Patina - Pigmenty

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod sco_27 » sob 19 led, 2008 11:50 am

A ake skusenosti mate s CMK ? Chcel som objednavat svetlu a tmavu rez, cernu, apod.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » sob 19 led, 2008 1:04 pm

sco_27 píše:A ake skusenosti mate s CMK ? Chcel som objednavat svetlu a tmavu rez, cernu, apod.
Pigmenty Star Dust jsem zkousel, ale odstiny se mi moc nelibily. Hlavne oba odstiny rzi nebyl to prave. K vyse uvedenym kritikam odstinu pigmentu Agama. Odstin rez je opravdu "tmavsi hneda". V zadnem pripade to neni nic sediveho. Pokud chcete klasickou rez, tak musite pouzit odstin rez svetla. Ja osobne pouzivam odstiny rez, svetla rez, cerna, bila a blato. Ty na loko i vozy uplne staci. Co se tyce patiny koleji, tak samotne kolejnice natrete nejprve odstinem rzi (AGA, Revell apod). Tu pal ztlumte mirnym nanosem pigmentu rez (tmave). K patine celeho svrsku pouzijte odstiny AGA blato, hlina a seda popelava. Tzn. pro patinovani modelu i kolejiste staci techto uvedenych 7 odstinu. Uvedomte si, ze pigment muzete aplikovat za sucha i za mokra (redidlo). Take si uvedomte, ze po nastrikani lakem se odstin pigmentu ztlumi az o 50%. Myslim, ze kritika AGA pigmentu neni na miste. Navic si je muzete michat pro potrebny a presny odstin. Na jare cekejte z me strany workshop prave na jejich pouziti.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod sco_27 » sob 19 led, 2008 1:32 pm

Tak to sa mame na co tesit...A neviete kde v SR sa daju cez net objednat tie pigmenty Agama, ked teda tie CMK nie...Ma niekdo s nimi ine skusenosti ?
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod vonBahnhof » sob 19 led, 2008 2:02 pm

Houmr píše:http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galerie/Patina/img00096.htm


Díky, už jsem tam byl, moc hezký stránky i modely, fakt smekám.

Jen mám ještě dotaz, jestli se pigment na koljích musí fixovat, třeba přestříknutím matným lakem, nebo to drží samo a neotírá se to. nesmyje to ten lak? Nemám s tímhle vůbec žádnou zkušenost. Dík za radu.
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Příspěvekod Houmr » sob 19 led, 2008 2:34 pm

No samotný pigment drží dobře i bez fixace. Ale pokud chceš můžeš to přestříkat matným lakem. Nepřetírat :!: Po nástřiku maten se efekt ztlumí, jak bylo psáno nahoře.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod vonBahnhof » sob 19 led, 2008 4:35 pm

Houmr píše:No samotný pigment drží dobře i bez fixace. Ale pokud chceš můžeš to přestříkat matným lakem. Nepřetírat :!: Po nástřiku maten se efekt ztlumí, jak bylo psáno nahoře.


Dík, vyzkouším.
Uživatelský avatar
vonBahnhof
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 11 říj, 2007 4:02 pm
Bydliště: Zlínský kraj - Kroměřížsko

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 19 led, 2008 9:05 pm

Nebo přestříkej pigment fixativem (dá se koupit v potřebách pro výtvarníky) Nepotlačí ti to tak jeho odstín a pigment ti bude na povrchu lépe držet. Nicméně nástřik lakem ti zaručí větší otěruvzdornost. Fixativem já stříkám většinou díly nebo věci které neberu často do rukou nebo u kterých nepředpokládám časté omývání či otírání.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » ned 20 led, 2008 7:21 am

Petře já jsem Fixativ taky zkoušel, ale měl jsem to pak spíš polomatné, co ty :?:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 20 led, 2008 9:37 am

Ano, vychazi to na polomat, ja ale krom budov a krajiny vzdy davam prednost polomatu.

Matnym lakem pak "šejduju" místa která chci odlisit aby ten povrch byl nejednotny - pouzivam to u modelů bojové techniky a ted i u mašin, a v omezené míře i u letadel (tam ale bez fixativu :P ). Pro ty koleje (zatím jsem si dělal jen kolej ve výtopně, tak to prosím berte s rezervou!) si myslím že by ten polomat díky Fixativu taky nebyl od věci. Kolej ve výtopně jsem dělal tak, že jsem nejdřív umrou zapatlal pražce, pak to druhý den stříkl matem, udělal drybrush (vystouplé hrany) okrem (bílá moc "řve"), znovu matný lak a pak teprve natřel rezavou Humbrolou kolej. Na tuhle ještě ne moc zaschlou barvu jsem tupováním nanesl pigmenty Agama rez světlá, místy tmavá rez. Pak to jen po hranách těch kolíjí stříkl fixativem. Kolej jsem pak přilepil k podložce a zaštěrkoval, štěrk a ty pražce podél koleje jsem zaprášil lehce rzí a prachem (bez fixace! Drží to a lux to nevysaje, mokrý hadr a sprchování nepředpokládám!) Nakonec přidal olej skvry (černá a paynova šeď plus lněný olej), na a pak jsem jemným šmirglem přejel po vršku kolejnice. Dělal jsem to kamarádovi, vypadal moc spokojeně... Pro sebe už mám taky výtopnou hotovou, jen jsem zatím ještě nestihl to zaštěrkovat a dodělat "krajinku" kolem...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 20 led, 2008 9:58 am

Tahle vypadala moje první mašina - http://www.ukazto.com/?img=1955323,e499015.jpg

Tady zas moje Němka -
http://www.ukazto.com/?img=1955323,e499015.jpg#4
http://www.ukazto.com/?img=1955323,e499015.jpg#3
http://www.ukazto.com/?img=1955323,e499015.jpg#2
http://www.ukazto.com/?img=1955323,e499015.jpg#1

Víc jsem zatím nafotit nestačil... Němku jsem musel trochu víc přisvítit, fotky vycházely moc tmavé, takže ten lesk berte prosím s rezervou!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod dan » ned 20 led, 2008 10:57 am

Krása němka se ti povedla. :D
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod sco_27 » ned 20 led, 2008 11:35 am

Ta nemka je prekraaasna ale aj ta Bobina je pekna.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 20 led, 2008 11:37 am

Ja pigmenty na kolejisti nefixuju vubec nicim. Jak pise Petr, z podlozi by sly odstranit snad pouze na mokra a ani obcasne vysati nevadi.
Obrázek Obrázek
Na fotkach jsou stopy oleje v depu naznaceny olejovou barvou a nekde jen cerny pigment a pres nej leskly lak. Cely popis je zde: http://magazin.modely.biz/view.php?cisl ... 2005100004 Na konci clanku je skutecna fotka pro srovnani.
Mimochodem Petre, jak jsi delal ty cervene ozdobne pruhy na nemce? Je to obtisk? Vypada to super. Tesim se na BR52 od ROCO, bude opet na cem stavet 555.0 a 555.3 :P
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Houmr » ned 20 led, 2008 1:05 pm

Hm 555.3 to by bylo moje gusto. Jo ty pigmenty opravdu drží jako blázen bez fixace to je fakt. Mě se teda nepodařili je utřít ani na vagonkách, možná je to tím, že je aplikuju ještě do ne uplně zaschlého laku Humbrol.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 20 led, 2008 1:13 pm

Houmr píše:Hm 555.3 to by bylo moje gusto. Jo ty pigmenty opravdu drží jako blázen bez fixace to je fakt. Mě se teda nepodařili je utřít ani na vagonkách, možná je to tím, že je aplikuju ještě do ne uplně zaschlého laku Humbrol.
Az do te doby nez model vezmes do ruky a nezanechas na nem sve daktiloskopicke otisky :lol: Pak je to fakt pakarna to opravovat. K te 555.3 necham pripravit odlitky pro kotel a mazutovou nadstavbu na tendr. To sem ale nepatri.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků