H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Renesas » pát 04 lis, 2022 9:13 pm

SUSI je starý protokol, ale rozšířený. Advantech má propracovanou knihovnu DLL modulů pro SUSI a pro SMB. Knihovna funguje nad woknama od XP výše. Vedle toho v LabView od verze 2009 je SUSI též zahrnuto. LabView je grafický programovací jazyk. V něm se dobře sestavují programy pro roboty a třeba právě pro modelovou železnici (což je také takový "robot").
SUSI ovšem funguje nejen na PCčkách ve woknech, ale také na kdejakém mikropočítači. Na kterém mikropočítači ANO a na kterém NE, to je dáno vývojovým software, kterým se vytváří program pro mikropočítač, nikoliv mikropočítačem samotným.
Jinou otázkou, do které už nevidím (dělám elektroniku, nikoliv modelovou železnici jako takovou), je zapojení vývodů konektoru onoho "dekodéru", tedy destičky v "mašince" :D To znamená, jestliže mám softwarovou knihovnu pro SUSI spustitelnou v nějakém programovacím jazyku nad woknama a současně popis povelů cílového robota (u vás "mašinky"), dokážu napsat ovládací program z PCčka.
Jestliže mám zapojení vývodů dekodéru v "mašince" :D a seznam povelů pro "mašinku", můžu si vyrobit vlastní hardware, tedy můj dekodér kompatibilní s jinými dekodéry. K naprogramování mikropočítače na destičce dekodéru pak ještě potřebuji nějaký vývojový software (kompilátor), který podporuje SUSI a také mnou vybraný mikropočítač který použiji do dekodéru.
Takže asi tak...
Domnívá-li se někdo, že se povede vykopírovat program z mikropočítače z továrního dekodéru, pak se mýlí. Mikropočítače mají standardně odpálené pojistky, které zabraňují zpětnému čtení programu z vnitřní paměti mikropočítače.
Lze ovšem z továrního dekodéru vysledovat fyzické zapojení pinů konektoru (což je důleité a žádoucí) a případně i celé schema dekoderu. :D
Renesas
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04 lis, 2022 2:33 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Zlámalík » sob 05 lis, 2022 12:41 pm

Předem se omlouvám za možná nevhodnou, případně kacířskou poznámku, ale nebylo by snazší do mašiny prostě namontovat druhý dekodér a tomu nastavit, co po něm chci? Přece by šlo naprogramovat každý dekodér jinak (při zachování shodné adresy), takže bych získal hromadu použitelných výstupů, klasické Zimo chování a nemusel bych se vázat na to, co tu je nebo není. Výhodou by taky bylo, že by odpadly spoje z tendru do lokomotivy. Mohlo by to vyžadovat novou desku elektroniky, ale jednak v H0 je to snazší, případně, protože tam toho zase není zapojeno tolik, tak i drátová verze by mohla někomu vyhovět... To nutkání přijít tomu na kloub chápu a moc dobře znám, jen někdy je lepší použít postup "všechno vylejt".
Ve světle níže napsaného jsem to vyhodnotil jako nepatřičnou připomínku, tímto to ruším a prosím o prominutí.
Naposledy upravil Zlámalík dne sob 05 lis, 2022 8:24 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1895
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Jacek » sob 05 lis, 2022 1:35 pm

Pokud jde o použití dekodéru Zimo, asi bych to uzavřel s tímto výsledkem:
zvuk - není co řešit, aspoň myslím tedy
světla - vyřešeno, viz můj článek. Všechno funguje, poziční i reflektor přepínají dle směru, efekt pomalého rožnutí je v souladu se zvukem turbínky
kouř - na to jsem krátký. Uživatelé budou muset tlačit na Zimo, aby výstup FA4 bylo možné přemapovat a upravit počet pulzů.

Kódový projekt jsem včera uvolnil.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod romino » sob 05 lis, 2022 6:15 pm

tlacit nemusia, je to v poradovniku na vrchnych poziciach ako urgentne...
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » sob 05 lis, 2022 8:04 pm

Jacek píše:... efekt pomalého rožnutí je v souladu se zvukem turbínky

To jo, ale takový pomalý efekt, je jen při prvním spuštění dynama. Jako když vypínač světel zůstal sepnutý od minula, a jen se otevře parní ventil do turbínky, která pomalu nabírá otáčky.
Ale následné přepínání podle směru, a nebo rozsvícení reflektoru by už mělo být jako jen sepnutí vypínače. To nastavit nejde, první a pozdější rozsvěcování, tak si tenhle efekt raději odpustím.
Návd na to dal Aleson, na předchozí stránce. CV943,1 a CV946,1. Děkuji mu. Ale se ZIMO dekodérem mě to nešlo. Na tyto CV mně to hlásilo ERR2. K přepsání jsem tam musel vrátit původní dekodér.
jipol57
 
Příspěvky: 1208
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » sob 05 lis, 2022 8:07 pm

romino píše:tlacit nemusia, je to v poradovniku na vrchnych poziciach ako urgentne...

Tak mám s překřížením FAček ještě počkat? Jak dlouho můžou trvat vrchní urgentní pozice?
jipol57
 
Příspěvky: 1208
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Renesas » sob 05 lis, 2022 8:47 pm

Zlámalík píše:[size=85]... nebylo by snazší do mašiny prostě namontovat druhý dekodér a tomu nastavit, co po něm chci? Přece by šlo naprogramovat každý dekodér jinak (při zachování shodné adresy), takže bych získal hromadu použitelných výstupů, ....


Druhý dekodér tam být může, ale musí mít jinou adresu. Nelze mít na lince dva dekodéry se stejnou adresou. Jak by se ty dva dekódery mezi s sebou dohodli, která zpráva je pro který dekodér?
Renesas
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04 lis, 2022 2:33 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod jipol57 » sob 05 lis, 2022 9:33 pm

Oba dekodéry by MUSELY být na jedné adrese. Jak by si chtěl ovládat jednu lokomotivu jedním ovladačem. Jde jen o to rozdělit na nich výstupy.
Např v lokomotivě jen FA0přední, pro přední pozičky, naopak v tendru připojit zadní pozičky jen na FA0zadní. Dále v loko třeba na FA5 připojit topeniště, v tendru by teto výstup byl nezapojený. A takhle je podělit.

Takhe jsem kdysi v ROCO bardotce připojil funkční dekodér, protože šetřili a neosadili do dekodéru MX645R tranzistory. Fungovalo to. Ale později jsem ty chybějící tranzistory do původního dekodéru doplnil, a funkční už nebyl potřeba. Oba pracovaly na stejné adrese.

Edit: Ještě by na výstupu motoru musel být zatěžovací odpor kvůli čtení. A programovat mašinu a tendr odděleně. A nebo rovnou do tendru dát jen funkční dekodér.
Já ale už mám MS440D, a zdá se že funguje. Myslel jsem, že nebude předek fungovat ale ono to fungovalo hned a po SUSI si rozuměli. Dokonce rozsvěcení reflektoru funguje líp než s tím původním dekodérem.

Edit2: a mohly by se programovat společně. Klidně naprogramovat třeba v tendru FA0přední, výstup by aktivní byl, jen by na něm nic nebylo připojeno. Takhle by to mohlo být se všemi výstupy. Zapojené/nezapojené. Oba dekodéry by byly naprogramované stejně, jako když programuji nechtěně do kolejiště a omylem přeprogramuji všechno.
jipol57
 
Příspěvky: 1208
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod Zlámalík » sob 05 lis, 2022 10:45 pm

Renesas píše:Jak by se ty dva dekódery mezi s sebou dohodli, která zpráva je pro který dekodér?

Právěže musely. Ano, nastavit by se musely každý zvlášť. Kolega to rozepsal přesně.
Výhoda - neřešit, co tam dnes je (tady musím ovšem pochvalně zamručet všem, kteří to dovedli zjistit), udělat to jak potřebuji, zbavit se spojovací kabeláže...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1895
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod HO Dušan » ned 06 lis, 2022 2:49 pm

To from Aleson:

Souhlas s tím zvukem F19 toho automatického podavače - šneka. Podle mne je to špatný překlad v manuálu kde je psáno: Zauhlování tendra. V samotném zvuku F19 jde slyšet jak šnek tlačí uhlí a jde i slyšet dopad zpět nevyužitého uhlí.

Pozn: Podavač byl parní motor který poháněl šnek. Uhlí dopadalo nad roštem na takovou plošku kde se pomocí trysek potom rozfoukávalo po kotli. Topič podle žáru/barvy světla ohně/stínu v kotli řídil kolečky nastavení tlaku na jednotlivé trysky a uhlí bylo takto rozfoukáno a dopadalo na požadovanou část roštu. Uhlí bylo drobounké. Na tendru Alba se mi zdá velké. Ta lopata se opravdu používala jen na prvotní rozdělání ohně speciální četou zbrojení a při poruše šneka. Nepřirozená hlasitost lopaty s nastavením v CV na maximum 255 mi rvala stále uši :mrgreen: , tak jsem snížil její hlasitost na 28.. (Martin děkuji za konzultace)
Mé příspěvky a jejich obsah, bez mého předchozího souhlasu se nesmí využívat ke komerčnímu účelu.
Uživatelský avatar
HO Dušan
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát 20 bře, 2020 7:37 pm
Bydliště: Krnov

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod vperlik » ned 06 lis, 2022 9:18 pm

Nějaký den jsem tu nebyl a vidím, že se tu udála spousta zajímavých věcí, rád bych to trošku zrekapituloval, protože jak vidím, tak každému to není úplně jasné:

Budeme tu mít dvě skupiny majitelů/uživatelů modelu - ti, kteří si chtějí ponechat původní dekodér (tj. neinvestovat do jiného) - pro ty je určen návod od Alesona, který bádá nad původním dekodérem a popsal podrobně, co zatím objevil a co lze v tomto dekodéru změnit - vylepšit. Díky mu za to, jistě vypátrá další fičury.
A pak je tu druhá skupina - ti kteří si chtějí vyměnit dekodér za ZIMO se zvuky od Jacka. A pro ty to nastavení od Alesona neplatí, protože dekodér ZIMO je "trochu" o něčem jiném. Teda platí pro ně ta část, jak lze nastavit/změnit tu část funkcí schovanou pod SUSI v lokomotivě, např. stmívání předních světel apod..

Já řeším tu druhou skupinu, tj. výměnu dekodéru za ZIMO a tam to podstatné už Jacek napsal - zvukový projekt a jeho sladění s funkcemi v lokomotivě je vyřešen - není tedy potřeba v nastavení SUSI-dekodéru lokomotivy nic zásadního měnit. Až na ovládání generátoru kouře. Ono totiž nejde jen o prosté prohození funkčních výstupů FO3 a FO4, je to trošku složitější, obě firmy pojaly ovládání generátoru kouře s ventilátorem po svém. A tak se naskytují dvě možnosti, bohužel ani o jedné nemůžeme prohlásit, že bude zítra hotová:

1) Firma ZIMO provede úpravu ve fw - já jsem je zatím
s ničím neoslovoval a nevím, jestli tak někdo již učinil, pokud ano, tak prosím o informaci, jak jste jim ten požadavek popsali ... Případně zda-li máte z jednání s nimi nějaké poznatky, termíny, o které byste se mohli s námi podělit. Pokud je to opravdu "na dobré cestě", nebylo by nutné pokračovat v alternativním řešení.

2) Provede se úprava v modelu, mám vymyšlené řešení, které nebude vyžadovat žádný nevratný či "hrubý" zásah do desek jak v tendru, tak v lokomotivě, jen je třeba to ještě pořádně vyzkoušet a připravit dokumentaci ke zveřejnění pro případné zájemce. Model půjde bez problémů uvést do původního stavu, takže nehrozí ztráta záruky apod. Ale bude to ještě něco málo stát navíc, samozřejmě kromě nového dekodéru ... Ale jak teď všechno trvá, jsou dlouhé dodací lhůty, nejsou součástky atd., tak nelze zaručit, kdy to bude hotové. Ale pracuje se na tom ...

Takže kdo si už nyní osadí ZIMO, může si užívat Jackův zvukový projekt a zatím musí dočasně oželet ten kouř (pokud si tedy nezhotoví nějaký bastl v modelu sám, to je samozřejmě další možnost, je vás tu šikulů dost), já ale myslím, že se bez toho čouďáku dá nějaký čas vydržet ...
Naposledy upravil vperlik dne úte 08 lis, 2022 9:49 am, celkově upraveno 2
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » pon 07 lis, 2022 6:54 am

:mrgreen: Dnes ráno o 1:00 som dokončil tabulku s hodnotami CV na premapovanie Albatrosa s dekodérom mSD3 na systém mapovania a là JACEK. Samozrejme sa toto riešenie jeho zvukom nevyrovná, ale ako dočasné riešenie je to OK. Ja taktiež čakám na ZIMO dekodér a vyriešenie problému Fo3 a Fo4. Potom sa Marklin bude porúčať.

Tabulka, v prílohe, obsahuje rôzne etapy premapovania funkcií. Jednoduchšie na začiatku (so zachovaním pôvodného systému priradenia funkčných tlačidiel TRIX) a na záver kompletné premapovanie.

Najskôr popíšem o čo sa tam jedná:
●tak ako popísal Aleson - premapovanie zvuku turbínky dynama z F23 na F0
●zrušil som postupné rozsvecovanie/zhasínanie bielych pozičných svetiel a reflektora - jednak v dekodéri a aj v SUSI module
●upravil som (idiotskú) logiku ovládania reflektora v závislosti na bielych pozičných svetlách
●a na záver kompletné premapovanie na systém a là JACEK vrátane upravenej logiky ovl. reflektora - tu som ešte posunul jednotlivé CV (riadky) tak, aby nezostávali volné riadky medzi jednotlivými skupinami CV.

V rámci premapovania zvukov a funkcií som sa snažil dodržať JACEKovu šablónu, nie všetko sa dá, lebo je tam rôzny počet a druh zvukov. Priložená je aj porovnávacia tabulka.

No a jedna dôležitá poznámka: JMRI má síce šikovnú šablónu pre mSD3 dekodér, ale v našom prípade je dekodér "uzamknutý" na zápis funkčného mapovania. ALE, VELKÉ ALE - uzamknuté je to iba v JMRI ! Cez MultiMaus jednotlivé CV meniť ide ! Je to síce "erotika", ale dá sa to. Našťastie...

Popis logiky ovládania reflektora:
■originál - zapnutím pozičných bielych svetiel F0 sa zapne aj reflektor. Pomocou F12 sa reflektor vypne. Druhá časť logiky je nasledovná: keď sú vypnuté pozičné biele svetlá (F0 neaktívna) tak pomocou F12 sa ZAPNE samostatne reflektor. Za mňa pekná volovina.
■nová logika: zapnutím F0 sa zapnú iba pozičné biele svetlá. Zapnutím TRIX - F12 (JACEK - F2) sa zapne reflektor. Vypnutím F0 zhasnú pozičné biele svetlá aj reflektor. Inak povedané: bez bielych pozičiek sa nedá zapnúť reflektor.
■režim posunu som neriešil. Možno časom. Ale o oddeľovaní pravého bieleho svetla som ani neuvažoval.

EDIT: Priložené tabuľky
Premapovanie Albatrosa.pdf
(606.25 KiB) 151 krát

Priradenie funkcií.pdf
(446.9 KiB) 125 krát

EDIT2: Keďže som prekonfiguroval zvuk turbínky z F23 (zvukový projekt TRIX) na F0, tak sa tento zvuk ozve VŽDY pri aktivácii svetiel. Pokiaľ však chcem jazdiť v tichom režime, tak je potrebné aktivovať "MUTE". Toto som docielil v premapovanom projekte na systém JACEK tým, že som dokonfiguroval "MUTE" na tlačidlo F28. Ale nedalo mi to (nebol som s takýmto riešením úplne spokojný) - na dieseloch mám v ZIMO nastavené, že s F8 (zvuky ON/OFF) sa zapínajú/vypínajú úplne všetky zvuky, vrátane trúby/píšťal atď. Toto som chcel docieliť aj na mSD3, hoci tento dekodér nemá také CV ako ZIMO. Tak som na poslednú volnú pozíciu v mapovaní naťukal nasledovnú funkciu: VYPNUTÁ klávesa F8 (zvuk ON/OFF) aktivuje MUTE. Zapnutím F8 sa MUTE zruší a "rozbehnú" sa zvuky.
Nastavenie pre premapovaný projekt a la JACEK je nasledovné (uvoľnená pozícia je v riadku 33):
CV17.0.359 = 8 (z 208)
CV17.0.360 = 64 (z 0)
CV17.0.361 = 117 (z 140)

V pôvodnom, ale upravenom TRIX projekte (s úpravou logiky ovládania reflektora - je to v PDF - LIST 1) je uvoľnená pozícia v riadku 32, tak tam sa môže uvedené nastavenie zapísať:
CV17.0.356 = 2 8 (z 0) EDIT3: Chyba - uvedená osmička je zle, správne je 2, lebo v projekte TRIX je F2 zapnutie prevádzkových zvukov.
CV17.0.357 = 64 (z 64)
CV17.0.358 = 117 (z 161)
Naposledy upravil horak dne pát 18 lis, 2022 9:55 am, celkově upraveno 5
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod sidlo » pon 07 lis, 2022 7:22 am

horak píše:No a jedna dôležitá poznámka: JMRI má síce šikovnú šablónu pre mSD3 dekodér, ale v našom prípade je dekodér "uzamknutý" na zápis funkčného mapovania. ALE, VELKÉ ALE - uzamknuté je to iba v JMRI ! Cez MultiMaus jednotlivé CV meniť ide ! Je to síce "erotika", ale dá sa to. Našťastie...

Programování CV ve stránkovém režimu je trochu jiné než v přímém režimu. Je třeba dodržet stanovený postup. Mapování funkcí v JMRI DecoderPro normálně funguje. Pokud někdo preferuje masochismus s multiMAUS, je to jeho volba.
https://sites.google.com/site/sidloweb/praxe-model%C3%A1%C5%99e/p%C5%99i%C5%99azen%C3%AD-funkc%C3%AD-498-104
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3622
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod horak » pon 07 lis, 2022 7:43 am

Ja nemusím masochizmus za každú cenu, ale netuším ako inak sa dá zapísať hodnota cez SW JMRI, keď je položka na zápis šedá-neprístupná. JMRI som si nainštaloval len kvôli jedinému exotovi Marklin mSD3. Inak frčím na Freiwaldovom Train Programmeri.
2022-11-06 at 17.00.13.jpeg
ZOZNAM CV - zvýraznené položky NEJDÚ zapísať...
:oops:
EDIT: doplnené ešte 2 obrázky - detail
2022.11.07 173001.png
Začiatok CV...
2022.11.07 173001.png (14.78 KiB) Zobrazeno 2669 krát

2022.11.07 172820.png
Koniec CV...
2022.11.07 172820.png (11.51 KiB) Zobrazeno 2669 krát

V oboch prípadoch je vidno, že je položka "ZAPSAT" šedá - neprístupná. Preto som to riešil MultiMausom.
Naposledy upravil horak dne pon 07 lis, 2022 4:35 pm, celkově upraveno 1
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: H0 - Albatros 498.104 Trix - zapojení dekodéru

Příspěvekod sidlo » pon 07 lis, 2022 7:58 am

V mém minulém příspěvku je odkaz na návod https://sites.google.com/site/sidloweb/praxe-model%C3%A1%C5%99e/p%C5%99i%C5%99azen%C3%AD-funkc%C3%AD-498-104. V tom je popsáno, jak mapovat funkce v dekodéru mSD/3. Kdybych si to sám nevyzkoušel, tak bych to nepublikoval.
Mapovat funkce pomocí multiMAUS je dosti riskantní. V stránkovém režimu programování stačí zapomenout nastavit jedno CV a hodnota se zapíše úplně někam jinam, než kam uživatel nechce. V tomto ohledu je mapování pomocí JMRI DecoderPro mnohem bezpečnější. Brání uživateli udělat chybu.
Ode mě je to pouze doporučení, nikoho nebudu přemlouvat k použití JMRI. Škodolibě bych se zeptal, proč jsi nepoužil Train Programmer.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3622
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků