vodivé spojení profilových kolejí

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

vodivé spojení profilových kolejí

Příspěvekod AlexD » ned 24 led, 2021 8:55 pm

Postupně skládám nové profilové koleje. Někde mi připadá, že nasunutá spojka je volnější. (snažím se ji přitlačit k patě kolejnice) . Chtěl jsem se zeptat toho kdo používá kolejnice delší dobu, jestli spoj zůstane vodivý, nebo je nutné ho po určité době proletovat ?
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: vodivé sojení profilových kolejí

Příspěvekod JanoH0e » ned 24 led, 2021 9:03 pm

Pokiaľ si ešte nepoložil koľajnice "nafest", je najideálnejšie napájať každú koľajnicu zvlášť káblikom. Buď od zo spoda z kábla rozvádzajúceho prúd po celom koľajisku alebo aspoň medzi susednými koľajami. Spojky majú tendenciou sa vyklať, zanášať nečistotami atď. Takto je istota, že napájanie bude vždy.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: vodivé spojení profilových kolejí

Příspěvekod jipol57 » ned 24 led, 2021 9:37 pm

Já jsem spojky normálně zapájel z vnější strany hned. S použitím bezoplachového tavidla. Mám pruty, tak těch spojů není zase tolik, většina u výhybek.
jipol57
 
Příspěvky: 1212
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vodivé spojení profilových kolejí

Příspěvekod zdenek » pon 25 led, 2021 8:14 am

Pouhé proletování spojky není dobré řešení. Působením dilatace proletovaný spoj respektive cín praskne a s vodivostí je to ještě horší. Spolehlivá řešení jsou pouze dvě. Buď na každý kolejový prut připájet samostatný přívod, jak už tu bylo napsáno a nebo spojku překlenout drátovou propojkou. Drátovou propojku dělám tak, že její konce připájím ke kolejovým prutým cca 1,5 cm před koncem prutu, drátek vyhnu ven vně kolejí a pak ho vedu za hlavami pražců. Spojku prutů tak úplně obejdu. Drátová propojka se pak při štěrkování schová do štěrku, jsou vidět jen konce.
zdenek
 
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 18 dub, 2013 9:30 am

Re: vodivé spojení profilových kolejí

Příspěvekod AlexD » pon 25 led, 2021 11:08 am

Děkuji za odpovědi. Takže to shrnu. 1. nejlepší je proletovat koleje pomocí drátových spojek mimo vlastní spojky. (vyhnete se pozdějším problémům). Spojky se schovají ve štěrkovém loži.
2. Spojky mají především funkci udržení směru koleje, izolační a částečně vodivou
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: vodivé spojení profilových kolejí

Příspěvekod Tomas Lebeda » pon 25 led, 2021 11:35 am

No nejlepší je napájet ke každé kolejnici ze spodu vodič, jak píše JanoHOe.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků