DCC centrála Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod vrbav » ned 29 čer, 2014 3:09 pm

Zaujímavé, že teraz pri zapnutí OTO F 13 nespína F 15

Rx - ED 0B 7F 33 02 0B 5E 5A 00 00 58] Send packet immediate: Locomotive 11 set F13=Off, F14=On, F15=Off, F16=On, F17=On, F18=Off, F19=On, F20=Off
[Rx - B4 6D 7F 59] LONG_ACK: the Send IMM Packet command was accepted.
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod vrbav » ned 29 čer, 2014 3:30 pm

Záver dnešných pokusov :

zapnutie funkcií si pamätá centrála, nie dekodér, viď zapnutý zvuk F8 na DCS 100 a prenesenie mašiny na koľaj s ROCO, na ROCU bola F 8 vypnutá...a ide to aj opačne, zapnem F 8 na ROCU,preniesiem na DCS 100 a je F8 vypnutá........takže zopnutie funkcií je vecou ovládača a centrály nie dekodéra....
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » ned 29 čer, 2014 3:35 pm

vrbav píše:ešte raz, problém je v tom, že zapnem F 13 a zopnú sa 4 funkcie, ktoré predtým boli bezpečne vypnuté......už to dve hodiny skúšame a stále to isté....15 dekodérov a stále to isté....v JMRI funkcie vypnuté a OTO zopne 4 naraz pri prvom pouižití, potom je to už korektné.........robí to len OTO, DT 402 a JMRI sa chová korektne...

a vynuloval jsi tyto funkce v Otovi pres F44 ?? Protoze ty zapnute funkce nezmizi same !!
Znova opakujem, Oto si zapnute funkce pamatuje i pres Dispatch. Toto je chyba, ale je velmi snadno odstranitelna pres upgrade.
---
Roco upgradovalo uz prodavany vyrobek a ne zrovna laciny, takze bych z toho nedelal nejakou vedu.
Jinak dekuji za pomoc a obetovany cas, bez vas bych na to neprisel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod vrbav » ned 29 čer, 2014 3:46 pm

OK ty si šikovný, dokážeš to v pohode vyriešiť......
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Jirka_US » ned 29 čer, 2014 3:55 pm

vrbav píše:Záver dnešných pokusov :

zapnutie funkcií si pamätá centrála, nie dekodér, viď zapnutý zvuk F8 na DCS 100 a prenesenie mašiny na koľaj s ROCO, na ROCU bola F 8 vypnutá...a ide to aj opačne, zapnem F 8 na ROCU,preniesiem na DCS 100 a je F8 vypnutá........takže zopnutie funkcií je vecou ovládača a centrály nie dekodéra....

Bohuzel nikoliv to je chybny zaver, jak jsem jiz psal u dekoderu ESU lze v dekoderu nastavit zda-li se dekoder ma stav funkce po preruseni napajeni pamatovat ci nikoliv.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » ned 29 čer, 2014 4:42 pm

zdeno píše:tento bug's neni problem Loconetu, ale DCC, teda presne lokodekoderu. Proste vsechny funkce nad F9 by meli fungovat jako momentalni a ne jako trvale (tlacitko/prepinac).
Asi to ma tak Roco podchycenene a proto nema problemy. Je skoro jiste, ze posila oba dva pakety za sebou a jednim nastavuje a druhym shazuje. Muze mi to nekdo overit ??

Ne ne, XpressNet to má postavené trochu jinak.
Ono není úplně zakázáno ty pakety opakovat. Jen je doporučeno je neopakovat, pokud je na DCC moc živo.

Takže XpressNet to řeší tak, že je na defaulty má nastavené jako momentáln a neopakuje je.
ALE - zároveň má dva příkazy, jedním si požádáš o jejich přepnutí jako konstantnch a druhým o jejich opakování.
ALE - ten druhý přkaz může centrála odmítnout, pokud nemá dost času a nebo jiných prostředků. (NanoX ho odmítá, když mu dojde paměť na zásobníku lokomotiv)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » ned 29 čer, 2014 6:25 pm

fulda píše:
zdeno píše:tento bug's neni problem Loconetu, ale DCC, teda presne lokodekoderu. Proste vsechny funkce nad F9 by meli fungovat jako momentalni a ne jako trvale (tlacitko/prepinac).
Asi to ma tak Roco podchycenene a proto nema problemy. Je skoro jiste, ze posila oba dva pakety za sebou a jednim nastavuje a druhym shazuje. Muze mi to nekdo overit ??

Ne ne, XpressNet to má postavené trochu jinak.
Ono není úplně zakázáno ty pakety opakovat. Jen je doporučeno je neopakovat, pokud je na DCC moc živo.
Takže XpressNet to řeší tak, že je na defaulty má nastavené jako momentáln a neopakuje je.
ALE - zároveň má dva příkazy, jedním si požádáš o jejich přepnutí jako konstantnch a druhým o jejich opakování.
ALE - ten druhý přkaz může centrála odmítnout, pokud nemá dost času a nebo jiných prostředků. (NanoX ho odmítá, když mu dojde paměť na zásobníku lokomotiv)

trosku si mne nepochopil ;-)
je mi ted uplne jedno, jaka nadstavba je nad DCC, protoze se bavime jenom o DCC.
Co se stane, pokud posles vic nastavenych funkci F13-F20 najednou na loko, ktera byla chvili bez napajeni ??
Pokud to ROCO/DCC neumoznuje, tak je ma otazka zbytecna. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » ned 29 čer, 2014 8:34 pm

zdeno píše:Co se stane, pokud posles vic nastavenych funkci F13-F20 najednou na loko, ktera byla chvili bez napajeni ??
Pokud to ROCO/DCC neumoznuje, tak je ma otazka zbytecna. ;-)


Nejsem si jistej jestli rozumím otázce.
Ale to je spíš otázka na dekodér ne?
Dekodér se má chovat takto: při zapnut má všechny jako off. pokud dostane paket, porovná se stávajícím stavem a v případě rozdílů reaguje jen na rozdíly.
Takže pokud dostane paket ve kterém je:
F13=1, F14=0, F15=0
tak zapne houkán na funkci F13
pokud následně (je jedno za jak dlouho) dostane paket ve kterém je:
F13=0, F14=1, F15=0
tak vypne houkání F13 a zapne troubení F14.
Na tom není nic nepochopitelného.
Je to stejné pro všechny funkce (třeba pro F0-F4). Rozdíl je snad jen v tom, že frekvence opakování pro větší funkce je menší, ale opakován tam je v každém případě, protože podle normy máš ten paket poslat alespoň 3x i pokud nechceš opakovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod JOHNZ » ned 29 čer, 2014 11:36 pm

zdeno: Toto je chyba, ale je velmi snadno odstranitelna pres upgrade.
---
Roco upgradovalo uz prodavany vyrobek a ne zrovna laciny, takze bych z toho nedelal nejakou vedu.


No mne príde, že ste jediný, kto z toho vedu robí. My sme v práci software na naše už predávané elektronické stavadlá (také na železnicu v mierke 1:1, stoja pár desiatok miliónov Kč za kus) tiež upgradovali, a zákazník z toho žiadnu vedu nerobil (a to ten upgrade ani nebol zadarmo). Podstatné je, aby ten upgrade bol, a aby (vy)riešil problém(y)...
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » pon 30 čer, 2014 6:14 am

fulda píše:
zdeno píše:Co se stane, pokud posles vic nastavenych funkci F13-F20 najednou na loko, ktera byla chvili bez napajeni ??
Pokud to ROCO/DCC neumoznuje, tak je ma otazka zbytecna. ;-)

Nejsem si jistej jestli rozumím otázce.

Presne, nepochopil jsi mne ;-)
Napisi presne postup.
postavis loko na koleje. Potom navolis postupne funkce F13, F14, F15. Potom naklonis loko na bok na cas 20-30 vterin, aby stratila napajeni. Po tomto case ji polozis zpatky. A potom posles funkci F16.
A ja jsem zvedavy, ci se ozve jen funkce F16 nebo vsechny najednou ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » pon 30 čer, 2014 7:50 am

zdeno píše:postavis loko na koleje. Potom navolis postupne funkce F13, F14, F15. Potom naklonis loko na bok na cas 20-30 vterin, aby stratila napajeni. Po tomto case ji polozis zpatky. A potom posles funkci F16.
A ja jsem zvedavy, ci se ozve jen funkce F16 nebo vsechny najednou ??

Takže předpokládám, že máš centrálu, která neopakuje.
Nejprve ti tedy prošel příkaz:
Kód: Vybrat vše
{příkazové-bajty} = 11011110 0 00000111

(zapnul jsi funkce F13, F14, F15)
Pak jsi sundal lokomotivu, a ona nemá žádnou NVRAM, takže po postavení na koleje si nepamatuje předchozí stav a má za to, že má F13-15 vypnuté.

Pak pošteš příkaz:
Kód: Vybrat vše
{příkazové-bajty} = 11011110 0 00001111

(protože ovladač si myslí, že F13-15 jsou zapnuté a tak přidá ještě F16)
Takže z pohledu dekodéru se nám po kolejích prožene příkaz pro zapnutí F13-F16, takže lokomotiva prostě zapne všechny 4 funkce jako by se nechumelilo.

Co je na tom nepochopitelného?


Pochopitelně je možný ještě jiný scénář, kdy nejprve pošleš stejný paket
Kód: Vybrat vše
{příkazové-bajty} = 11011110 0 00000111

(zapnul jsi funkce F13, F14, F15)

a po nějaké době pošleš paket:
Kód: Vybrat vše
{příkazové-bajty} = 11011110 0 00001000

(Pouze F16)

Potom v případě že mašina nebyla na kolejích, tak ti zapne pouze F16, ale naopak, pokud byla po celou dobu na kolejích, tak vypne F13,14,15 a zapne F16.

Právě proto se doporučuje tady používat jen momentální funkce, aby stav "zapnuto" nebyl v kolejišti moc dlouho a nedocházelo k nedorozumění.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » pon 30 čer, 2014 9:01 am

fulda píše:Takže z pohledu dekodéru se nám po kolejích prožene příkaz pro zapnutí F13-F16, takže lokomotiva prostě zapne všechny 4 funkce jako by se nechumelilo.
Co je na tom nepochopitelného?

takze ti pripada normalni, kdyz se zapnou 4 funkce najednou ?? Podle mne to je chyba, ale rad se necham presvedcit, ze se mylim ;-)

PS
tento scenar muze nastat treba pri zkratu, kdy ovladac ma napajeni a loko ho strati.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » pon 30 čer, 2014 11:45 am

zdeno píše:takze ti pripada normalni, kdyz se zapnou 4 funkce najednou ?? Podle mne to je chyba, ale rad se necham presvedcit, ze se mylim ;-)

Já tu normu nevytvářel, jen jsem si pozorně přečetl všechno psaní okolo abych věděl, proč je to tak jak to je.
Rozhodně si netroufám tohle řešení nikterak hodnotit.

Jen jsem tu několikrát napsal, jak se k tomu chová XpressNet, ale to se mi nezdá že by někoho zajímalo, takže to neřeším.
A mimochodem - XpressNet v podání Lenz a nikoli v podání Roco, ti používají RocoNet, kterej je z větší části kompatibilní, ale né 100%
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » pon 30 čer, 2014 12:33 pm

XpresNet nebo RocoNet, podle mne to je stejne jako LocoNet nebo Uhlenbrock, taky jsou to klony jedne normy. A jsou dost nekompatibilni. Takze to taky neresim, ale prizpusobuji se. :)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » sob 30 srp, 2014 3:46 pm

Trochu si myslím, že to že nemá programovací kolej znamená, že nedokáže číst. (pokud nebude odmítat programování jako takové)
Ale nemám to ověřené.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků