Pulsní regulátory

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod Miloš_P » pon 06 črc, 2009 6:27 pm

Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod boy.rough » čtv 09 črc, 2009 7:24 pm

Ahoj všem,
tak jsem si konečně také obstaral pulzní regulátor. Zakoupil jsem to přes modelbazar, cena byla velmi příjemná a komunikace s prodávajícím na nejvyšší úrovni. Nikdy jsem se s takovou ochotou nesetkal.
(kdo by měl zájem, tak pošlu kontakt přes SZ. Myslím, že pár kousků ještě má na skladě :D )

Sehnal jsem si stabilizovaný zdroj (pro jistotu a je to i doporučeno v návodu pro použití) na přívod před pulzní regulátor připojil autožárovku 12V/21W (také doporučení) a začal zkoušet. Je to fakt super :D :D :D . Mašinky jezdí krásně pomalu. Jsem nadšen :D . Když si uvědomím, že pár strojů které mám je ještě z dob Zeuke, tak to doporučuji každému kdo nechce, nebo nemá na digitál, ať si pořídí pulzní regulaci. Není to kec, fakt to funguje.
Ahoj a ať se Vám daří.

http://fotogalerie.modelfan.cz/detail.php?ID=6317
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 621
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod Jamamoto22 » čtv 06 srp, 2009 8:27 am

[quote="boy.rough"]Ahoj všem,
tak jsem si konečně také obstaral pulzní regulátor. Zakoupil jsem to přes modelbazar, cena byla velmi příjemná a komunikace s prodávajícím na nejvyšší úrovni. Nikdy jsem se s takovou ochotou nesetkal.
(kdo by měl zájem, tak pošlu kontakt přes SZ. Myslím, že pár kousků ještě má na skladě :D )
Rovněž jsem vloni obstaral dva tyto pulzní regulátory, dle fota od toho samého výrobce. Mohu potvrdit, že opravdu fungují skvěle co se týče spolehlivosti a samozřejmě hlavně co se týče ovládání lokomotiv, jak nových, tak starého provedení.
Uživatelský avatar
Jamamoto22
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 srp, 2009 1:24 pm

Příspěvekod radekkrupka » čtv 06 srp, 2009 9:25 am

Také jsem čerstvým majitelem :) Nevím, jak jsem mohl doteď bez něj být :lol:

Já pořídil ten, který vyrábí náž kolega miloš
http://www.volny.cz/masinky2003/prodej-regulator.html

Má ochranu před zkratem, přepólováním i před přepětím a nepotřebuje stabilizovaný zdroj, navíc se dle mého jedná o poměrně hezký výrobek. Za dobrou fintu považuju to, že ovladač se dá vzít do ruky a je připojený přes pružnou šňůru...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

regulace, PIC

Příspěvekod karasek.otakar@email.cz » čtv 20 srp, 2009 9:46 am

Dobrý den, chěl bych řídit své kolejiště s pomocí atmelu megy16; což o to, naprogramovat, to je hračka. Hledám však nějaké velmi laciné zařízení na regulaci rychlosti mašinky s pomocí právě picu. Nabízí se tu sice řešení s pomocí D/A převodníku a změny směru pomocí primitivního 2xpřepínacího relátka, případně komparátoru se jedním vstupem z D/A převodníku a druhým invertovaným (tedy, že bych měl jednu kolejnici nápájenou výstupem z kompárátoru +/- x V a druhou stále uzemněnou). Pročetl jsem si zde všechny příspěvky, ale nenašel nic, co by mé "idee" o levném a konečném řešení stačilo.

Výše zminované varianty by přišli kolem 100 kč.

děkuji za rady, přípomínky, ... :) Otakar
karasek.otakar@email.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 20 srp, 2009 9:41 am

Příspěvekod alexander » čtv 20 srp, 2009 9:54 am

alexander
 
Příspěvky: 397
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

pulzni regulátor

Příspěvekod karasek.otakar@email.cz » pon 24 srp, 2009 8:10 am

ahoj, díky, tak jsem si to prohledl, Jestli to dobře chápu, tak PIC stále posílá "data - střídu" na ten prvni tranzistor -> to ovlivnuje pulzy na výstupu a tedy i celou rychlost.
Moje představa je trochu odlišná.
1) co nejlevnějc :D - každá koruna znásobená počtem úseků je nepříjemná
2) představoval jsem si "blikač - tedy generátor pulzu", kde bych tu rychlost měnil třeba změnou hodnoty vybíjecího rezistoru, zkrátka bych potřeboval jakýsi "digitálně řízený potenciometr", kterej by byl krmenej výstupem z pole Déček.

jestli jste to někdy zkoušel, poraďte prosím, nebo jestli by to vůbec nefungovalo a bylo by to zbytečně složitý, či drahý

PS: u toho seriového D/A převodníku se mi právě líbí, že mu pošlu jednou instrukce a víc se o něj starat nemusím, až když je budud chtít zase změnit

díky, Otakar
karasek.otakar@email.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 20 srp, 2009 9:41 am

Příspěvekod Myšpulín » úte 25 srp, 2009 4:41 am

Tak nad něčím takovým jsem před časem taktéž uvažoval. Plánoval jsem využít IO TL494 ze zdrojů PC. Tam se právě jedna z veličin určujících výstupní napětí řídí velikostí napětí na jednom ze vstupů IO, tedy by šlo zapojit několik odporů a postupně je uzemňovat. Změnou odporu (tady je zatím odporový dělič) jsem jízdu opravdu reguloval na pokusném vzorku, ale řízený odpor jsem k němu již nedodělával, neb jsem se vydal jiným směrem (Generátor DCC). Když tak napiš SZ, pošlu ti schémátko, které jsem vypotil a podle kterého jsem to zkoušel. Asi by chtělo důkladně odkontrolovat proti datasheetu a asi i trochu upravit.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod vvitty » úte 25 srp, 2009 8:41 am

Ktery seriovy DA prevodnik da 1A ?
V pripade linearniho regulatoru budete muset pouzit vykonove tranzistory a chladit je, coz Vas ve finale vyjde draz, nez varianta s PWM regulaci...

Temer kazdy mikroprocesor (a MEGA urcita) umi PWM generovat primo, automaticky pomoci timeru, takze po zadani nastaveni se netreba starat, i kdyz osobne bych doporucil udelat i zpetnou vazbu... a navic, ten procesor tam stejne 99% casu bude delat

while(1);
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomáš » úte 25 srp, 2009 2:04 pm

jeden kolega..bohužel už není mezi námi...mi postavil tyto regulátory http://www.mtbbus.cz/basic/pwm-reg1.htm
jsem s nimi moc a moc spokojen.s továrním FZ1 se to nedá porovnat.Krásný pomalý a plynulý náběh při rozjezu i zastavování,fakt super.Bohužel mi přetrvává problém už zdávna a to v kombinaci s elektronickou brzdou.Mašina se nezastaví úplně ,stále se chvěje a vrní,a protože nevím jak do regulátoru zasáhnout řeším to tak,že při "skoro zastavení" utnu proud ale jinak SUPER...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

DĚKUJI

Příspěvekod karasek.otakar@email.cz » čtv 27 srp, 2009 9:59 am

Dobrý den, děkuji.
Při procházení mě napadlo řešení: prostě jdu na to moc složitě. Signál (pulzy) přeci dokáži vytvořit na již zmíněném mikrokontroleru. Takže mě stačí "tranzistor" na konci, kterej bude do koleje pouštět "pulzy" maximálního kolejového napětí. Někde jsem četl, že frekvence by měla být asi 250 Hz (nevím jestli je to dobře, dál řešit s pomocí změny střídy), takže s trochou nadsázky se by se dalo říct, že ta atmega 8Mhz zvládne zároven ovládat spousty kolejí - tisíce :D. Nutno podotknout, že tam bude dvojnásobnej počet zpětných hlášení, grafických ukazatelů, programovací vstup jízdy vlaku, .... domečky, pouliční lampy, .... no, atmega stojí 65kč, myslím, že to je zatím nejlevnější varianta, co se mi povedlo objevit

děkuji všem za nápady, bez toho bych byl stále ztracen, o výsledku se s vámi rád podělím, Otakar
karasek.otakar@email.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 20 srp, 2009 9:41 am

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 27 srp, 2009 10:13 am

Tomáš píše:jeden kolega..bohužel už není mezi námi...mi postavil tyto regulátory http://www.mtbbus.cz/basic/pwm-reg1.htm
jsem s nimi moc a moc spokojen.s továrním FZ1 se to nedá porovnat.Krásný pomalý a plynulý náběh při rozjezu i zastavování,fakt super.Bohužel mi přetrvává problém už zdávna a to v kombinaci s elektronickou brzdou.Mašina se nezastaví úplně ,stále se chvěje a vrní,a protože nevím jak do regulátoru zasáhnout řeším to tak,že při "skoro zastavení" utnu proud ale jinak SUPER...


Je to tím, že i v "nulové" poloze jdou do kolejí pulzy.
Ty je dobré pak vypnout. Je to v podstatě to co děláš.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: DĚKUJI

Příspěvekod PetrL » pát 28 srp, 2009 11:14 am

karasek.otakar@email.cz píše:... Takže mě stačí "tranzistor" na konci, kterej bude do koleje pouštět "pulzy" maximálního kolejového napětí...

Pro upřesnění - tranzistor nebude pouštět pulzy maximálního dodávaného napětí, ale snížené přibližně o 1,7V. Pro tenhle účel byly výhodné staré germaniové tranzistory, které měly lepší saturační křivku a snižovaly jen asi o 0,8V. Z toho důvodu není vhodné živit pulzní regulátor zdrojem FZ1 nebo podobným (12V), ale s poněkud vyšším napětím. Pokud by napětí bylo příliš vysoké, stačí na horním konci potenciometru přidat vhodný rezistor.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: DĚKUJI

Příspěvekod Miloš_P » pát 28 srp, 2009 2:56 pm

PetrL píše:...Z toho důvodu není vhodné živit pulzní regulátor zdrojem FZ1 nebo podobným (12V), ale s poněkud vyšším napětím.

Tak zrovna FZ1 dává při nastavení na max. něco kolem 15-17V (podle zátěže). Podobné je to i u ostatních napáječů bez stabilizátoru.

PetrL píše:Pokud by napětí bylo příliš vysoké, stačí na horním konci potenciometru přidat vhodný rezistor.

Tím se vyřeší pouze omezení max. rychlosti, ale ne velikost napětí jednotlivých pulzů.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod vvitty » pát 28 srp, 2009 4:35 pm

pokud mate v PULZNIM zdroji na tranzistorech ubytek 1.7V, tak by to chtelo spis se podivat co je spatne na zapojeni nebo volbe soucastek, nez hledat germaniove tranzistory ;-)

Tranzistor ma pracovat v pulznim modu, takze by mel byt spinany az do saturace. V takovem rezimu ma snad kazdy dnesni bipolarni tranzistor max. 0.5V ubytek na C-E, dost bezne prodavanych ma mene nez 0.2V pri odberu do 1A.

A slusny MOSFET ma odpor v sepnutem stavu pod 50mOhm, takze pokud masinka bere byt i 1A, bude na nem ubytek 50mV... tomu bych skoro rikal napeti zdroje :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků