Digitální ovládání kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod ondrasekno20 » úte 09 srp, 2016 8:01 pm

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jaký digitální systém je nejvhodnější pro ovládání modelového kolejiště. Renovuji staré kolejiště po otci ke kterému mám dvě stará rozbitá trafa s potenciometrem. Prozatím uvažuji o tom, že staré koleje vyměním za nové Roco GeoLine a jako ovládací systém použiji Roco Booster 10764, Roco trafo 10850 a Roco multiMaus v1.04. Vše bych měl za 2.698 vč. DPH + poštovné a balné i s kablíky a návodem z e-shopu [url]ben-zerba.cz[/url]. Je toto dobrá kombinace pro úplného začátečníka nebo mám raději zvolit něco jiného ? Případně co ?
Děkuji.
Ondrasekno20
ondrasekno20

Re: Digitální ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 09 srp, 2016 8:31 pm

IMHO je to dobrej digitál pro začátek. Cenu neumím posoudit.
Ale raději se podívej trochu co se tu všude píše o digitálech.
Odhadem do zítřejšího poledne dostaneš tak 30 odpovědí, z nichž polovina budou blbosti a polovina bude stále stejné propagování oblíbenců určitých jednotlivců.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod Pavel-HP » úte 09 srp, 2016 8:36 pm

Do začátku a seznámení s DCC, by to mělo stačit.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Pavel-HP

Příspěvekod Brejla » stř 10 srp, 2016 4:13 am

Pro začátek to bohatě stačí, ale ta sada se dá koupit i do 2000 Kč. Je to už pomalu výprodejová záležitost. Podobně i další samostatná myš, kterou budeš pravděpodobně potřebovat pokud budete chtít jezdit ve více lidech. Na vyšší stupeň můžeš přejít kdykoliv a myši i později využít.
Brejla

Příspěvekod ondrasekno20 » stř 10 srp, 2016 5:33 am

Co myslíte tím přejít na vyšší verzi ? Koupit např.: centrálu Z21 ? A kde se dají tyto komponenty sehnat do 2.000 Kč ? Levnější komplet jsem ještě nenašel. DLe mého je ovladač multiMaus nejlepší volbou. Systémy od Lenzu jsou rozhodně dražší a komplikovanější a dle mého mají i stejně funkcí. A jsou vhodné koleje Roco GeoLine ?
Děkuji.
ondrasekno20

Příspěvekod hopeter » stř 10 srp, 2016 6:02 am

Ještě by jsi měl napsat jak je to veliké kolejiště a co všechno plánuješ ovládat... Hitem jsou teď wifi centrály ale myslím, že starej dobrej multimaus ti bohatě stačí pro začátek a vydrží i na další rozšíření. DCC má největší význam pro ovládání lokomotiv , u výhybky je mě jedno jestli po zmáčknutí čudlíku jde proud do přestavníku rovnou nebo přes dekodér. S multimausem ovládám zatím kromě dvou lokomotiv čtyři výhybky a osvětlení kolejiště. Pro vylepšení je dobré pak mít další ovladač na druhou lokomotivu a pro více výhybek tlačítkový panel ...
Když budeš chvíli sledovat modelbazar nebo jiné inzeráty tak tam se pohybují ceny sady Roco multimaus ze setu do 2000 Kč , dražší jsou pouze se silnějším transformátorem ale většinou to nabízejí jen s tím adaptérem do zásuvky.
Zajímavě taky vypadá Daisy II ale s tím nemám zkušenost. Dávají to do startsetů Tillig a podle popisu to vypadá jako lepší multimaus.
Píšu jen co jsem zkusil jako úplný začátečník a jak už psal Fulda dostaneš spoustu odpovědí kde bude každý vychvalovat jím používaný systém...
TT , epocha III / IV , jen si tak hraju ... HOnza PETERa
hopeter

Příspěvekod hopeter » stř 10 srp, 2016 6:12 am

Pokud uvažuješ o Z/z21 tak si pořádně naštuduj která je která... Jde tam o dost velký rozdíl v ceně a v tom co umí. Kromě řízení tabletem nebo telefonem můžeš připojit pro řízení lokomotivy i ten multimaus.
Kolejím by asi mělo být jedno jestli jsou DCC nebo analog. Rozhodně bych ale nedával digitál na staré plecháče kde určitě bude potíž s vodivostí ve spojích i ve styku s koly lokomotiv což ale platí i pro analog.
Klidně dej inzerát na modelbazar nebo i sem do rubriky prodám/koupím a brzy se nějaký multimaus objeví...
TT , epocha III / IV , jen si tak hraju ... HOnza PETERa
hopeter

Příspěvekod fulda » stř 10 srp, 2016 7:21 am

ondrasekno20 píše:Co myslíte tím přejít na vyšší verzi ? Koupit např.: centrálu Z21 ? A kde se dají tyto komponenty sehnat do 2.000 Kč ? Levnější komplet jsem ještě nenašel. DLe mého je ovladač multiMaus nejlepší volbou. Systémy od Lenzu jsou rozhodně dražší a komplikovanější a dle mého mají i stejně funkcí. A jsou vhodné koleje Roco GeoLine ?
Na použitém kolejivu nezáleží. To je otázka toho, co se ti na kolejišti líbí a jak moc pracně chceš kolejiště stavět.
Roco GeoLine (obecně kolejivo s podložím) má hlavní přednost v tom, že se do něj dají vkládat přestavníky i s dekodéry jak je popsáno třeba TADY nebo TADY.

Existuje spoustu centrál, které se považují za vyšší verzi. nejmenší taková je třeba NanoX, větší třeba z21, DR5000, Z21, DCC+-, ... Většina těch levnějších má nějaké specifické zaměření a nejsou úplně univerzální. Proto není moc rozumné začít hned porovnávat a snažit se hledat tu nejlepší. Spíš se hodí si pořídit tu MM a chvíli si to zkoušet a rozhlížet se.

hopeter píše:... u výhybky je mě jedno jestli po zmáčknutí čudlíku jde proud do přestavníku rovnou nebo přes dekodér...
To je pochopitelně jen třetina pravdy. Tím totiž přicházíš o možnost používání kolejiva s vestavným dekodérem. Taky se připravíš o všechny dnes oblíbené vychytávky jako je ovládání z telefonu, tabletu a nebo jiného bezdrátového zařízení. Ovládací pult bude připojený drátem jak pro kotvení zaoceánského parníku, takže s ním nikdy v životě nepohneš. A tak dále.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod zdeno » stř 10 srp, 2016 7:24 am

pokud domaci kolejiste, tak jednoznacne Roco, ktere ma v Cechach nejvetsi podporu.
Pokud by si se chtel pridat k modulovemu jezdeni, tak zase Loconet, ktery je pro modulovku standardem.
zdeno

Příspěvekod ondrasekno20 » stř 10 srp, 2016 4:25 pm

Modulové kolejiště ? To mi nic neříká ... :-(
ondrasekno20

Příspěvekod look23 » stř 10 srp, 2016 4:29 pm

ondrasekno20 píše:Modulové kolejiště ? To mi nic neříká ... :-(

http://ostramo.parostroj.net/modul.html
H0, ČSD epocha IV
look23

Příspěvekod HonzaM » stř 10 srp, 2016 7:52 pm

ondrasekno20 píše:Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jaký digitální systém je nejvhodnější pro ovládání modelového kolejiště. Renovuji staré kolejiště po otci ke kterému mám dvě stará rozbitá trafa s potenciometrem. Prozatím uvažuji o tom, že staré koleje vyměním za nové Roco GeoLine a jako ovládací systém použiji Roco Booster 10764, Roco trafo 10850 a Roco multiMaus v1.04. Vše bych měl za 2.698 vč. DPH + poštovné a balné i s kablíky a návodem z e-shopu [url]ben-zerba.cz[/url]. Je toto dobrá kombinace pro úplného začátečníka nebo mám raději zvolit něco jiného ? Případně co ?
Děkuji.
Ondrasekno20

Hlavně je potřeba si ujasnit jaká je Tvoje cílová představa (x digitalizovaných lokomotiv, výhybky ovládané ručně nebo elektricky, atd.) a kolik jsi připraven a ochoten do toho dát. Nebude to záležitost několika stokorun. Nevím jaké je lze koupit nejlevnější lokomotivní dekodéry, myslím tak kolem 500 Kč. Koupíš třeba set s Multimausem za dva tisíce, ale co dál? Do čeho a kolik jseš ochoten investovat? Chceš ovládat víc mašin, chceš ovládat třeba dvě najednou?
Epocha 5,6, DCC, Digitrax, DR5000, TC9 Gold
http://www.1ku160.cz
HonzaM

Příspěvekod HonzaM » stř 10 srp, 2016 7:54 pm

zdeno píše:pokud domaci kolejiste, tak jednoznacne Roco, ktere ma v Cechach nejvetsi podporu.
Pokud by si se chtel pridat k modulovemu jezdeni, tak zase Loconet, ktery je pro modulovku standardem.

Ano, ale jen pro řízení jízdy lokomotiv, většina klubových stanic LocoNetem ovládána není.
Epocha 5,6, DCC, Digitrax, DR5000, TC9 Gold
http://www.1ku160.cz
HonzaM

Příspěvekod ondrasekno20 » čtv 11 srp, 2016 5:34 am

Po otci mám tři mašinky a několik ( cca. 15 ) vagónů. Vozový park časem budu určitě rozšiřovat. Ale nikdy na kolejišti nebude více než 5 lokomotiv najednou. Co je dle Vás lepší, digitalizované výhybky nebo výhybky na pultík ( Výhybek nebude více než 15 ) ?
Děkuji.
ondrasekno20

Příspěvekod ondrasekno20 » čtv 11 srp, 2016 5:36 am

Mimochodem, LocoNet ? To mi nic neříká ... :?
ondrasekno20

Další

Zpět na Elektrika a elektronika