Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod knavi » ned 30 črc, 2023 2:09 pm

hank píše: naměřená hodnota plynule (spojitě?) stoupá a klesá v intervalu cca 0,2 - 1,2 A.

V obou případech jsem měřil přímo na svorkách zdrojů, tj. nebyly ničím zatížené. A v obou případech se zdá, že naměřené hodnoty nezávisely na nastavení napětí.


Měření přímo na svorkách bez zátěže je vlastně měření zkratového proudu - trix dá na začátku něco přes 0,2A, což nestačí k rozjezdu, u roco funguje v intervalu el. pojistka (to jsou ty pulsy). Trix zdroj je na málo věcí (slušně řečeno).
Knavi.
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod hank » ned 30 črc, 2023 2:30 pm

knavi píše:Měření přímo na svorkách bez zátěže je vlastně měření zkratového proudu - trix dá na začátku něco přes 0,2A, což nestačí k rozjezdu, u roco funguje v intervalu el. pojistka (to jsou ty pulsy). Trix zdroj je na málo věcí (slušně řečeno).


Takže má smysl měřit chování zdroje za jízdy modelu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6165
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod knavi » ned 30 črc, 2023 2:52 pm

Ano, ale musíš měřit proud do motorku (v serii s mašinkou) a napětí na motorku při různých polohách regulace. Nebo aspoň postupně jednu hodnotu. Předtím jsi měřil jenom zdroj bez mašinky.
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod sidlo » ned 30 črc, 2023 4:39 pm

Nevím jaký smysl má měření proudu mašinky. Já bych volil metodu měření napětí, viz
juroH0 píše:Ak chceš zistiť, či je zdroj zdroj pulzný alebo nie, pripoj k nemu len kondenzátor. Ideálne niečo s kapacitou rádovo aspoň desiatky uF a meraj na ňom napätie. Vytoč regulátor najprv len trochu a sleduj, či napätie výstúpi na pár V alebo na max. napätie. Ak je zdroj pulzný, napätie vzrastie na max a ďalším otáčaním sa nezmení. Ak je to regulátor napätia, tak nameraná hodnota bude stúpať s vytočením regulátora.
- roco mám doma, ten by mal byť pulzný
- pri použití elektrolyt. kondenzátora pozor na polaritu


Na svorky zdroje připojíme kondenzátor a vybíjecí odpor. Hodnoty se mi teď nechce počítat, já bych experimentoval.
Pokud je zdroj pulsní, tak než se kondenzátor vybije pře odpor, tak přijde další pulz a na voltmetru bude napětí blízké maximálnímu napětí.
Pokud je zdroj plynulý regulován odbočkami transformátoru, tak na voltmetru se bude napětí plynule zvyšovat podle nastavení regulátoru.


Mereni_pulzniho_zdroje.png
Mereni_pulzniho_zdroje.png (3.42 KiB) Zobrazeno 1322 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3618
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod hank » ned 30 črc, 2023 4:45 pm

Každý nemá doma plné šuple kondenzátorů a odporů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6165
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod Zlámalík » ned 30 črc, 2023 5:58 pm

Hanku, trocha osvěty.

Ampérmetr se vřazuje do série se spotřebičem (tedy obvod tvoří zdroj -> měřák -> spotřebič -> zpět do zdroje). Proto, aby neovlivnil odběr, má téměř nulový vnitřní odpor. Používá se k měření proudu právě přes ten spotřebič.
Voltmetr se naopak zapojuje paralelně se zdrojem či spotřebičem (jeden drát na plus, druhý na mínus). Proto, aby měřením neovlivnil poměry v obvodu, má naopak svůj vnitřní odpor co největší.
To, cos udělal, je, žes vlastně zkratoval svorky zdroje měřákem v režimu ampérmetru. Je to, jako kdybys tam dal natvrdo kus drátu a kontroloval, nakolik se zkratem ohřeje.

Digitálním měřidlem (běžným, bez další chytristiky) nemáš šanci změřit žádné pulsy ani vlny. Měřák vzorkuje hodnoty na vstupu a sem tam nějakou ukáže. I kdyby to umělo ukazovat hodnoty 50x za sekundu, nepostřehneš, jak se čísla mění. Proto se tyhle věci měří pomocí osciloskopů a podobných analyzátorů, které zobrazí tvar napětí (signálu) a kde můžeš graficky odečítat hodnoty. Ty lepší mají přímo kurzory, které nastavíš na bod zobrazené křivky a ony ti hodnotu ukážou. Ani ručičkový měřák neukáže správně, ručička bude kmitat někde, co uzná za vhodné, asi okolo nějaké střední hodnoty, ale bude záviset na tvaru pulsů. Měřidla, co umí ukázat hodnotu střídavého proudu, předpokládají typicky sinusový průběh, jinak ukazují hausnumera.

Jak píšou kolegové, řešením je sehnat nějaký kondenzátor a porovnat oba zdroje, jak se to chová.

Reklamní vsuvka: já si na podobné blbůstky pořídil přenosný osciloskop (zde, model HDS 242) , co kombinuje vlastnosti ručního multimetru a dvoukanálového osciloskopu, vč. generátoru signálu. Ale normálně to člověk - laik neužije a hlavně musí vědět, co s tím.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1889
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod marian_r » ned 30 črc, 2023 6:56 pm

Multimeter je v tomto prípade nespoľahlivý (kým nevidíš priebeh). Ampérmeter musí byť True RMS.

Myslím že existujú jednoduché SW osciloskopy pre zvukovú kartu, ale nemám s tým skúsenosti.
marian_r
 
Příspěvky: 195
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod jipol57 » ned 30 črc, 2023 6:57 pm

Pěkně se diskuze rozvinula. Ale pro Hanka z toho všeho je důležitý poznatek, že každý zdroj je jiný, mají různé výkony, a nejedná se o nějakou závadu mašinky, nebo zdrojů. Zkrátka s tím nic nenadělá, a měření jaký má který zdroj výkon, je pro něho celkem zbytečné. Zkrátka je pro plynulou jízdu slabý, pro počáteční rotaci motorku.
Ale dobrá diskuze, pro vysvětlení, že elektrika je věc dosti složitá. Zvláště ta pulsní.

A můj kolega v práci, výborný elektronik, říkával. "Elektřina, je veličina nikoli fyzikální, ale náladová." Při složitých zapojeních, to tak často bývá. Tohle ale vysvětlitelné je.
jipol57
 
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod HonzaM » ned 30 črc, 2023 7:13 pm

marian_r píše:Multimeter je v tomto prípade nespoľahlivý (kým nevidíš priebeh). Ampérmeter musí byť True RMS.

Myslím že existujú jednoduché SW osciloskopy pre zvukovú kartu, ale nemám s tým skúsenosti.

Ampérmetr True RMS je pro tento účel na nic. Na běžný sinusový signál funguje dobře, na změření kolejového signálu je k ničemu. To je bohužel moje vlastní zkušenost, která mne stála několik set. Mám ale hezký kapesní osciloskop od Číňana, jenže už je to pár let co jsem ho kupoval. Myslím že to nebylo z Aliexpresu. Cena určitě nebyla v řádu tisícovek.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod BohousP » ned 30 črc, 2023 7:15 pm

sidlo píše:Nevím jaký smysl má měření proudu mašinky. Já bych volil metodu měření napětí, viz
juroH0 píše:Ak chceš zistiť, či je zdroj zdroj pulzný alebo nie, pripoj k nemu len kondenzátor. Ideálne niečo s kapacitou rádovo aspoň desiatky uF a meraj na ňom napätie. Vytoč regulátor najprv len trochu a sleduj, či napätie výstúpi na pár V alebo na max. napätie. Ak je zdroj pulzný, napätie vzrastie na max a ďalším otáčaním sa nezmení. Ak je to regulátor napätia, tak nameraná hodnota bude stúpať s vytočením regulátora.
- roco mám doma, ten by mal byť pulzný
- pri použití elektrolyt. kondenzátora pozor na polaritu


Na svorky zdroje připojíme kondenzátor a vybíjecí odpor. Hodnoty se mi teď nechce počítat, já bych experimentoval.
Pokud je zdroj pulsní, tak než se kondenzátor vybije pře odpor, tak přijde další pulz a na voltmetru bude napětí blízké maximálnímu napětí.
Pokud je zdroj plynulý regulován odbočkami transformátoru, tak na voltmetru se bude napětí plynule zvyšovat podle nastavení regulátoru.


Mereni_pulzniho_zdroje.png

Můj návrh na kontrolu proudu do mašinky vycházel z tvrzení, že se jedná o analogové zdroje (viz první posty, já žádný z nich nemám). Tam má to porovnání smysl.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2935
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod marian_r » ned 30 črc, 2023 7:25 pm

HonzaM píše:
marian_r píše:Multimeter je v tomto prípade nespoľahlivý (kým nevidíš priebeh). Ampérmeter musí byť True RMS.

Myslím že existujú jednoduché SW osciloskopy pre zvukovú kartu, ale nemám s tým skúsenosti.

Ampérmetr True RMS je pro tento účel na nic. Na běžný sinusový signál funguje dobře, na změření kolejového signálu je k ničemu. To je bohužel moje vlastní zkušenost, která mne stála několik set.


Nerozumiem, na sínus predsa stačí normálny AC. Na iné priebehy (vrátane pravouhlého) je nutný True RMS. Mám ho na meranie odberu v lietadlách a lodiach.

Napríklad
https://www.rockwellautomation.com/en-u ... tant-.html
marian_r
 
Příspěvky: 195
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod hank » ned 30 črc, 2023 7:31 pm

jipol57: Děkuji. Jenom k tomu ještě dodám: Nepochybuju o tom, že tato diskuse bude užitečná i spoustě dalších lidí, nejen začátečníků. Každý nemá to správné střevo pro věci související s elektrikou. Mně zatím v životě stačily Ohmův a Kirchhoffovy zákony a doufám, že už to tak zůstane. A z čistě praktického hlediska si z toho dělám závěr, že i nákupu zdrojů pro analogový provoz je nutno věnovat větší pozornost. Nejenže jsou každej pes jiná ves, ale navíc se prodejci často neobtěžují publikovat ani základní informace, o porovnání (ne)vhodnosti pro provoz v různých podmínkách nemluvě.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6165
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod Zlámalík » ned 30 črc, 2023 7:56 pm

marian_r píše:Multimeter je v tomto prípade nespoľahlivý (kým nevidíš priebeh). Ampérmeter musí byť True RMS.

HonzaM píše:Ampérmetr True RMS je pro tento účel na nic. Na běžný sinusový signál funguje dobře, na změření kolejového signálu je k ničemu. To je bohužel moje vlastní zkušenost, která mne stála několik set.

Myslím, že Honza naráží na to, že ani TrueRMS měřidlo neukáže hodnoty špička - špička. Tipuju, že odešlo něco, co mělo vydržet "jmenovitou hodnotu", leč maxima byla jinde.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1889
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod Pavel 152 » ned 30 črc, 2023 8:09 pm

Taky si myslím, že tato diskuse se rozivnula až přechytřele.
Máš dvě trafa, máš i více lokomotiv? Například starou V 200 nebo Nohabku? Než odsoudíš zdroj, že je slabý zkus tyto lokomotivy. Pro přechytřelé, obě žerou po 300mA či 0,3 A. Pojedou li, je chyba v Köpfce.
Pulsní zdroj rozsvítí led světla už od minima, klasický FZ od většího napětí. Pak je dobrá ledková zkoušečka, což je led dioda v sérii s odporem. Dodává i Tillig 08419
Je to předražené stojí 7,5 Euro
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Vlastnosti továrních zdrojů trakčního napětí

Příspěvekod Pavel 152 » ned 30 črc, 2023 8:14 pm

IMG_20230730_221023.jpg
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků