tak proběhlo malé přejmenování tématu, tak snad to bude mít blíž původnímu záměru, s ohledem na to že dost lidí schání plánky budov aby si je měli podle čeho vytvořit ...
a jako malý vánoční dárek, takový stručný návod jak na to, který by mohli zvládnout i ti co teprve začínají
ne vždy je možnost dostat se k plánům stavby, která nás zaujala, někdy ani k těm od drážních staveb, někdy i proto že někde na výletě v dalekých končinách potkáme stavbu která nás zaujme, a nemáme třeba krom své fotky, kterou jsme si udělali, nic víc, a pravděpodobnost že se tam někdy dostaneme znovu, a ještě sebou navíc budeme mít metr je mizivá ...
ale pokud víme kde budova stojí, a máme navíc pár jejich fotek, máme téměř vyhráno, ale ne úplně zadarmo !
1/ musíme najít stavbu ma mapách (já osobně nejdřív pužívám
http://www.mapy.cz, tím mám možnost se dostat alespoň k základním rozměrům, na fotomapách pomocí ručního měření se dostanu k orientačnímu rozměru v metrech, ale i taková odchylka +0,5 -0,5 metru může někomu stačit, ale pokud objekt najdeme na klasických mapách máme možnost dohledat ho i na katastrálních mapách
http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/marushka/default.aspx?themeid=3 kde už máme možnost zjistit výměr stavby téměř na centimetry, pokud je to už ve zdigitalizované podobě, pokud to není digitalizované tak skončíme na odchylce kolem desíti centimetrů, ale i to je s ohledem na měřítko ve kterém stavbu budeme tvořit skoro zanedbatelné
míry v katastru by měli zobrazovat zastavěnou plochu, ale občas bývá taky trochu zlednodušená oproti reálu (takže třeba u této hospody, není znázorněno vysunutí vchodového štítu), a oproti tomu co naměříma na fotomapě jako obrys střechy se to může lišit bez problémů o metr (o přesahy střech, a nemožnost fotomap měřit na menší jednotky než 1 metr)
2/máme nějakou fotku budovy, máme její rozměr (zatím to beru že jen podle fotomapy, takže plochu kterou zabírá střecha), a teď na řadu přijde zdlouhavé přepočítávání, jehož přesnost dost závisí na fotkách které máme k dispozici, nejlépe pro to je pokud máme k dispozici fotku z větší vzdálenosti, přiblíženou teleobjektivem v kolmici od středu budovy, viz foto zde probíraného hostince focené zhruba z 50 metrů
- host.jpg (170.8 KiB) Zobrazeno 22620 krát
u takové fotky se dá předpokládat menší zkreslení (zkreslení tam z fyzikálních zákonů bude vždy protože fotíme objekt z jednoho bodu !! takže i na fotce vidímě že rozměr střechy je jiný na jejím spodním konci než ve štítu ), takže za takového předpokladu stačí fotku vytisknout a podle toho měřit, víme že podle katastru má půdorysnou délku 18 metrů = délce střechy nad měřenou plocou budovy, v případě čelní stěny, dá se předpokládat přesah střechy dopředu zhruba o 0,5 - 0.75 metru, takže nebudeme nastavovat podle přední hrany střechy, ale zhruba podle vrchu první celé řady eternitových tašek (viz červená linka), nastavíme na tiskárně aby nám tuto délku vytiskla na 18 cm, a máme téměř vyhráno, máme totiž předlohu v měřítku 1:100 podle které můžemě odměřit budovu, pokud sme měli dobrou fotku, měla by délka budovy (zelenou linkou) být stejná po celé výšce budovy
výsledek si můžeme ověrit podle byť třeba jediné míry v reálu, kterou sme improvizovaně změřili když sme si ji fotili, podle A4 papíru co sme měli sebou, míru okna (šířky dřevěné okenice viz kratší červená linka) 3 a 1/3 délky papíru což je jedem metr, pokud se tedy doměříme jednoho centimetru na vytištěné fotce, tak sme postupovali správně
ne vždy máme onu ideální fotku
- host1.jpg (168.09 KiB) Zobrazeno 22620 krát
ale není to úplně ztraceno, může to být potom náročnější na přepočítání, protože musíme zohlednit víc úhlových zkreslení, takže se musí víc počítat, a výsledek může být míň přesný ... původní známý rozměr opět odměříme nejblíže místu které chceme znát (v rovině čelní stěny viz červená linka), délku budovy, tu ale v tomto případe budeme mít nejpřesnější v místě co nejblíže střechy (viz zelená linka), pokud budeme chtít měřit výšku, budeme měřit co nejblíže středu budovy (viz žluté linky) tam to bude přesnější při jednom měření, ale můžeme měřit na obou stranách budovy, a pak udělat průměr, ale do výšky musíme už zohlednit úhlové zkreslení, takže tam nebude výsledek to co naměříme, ale bude záviset na úhlu natočení (tady to bude zhruba 33% naměřené všky), takže to to už nemusí být pomůckou pro každého ...
je tedy lepší pro zjednodušení si počítání zkusit získat vhodnější fotky ! občas se dá něco vygooglit v obrázkách, ale třeba se dá pár záběrů dohledat i podle google map
https://maps.google.cz/maps?hl=cs&tab=wl, pokud je objekt na místě viditelném ze silnice na které jsou snímky k dispozici, tady nám vymoženost techniky vyšla vstříc, takže se můžeme dostat k takovémuto záběru, i kdyby jsme tam nikdy nebyli, sic v horším rozlišení, ale lepší než nic, nebo fotka z úhlu, v níž se něco nedá ani dost dobře odměřit
- host2.jpg (157.41 KiB) Zobrazeno 22620 krát
3/ tímto způsobem sme se dostali skoro k výkresu budovy podle kterého se dá model vytvořit, ale platí pravidlo, čím víc vhodných fotek, tím lepší výsledek, fotky můžeme použít i dál, nejen jako předlohu k odměření budovy, ale třeba i jako textury při vytvářená detailů jako jsou okna, dveře ...
PS: na katastru se dá občas dostat i k rozměrům budov které již fyzicky nestojí, ale nebyli z katastrálních map zatím odstraněny, třeba i k jejich umístění v rámci železnišní stanice