Kolejiště TT 266 x 115

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 266 x 115

Příspěvekod ondřej001 » úte 26 pro, 2023 10:54 am

Zdravím,
podobnou technologii jsem také zamýšlel na svém kolejišti, ale:
Pletivo musí být zinkované, více vrstev ubrousků. I tak je, ale problém při aplikaci vzrostlých stromů. Na pár forech řešili i pozdější provozní deformaci - dilataci s aplikovaným povrchem zeminy.
Co prý hodně pomůže je po instalaci pletiva aplikovat proužky papíru propletených v pletivu - co možná nejvíce a pak následné prolepení lepidlem s papírovými ubrousky.
Po nějaké vzdálenosti doplnit podpůrnými žebry. Člověk občas chybuje a tak se nepromyšleně opře o místo, které si zakázal :roll:
ondřej001
 
Příspěvky: 340
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště TT 266 x 115

Příspěvekod Zlámalík » úte 26 pro, 2023 12:29 pm

TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 2112
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště TT 266 x 115

Příspěvekod Ferys » úte 26 pro, 2023 2:39 pm

Zlámalík byl rychlejší, tím bylo řečeno vše, děkuji :) Jen doplním - použil jsem pletivo, snad obchodního názvu "Králík", koupeno v metráži v OBI (pozor, balené po 5 a 10 m je nějaké značkové a násobně dražší). Pletivo je máčené v nějakém pružném plastu, takže je povrchově velmi dobře ošetřeno proti korozi. Pouze v místech, kde jsem pletivo stříhal a obnažil se drát, se po zaschnutí v disperzi objevily rezavé flíčky. I tak myslím, že mě krajina přežije.
Problém se zapichováním stromů většího vzrůstu se řeší nastříkáním slabé vrstvy montážní pěny ze spodní strany. Stačí 1 - 2 cm, není potřeba používat vysokoexpanzní pěnu. Pěna navíc větší plochu zpevní, což u mě, vzhledem k rozměrům, ani nějak není důležité.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Kolejiště TT 266 x 115

Příspěvekod Ferys » stř 05 čer, 2024 9:53 pm

Po oprášení zapomenutého hesla a dohledání, kde vlastně sídlí různí, mně někteří neznámí výrobci modelové železnice, jsem zase tady. Tohle nám v TT zatím nikdo nevyrábí, tak jsem si vytvořil z různých zbytků, leptů od MojeTT a kotle z 3D tisku pár vozů Rahi, které jsou (nebo spíše byly) tak typické pro region, kde bohužel žiji.
RahiI.jpg

Modely dostaly lehkou provozní patinu v podobě drážního šmucu a různých stupňů oloupání kotle za pomoci chipping fluid od A.Mig. Metoda je popsaná na stránkách klubu OstraMo. Pokusil jsem se dodržet přesný postup, ale v TT některé detaily a odstíny na plátech izolace kotle nevyniknou.
IMG_20240605_225059.jpg

Díky firmě SDV máme na trhu krásný model vozu Vsa 10, který jsem si též zkusil postavit. Model má zatím jen základní patinu.
IMG_20240605_225512.jpg

Všechny postavené vozy mají kinematiku a ložiska Peho, spřáhla Tillig, nebo Kühn. Kovová dvojkolí dávám kratší, neb jsem se nenaučil postavit podvozek s originálním dvojkolím od SDV tak, aby splňoval mé požadavky na jízdu bez odporu. Podvozky krásně kloužou jako originál LOCO.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Kolejiště TT 266 x 115

Příspěvekod Ferys » stř 05 čer, 2024 10:12 pm

Ještě jeden pohled na Vsa, spřažený s Daak, postaveným za pomoci leptíků od TT Jeníka. Ty dodají stavebnici detailnost a jemnost.
IMG_20240605_225629.jpg

Zde si dovolím malé srovnání odstínů červeno-hnědé barvy nákladních vozů. Myslím, že budu používat odstín viz Vsa, je to Life Color 50347 (ČSD Rotbraun ČSN 8440). Sypák Faccs je výrobkem LOCO. Wap je nastříkaný základovkou Vallejo 73.605 (Rotbraun RAL 8012) a čeká na patinaci. "Zetka" je červenohnědá akrylová základovka ve spreji, zn. myslím Duplicolor. Ta je dle mého názoru též dobře využitelná, za předpokladu alespoň základní lehké patiny třeba pomocí olejovek.
IMG_20240602_161802.jpg

Jen doplním, že rozpracované modely jsou foceny za denního světla při otevřeném okně, telefonem Redmi Note 11S.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Kolejiště TT 266 x 115

Příspěvekod Zlámalík » čtv 06 čer, 2024 6:01 pm

Teda jo... Ty kotle vypadají dost dobře! To se mi líbí!
Vsa je taky parádní, zatím takový veletržní, ale pěkně vynikne.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 2112
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků