4 - dálková světla vzadu.
FA5 - osvětlení kabiny zadní.
FA6 - osvětlení kabiny přední.

a přidával jsem si tam:

FA7 - zapnutí reflektorů, změna jasu reflektorů.
FA9 - dálkový reflektor vzadu.
FA10 - dálkový reflektor vpředu.

Ruda
Uživatelský avatar
M-M
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 17 lis, 2016 9:46 am
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod M-M » stř 07 srp, 2024 9:50 am

Tak som odfotil tie plošáky. Mám dva typy.
ČD Cargo vectron má 8073915350
Ostatné majú 8073915350V1

Bojujem s tou druhou variantou, na foto čierna.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
M-M
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 17 lis, 2016 9:46 am
Bydliště: Praha

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » stř 07 srp, 2024 12:33 pm

Ahoj,
díky za obrázky.

- verze desek odpovídají těm dvěma co mám já, takže třetí verze naštěstí není.
- ale ta tvoje černá verze má zapojené další 2 dráty na A8 a A10, ty tam já nemám. Deska jako náhradní díl je v mé i tvé verzi stejná (má stejné číslo) a je včetně dvou malých desek s čelními světly. Večer se podívám, jestli se na ně dají připojit ty dva dráty navíc nebo budeš mít ty desky se světly jiné. Ty výstupy A8 a A10 ovládají levá bílá.

Můj Vectron RegioJet umí samostatně ovládat:
- přední bílá (obě najednou)
- přední bílá dálková (obě najednou)
- zadní červená (obě najednou)
- světlo v kabině (každé zvlášť)
- reflektor (každý zvlášť) - to mám dodělané, využívám na to výstupy A9 a A11.

Tvoje PKP má navíc levá přední bílá (každé zvlášť).

Jinak výstupy označené na desce A8-A11 se ovládají logikou na desce pomocí FA7, FA9 a FA10 s tím, že některé kombinace sepnutí A8-A11 nelze udělat. Musím se na to ale podívat. Předběžně by asi šlo udělat s malou úpravou desky osamostatnění reflektorů.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 939
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » pon 12 srp, 2024 10:55 am

Ahoj,

tak ještě pár detailů k Vectronům s novou deskou plošných spojů:

Výstupy na desce označené A8, A9, A10 a A11 nejsou připojeny přímo na dekodér.

A8 - je to výstup FA9 dekodéru, připojený přes tranzistor takže z logického výstupu (SUSI) je normální výstup FA9
A10 - je to výstup FA10 dekodéru, připojený přes tranzistor takže z logického výstupu (SUSI) je normální výstup FA10

A9 - je jako A8 s tím, že sepnutí výstupu je ještě podmíněno aktivací FA7 dekodéru.
A11 - je jako A10 s tím, že sepnutí výstupu je ještě podmíněno aktivací FA7 dekodéru.

U mého Vectronu RegioJet jsou A8-A11 nezapojeny.

U PKP Vectronu jsou A8 a A10 zapojeny a používají se k samostatnému ovládání levých bílých světel.

U Švýcarských Vectronů se využívají všechny čtyři výstupy A8-A11.
Viz. třeba https://www.roco.cc/rde/produkte/lokomo ... bb-ci.html

A k možnosti ovládání reflektorů zvlášť - reflektory se připojí na výstupy A9 a A11. Pak se ještě musí odpojit emitory dvou tranzistorů pro výstupy A8 a A10 od země, spojit je dohromady a připojit je:

buď na výstup FA8 dekodéru, který ale není na patici dekodéru ale musí se pájet přímo na dekodér do místa kde chybí kolík (klíč) konektoru .

nebo je připojit na výstup FA11 dekodéru, který umí dekodér MS s firmwarem od verze 4.217 ale s tím, že to je logický výstup a musí se ještě doplnit externí tranzistor jako převodník logický výstup -> normální výstup.

Takže pak se k rozsvícení levých pozičních světel aktivují FA9 a FA10 k nim navíc FA8. A k rozsvícení reflektorů se aktivuje FA7 a k tomu FA9 nebo FA10 podle strany kde má rozsvítit.

Pokud by byl zájem, mohu to dokreslit do fotky desky.

Mohl bys mi poskytnout i fotku pl.spoje se světly z obou stran ? Deska světel umožňuje variabilní zapojení a zajímal by mě rozdíl mezi těmi Vectrony...

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 939
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úpravy zapojenia lok pre posunové svetlá do kríža, refle

Příspěvekod Rudolf » pon 12 srp, 2024 11:19 am

Ahoj,

tak mi dorazila po cca 4 letech od předobjednávky souprava vozů Donnerbüchs ve verzi ČSD, což je zatím absolutní rekord v dodací lhůtě od předobjednávky. :lol:

Pro zajímavost přikládám obrázek vnitřního osvětlení s připojením pro dekodér.

Deska umí klasické vnitřní osvětlení, zvlášť osvětlení nástupních plošin, zvlášť osvětlení střešního okna u služebního vozu a umí i koncové osvětlení (což není využito v této verzi).

Při osazení dekodéru se musí vyjmout několik propojek (odporů s 0 ohm uprostřed desky) a lze připojit druhý kondenzátor pro dekodér. Dekodér s vodiči se pájí vpravo nahoře na ty pájecí místa v řadě.

Ruda
Přílohy
BW_donnerbuchs.jpg
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 939
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků