Napájení modelové železnice TT

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Havran » pát 09 pro, 2022 6:26 am

Vážení, prosím poradit/upřesnit napájení kolejiště TT z toroidního trafa 100W 230V/2x10V/2,5A + 16V/3A.
Primár trafa 230V - pojistku 0,6 nebo 1A + někde doporučují termistor proti rázům, pokud ano, tak jaký.
Sekundáry 10V - ochrana polyswitch, viz Honzíkovyvláčky - na AC10V nebo až na DC12V ? Dále budou PWM regulátory Wimmer/Záleský + žárovka 12V/21W.
Sekundár 16V - ochrana polyswitch pro AC16V. Dále bude diodový můstek+ kondenzátor = DC cca 20,5V. Dále step-down modul na DC15V pro přestavníky Gruner. Na DC15V ještě připojím step-down modul na DC5V na led diody.
Pozn.- DC15V pro přestavníky Gruner potřebuji i kvůli 3-znakovým modulům+střídání vlaků od pana Zajíce, Pečky.
Děkuji Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm


Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Havran » pát 09 pro, 2022 7:12 am

Pane, můžete mi navrhnout vhodný NTC termistor.
Děkuji Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod sidlo » pát 09 pro, 2022 7:23 am

NTC termistor jsem nenavrhoval. Byl součástí poptávky transformátoru https://www.jkeltra.cz/objednavkovy-formular/.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod HonzaM » pát 09 pro, 2022 8:34 am

Nestálo by za úvahu přemýšlet o digitálu? Stojí to sice víc, ale rozdíl v provozních možnostech za to stojí. Můj známý má velké kolejiště, které provozoval v analogu a o digitálu nechtěl ani slyšet. Až do okamžiku, kdy jsem mu půjčil jednu digitální lokomotivu s digitální centrálou a ovladačem Daisy Uhlenbrock. Jakmile uviděl možnosti, nechal si digitalizovat všech svých 50 lokomotiv a dodnes mi děkuje, že jsem ho tehdy přesvědčil.
Hnnza
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Havran » pát 09 pro, 2022 10:36 am

HonzaM - po digitálu netoužím, z roku cca 1970 mám 6 lokomotiv, které jsem po 50 letech vytáhl a ony jezdí. Mám pouze malé kolejiště na desce 2x1 m, 2 samostatné okruhy, 4 výhybky, 2 křižovatky a to je vše.
Od pana Zajíce, Pečky mám na jednom okruhu střídání vlaků, ještě řeším zpomalení při průjezdu nádražím. Tyto "vymoženosti" mi stačí.
Pouze jsem zrušil původní plechové kolejivo a nyní předělávám na samotné pražce + 1m koleje. V důchodu mám dost času, toroidní trafo z JKeltra mám od roku 2014, zatím stačilo FZ1.
Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Sandy » sob 10 pro, 2022 12:09 pm

Havran píše:HonzaM - po digitálu netoužím, z roku cca 1970 mám 6 lokomotiv, které jsem po 50 letech vytáhl a ony jezdí. Mám pouze malé kolejiště na desce 2x1 m, 2 samostatné okruhy, 4 výhybky, 2 křižovatky a to je vše.
Od pana Zajíce, Pečky mám na jednom okruhu střídání vlaků, ještě řeším zpomalení při průjezdu nádražím. Tyto "vymoženosti" mi stačí.
Pouze jsem zrušil původní plechové kolejivo a nyní předělávám na samotné pražce + 1m koleje. V důchodu mám dost času, toroidní trafo z JKeltra mám od roku 2014, zatím stačilo FZ1.
Havran

Nikdy neříkej nikdy!
Před patnácti lety jsem prohlašoval, že mi digitál nesmí do baráku...
A taky jsem prohlašoval, že mě stačí dvě páry , k tomu Sergej od Piko a ještě jedna motorová a z elektrik E499 také od Piko.
Dnes mám asi 50 digitalizovaných lokomotiv, další na digitalizaci čekají (z nostalgie digitalizuji i exDDR).
To jen tak na okraj.

Pokud máš kolejiště v podobě, jak popisuješ, tak je zbytečné se pídit po toroidních trafech a podobných "elektrocentrálách". Klidně ti stačí jako zdroj FZ1. Stejně v analogu nedosáhneš v jednom okamžiku více než na dvě loko (každá na svém okruhu). A na to FZ1 bohatě stačí.
Takže si pořiď jen dva PWM ovladače. Tady na foru se jich dá pár najít.

Já jsem, v mezidobí mezi FZ1 a DCC, používal pulsní ovladač od Alchladiče. V té nejvyšší formě to tehdy bylo s možností nastavení frekvence, plynulý rozjezd a zastavení, okamžitý STOP. Dnes nabízí ještě něco navíc, ale co to je, to nevím.
Žádný motorek (loko) z DDR s tím neměl problém. Rozdíl oproti FZ1 nebetyčný.
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Havran » sob 10 pro, 2022 5:52 pm

Sandy, výhody PWM regulace jsou mi jasné. Trafo mám, PWM mám, atd. Nyní mi jde o správné uspořádání celkového napájení železnice. Např. pro led stačí zdroj 5V.
Hlavně mi jde o ochranu proti zkratu zdroje i regulátorů, proto prosím o posouzení návrhu napájení - viz počátek vlákna.
Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Pater » sob 10 pro, 2022 7:04 pm

Havran píše:Primár trafa 230V - pojistku 0,6 nebo 1A + někde doporučují termistor proti rázům, pokud ano, tak jaký.

Na primár 100W transformátoru pojistku 0,6A s charakteristikou T (pomalá). Termistor není třeba.
Havran píše:Sekundáry 10V - ochrana polyswitch, viz Honzíkovyvláčky - na AC10V nebo až na DC12V ?

Polyswitch hned na střídavý výstup. Dobrý příklad tu už prezentoval Bohouš.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Havran » ned 11 pro, 2022 4:28 am

Pater - děkuji za upřesnění ochrany zdroje/trafa. Předpokládám, že polyswithe na sekundáru ochrání kromě trafa i PWM regulátory, za které ještě přidám autožárovky 12V/21W.
Pěkné napájení železnice má "sidlo", viz výše. Hotové moduly ochrany s polyswitch, viz prezentace Bohouš, jsem nesehnal. Zkusím napájet na pájecí lištu + doplním diodové můstky a elyt kondenzátory.
Vážení, nemáte tip na kupovanou stavebnici napájecího zdroje, kde by vedle diodového můstku s kondenzátorem bylo ještě místo na polyswith/diodu/2barevnouled, viz prezentace Bohouš ?!
Díval jsem se na prodejny GME, Drátek, atd. a zatím jsem nic vhodného nenašel. To by bylo asi lepší než pájecí lišta.
Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Pater » ned 11 pro, 2022 8:09 am

Havran píše:Předpokládám, že polyswithe na sekundáru ochrání kromě trafa i PWM regulátory, za které ještě přidám autožárovky 12V/21W.

Polyswitch na sekundární straně nechrání ani tak trafo, jako výstupní vedení a připojené okruhy, takže chrání i PWM regulátory. Polyswitch je dost pomalá ochrana, proto je otázkou, zda je polyswitch ochrání. Pokud v tvém případě dojde v kolejišti ke zkratu, bude autožárovkou omezen proud a PWM regulátor to ustojí. Pak je otázkou, co v kolejišti způsobilo zkrat a jak rychle jsi na rozsvícenou žárovku schopen reagovat. Žárovka slouží pouze jako omezovač proudu se signalizací. Pokud dojde ke zkratu uvnitř modelu, žárovka dovolí nemalému proudu protékat tímto místem. Pokud si zrovna nevšimneš, že žárovka svítí, můžeš o svůj cenný model přijít.
Někteří modeláři nedají na žárovky dopustit. Podle mne však na výstup do kolejí patří rychlá ochrana, tak jako to například mají řešené centrály a boostery, elektronickou pojistku jsi již diskutoval v jiném vlákně.
Dále uvádíš použití step down konvertorů. Většina konvertorů má ochranu proti přehřátí i zkratu již zabudovanou, u některých lze i nastavit proudové omezení.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Pater » ned 11 pro, 2022 8:27 am

Havran píše:Vážení, nemáte tip na kupovanou stavebnici napájecího zdroje, kde by vedle diodového můstku s kondenzátorem bylo ještě místo na polyswith/diodu/2barevnouled,

Jen hotové usměrňovací desky najdeš na alíkovi. Bral bych ten s tou větší kapacitou kondenzátoru. Moc místa na polyswitch tam není, ale dalo by se najít. Kdyby jsi chtěl větší, tak tam už místo na polyswitch asi nenajdeš. Případně ještě tento nebo tento.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod BohousP » ned 11 pro, 2022 1:31 pm

Já bych použil univerzální desku http://www.hezkyden.cz/shop/bastldeska- ... fi-zelena/.
Pro jednorázové konstrukce výborná věc.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Havran » ned 11 pro, 2022 3:42 pm

Pánové, děkuji za náměty. Nějaké diodové můstky a kondenzátory již mám, zbytek dokoupím, proto použiji bastldesku.
Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Napájení modelové železnice TT

Příspěvekod Pater » ned 11 pro, 2022 4:22 pm

BohousP píše:Já bych použil univerzální desku http://www.hezkyden.cz/shop/bastldeska- ... fi-zelena/.
Pro jednorázové konstrukce výborná věc.

Pro jednorázové konstrukce výborná věc, ale jen pro malé proudy. Na zdrojovou desku moc vhodná není. Otvory 1mm jsou dost limitující a např. 4A můstek jimi neprostrčíš a musí se převrtávat.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků