Moduly (původní téma)

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 úno, 2010 2:55 pm

mlha píše:U normovaného rozhraní je poloha koleje daná,ale můžeš si postavit víc modulů,které budou spojené jenom spolu,potom už můžeš mít kolej klikatou jak je libo.


No to už je z jiné várky.Tomáš měl, asi na mysli jen jedn modul. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Tomáš » ned 14 úno, 2010 3:34 pm

milan ferdián píše:
mlha píše:U normovaného rozhraní je poloha koleje daná,ale můžeš si postavit víc modulů,které budou spojené jenom spolu,potom už můžeš mít kolej klikatou jak je libo.


No to už je z jiné várky.Tomáš měl, asi na mysli jen jedn modul. :wink:


jjo šlo mě o to jak to může být na jednom modulu.Pro představu přikládám obrz.pochopitelně to je přehnané,ale pro představu o co mi de.

http://tauvec.rajce.idnes.cz/modul/
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod alexander » ned 14 úno, 2010 3:57 pm

Už to tu zaznelo, minimálny povolený polomer na module je 1000 mm. Pri dĺžke modulu 1000 alebo 1200 mm to podľa tvojej predstavy asi nepôjde...
A na jednom module by to bol asi aj tak nezmysel...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Příspěvekod Tomáš » ned 14 úno, 2010 4:16 pm

alexander píše:Už to tu zaznelo, minimálny povolený polomer na module je 1000 mm. Pri dĺžke modulu 1000 alebo 1200 mm to podľa tvojej predstavy asi nepôjde...
A na jednom module by to bol asi aj tak nezmysel...


jak jsem psal tohle na fotce jsem přehnal,ale prostě mi připadá že vypadá blbě když 1000mm modul má kolej rovnou jak pravítko.Jeden takový modul je 120m rovné koleje ve skutečnost (TT) když napojím další takovej tak už jsem na 240m rovné tratě.a to je u mé trati 244 luxus. co jsem si to procházel tak nejdelší rovná část měla maximum 60m.Z provozního hlediska velkých modulů to pochopitelně chápu.V tělocvičně si udělám klidně 10km rovné trati,ale doma nechci mít trať tak jednotvárnou.Budu mít 4500mm délku modulů,z toho 1500mm nádraží 1000mm ztastávka tzn že na volnou trať budu mít 2 metry a kdyby to bylo všechno v rovině..no nevím nevím :roll:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod mlha » ned 14 úno, 2010 4:20 pm

poloha koleje na osu modulu je daná normou,pro svou potřebu si to můžeš udělat jak chceš :)
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 14 úno, 2010 5:46 pm

Tomáš píše:
alexander píše:Už to tu zaznelo, minimálny povolený polomer na module je 1000 mm. Pri dĺžke modulu 1000 alebo 1200 mm to podľa tvojej predstavy asi nepôjde...
A na jednom module by to bol asi aj tak nezmysel...


jak jsem psal tohle na fotce jsem přehnal,ale prostě mi připadá že vypadá blbě když 1000mm modul má kolej rovnou jak pravítko.Jeden takový modul je 120m rovné koleje ve skutečnost (TT) když napojím další takovej tak už jsem na 240m rovné tratě.a to je u mé trati 244 luxus. co jsem si to procházel tak nejdelší rovná část měla maximum 60m.Z provozního hlediska velkých modulů to pochopitelně chápu.V tělocvičně si udělám klidně 10km rovné trati,ale doma nechci mít trať tak jednotvárnou.Budu mít 4500mm délku modulů,z toho 1500mm nádraží 1000mm ztastávka tzn že na volnou trať budu mít 2 metry a kdyby to bylo všechno v rovině..no nevím nevím :roll:


Tak si udělelej modul ze segmentů. Pokud zvolíš rozumně můžeš i kombinovat segmenty mezi sebou ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod depo201 » ned 14 úno, 2010 5:50 pm

,ale doma nechci mít trať tak jednotvárnou.....

čau tome, my dva si na srazu musíme promluvit :) upřímně doufám, že se mi podaří ti tvůj plán rozmluvit :)

myslím, že je lepší mít doma 3 rovné normované moduly, než 2 hybridy, kam když pustíš rychlíkáče (a jako že jsem je u tebe viděl), tak to vypadá hrůzně :)

Koukni se třeba na trať vedoucí do Střelic na Mor. Bránice atd. Krásně "pluje" krajinou byť je v blízkosti města.... vlní se, ale nikdy ne tak, že by to házelo s lidma ve vagónech :)

Prosím zvaž to...
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod cipisekmp » pon 15 úno, 2010 6:13 am

Ahoj, kolega irudzi resil v podstate to same. Kdyz jsme delali modul ktery mel byt rovny, tak jsme kolej rovnali podle vodni vahy (je metr a je rovna). Kdyz jsme prichytili konce tak porad mel zalusk tu trat u prostred proste zavlinit. Ne o 10cm, ale proste jen prohnout. Kousek treba o 1cm a pak zase vratit. Ja sem mu rikal ze to bude vypadat, ze neumime polozit koleje rovne. Spis si myslim ze by musela byt pak krajina udelana tak, aby byl vlastne duvod tu kolej vychylit, napr. kopecek, kus skaly nebo neco proc ta trat prece nevede rovne.
Tak asi, mejte se Cipisek
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1586
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Příspěvekod Myšpulín » pon 15 úno, 2010 8:19 am

Tomáš píše:jjo šlo mě o to jak to může být na jednom modulu.Pro představu přikládám obrz.pochopitelně to je přehnané,ale pro představu o co mi de.

http://tauvec.rajce.idnes.cz/modul/

Tak vezmem kalkulačku a půjdem počítat.
Délka modulu 1000 mm, minimální poloměr oblouku 1000 mm, pro jednoduchost vypustíme přechodový rovný úsek a zjistíme toto:
úhel oblouku bude 14,4775°, osa trati se při tom vychýlí o 31,75 mm. Připojením následujícího protioblouku tedy můžu posunout osu koleje o 63,5 mm (ovšem bez těch přechodových úseků).

Pokud začnu uvažovat i přechodový úsek podélné délky 100 mm, pak mi vyjde následující:
úhel oblouku 11,537°, osa se při tom vychýlí o 20,2 mm a přechodovým úsekem délky 102 mm klesne ještě o 20,4 mm. Připojením následného protioblouku ti vyjde celkové vybočení trati 60,8 mm.

Pokud ti tedy těch 6 cm stojí za to, tak to můžeš vymodelovat.

P.S. Doufám, že jsem se nikde nesekl. Přeci jenom dnes něco počítat, takhle po ránu ...
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1507
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod mlha » pon 15 úno, 2010 8:24 am

tak a máš to vyjádřené i matematicky,jediné řešení pro tvou variantu je nestandartní přechodové rozhraní,přes to se ale spojíš jenom se svým modulem
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod chameleon » pon 15 úno, 2010 9:55 am

Myšpulín píše:Délka modulu 1000 mm, minimální poloměr oblouku 1000 mm, pro jednoduchost vypustíme přechodový rovný úsek a zjistíme toto:
úhel oblouku bude 14,4775°, osa trati se při tom vychýlí o 31,75 mm. Připojením následujícího protioblouku tedy můžu posunout osu koleje o 63,5 mm (ovšem bez těch přechodových úseků).
P.S. Doufám, že jsem se nikde nesekl. Přeci jenom dnes něco počítat, takhle po ránu ...

Zkusil jsem si to pro zajimavost narysovat a vyšlo mi to taky :wink:
Obrázek
Pokud by uprostřed byla pořádná skála tak by to nemuselo vypadat špatně...ale ty přechodový úseky + možná ještě větší poloměr by to chtělo...
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Příspěvekod radekkrupka » pon 15 úno, 2010 10:35 am

Osobně mi přijde, že s realitou to mnoho společného nemá... zvlášť pokud budou navazovat další moduly v přímé. Takhle se železnice moc netrasovala... pokud byla překážka, buď se prorazila, nebo se vedla trať jinudy?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod chameleon » pon 15 úno, 2010 10:49 am

no já myslel, že Tomáš by měl všechny moduly kopcovité bez přímých tratí..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 15 úno, 2010 1:42 pm

Jen šťouravá otázka. Není lepší stavět obloukový modul (nebo dva, které budou proti sobě), než něco podobného?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod juroH0 » pon 15 úno, 2010 5:22 pm

Toto napadlo aj mňa. Ak nato máš priestor tak si myslím, že je lepšie stanica+dve protismerné oblúky+zastávka, než zvláštne pokrútená trať.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků