Pidi dratky :-)

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Pidi dratky :-)

Příspěvekod pavel1981 » pát 28 led, 2022 1:12 pm

Ahoj vsem, nemate prosim nekdo nejaky tip jak pracovat s temito pidi dratky? Jsou to lampicky, takze jednoduchy obvod na 5V, ale strasne blbe se s tim dela. Pajet to rovnou na desticku je peklo s klasickou pajkovackou (uznavam, ze to nema v ruce :-D) Idealni pro me by bylo nejaka svorka, kam bych si propojil vetsi drat at se s tim lepe pracuje. moc diky!
Přílohy
photo_2022-01-28_13-57-13.jpg
photo_2022-01-28_13-57-13.jpg (34.02 KiB) Zobrazeno 4261 krát
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Vladimír_B » pát 28 led, 2022 2:26 pm

Ahoj, obecně jsou na spojování nejlepší bezšroubové svorky. Prakticky Wago svorka např. https://www.ielektra.cz/wago-svorka-com ... vEEALw_wcB dělají se na dva až pět vodičů a jsou od 0,2mm2 průřezu. Oholil bych ten drát delší a ohnul, aby byl ve svorce dvakrát...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1230
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 28 led, 2022 2:48 pm

S čím menšími věcmi děláš, tím větší vybavení potřebuješ.
Chce to dobrou mikropájku, třetí ruku a pořádné brýle.
Nutná je i dobrá pinzeta - hodně se mi osvědčila ta na SMD.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod zdeno » pát 28 led, 2022 3:03 pm

ja pouzivam zahnuty pean, to je ta treti ruka. :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod pavel1981 » pát 28 led, 2022 3:51 pm

ja prave moc sikovnosti nepobral, nebo mam velke ruce, tezko rict ;-D proto se mi libi ta wago svorka. Nevedel jsem ale ze by sel az tak maly prumer. 0,2mm2 je nejakych 0,5mm prumer,to by tak nejak mohlo byt. Kazdopadne diky moc za tipy! :-)
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Sandy » pát 28 led, 2022 5:18 pm

pavel1981 píše:ja prave moc sikovnosti nepobral, nebo mam velke ruce, tezko rict ;-D proto se mi libi ta wago svorka. Nevedel jsem ale ze by sel az tak maly prumer. 0,2mm2 je nejakych 0,5mm prumer,to by tak nejak mohlo byt. Kazdopadne diky moc za tipy! :-)

Jestli máš klasickou trafopájku, tak si kup "věčnou pájecí smyčku". Myslím, že se dělají od 0,8 mm.
Na takovéto "pičičandičky" je taky dobrá trubičková pájka s olovem. Má nižší teplotu tavení.
Pak taky třetí ruku. To bývají svorky na stojanu s lupou. V Lidlu je mají každou chvíli.
WAGO svorky jsou báječný vynález. Hlavně ty "zaklapávací". Kablík ale nejdřív do dutinky (dělají se od 0,5 mm) a pak do svorky.
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Zlámalík » pát 28 led, 2022 6:03 pm

Tohle není pidi drátek. Doporučuju lakované drátky 0,05 mm nebo opravu kabelu ke sluchátkům k mobilu :D

Pájet to jde buď mikropáječkou, dobré je si vzít kvalitní "cín" s olovem a tavidlem, taky mít kalafunu (nabrat kapičku cínu, tuhnoucí omočit v kalafuně a jít pájet).
S věčnou smyčkou zkušenosti nemám, ale když potřebuju dělat drobotiny, udělám si smyčku ze "zvonkového drátu" průměr 0,5 mm a podobně (co je po ruce). Ono se to sice dřív spálí, ale na drobné věci je to bezva.
Dutinky na lankové vodiče do svorek taky doporučuju, jinak se lanko se roztřepí a povolí. Vždy nalisovat správnou velikostí kleští.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1937
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 28 led, 2022 9:46 pm

Já jsem přestal používat trafopájku a začal s klonem Hakko T12.
Je to podle mne nejlepší volba v poměru cena výkon - hroty jdou výměnné a hlavně ručka (ta správná) ;-) je cca 45 mm od pájeného místa.
BTW. Zlámalík má pravdu - tohle není pidi drátek ;-)
Mám i verzi na externí zdroj.
Přílohy
Boost.jpg
Moje pájka
Boost.jpg (17.9 KiB) Zobrazeno 4060 krát
Rokojeti compare.jpg
porovnání rukojetí
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod pavel1981 » pon 31 led, 2022 6:39 pm

Tu mikropajku mam, ale ruce asi leve. Takze jinak, jestlize mam vercajk ok, tak to musim dostat do ruky a pak uz to snad pujde i s radoby pididraky :-). To zni jako plan :-D
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 03 úno, 2022 3:19 pm

99% úspěchu je v přípravcích popřípadě vhodných nástrojích.
Ruka se zmenšit nedá. ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Zlámalík » čtv 03 úno, 2022 11:42 pm

Hele, tak ještě jedna rada:
Pididrátek odizoluj, smotej aby nic netrčelo a pocínuj (k hrotu páječky přilož tenký trubičkový cín a stáhni, aby na drátku nezůstala kapka). Jde to i trafopájkou, cínuju uvnitř očka.
Pak si pocínuj místo, kam drátek přijde (opět přiložením cínu na místo a zahřátím, nebo přiložením hrotu trafopájky s nabranou kapkou cínu).
V obou případech se hodí i kalafuna, musí být na místě při začátku pájení a neměla by se přepálit, pak už moc nefunguje. Většina trubičkových cínů má kalafunu či jiné tavidlo v sobě.
Pak jen přilož pocínovaný pididrátek na pocínované místo a krátce zahřej, aby se cín spojil. Nehýbat, dokud neztuhne. Spoj by měl být lesklý, jinak je to přepálené nebo studené.
To půjde, neboj.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1937
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Pavel 152 » pát 04 úno, 2022 8:42 am

Už vícekrát jsem tady radil, že snadno se pocínují drátky pastou na plošné spoje, dá se použít i instalatérská na měděné potrubí.
To, že je spoj lesklý už neplatí od doby co se omezilo olovo v pájkách. A kalafuna je vždy vhodná i když je cín trubičkový.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod Zlámalík » pát 04 úno, 2022 9:00 pm

Píšu si. Já jedu "klasiku" a bezolovnatý cín mám jen na lepty, když potřebuju různé tavicí teploty.
Popisem přidávání kalafuny do spoje jsem to nechtěl moc komplikovat, když kolega zjevně začíná. Pixle kalafuny na prase je vždy základ elektroniky. Teda pokud někdo nevolí houslovou.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1937
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Pidi dratky :-)

Příspěvekod michal_n_cz » sob 05 úno, 2022 4:59 am

Zlámalík píše:Píšu si. Já jedu "klasiku" a bezolovnatý cín mám jen na lepty, když potřebuju různé tavicí teploty.
Popisem přidávání kalafuny do spoje jsem to nechtěl moc komplikovat, když kolega zjevně začíná. Pixle kalafuny na prase je vždy základ elektroniky. Teda pokud někdo nevolí houslovou.


Já jenom doplním důležitou věc při pájení jakoukoliv páječkou - hrot pravidelně čistit ,aby tam nebyly přepálené zbytky cínu a tavidla (kalafuny atd.) - pájet vždy novým. Jsou na to speciální houbičky (známe z legendární ERS50 - špongiu navlhčiť :-) ), ale bohatě stačí u trafopáječky zapnout a mokrým hadříkem hrot očistit. Nový hrot od trafopájky před prvním použitím tím předchozím pocínovat, aby na něj pájka chytala. Věčné hroty - moje zkušenost - hrot se sice nepřepálí (protože je z jiného kovu), ale časem k němu přestane chytat ten cín - nepoužívám - vyhozené peníze... Kus měděného drátu d 1,5mm na menší věci i tenší ten se rychleji přepálí, resp. ten cín to žere. Používat olovnatou pájku Sn60Pb40, případně legované Sn60Pb38Cu2, ty míň žerou ty hroty. Samozřejmě kvalitní, s kvalitním tavidlem - já používám a doporučuji výrobky Stannol.
např.: https://www.soldering.cz/eshop/category ... &ordType=0
Pokud by se nedařilo koupit olovnatou, bo nějaké předpisy, tak na ŽL to jde nebo se dá sehnat pokoutně na inzerát i se ušetří např. teď na rychlo:
https://www.sbazar.cz/hledej/C%C3%ADn%2 ... %20stannol
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 855
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků