Osvětlení budov

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Osvětlení budov

Příspěvekod Pusik55 » pon 04 pro, 2006 2:54 pm

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli s tim máte někdo zkušenosti, a jak se dajá nejlépe a nejlevněji budovy rozvítit.
Pusik55
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 08 lis, 2006 8:59 pm

Příspěvekod dan » pon 04 pro, 2006 8:18 pm

dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Pusik55 » pon 04 pro, 2006 9:02 pm

a nevíte co k tomu všechno potřebuju?? A jestli se to dá koupit v normálnim elektru??
Pusik55
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 08 lis, 2006 8:59 pm

Příspěvekod PetrL » úte 05 pro, 2006 8:10 am

Pusik55 píše:a nevíte co k tomu všechno potřebuju?? A jestli se to dá koupit v normálnim elektru??

V elektru seženeš maximálně žárovičky, ale ty bych nedoporučoval - vysoká spotřeba, nízká životnost. Např v GM elektronic http://www.gme.cz koupíš všechno potřebné.
1) LED diody o vysoké svítivosti žluté pro obytné domy (žárovkové světlo), bílé pro provozy (zářivkové světlo), dnes popř. i červené :wink:
2) Omezovací odpory - min. hodnota se vypočte podle napájecího napětí.
3) usměrňovací můstek
4) vyhlazovací kondenzátor
5) několik spínačů - pro případné rozdělení, rozsvěcování a zhasínání jednotlivých větví (veřejné osvětlení, nádraží, nástupiště, provozy atd.
6) transformátorek - samostatný - není podmínkou, ale doporučuji. Vyhneš se tak problémům s blikáním
Mimo transformátorku se jedná o korunové položky.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Pusik55 » úte 05 pro, 2006 2:33 pm

jj díky, tak já se kouknu, sand budu vědět co objednat... a doufám že sestavení neni složité...
Pusik55
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 08 lis, 2006 8:59 pm

Příspěvekod Pusik55 » úte 05 pro, 2006 3:12 pm

mohl by mi prosim někdo posalt nějaké schíma zapojení na T.Hejna@seznam.cz, strašně moc yb mi to pomohlo, s modelovou železnicí teprve začínám, a v okolí neni bohužel žádný klub ani kroužek s touto tématikou
Pusik55
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 08 lis, 2006 8:59 pm

Příspěvekod PetrL » úte 05 pro, 2006 4:18 pm

Už to tam jede...
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Pivrnec78 » úte 12 pro, 2006 10:22 am

PetrL píše:
Pusik55 píše:a nevíte co k tomu všechno potřebuju?? A jestli se to dá koupit v normálnim elektru??

V elektru seženeš maximálně žárovičky, ale ty bych nedoporučoval - vysoká spotřeba, nízká životnost. Např v GM elektronic http://www.gme.cz koupíš všechno potřebné.
1) LED diody o vysoké svítivosti žluté pro obytné domy (žárovkové světlo), bílé pro provozy (zářivkové světlo), dnes popř. i červené :wink:
2) Omezovací odpory - min. hodnota se vypočte podle napájecího napětí.
3) usměrňovací můstek
4) vyhlazovací kondenzátor
5) několik spínačů - pro případné rozdělení, rozsvěcování a zhasínání jednotlivých větví (veřejné osvětlení, nádraží, nástupiště, provozy atd.
6) transformátorek - samostatný - není podmínkou, ale doporučuji. Vyhneš se tak problémům s blikáním
Mimo transformátorku se jedná o korunové položky.


Nedávno jsem koupil v GESu trafo 18V / 12VA ve výprodeji za 23 Kč, takže i trafo se dá sehnat levně ... a snížit napětí se dá lehce stabilizátorem ...
Uživatelský avatar
Pivrnec78
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 10 říj, 2006 6:02 pm
Bydliště: Fulnek

Příspěvekod PetrL » úte 12 pro, 2006 1:04 pm

Souhlasím - velmi levné. Ale vzhledem k charakteru dotazu - je zřejmé, že tazatel nemá příliš zkušeností s elektrotechnikou.
Našel jsem ale velmi vhodné a elegantní řešení i pro naprosté začátečníky pomocí malého hotového spínaného zdroje s vestavěnou tepelnou a protizkratovou ochranou 5V/1,3A. Stojí 155,-Kč a vzhledem připomíná běžný napaječ do zásuvky. Výhodou sp. zdroje je, že stabilizuje v celém rozsahu zatížení. Zkoušel jsem při jedné rozsvícené LEDce (20mA) ho zatížit na plný výkon (1300mA) a na LEDce nebylo znatelné žádné bliknutí. Je tedy vhodný i pro programové zozsvěcování a zhasínání světel. Při doporučeném "podžhavení" LEDek na 17mA (ve svitivosti se nijak neprojeví), je možno jich tímto zdrojem živit až 75 ks.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Houmr » úte 12 pro, 2006 1:27 pm

Jen pro začátečníky. U tohoto zdroje pak musíte změnit předřadný odpor.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

osvětleni budov

Příspěvekod PetrL » úte 12 pro, 2006 5:23 pm

No jasně. Omezovací (předřadné) rezistory musí odpovídat provoznímu napětí diody - bývají různá. Tady ale nebyla hodnota pro žádné napětí uvedena, tak jsem se nezmínil - nebylo co měnit. Pro zájemce: snadno se to vypočítá podle zákona starého Ohma: R=U/I
Takže pro uvedený zdroj 5V bude mít rezistor např. pro bílou diodu (4500mcd, 3,3V) hodnotu 100R (I=17mA), pro žlutou (5000mcd, 2,1V) 180R (I=16mA)
Výkon na rezistoru bude P=IR^2 = 0,03 a 0,045W, s rezervou bohatě vyhoví 0,5W.

Při trafu 18V bude po usměrnění a vyhlazení přibližně U=25V. Pro dobrou funkci stabilizátoru bude třeba stanovit pásmo min a max. odběru proudu, a hodnotu stabilizovaného napětí. Tady může nastat potíž se splněním určitých předpokladů účinné stabilizace - aby nám to pak neblikalo. Rezistory by měly přibližně hodnotu 1K a zátěž na nich bude zhruba 10x vyšší.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod boy.rough » pon 02 lis, 2009 4:11 pm

Ahoj,
zkusím malinko oživit toto téma. Napadlo mě, když rozsvítím městské domy, aby se osvětlovali a zase zhasínali jednotlivé místnosti v určitých intervalech. Dá se toto na analogu nějak ošetřit, nebo je to záležitost spíš pro digitál?!
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 621
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod mawerick » úte 03 lis, 2009 7:37 am

Kdysi tohle zapojení vyšlo v nějakém čísle amatérského rádia. Zkusím pohledat. To zapojení jsem zkoušel na nepájivém poli a fungovalo bez problémů.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod vvitty » úte 03 lis, 2009 9:31 am

na analogu se toho da delat... :-)

jednou z moznosti je pouziti nejakeho monostabilu, jako treba zapojeni s 555 (casovac), frekvence a pomer sviti/nesviti se ladi pomoci odporu a kondenzatoru. Schema se najde v kazde dokumentaci o techto casovacich, delaji se i 4 nasobne (ctyri v jednom pouzdre).
Nevyhodou je, ze frekvence bude trvala a stejna.

dalsi moznosti je napriklad procesor, ktery bude ridit rekneme 10, 20 vystupu, a bude je ridit pseudonahodne (jinak receno, nebude poznat ze to neni nahodne). V pripade zajmu o vetsi pocet kusu (napr. vice zajemcu) jsem schopen takove desky dodat.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod jima » úte 03 lis, 2009 10:09 am

boy.rough píše:Ahoj,
zkusím malinko oživit toto téma. Napadlo mě, když rozsvítím městské domy, aby se osvětlovali a zase zhasínali jednotlivé místnosti v určitých intervalech. Dá se toto na analogu nějak ošetřit, nebo je to záležitost spíš pro digitál?!

Jasně že to funguje i v analogu,právě na tom pracuju dělám tišťáka,počítám tak s třema výstupama které se budou různě střídavě zapínat rozmezí tak 5-9 min.Jak to budu mít komplet dám na web. :)
jima
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 09 bře, 2009 3:16 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků