Trainmaniakův nouzový zdroj

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Trainmaniakův nouzový zdroj

Příspěvekod hank » čtv 20 zář, 2018 1:33 pm

Ne že bych tady chtěl kolegovi dělat nějaké PR, on koneckonců dnes a denně osvědčuje, že to v dostatečné míře zvládá sám :lol: Nicméně na K-reportu jsem našel odkaz na užitečnou drobnost z jeho dílny, která pravděpodobně - a bohužel - bude čím dál tím častěji a více nabývat na významu, tak se na to koukněte taky:
http://www.trainmania.info/udelatka/46- ... _panel.pdf
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Re: Trainmaniakův nouzový zdroj

Příspěvekod Trainmaniak » pát 21 zář, 2018 4:42 am

A mně přišlo zbytečný kvůli tomu zakládat nové vlákno... :-)
Trainmaniak

Příspěvekod look23 » pát 21 zář, 2018 9:12 am

Když všechny baterie spojím dohromady. Tj. - +- +- ... +
K plusům dám přepínače a na výstupu budou dva vodiče, tak si můžu vybírat dvě napětí na výstup nezávisle.
Sice to není blbuvzdorné, aby se nedalo připnout dvě různá napětí do stejného výstupu.
H0, ČSD epocha IV
look23

Příspěvekod Trainmaniak » pát 21 zář, 2018 9:34 am

A k čemu by to bylo dobré? Nějak mě teď nic nenapadá.
Trainmaniak

Příspěvekod jipol57 » pát 21 zář, 2018 6:13 pm

Chtivému modeláři, který nutně potřebuje odvést vlak z bodu A do bodu B, určitě vytrhne trn z paty, když je výpadek proudu. :D

Ale má to malý - možná i větší nedostatek vůči baterkám, a to je nerovnoměrné vybíjení. Při jízdě nižší rychlostí, na nižší napětí se vybíjí baterky vlevo (podle obrázku). A potom při zvyšování rychlosti, se k polovybitým připojují plněnabité v sérii, a to baterky moc rády nemají.
Je to taky uvedeno ve všech návodech přístrojů s bateriovým napájením, že se nemají míchat staré baterie s novými.
Trochu by pomohlo občasné metodické přehazování baterií.
jipol57

Příspěvekod michal.kubista » pát 21 zář, 2018 7:23 pm

A jak se tu řeší nerovnoměrné vybíjení baterií?
Tam budou značné rozdíly vybití a neustálé laborování s jejich prohazováním.....
michal.kubista

Příspěvekod hopeter » sob 22 zář, 2018 6:41 am

A proč z toho dělat vědu... Jedná se o nouzovou pomůcku pro dlouhé večery bez elektriky. Koupí pár balíčků obyčejných baterek a špatnou zahodí. :wink:
Pokud to chce někdo dokonalé tak si koupí LiPo nebo LiFe akumulátory a při nabíjení je srovná balancérem. Balancér je zařízení mezi nabíječku a sadu akumulátorů na vyrovnání nestejného napětí článků.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
hopeter

Příspěvekod fulda » sob 22 zář, 2018 7:43 am

Tak tak, proč z toho dělat vědu.
Já bych to mimochodem řešil ještě jinak.
Jednak se mi zamlouvají tyto krabky a pak bych se podíval buď na základní PWM regulátor pomocí 555 a tranzistoru, nebo třeba na TENTO step down, pokud bych chtěl jezdit echt analogově. Trimr co na něm je nahradit potenciometrem a je to. Baterky se tím budou vybíjet radostněji a rovnoměrněji.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod Miloš_P » sob 22 zář, 2018 8:56 am

Připadá mi to celé jako zbytečně složité řešení. Jak píše Fulda..., určitě použít pulzní regulátor. Do krabičky pak naskládat potřebné množství dobíjecích baterek a nekomplikovaná to množstvím vypínačů a napájet tím regulátor.
Miloš_P

Příspěvekod JBr » sob 22 zář, 2018 5:08 pm

S Michalem jsem si před pár dny o jeho ovladači psal, protože jsem hledal něco na ovládání ukulele kolejiště. Díky za dnešní nakopnutí směrem k PWM, úplně jsem zapomněl, že jsem si před nějakou dobou z ebaye objednal dva PWM regulátorky. Zkusil jsem jeden zapojit s 9V baterií a ukulele už jezdí :)

Konkrétně mám tenhle modul: https://www.aliexpress.com/item/DC-12V- ... 47824.html
TT/D V/VI.
JBr

Příspěvekod Trainmaniak » ned 23 zář, 2018 6:16 am

Jak píšu v článku, byl to okamžitý nápad, člověk nemusí být elektrotechnik, nepotřebuje žádné extra znalosti a součástky a na to, aby si občas zajezdil, když nejde proud, případně aby vyzkoušel kupovaný model na kousku kolejí při osobním převzetí kdekoli "v divočině", to naprosto stačí. :D Nepochybuji o tom, že to lze udělat lépe. Mě prostě napadlo tohle. Řekněme, že je to trochu vylepšený takový ten oranžový bateriový ovládací panel ze setu z dob našeho dětství. :)
Trainmaniak

Příspěvekod vinklarekcz » pon 24 zář, 2018 10:26 am

Gratuluji, ten nouzový zdroj se mně líbí - mám mnoho nevyužitých NiCd aku ;-) A také 2 pulzní zdroje, ale moc nadšen z nich nejsem - u startsetuPiko jsem vyzkoušel jejich sítový ovládač = https://www.itvlaky.cz/dcc-a-elektronik ... ko-55003x/ a jeví se mi velmi dobře.
vinklarekcz

Příspěvekod BohousP » pon 24 zář, 2018 10:44 am

Jasně, jako nouzový zdroj to postačí a plně splní to, co od něj požadujeme. Něco jiného by bylo stavět to pro častější provoz. Pak asi dobíjecí akumulátorky (nejlépe dobíjené přes USB, to má dnes snad každý) a PWM. V podstatě za 5-8 USD všechno ve formě modulů z Číny.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
BohousP

Zpět na Elektrika a elektronika