kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » čtv 27 říj, 2022 8:39 am

Honzo,trochu mimo mísu: geometrie kolejiva je jen jedna, nezáleží na "variabilitě" použitého SW. Ale za mne to je poslední příspěvek takového - no, "obecného" rázu v cizím vlákně. Dííík.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod HonzaM » čtv 27 říj, 2022 9:10 am

Fox píše:Honzo,trochu mimo mísu: geometrie kolejiva je jen jedna, nezáleží na "variabilitě" použitého SW. Ale za mne to je poslední příspěvek takového - no, "obecného" rázu v cizím vlákně. Dííík.

Promiň, ale co TI připadá mimo mísu? Geometrie kolejiva je sice jedna, ale na to se musíš vázat jen u výhybek, křižovatek, zatímco u tratí mezi stanicemi se nemusíš vázat na skládání z pevně definovaných radiusů, pouze zadáš minimální přípustný radius a minimální rozteč. U oblouků ti automaticky vyjdou přechodníce, což u flexi je realizovatelné. Uvádiš, že by v případě potřeby zvětšit rozteč bylo nutné vložit rovné kousky koleje a ztratila by se elegance, při použití flexi by ale elegance zůstala zachována.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 27 říj, 2022 4:29 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod chphoto » čtv 27 říj, 2022 11:57 am

Přispěl bych také svou "troškou do mlýna", ale tentokrát ryze z praktického hlediska (a snad to stavitelovi pomůže). Když jsem navrhoval svoje kolejiště, tak jsem vše skládal také z kusových kolejí. Takže z toho mi i vycházely úhly zatáček a podobně. Až když jsem přesedlal na flexi koleje, tak jsem si mohl dovolit úhel, který se mi hodil a líbil a nebyl jsem omezen tím, co se v daném poloměru vyrábí. Budu to ilustrovat výjezdem ze svého SN. První obrázek je nakreslen podle kusových kolejí - všimni si výjezdu ze SN
kusové koleje.jpg

a druhý obrízek je to smé postavené z flexi (a takto to je i nyní v reálu)
flexi.jpg

Osobně si myslím, že ta druhá verze z flexi kolejí je i na pohled hezčí a také jsem tím získal o trochu víc místa u hlavního nádraží na panelu. A jak víme, místa není nikdy dost. A je mi jasné, že když máš koleje nakoupené, nechceš je jen tak opustit, ale tak co udělat kompromis a na neproblematické úseky dát koupené kusovky a na ostatní koupit a dát flexi? Jinak práce s flexi je poměrně dobrá, já si udělal šablony a s nimi to šlo výborně. Kdyžtak koukni ke mě do vlákna, tam je i nějaký popis s fotkami.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 27 říj, 2022 12:56 pm

chphoto píše:Přispěl bych také svou "troškou do mlýna", ale tentokrát ryze z praktického hlediska (a snad to stavitelovi pomůže). Když jsem navrhoval svoje kolejiště, tak jsem vše skládal také z kusových kolejí. Takže z toho mi i vycházely úhly zatáček a podobně. Až když jsem přesedlal na flexi koleje, tak jsem si mohl dovolit úhel, který se mi hodil a líbil a nebyl jsem omezen tím, co se v daném poloměru vyrábí. Budu to ilustrovat výjezdem ze svého SN. První obrázek je nakreslen podle kusových kolejí - všimni si výjezdu ze SN
kusové koleje.jpg

a druhý obrízek je to smé postavené z flexi (a takto to je i nyní v reálu)
flexi.jpg

Osobně si myslím, že ta druhá verze z flexi kolejí je i na pohled hezčí a také jsem tím získal o trochu víc místa u hlavního nádraží na panelu. A jak víme, místa není nikdy dost. A je mi jasné, že když máš koleje nakoupené, nechceš je jen tak opustit, ale tak co udělat kompromis a na neproblematické úseky dát koupené kusovky a na ostatní koupit a dát flexi? Jinak práce s flexi je poměrně dobrá, já si udělal šablony a s nimi to šlo výborně. Kdyžtak koukni ke mě do vlákna, tam je i nějaký popis s fotkami.

Jako velké plus pro budoucí provoz je u druhé verze odstranění protioblouku u výhybky.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod chphoto » čtv 27 říj, 2022 3:25 pm

Právě proto jsem to sem dával, že použití flexi může pomoci právě v takových situacích, kdy xto z kusovek vychází blbě. V Nku jsou úhly oblouků dané a zrovna mě to nevycházelo dobře. A jak psal HonzaM, tak v XTracku jdou flexi kreslit strašně krásně.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod kiski » čtv 27 říj, 2022 4:38 pm

SCARM pracuje s flexi koľajami tiež pomerne dobre, a je schopný ich natvarovať aj s použitým rovných úsekov, ak už geometria nevychádza. Svoj plán som si vyrábal práve v SCARMe s tým, že podklad od Michala Šuhajdu som použil ako obrázok pozadia. Túto možnosť program umožňuje.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » pát 28 říj, 2022 8:51 am

Doufám, že se na mně majitel vlákna nezlobí, ale jen tak, z cvičných důvodů jsem uchopil nahozené téma. Silně mi připomíná moje první realizované kolejiště: Dolní Lhota z I. dílu Milana Ferdiána. Dospěl jsem k výsledkům, viz následující obrázky. Všeobecně:
- rozhodně jsem opustil myšlenku realizace z "kusovek" a používám kombinaci s flexi. Tím se dá využít daný prostor bez kompromisů
- dolní levé zhlaví nevychází dle NEM, ale dá se při realizaci napravit. Menší rozteč hlavní a odbočné koleje (ze 43 na cca 39) se dá skousnout, zejména když se na tomto kolejišti, které patří těsně nad kategorii "mini", nebudou souběžně provozovat vozy Y.
- mezi horní odbočkou a hlavní tratí za pravým tunelovým portálem je poněkud natěsno, ale ještě se to dá konstrukčně zvládnout.
- úroveň koncové stanice je +75, stoupání 3%
- koncová stanice - lze samozřejmě udělat jinak, ale už bych netočil osu blíž k tunelovým portálům vlevo. Bude vhodné ponechat místo na optické oddělení terénem, asi zalesněním
- majitel navrhoval most ve střední části: je zachován, není ale místo na protékající větší vodoteč. Ale celý kopec v pravé horní části může být zalesněný a z lesa může vytékat kamenitý potok - hezké modelářské téma :D
- dolní stanice: myslím si, že 4 koleje je už zu-moc. Musí se ještě vejít rozumná výpravní budova s nějakým tím okolím.
- není naznačena přílezdová komunikace - je možná zleva těsně za výhybkami. Zároven tam musí být propustky, aby měl potok kam mizet...
- skryťák: podařilo se mi tam "narvat" 3 koleje plus jednu kusou (napojenou na vnitřní - myšlenou jako průjezdná. Ta kusá už je dost utopená v terénu, je nutno tomu přizpůsobit konstrukci. Je tam zmenšený odstup koleje od hrany panelu, ale v SN to nevadí.

Prosím ostatní za shovívavost, je to opravdu jen nástřel bez domyšleného terénu, ale myslím si, že by takové kolejiště bylo technicky realizovatelné a mohlo by splnit požadavky .... ale rychlík s Y asi fakt nééé :lol:
Chrpov_layout_v1.jpg
Chrpov_visible_v1.jpg
Chrpov_shadow yard_v1.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » pát 28 říj, 2022 8:53 am

No a k tomu základní 3D pohledy
Chrpov_3D_3.jpg
Chrpov_3D_2.jpg
Chrpov_3D_1.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » ned 30 říj, 2022 7:33 pm

Děkuji všem za náměty. Byl jsem pár dní mimo počítač, tak jsem nemohl reagovat.
Nechci celé kolejiště jen z kusovek, s těmi flexi dost počítám i v původním návrhu. Jen co se týče základních oblouků, držel bych se rád využití základní geometrie odvozené od R310 a R353 jednoduše proto, že už je mám doma. Napojování výhybek a některé úhly pak samozřejmě flexi, to jinak moc dobře nejde.

Kolejiště asi ještě trošku rozšířím na 90x145, aby to nebylo tak na těsno. Alespoň občas bych si na něm tu parní lokomotivu se dvěma Y a kratším poštovním vozem projel (tzn alespoň 70cm prostor v nádraží) a rád bych se vyhnul ve stoupání menšímu průměru než 310.

Fox píše:Doufám, že se na mně majitel vlákna nezlobí, ale jen tak, z cvičných důvodů jsem uchopil nahozené téma. Silně mi připomíná moje první realizované kolejiště: Dolní Lhota z I. dílu Milana Ferdiána.


Díky moc za inspiraci! K čemu slouží vpravo dole ty odbočky? Výtopna a technické zázemí?
Asi bych rád zachoval původní úhel koncového nádraží a dal za něj ještě odbočku do lesa nebo někam na nakládku.
Naposledy upravil dansemacabre dne ned 30 říj, 2022 8:03 pm, celkově upraveno 1
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Jirkátor » ned 30 říj, 2022 8:00 pm

Při pohledu na Foxův návrh se mi, kdoví proč, vybavilo moje kolejiště.
viewtopic.php?f=1&t=12586&start=45#p270794
viewtopic.php?f=1&t=12586&start=210#p306867
Je to sice v eNku, ale pro inspiraci by to mohlo pomoct.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1085
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » ned 30 říj, 2022 8:11 pm

Díky, zítra ještě trochu upřesním.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » pon 31 říj, 2022 7:23 am

- rozšíření kolejiště: to je dobrá idea, ale může kompletně ovlivnit návrh. 10cm se může zdát málo, ale u takového "mini" může znamenat radikální změnu a široké pole dalších možností. Skoro bych řekl, že se musí začít s čistým stolem nanovo :idea: .
- kombinace hotových kolejí a flexi je dobré řešení. Na mém návrhu (a je to obvyklý stav) prostě nejde všechno poskládat z kusovek. V mém návrhu jsou kusovky ponechány, jen některé rovné úseky jsem udělal z rovných flexi hlavně abych viděl délky. Nicméně lze poskládat z kusovek a zbytky doplnit z flexiny, nebo zaříznout kusovku.
- nestandardní poloměry: z obrázku to nevyčteš, pokud by Tě to zajímalo, můžu ty rozměry poslat samostatně. Ale s ohledem na změnu rozměrů panelu to nemá teď valný smysl.
- kusé koleje vpravo: ber to jen jako možnost ("co se tam vejde"), nad určením jsem neuvažoval, to je na Tobě (případně na zdejších kolegů, orientujících se lépe v provozu). Jen připomínky obecně ke kusým kolejím: je dobré se vyvarovat obloukům, v oblouku nespojíš vagony...
- ber to všechno jen jako inspiraci a namaluj si to sám ve SCARMu podle Tebe.
ještě přikládám obrázek, jak jsem si u kafe včera s tímhle tématem hrál... Pokud by však se mělo přistoupit k realizaci, vřele doporučuji ještě rozmyslet osazení budovami a jejich půdorysy si tam umístit. Knihovna Wintracku není zrovna vhodná, nefunguje to v měřítku a neobsahuje české normálie (tedy, pokud nechceš situovat kolejiště do Německa).
Chrpov_3D_4.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod workous » pon 31 říj, 2022 8:21 am

Fox píše:- rozšíření kolejiště: to je dobrá idea, ale může kompletně ovlivnit návrh. 10cm se může zdát málo, ale u takového "mini" může znamenat radikální změnu a široké pole dalších možností. Skoro bych řekl, že se musí začít s čistým stolem nanovo :idea: .
- kombinace hotových kolejí a flexi je dobré řešení. Na mém návrhu (a je to obvyklý stav) prostě nejde všechno poskládat z kusovek. V mém návrhu jsou kusovky ponechány, jen některé rovné úseky jsem udělal z rovných flexi hlavně abych viděl délky. Nicméně lze poskládat z kusovek a zbytky doplnit z flexiny, nebo zaříznout kusovku.
- nestandardní poloměry: z obrázku to nevyčteš, pokud by Tě to zajímalo, můžu ty rozměry poslat samostatně. Ale s ohledem na změnu rozměrů panelu to nemá teď valný smysl.
- kusé koleje vpravo: ber to jen jako možnost ("co se tam vejde"), nad určením jsem neuvažoval, to je na Tobě (případně na zdejších kolegů, orientujících se lépe v provozu). Jen připomínky obecně ke kusým kolejím: je dobré se vyvarovat obloukům, v oblouku nespojíš vagony...
- ber to všechno jen jako inspiraci a namaluj si to sám ve SCARMu podle Tebe.
ještě přikládám obrázek, jak jsem si u kafe včera s tímhle tématem hrál... Pokud by však se mělo přistoupit k realizaci, vřele doporučuji ještě rozmyslet osazení budovami a jejich půdorysy si tam umístit. Knihovna Wintracku není zrovna vhodná, nefunguje to v měřítku a neobsahuje české normálie (tedy, pokud nechceš situovat kolejiště do Německa).
Chrpov_3D_4.jpg


Foxi dávám jedničku za návrh... vím jak kolik to dá práce ve wint super jen začít stavět..
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 31 říj, 2022 10:41 am

Tak jsem si s tím na základě Foxova návrhu ještě trochu pohrál a smířil se s deskou 95x140cm.
Když hodím trošku jinak výhybky, tak na stejné ploše dostanu celých 93cm místa na prostřední nádražní koleji a zaparkuje klidně i rychlík :)
Na koncovém nádraží jsem přidal ještě odbočku do lesa na další nakládku.

Viditelná část:
(zelené šipky jsou koleje, které budou připravené k budoucímu napojení na případné rozšíření)
TT_CHRPOV_viditelne.jpg


Skryťák:
TT_CHRPOV_skryt.jpg


A všechno pohromadě:
TT_CHRPOV_vse.jpg


Zároveň si říkám, že už jsem teď jen 20cm šířky od provozně mnohem zajímavějšího návrhu od Milana Ferdiána, a sice Sluníčka, kde snad ani není co vylepšovat nebo měnit http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... cko-xx.jpg
A teď co s tím... :D
Naposledy upravil dansemacabre dne pon 31 říj, 2022 10:52 am, celkově upraveno 2
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod prcek » pon 31 říj, 2022 10:49 am

--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 522
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron