Pražský Arduino Day 2016

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » čtv 26 kvě, 2016 7:02 pm

Já bych se jen tak zeptal - jak to co píšeš souvisí s tématem do kterého píšeš? Já myslel, že nám tu napíšeš, jak je strašně užitečné napájet 7805 a místo toho mám pocit, že se rozpláčeš, že někdo jinej má lepší hračku než ty.
Ještě jsi mohl napsat, že zelená, kterou používá Bohouš na plošňáky je de-mode a že dnes všichni používají modrou. Má to asi stejnou váhu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4937
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TonikM » pát 27 kvě, 2016 4:08 am

fulda píše:Já bych se jen tak zeptal - jak to co píšeš souvisí s tématem do kterého píšeš? Já myslel, že nám tu napíšeš, jak je strašně užitečné napájet 7805 a místo toho mám pocit, že se rozpláčeš, že někdo jinej má lepší hračku než ty.
Ještě jsi mohl napsat, že zelená, kterou používá Bohouš na plošňáky je de-mode a že dnes všichni používají modrou. Má to asi stejnou váhu.


Uz nevis jak , bastl jsi z toho udelal ty, kdyz jsi psal prehnene bachorky o totalni zkaze , uz jsen chybel mor a popularni uprchlici.

Tak zpet k tematu.
Zde si prohledni schema Arduina UNO , pri napajeni z USB, vznika stejny problem, kterym tu strasis, z USB je privedeno napeti 5V na vystup regulátoru, pricemz vstup je napouzity, otevreny, nezapojeny a je na nem i nekym zmineny kondenzator.
https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/ ... ematic.pdf
A protoze jiste by jsi zacal namitat, ze je tam jine LDO, tak zde je odkaz na 7805, str. 2
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm7805c.pdf
a muzes porovnat s LDO v Arduino str. 6
http://www.ti.com/lit/ds/sbvs001d/sbvs001d.pdf
A zjistit ze vnitrni schema je z principu schodné. A NIKDY se mi nestalo, ze by Arduino odeslo timto zapojenim a napajeni z USB se pouziva neustale, ba dokonce nekolikrat za sebou clovek prepoji, odpoji a pripoji oba vstupy pro napajeni, pokud neco ladi. Predpokladam, ze je to celosvetove overeno vice vyrobky, nez si vubec asi dovedes predstavit.
Nevim jak vice adgumentu jeste sehnat z praktickeho pouzivani.
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pát 27 kvě, 2016 5:24 am

Gratulují k objevu teplé vody. To co tu uvádíš, je vše popsáno o několik příspěvků výš. Stačí číst, nejen psát a psát. Souhlasím s tebou, že to 7805 skoro vždy vydrží. Někteří (ale ne zase všichni) výrobci ten problém, který řeší přidání diody za 1 Kč, specifikují na případ Uout ≥ 7V, ono tak trochu záleží na detailních fyzikálních vlastnostech koncového tranzistoru. Doporučuji občas se kouknout do datasheetu, kupodivu, vývoj jde dopředu a občas se informace doplňují.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2937
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » pát 27 kvě, 2016 6:05 am

BohousP píše:... Souhlasím s tebou, že to 7805 skoro vždy vydrží. Někteří (ale ne zase všichni) výrobci ten problém, který řeší přidání diody za 1 Kč, specifikují na případ Uout ≥ 7V ...


Může se v aplikacích pro Arduino stát, že Vout ≥ 7 V? Co se v tu chvíli stane s ATmega328? Má cenu řešit ochranu 7805 když se dřív odpálí µC?

Toto není řečnická otázka do ujeté diskuze. Skutečně mě zajímá, zdali mám dávat na stabilizátor napětí ochrannou diodu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pát 27 kvě, 2016 6:52 am

sidlo píše:
BohousP píše:... Souhlasím s tebou, že to 7805 skoro vždy vydrží. Někteří (ale ne zase všichni) výrobci ten problém, který řeší přidání diody za 1 Kč, specifikují na případ Uout ≥ 7V ...


Může se v aplikacích pro Arduino stát, že Vout ≥ 7 V? Co se v tu chvíli stane s ATmega328? Má cenu řešit ochranu 7805 když se dřív odpálí µC?

Toto není řečnická otázka do ujeté diskuze. Skutečně mě zajímá, zdali mám dávat na stabilizátor napětí ochrannou diodu.

Stát by se to nemělo, pokud to tam člověk nepřipojí vlastní blbostí, ale podobná blbost se zajisté už každému z nás stala :( . Procesor to obvykle nevydrží povoleno má pracovních 5,5V, max. bez záruky funkčnosti 6V. ) Ale teď nejde o chyby při laborování, ale o konstrukční chyby při návrhu.
Ty datasheety jsou často společné pro celou řadu 7805 - 7824, takže bych to chápal tak, že od 7806 nahoru není o čem debatovat, u 7805 je použití diody na zvážení konstruktéra. Pravděpodobně nutná nebude, ale neublíží.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2937
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod fulda » pát 27 kvě, 2016 7:31 am

sidlo píše:Může se v aplikacích pro Arduino stát, že Vout ≥ 7 V? Co se v tu chvíli stane s ATmega328? Má cenu řešit ochranu 7805 když se dřív odpálí µC?
Toto není řečnická otázka do ujeté diskuze. Skutečně mě zajímá, zdali mám dávat na stabilizátor napětí ochrannou diodu.

Jak píše Bohouš, pokud s tím nebudeš dělat nějaká extra velká kouzla, tak se to nestane. Ačkoli teoreticky je takový stav existuje a dá se řízeně vyvolat. (spočívá právě v definici drop out voltage)

Ale právě krása Arduina spočívá v tom, že pokud si nekoupíš originál Arduino "Made in Italy", tak je skoro jisté, že v něm bude jiný stabilizátor. A pokud si koupíš to originál čínské, tak tam skoro určitě bude padělek LM1117 a ten má drop out voltage 1.2V, takže teoreticky pokud budeš hodně šikovnej a pořídíš si opravdu přesnej zdroj a součástky budou v horní hranici tolerance, tak se ti podaří docílit na výstupu něco kolem 6,25V a to je ještě pro ATmega v dlouhodobé toleranci.

Pro mladé objevitele teplé vody bych upozornil na to, že ani slovutný Italský inženýr není polobůh a že pracuje s nějakou funkční realitou (sakra, zase se opakuji, už jsem to psal třeba tady). Pokud by se někdo obtěžoval procházet podrobně například komunitní fóra a seznamy chyb, tak by mohl zjistit, že tato chyba je reportovaná, ale neřešená, protože pro primární určení není problematická.
Dokonce ani ve světě modelové železnice se nebude jednat o příliš velký problém, ale bohužel se stává, že si někdo postaví místo domácího kolejiště například nějaké klubové a nebo modulové a pak si třeba bude na nějaké výstavě a nebo setkání chtít jezdit třeba celý víkend a nebo dokonce prodloužený víkend a to by mohl být problém.
A navíc, někdo by tu mohl být moralista a mohlo by mu vadit, že si dává do kolejiště něco, o čem se předem ví, že je to špatně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4937
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » pát 27 kvě, 2016 8:04 am

fulda píše:Pro mladé objevitele teplé vody bych upozornil na to, že...
Google si potrpí na personalizaci a každému dává co nejčastěji vyhledává a prohlíží...


Kdybych v diskusi nemusel číst tyto a jim podobné urážlivé narážky, tak by diskuse zde byla pro mě mnohem příjemnější.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » pát 27 kvě, 2016 8:33 am

takže opět jednou něco pro lamy jako já...

využiji následující schéma
Obrázek

žereme z DCC, arduino živíme přes 7805 na VCC
podle výše prezentovaných doporučení, by tedy mezi VCC a RAW (u Nano na Vin) měla přijít ještě Schottkyho dioda s anodou na VCC

nebo použít 7808 připojený na RAW (Vin), pokud tedy výstupy arduina budou celkově do 500mA

--------------------
Při použití Bohoušova snifferu
Obrázek
když si přidělám LCD, nebudu na USB, zase bych přidal mezi Vout a arduino Vin 7808 s balastem nebo si na tomto natočím nějakých 7,5V
LCD moc nežere (cca 1,2mA), takže napájení z VCC by mělo být v pohodě
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod sidlo » pát 27 kvě, 2016 8:45 am

zugi píše:nebo použít 7808 připojený na RAW (Vin), pokud tedy výstupy arduina budou celkově do 500mA


:!: Pozor, stabilizátor napětí na desce Arduino je dimenzován pouze na 150 mA. Něco si vezme Arduino a až ten zbytek se dá použít na výstupy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pát 27 kvě, 2016 8:57 am

zugi píše:takže opět jednou něco pro lamy jako já...

využiji následující schéma
...

žereme z DCC, arduino živíme přes 7805 na VCC
podle výše prezentovaných doporučení, by tedy mezi VCC a RAW (u Nano na Vin) měla přijít ještě Schottkyho dioda s anodou na VCC

nebo použít 7808 připojený na RAW (Vin), pokud tedy výstupy arduina budou celkově do 500mA

--------------------
Při použití Bohoušova snifferu
...
když si přidělám LCD, nebudu na USB, zase bych přidal mezi Vout a arduino Vin 7808 s balastem nebo si na tomto natočím nějakých 7,5V
LCD moc nežere (cca 1,2mA), takže napájení z VCC by mělo být v pohodě


Prní schéma:
jsou minimálně tři možnosti:
1) to, co píšeš (nejjednodušeji na konektoru, kterým připojuješ Arduino)
2) to samé, ale místo diody dáš vodič (pozor, pak už nebudeš moct využít jiné napětí RAW, než 5V)
3) na desce Arduino Pro mini přeušit propojku SJ1, přijdeš tím ale o indikaci napětí 5V pomocí LED1 (https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino-Pro-Mini-schematic.pdf), RAW nebude fungovat vůbec
4) pokud chceš předstabilizaci 8V, viz schema dole. K C3 bych přidal paralelně svitkový kondenzátor 1uF. A C3 by měl být keramický na 50V.

Druhé schema: stejné, jako 1) a 2) nahoře, jen místo RAW je VIN. 3) nepoužitelná (není tam SJ1)
tvé naznačené řešení řešení funguje také, ale zbytečně složité. Nezapomeň na vyhlazovací kondenzátor na Vout, teď je tam pulsující napětí ... (Např. opět svitkový 1 uF)
Přílohy
CrashCarPMiniSchematic.jpg
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2937
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod BohousP » pát 27 kvě, 2016 9:23 am

Příští verze desky DCC Sniffer Shield (pokud bude zájem a bude se vyrábět) bude mít tuto malo změnu:
- propojovací ploška na dps pro propojení Vcc a Vin. Buď se propojí kapkou cínu, nebo tam lze připájet smd didou.
Nechám na uživatelích, jestli to využijí.
Přílohy
NanoShield-upr.png
NanoShield-upr.png (4.57 KiB) Zobrazeno 7790 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2937
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » pát 27 kvě, 2016 10:25 am

sidlo píše:
zugi píše:nebo použít 7808 připojený na RAW (Vin), pokud tedy výstupy arduina budou celkově do 500mA


:!: Pozor, stabilizátor napětí na desce Arduino je dimenzován pouze na 150 mA. Něco si vezme Arduino a až ten zbytek se dá použít na výstupy.


LCD a nějakou diodu tedy bez problémů, cokoliv dalšího oddělit
:idea: takže na výstupu určitě ULN2003, optočleny nebo tranzistory
příkladů je plno na projektech s arduinem
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod zugi » pát 27 kvě, 2016 10:39 am

BohousP píše:Prní schéma:
jsou minimálně tři možnosti:
1) to, co píšeš (nejjednodušeji na konektoru, kterým připojuješ Arduino)
2) to samé, ale místo diody dáš vodič (pozor, pak už nebudeš moct využít jiné napětí RAW, než 5V)
3) na desce Arduino Pro mini přeušit propojku SJ1, přijdeš tím ale o indikaci napětí 5V pomocí LED1 (https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino-Pro-Mini-schematic.pdf), RAW nebude fungovat vůbec
4) pokud chceš předstabilizaci 8V, viz schema dole. K C3 bych přidal paralelně svitkový kondenzátor 1uF. A C3 by měl být keramický na 50V.

Díky, teď je to už docela jasný.
Drátkem bych to určitě nepropojoval. 4-pinový dupont konektor s diodou mezi 1 a 4 pinem je pokusnická záležitost. Jinak s tím budu počítat na shield, případně dobastlím na sniffer :-)
mám takovou představu o shieldu s lištou pro LCD a stabilizátorem...tak se musím pochlapit k nějakému kloudnému výsledku :)

BohousP píše:Druhé schema: stejné, jako 1) a 2) nahoře, jen místo RAW je VIN. 3) nepoužitelná (není tam SJ1)
tvé naznačené řešení řešení funguje také, ale zbytečně složité. Nezapomeň na vyhlazovací kondenzátor na Vout, teď je tam pulsující napětí ... (Např. opět svitkový 1 uF)

Step-down jsem myslel pro pokusné drátování.
Vout na snifferu je za můstkem, takže 7808 i s bižutérií :D
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod TonikM » pát 27 kvě, 2016 4:48 pm

BohousP píše:Gratulují k objevu teplé vody. To co tu uvádíš, je vše popsáno o několik příspěvků výš. Stačí číst, nejen psát a psát. Souhlasím s tebou, že to 7805 skoro vždy vydrží. Někteří (ale ne zase všichni) výrobci ten problém, který řeší přidání diody za 1 Kč, specifikují na případ Uout ≥ 7V, ono tak trochu záleží na detailních fyzikálních vlastnostech koncového tranzistoru. Doporučuji občas se kouknout do datasheetu, kupodivu, vývoj jde dopředu a občas se informace doplňují.



To ja moc dobre vim, ze se to tam pise a presto tu nekdo stale trval na mega pruseru.
Myslim si ze nebal bych se odhadnout miliony kusu Arduino je dostatecny dukaz a o tomto "neproblemu", ktery se tu resil a nikde nic neni zmineno, pokud neslo o lidskou blbost. \tedy priznavas predchozim prispevkem, ze se tu pisou strasaci na lidi!! a o to slo.

Ja to jen doplnil o pdf, aby zas nekdo nevymejslel deb...... a nestrasil nepodlozenosti sveho nazoru.
TonikM
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 22 led, 2015 5:50 pm

Re: Pražský Arduino Day 2016

Příspěvekod Jirka_US » sob 28 kvě, 2016 4:06 pm

Nevím, moc se v tom nevyznám, ale pokud se zeptáš zdejších "uživatelů" elektroniky, jestli jim bude a nebo nebude vadit, že jim odejdou "jen" například dekodéry pro příslušenství a přestanou jim fungovat návěstidla a přehazování výhybek, tak si myslím, že dokážu odhadnout odpověď.

Tomu lze pomerne uspesne zabranit
a) pouzivanim vyrobku od renomovanych vyrobcu s certifikaci NMRA (napr.Lenz a Digitrax patri do teto kategorie) a vekorysou zarukou, ktera pokryva i pripady poskozeni vlastni chybou, coz bohuzel zatim zadny vyrobce DCC v CR nenabizi, respektive o zadnem nevim (k dnesnimu dni), coz je celkem skoda.
b) zvolenim vhodne topologie rozvodu. Z tohoto duvodu osobne doporucuji laikum, aby kazdy dekoder mel svuj stabilizator, nez jedna velka centralizovana napajeci stanice nebot to neni prilis vhodne reseni (pro laiky) pro kolejiste vetsi nez napr. Slunicko, a to z duvodu parazitnich odporu a indukcnosti rozvodu, kdy vyvstava potreba velkych kondezatoru na vystupu obvykle pouzivanych stabilizatoru.
c) Celkem elegantni reseni nabizi DCC++ stanice, protoze krome rozvodu DCC, tak lze tento rozvod vyuzit i k napajeni. Ta topologie je pak jedna stanice pro trakci,
druha stanice pro prislusentstvi, treti vetev pro dalsi prislusentstvi atd. dle potreby, pricemz cela DCC++ stanice vcetne interfacu k PC je levnejsi nez napr. samotny booster Spax. Neni treba resit "super" zdroje, ruzna komplikovana jisteni, vypadek trakce nema vliv na prislusentstvi a obracene atd.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků