Nástroje a zpracování 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Postprocessing 3D tisku FDM / SLA

Příspěvekod Honza016 » stř 03 čer, 2026 2:29 pm

Dobré odpoledne,

rád bych se Vás, kolegové modeláři, zeptal na zkušenosti a rady a postupy s postprocessingem 3D výtisků.

Prvně jsem si nechal na FDM tiskárně z PLA vytisknout model v měřítku H0. Vzhledem k omezením tiskárny jsem to pojal jako stavebnici, což mi ovšem nevadilo. Výtisk úplně nebyl nejhorší, ale samozřejmě na vitrínovém modelu nechcete, aby byly nějak moc vidět vrstvy po tisku.

Tak jsem vzal smirek (brusnou houbičku) o hrubosti 150 a 180 a brousil. A brousil. Pak jsem vzal tmel Tamiya Putty bílý a nanesl ho na celou plochu modelu - mimochodem mi na vzduchu během desítek sekund dost žvejkačkovatí, nebyl jsem schopen nanést kvalitní vrstvu, ale protože se to bude brousit, tak jsem to neřešil. Nechal zaschnout cca 24 hod. a přebrousil. Tmel zůstal v mezerách mezi vrstvami tisku, ale ty vylezly, takže jsem byl skoro na začátku. Takže zase další broušení, tmelení, schnutí. Občas jsem vyměnil tmel za bílý surfacer téže firmy, tekutý i sprejový. Asi po šesti nebo osmi vrstvách tmelení a broušení jsem se dostal k výsledku, co je na fotkách níže. Z půl metru to vypadá poměrně slušně. Ale když se podívám zblízka, stále tam jsou znatelné tiskové vrstvy. Zajímavé ale je, že pohmatem patrné nejsou. Při jednom čištění drážek jsem si rejpnul nožem i mimo a při zkoušení modelářské brusky se mi pod oknem povedlo probrousit dolík - to už nejsem schopen vůbec přetmelit. Pořád to po přebroušení vystoupí na povrch. Celkově dost práce a málo muziky.

Obrázek Obrázek

Pak jsem se dočetl něco o SLA tisku, všude se na to pěje chvála, tak jsem si říkal, že tedy něco zkusím nechat vytisknout z pryskyřice. Výtisk mi včera přišel, ale čekal jsem asi od toho trochu víc. Pryskyřice je nažloutlejší než na fotkách (na fotce vypadá bíle) a je jakoby částečně průsvitná (ale měla to být bílá základní) - to mi nevadí, jen pro pořádek. Vrstvy na výtisku jsou samozřejmě také, jinak by to nebyl 3D tisk, ale jsou o dost jemnější než u FDM. Nicméně se zase u některých detailů, jako jsou okna, slily okraje - viz foto níže. Tento výtisk jsem zatím neopracovával s tím, že se raději optám, jaké máte zkušenosti a co byste doporučili.

Obrázek Obrázek

Za případné rady a nápady děkuji, hlavně k radám okolo pryskyřice, těch výtisků bych rád si nechal udělat víc...

P. S.: zdá se, že ten ImageShack snižuje kvalitu snímků, ale myslím, že potřebné detaily na nich jsou vidět.
Honza016
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 03 čer, 2026 10:47 am

Re: Nástroje a zpracování 3D tisku

Příspěvekod marian_r » stř 03 čer, 2026 3:35 pm

Ako povedal môj kamarát, nefotiť až také makro. 8)

Kukuričný kábel sa dosť zle brúsi - mám odskúšaný tmel tamiya (vysychajúci), funguje. Ak bol kábel ABS, dáva sa to tuším do acetónových pár, ale na to by som si netrúfol.

Resinová tlač - dať to urobiť dobrému profesionálovi. Nedať olamovať podpery, orezať ultrazvukovým nožom. Dá sa brúsiť. Problematické sú vnútorné kúty.

Edit: ten vysychajúci tmel sa samozrejme zmršťuje. Nezmrštuje sa epoxydový 2zložkový.

Edit 2: detaily by boli lepšie viditeľné ak by si to nastriekal základnou farbou.
marian_r
 
Příspěvky: 558
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Nástroje a zpracování 3D tisku

Příspěvekod Kavka_ » stř 03 čer, 2026 3:50 pm

Ohledně brousitelnosti PLA jsem před časem věšel příspěvek níže.
viewtopic.php?f=52&t=14393#p321729
PLA Polyterra od Polymaker je dobře brousitelné PLA, aniž by díky tomu bylo nějak dražší...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 514
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nástroje a zpracování 3D tisku

Příspěvekod Honza016 » stř 03 čer, 2026 4:41 pm

marian_r píše:Ako povedal môj kamarát, nefotiť až také makro. 8)

Jasně, tady to bylo proto, aby to naopak vidět bylo :-)

marian_r píše:Kukuričný kábel sa dosť zle brúsi - mám odskúšaný tmel tamiya (vysychajúci), funguje. Ak bol kábel ABS, dáva sa to tuším do acetónových pár, ale na to by som si netrúfol.

Byla to kukuřice. Který konkrétní tmel máte na mysli? Já jsem zkusil tento, ale to je asi jiný, že?

marian_r píše:Resinová tlač - dať to urobiť dobrému profesionálovi. Nedať olamovať podpery, orezať ultrazvukovým nožom. Dá sa brúsiť. Problematické sú vnútorné kúty.

Máte s nějakým tiskařem dobrou zkušenost? Mám v přípravě asi 5 - 6 modelů, tak bych to zkusil.

marian_r píše:Edit 2: detaily by boli lepšie viditeľné ak by si to nastriekal základnou farbou.

To určitě ano, ale myslel jsem, že dřív to bude potřeba (asi) obrousit? Nebo právě u toho resinu nevím, jak se to správně dělá.


Kavka_ píše:Ohledně brousitelnosti PLA jsem před časem věšel příspěvek níže.
viewtopic.php?f=52&t=14393#p321729
PLA Polyterra od Polymaker je dobře brousitelné PLA, aniž by díky tomu bylo nějak dražší...

Děkuji, ten jsem dnes zahlédl a četl také. Nejspíš ale půjdu asi cestou SLA...
Honza016
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 03 čer, 2026 10:47 am

Re: Nástroje a zpracování 3D tisku

Příspěvekod marian_r » stř 03 čer, 2026 6:36 pm

Aha pardon, odvolávam čo som odvolal, nepoužívam(e) Tamiya putty, ale "Body Pro 1k fine filler" z drogérie.

Mám dobrých tlačiarov, ale všetko v Bratislave.
marian_r
 
Příspěvky: 558
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Nástroje a zpracování 3D tisku

Příspěvekod Ivan » čtv 04 čer, 2026 11:57 am

U SLA je taky obrovský rozdíl v materiálech. Já netisknu, ale co mi ukazoval jeden zdejší modelář byla paráda. Ovšem vývoj kvalitniho tisku konkrétniho modelu, to není jeden pokus, ale mnoho a mnoho hodin zkoušení...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 2420
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Nástroje a zpracování 3D tisku

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 05 čer, 2026 4:42 pm

Ivan píše:U SLA je taky obrovský rozdíl v materiálech. Já netisknu, ale co mi ukazoval jeden zdejší modelář byla paráda. Ovšem vývoj kvalitniho tisku konkrétniho modelu, to není jeden pokus, ale mnoho a mnoho hodin zkoušení...

Je to tak !!!
Bohužel!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 3434
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Předchozí

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník