Jednotka 560 v H0 od MTB Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Jednotka 560 v H0 od MTB Model

Příspěvekod jipol57 » stř 17 čer, 2026 7:22 pm

Zdenek Valter píše:bandáže degradují v čase velmi rychle oproti kovovým kolům a musí se udržovat!!

Když zdegraduje, tak ji měním za smršťovací bužírku
https://www.gme.cz/v/1483761/kss-k32-10 ... ci-buzirka
nebo
https://www.gme.cz/v/1519021/c-tie-chs2 ... ci-buzirka
Tenká a bez lepidla.
Zdají se mně kvalitnější, trvanlivější a méně špiní koleje. Jak je to naplacato, tak skalpelem říznu nějakých asi 1,5mm, natáhnu na kolečko a když je volná, tak trochu nahřeju.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jednotka 560 v H0 od MTB Model

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 17 čer, 2026 7:36 pm

No a jak jí ohříváš, jakou teplotou?
Při vysoké teplotě přeci můžeš poškodit plasty ne?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 3435
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jednotka 560 v H0 od MTB Model

Příspěvekod jipol57 » stř 17 čer, 2026 8:09 pm

Smršťovačka nepotřebuje na smrštění tak vysokou teplotu, aby se tavily plasty. Pár vteřin podržím nad stlumeným plynovým hořákem. Asi 5-10cm nad. Vlasně ani nedržím, zamávám nad ním. A držím v prstech. To je nejlepší indikátor. Rozhodně plast vydrží víc, než moje ruka.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jednotka 560 v H0 od MTB Model

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 18 čer, 2026 3:41 pm

jipol57 píše:Smršťovačka nepotřebuje na smrštění tak vysokou teplotu, aby se tavily plasty. Pár vteřin podržím nad stlumeným plynovým hořákem. Asi 5-10cm nad. Vlasně ani nedržím, zamávám nad ním. A držím v prstech. To je nejlepší indikátor. Rozhodně plast vydrží víc, než moje ruka.

No teda nevím plyn bych zrovna nepoužíval.
Máme třeba horkovzdušné produkty jako pistole a vyfukovačky kde se se dá nastavit teplota.
Proto jsem očekával jako teplotu doporučíš natavit pro bezpečné smrštění aniž by jsi ohrozil plasty na kole.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 3435
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jednotka 560 v H0 od MTB Model

Příspěvekod jipol57 » čtv 18 čer, 2026 6:18 pm

Jak jsem psal. Nejspolehlivějším indikátorem jsou vlastní prsty. A na pár vteřin ohřátí, nemá cenu zapínat nějakou aparaturu :D .
A záleží na průměru kolečka -obruče. To bývá kolem 10mm, takže ta 10mm smršťovačka je akorát a někdy ani nahřívat nepotřebuje, a drží dost.
Podle popisu by se mohla smrsknout až na 6mm. Na to asi je potřeba vyšší teplota. To ale nepotřebuji, tak když je volná, tak stačí jen lehké nahřátí.
A kdybych potřeboval na menší průměr, tak koupim menší smršťovačku. Jsou různé průměry. Hlavně aby to byla ta tenká a bez lepidla.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Předchozí

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník