SLA tiskarna

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » čtv 20 dub, 2023 7:24 am

K tomu jemnému štětci jsem se už dopracoval také. Nejlíp by asi vyšel ostřik pistolí a následně ofuk suchým vzduchem. Jenže co s tím aerosolem při ostřiku.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Pawlik » pát 21 dub, 2023 6:57 am

Tak když už jsem se rozepsal, tak další výsledky výzkumu, respektive varování.
Tiskárna je opravdu poddajná a projevuje se to "rozmazáním" modelu. Tiskárna po dojetí do tiskové polohy dopružuje velmi, velmi dlouho. Hýbe se tedy i při osvitu vrstvy. Rozmazání je v jednom směru (předo-zadním), zatímco v levo-pravém je výrazně nižší nebo nulové, tam je tiskárna o dost tužší.
Sloupek suportu má nahoře výchylky +/- 5 mm!

Zkoušel jsem zavést vyčkávací pauzu po dojezdu před vytvrzením každé vrstvy dokonce až 45 s! Malé zlepšení tam sice je, ale takové časy jsou nepoužitelné pro produktivní tisk.
Napíši výrobci a uvidím.

Rozmazání:
5.jpg


Vzorky tisknuté přímo na build plate, čili můžeme vyloučit vliv poddajnosti modelu jako takového. Vzájemně byly pootočeny o 90°. Jeden je rozmazaný. Druhý je OK, respektive je rozmazaný ve směru pohledu, takže nic nevidíme.
6.jpg
¨

Jako celek je to super, ale kvůli těm vadám neakceptovatelné.
4.jpg
Pawlik
 
Příspěvky: 234
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » pát 21 dub, 2023 7:18 am

Hm, zrovna na toho saturna jsem si pomýšlel. Výkyv sloupu 5mm je dost brutální. Byť Honza Mrázek zveřejnil použitelný návod.
Nicméně musím pochválit hladkost bočnic. To 4K průšovka zatím nezvládne.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 dub, 2023 8:26 am

MirekTT píše:Hm, zrovna na toho saturna jsem si pomýšlel. Výkyv sloupu 5mm je dost brutální. Byť Honza Mrázek zveřejnil použitelný návod.
Nicméně musím pochválit hladkost bočnic. To 4K průšovka zatím nezvládne.

No 8K je víc než 4K ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Pawlik » pát 21 dub, 2023 8:48 am

Ta bočnice na fotce ještě není nejlepší, jsou tam vidět nerovnosti kolem oken strojovny. Dá se dosáhnout i lepších výsledků.
Obeslal jsem prodejce i výrobce, tak uvidím.
Pawlik
 
Příspěvky: 234
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod belgarat » pát 21 dub, 2023 11:11 am

Je v te torzi (mechanicky) Anycubic lepsi, nebo je to +- podobne ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 dub, 2023 4:10 pm


To má ta Elegoo Saturn 8K stejnou mechanicku konstrukci jako ta v příspěvku Honzy Mrázka?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 dub, 2023 4:17 pm

belgarat píše:Je v te torzi (mechanicky) Anycubic lepsi, nebo je to +- podobne ?

To si nemyslím, konstrukce tiskáren jsou "téměř" stejné.
Zde se uplatňuje i to, že Elegoo Saturn 8K má větší rozlišení i objem.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Pawlik » pát 21 dub, 2023 4:33 pm

Zdenek Valter píše:

To má ta Elegoo Saturn 8K stejnou mechanicku konstrukci jako ta v příspěvku Honzy Mrázka?


V zásadě ano. Sloupek je položen na desce a zespodu přišroubován bez nějakého zásadního zavětrovaní nebo protažení někam dolů, aby se spolehlivě přenesl ohybový moment od svislých sil.
A ta deska se chová jako membrána.
Pawlik
 
Příspěvky: 234
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » pát 21 dub, 2023 4:44 pm

Pawlik píše:..... Sloupek je položen na desce a zespodu přišroubován bez nějakého zásadního zavětrovaní nebo protažení někam dolů, aby se spolehlivě přenesl ohybový moment od svislých sil.
A ta deska se chová jako membrána.

Tak to je blbý todleto. Asi se to řešit dá, ale pokud existuje stejná tiskárna s lepším sloupkem, radši bych připlatil, než se s tím pižlal. On i ten saturn za poslední měsíce spadl s cenou. Naposled jsem ho zahlédl přes patnáct tisíc a už je za třináct a míň. Tímpádem přemýšlet o dobastlení sloupku postrádá smysl.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 dub, 2023 4:48 pm

MirekTT píše:
Pawlik píše:..... Sloupek je položen na desce a zespodu přišroubován bez nějakého zásadního zavětrovaní nebo protažení někam dolů, aby se spolehlivě přenesl ohybový moment od svislých sil.
A ta deska se chová jako membrána.

Tak to je blbý todleto. Asi se to řešit dá, ale pokud existuje stejná tiskárna s lepším sloupkem, radši bych připlatil, než se s tím pižlal. On i ten saturn za poslední měsíce spadl s cenou. Naposled jsem ho zahlédl přes patnáct tisíc a už je za třináct a míň. Tímpádem přemýšlet o dobastlení sloupku postrádá smysl.

A Ty víš o jiné tiskárně 8K v tomhle rozměru?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 dub, 2023 6:40 pm

Pawlik píše:
Zdenek Valter píše:

To má ta Elegoo Saturn 8K stejnou mechanicku konstrukci jako ta v příspěvku Honzy Mrázka?


V zásadě ano. Sloupek je položen na desce a zespodu přišroubován bez nějakého zásadního zavětrovaní nebo protažení někam dolů, aby se spolehlivě přenesl ohybový moment od svislých sil.
A ta deska se chová jako membrána.

Máš to vyfocený?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Pawlik » pát 21 dub, 2023 6:48 pm

Třeba zde od času 2:00.
https://youtu.be/fFqlwgJe1Y0
Pawlik
 
Příspěvky: 234
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 21 dub, 2023 7:04 pm

Díly za odkaz !!!
Ještě mne napadá podle mne důležitá věc - dojezd platformy do pozice pro tisk je jedna věc, ale vyjetí z ní je problém - třeba při tisku na celou plochu ( a to se uplatňuje na začátku při tisku podpor) se platforma vždy (tedy to jsem vypozorova na své Creality tiskárně) až po chvílii jakoby utrhne - to provází mírné sklopení držíku platformy na sloupku.
Je tedy otázka zda je tohle potřeba zachovat.
Podle mne by tuhá konstrukce mohl způsoblit to, že by se mohla vytáhnout podtlakem membrána na vaničce :-(
Je to jen odhad vypozorovaný po dvou měsícich provozu
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » sob 22 dub, 2023 6:46 am

Zdenek Valter píše:A Ty víš o jiné tiskárně 8K v tomhle rozměru?

No, moc jsem zatím nepátral, ale předpokládám jich velkou nabídku. Avšak rozměrově budou asi mít jinou i cenu :P

Koukal jsem na ta videa o saturnech a jsem celkem překvapen. Dost mě odrazuje způsob výměny folie, těch šroubků co je třeba vytočit. Průša folii natahuje jedním pružinovým rámečkem přímo na vaničku. Tedy jen jednou řadou šroubů. Trochu nepříjemné je, že jsou to vruty do plastu. Ale plast je velmi tvrdý a vruty ostré. Má za sebou spoustu výměn a zatím žádný problém.

A pak ten displej olepený izolačkou, uf. Tady taky průša vede v provedení. Displej dodává vlepen přímo v hliníkovém rámu. Ten je chycen k tiskárně pouze čtyřmi šrouby. A celokryt se z tiskárny sundavá jen kvůli konektoru displeje. Už jsem ho měnil, práce na chvilku.

Co se týče toho odtrhu od folie. Když se to začne zvedat stejně to nejprve povolí po okrajích a pak to postupuje ke středu, takže ta folie zas až tak netrpí. Takže mi ten vláčný sloup u saturnu celkem vadí. Sloup na průše prochází dolů do těla tiskárny a je podstatně lépe ukotven a je i na "omak" tuhý.

U průši je to naklápění vaničky právě pro životnost folie lepší, ale i proklínané. Je to další hybler, který může produkovat vůle, ale i po těch hodinách provozu, co to mám, nepozoruju nějaké zhoršení. Navíc vždy mezi každou vrstvou vaničku prokývne, tím trvale resin míchá a na počátku tisku po nalití resinu vyhání bubliny. A líp se tak resin nasává pod následnou vrstvu. Za mě je to dobrý systém.

Pokud to mám shrnout, průša má mnohem preciznější a promyšlenější zpracování. Má ale malou tiskovou kapacitu, jen 4K displej a cenou dnes konkurovat nemůže snad nikomu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník