Přestavníky.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod Tomáš » úte 03 bře, 2009 3:27 pm

Yarda píše:Napadlo mě, že ten přestavník má určitě koncový vypínače, takže se ten kondík asi nestihne vybít úplně, než dojede přestavník do krajní polohy a rozepne koncák. Takže má kondík i po překlopení přestavníku nějaký zbytkový potenciál, který může způsobit to vrčení při vrácení přestavníku ručně. Snížení kapacity kondíku by tenhle jev asi potlačilo.

takže teoreticky bych ani ty kondíky použít nemusel...já tomu nerozumím natolik abych to mohl nějak rozumně vysvětlit,ale napadlo mě toto...v kondenzátoru zůstane stále nějaký náboj i když se přestavník přestaví a tak se nezačne zpětně nabíjet...problém je že sem sehnal jen 1000uF a pak až 470uF a ten už magnetem ani nehne
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Zx1974 » úte 03 bře, 2009 3:34 pm

Ten přestavník co je na obrázku má koncový vypínání (aspoň ty co měly dva plíšky na užší straně, ho měly) a není v tom případě zbytečný používat kondenzátory? Řekl bych že je.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Příspěvekod Tomáš » úte 03 bře, 2009 4:21 pm

dobře zjistil jsem že to de opravdu i bez kondíků ovšem může nastat problém,že magned nedojede až do finální polohy a tudíš cífkou stále teče proud.Teď jsem si zapojil měřák abych viděl kolik a kdy teče proud a jestli odepínání opravdu skutečně valí.Pracuje to ale tak s 80% spolehlivostí.Občas se opravdu stane že to nedocvakne a těče proud 0,25A a ani to nebzučí,ale zahřívá se.
Dala by se k tomu zapojit nějaká "pojistka nebo nějakej indikátor aby se magnet nezničil pokud k tomuto stavu dojde dřív než si toho všimnu?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka1 » úte 03 bře, 2009 5:34 pm

Tomáš píše:dobře zjistil jsem že to de opravdu i bez kondíků ovšem může nastat problém,že magned nedojede až do finální polohy a tudíš cífkou stále teče proud.Teď jsem si zapojil měřák abych viděl kolik a kdy teče proud a jestli odepínání opravdu skutečně valí.Pracuje to ale tak s 80% spolehlivostí.Občas se opravdu stane že to nedocvakne a těče proud 0,25A a ani to nebzučí,ale zahřívá se.
Dala by se k tomu zapojit nějaká "pojistka nebo nějakej indikátor aby se magnet nezničil pokud k tomuto stavu dojde dřív než si toho všimnu?


Zapojení s kondíky je pro přestavníky bez koncových vypínačů, vlastně je v zapojení nahrazuje. Pokud tam koncové vypínače jsou, pak to s kondíky nepůjde. Ale napájet přestavníky trvalým napětím a spoléhat na koncové vypínače, to je můžeš rovnou vyhodit. Podle zákonu schválnosti se to musí podělat dřív než se naděješ.

Variant je několik:
1) použít tlačítka, pak teče proud pouze po dobu, kdy tlačítko držíš. To je asi nejjednodušší.
2) překlenout koncáky (drát napojit přímo na ty dva měděné plíšky místo na ten prostřední) a použít zapojení s kondíky.
3) lze i použít přepínač a po jeho překlopení pustit proud potvrzovacím tlačítkem.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Jenda » úte 03 bře, 2009 5:35 pm

ano dala GME i jiné obchody prodávají tzv polyschwitche http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=633-255 což jsou elektronické vratné pojistky které při zahřátí nadměrným proudem zvednou odpor tím omezí proud přestavníkem na takovou velikost že už se nepoškodí, jedna pojistka stačí vřadit do napájení pro celou skupinu přestavníků. Po vypnutí a schladnutí se vrátí do původního vodivého stavu. Používám je jako ochranu přestavníků PECO které chrání před zničením pokud by zůstaly z důvodů nějaké závady připojený k napájení.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod Houmr » úte 03 bře, 2009 5:56 pm

To je bezva nápad, používáš přesně ty co jsi dal odkaz? Nevím jakou bych měl jinak zvolit hodnotu.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Tomáš » úte 03 bře, 2009 5:58 pm

Jirka1 píše:
Tomáš píše:dobře zjistil jsem že to de opravdu i bez kondíků ovšem může nastat problém,že magned nedojede až do finální polohy a tudíš cífkou stále teče proud.Teď jsem si zapojil měřák abych viděl kolik a kdy teče proud a jestli odepínání opravdu skutečně valí.Pracuje to ale tak s 80% spolehlivostí.Občas se opravdu stane že to nedocvakne a těče proud 0,25A a ani to nebzučí,ale zahřívá se.
Dala by se k tomu zapojit nějaká "pojistka nebo nějakej indikátor aby se magnet nezničil pokud k tomuto stavu dojde dřív než si toho všimnu?


Zapojení s kondíky je pro přestavníky bez koncových vypínačů, vlastně je v zapojení nahrazuje. Pokud tam koncové vypínače jsou, pak to s kondíky nepůjde. Ale napájet přestavníky trvalým napětím a spoléhat na koncové vypínače, to je můžeš rovnou vyhodit. Podle zákonu schválnosti se to musí podělat dřív než se naděješ.

Variant je několik:
1) použít tlačítka, pak teče proud pouze po dobu, kdy tlačítko držíš. To je asi nejjednodušší.
2) překlenout koncáky (drát napojit přímo na ty dva měděné plíšky místo na ten prostřední) a použít zapojení s kondíky.
3) lze i použít přepínač a po jeho překlopení pustit proud potvrzovacím tlačítkem.


mohl bys mi nakreslit tu variantu 2. jelikož už mám nakoupeno plno páčkových přepínačů bude to asi nejlepší řešení...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Miloš_P » úte 03 bře, 2009 6:16 pm

Pokud mají přestavníky koncáky, tak se to dá vyřešit takhle a místo tlačítek použít přepínače (a nemusíš upravovat přestavníky):

Obrázek

Tady bych volil klidně větší kapacitu kondenzátoru např. 4700uF.
POKUD JE PŘESTAVNÍK BEZ KONCOVÉHO VYPÍNÁNÍ, NELZE POUŽÍT PŘEPÍNAČ.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomáš » úte 03 bře, 2009 6:34 pm

takže jestli to dobře chápu tak ta žárovička případně "sežere" proud kterej by jinak spálil přestavník?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Miloš_P » úte 03 bře, 2009 6:46 pm

Přesně tak.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomáš » úte 03 bře, 2009 6:49 pm

Miloš_P píše:Přesně tak.


takže abych poznal o jakej přestavník se jedná mělo by být toto zapojení u každýho přestavníku?..a ta žárovka má mít teda 24V a ty ampéry je taky nutno dodržet?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka1 » úte 03 bře, 2009 6:50 pm

Tomáš píše:mohl bys mi nakreslit tu variantu 2. jelikož už mám nakoupeno plno páčkových přepínačů bude to asi nejlepší řešení...

Je to tady:
http://www.ukazto.com/?img=3932876~zapojeni.jpg
Upravovat na přestavníku se nemusí vůbec nic, jenom se místo prostředního kontaktu zapojí ty dva na opačné straně, jak je to na obrázku. Akorát tu hodnotu kondíku si musíš zjistit a odskoušet sám. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Jenda » úte 03 bře, 2009 7:00 pm

Houmr píše:To je bezva nápad, používáš přesně ty co jsi dal odkaz? Nevím jakou bych měl jinak zvolit hodnotu.


Používám standardní přestavníky PECO napájené střídavým proudem který spínám triaky, spínací impuls mám dlouhý cca 20 mS v tomto případě stačí použít přímo ten polyswith z odkazu který má jmenovitý proud 0,25 A a po připojení jednoho přestavníku vypne po cca 200 ms.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod Miloš_P » úte 03 bře, 2009 7:04 pm

Tomáš píše:
Miloš_P píše:Přesně tak.


takže abych poznal o jakej přestavník se jedná mělo by být toto zapojení u každýho přestavníku?..a ta žárovka má mít teda 24V a ty ampéry je taky nutno dodržet?

Pokud to chceš používat i jako signalizaci poruchy pak ano, jinak by mohla stačit třeba pro každé zhlaví nádraží jedna (to už hledání závady usnadní).
Ty ampéry jsou důležitý, protože to je max. proud, který bude obvodem procházet, když se něco po....
Těch 24V je tam proto, že pro přestavníky se používá 16V střídavých a žárovky jsou běžně na 12V nebo 24V.
Taky by se to dalo řešit LEDkou s předřadným odporem, ale to nemám odzkoušeno.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Myšpulín » stř 04 bře, 2009 7:30 am

Miloš_P píše:Taky by se to dalo řešit LEDkou s předřadným odporem, ale to nemám odzkoušeno.

Ne, ledkou s odporem ne. Ani samotný odpor by nebyl vhodný. Odpor žárovky za studena je mnohem menší než za tepla. Tzn. že pokud se nic neděje, odpor žárovky je zanedbatelný. Ale při nevypnutí přestavníku se proudem zahřívá nejen přestavník, ale i vlákno žárovky, jejíž odpor začne stoupat a tím i napětí na žárovce a tím klesne napětí na přestavníku. Nakonec se proud sníží na takovou hodnotu, že by neměl být pro přestavník kritický. Je ale potřeba vybrat žárovku o patřičné watáži, protože moc silná žárovka má dle ohmova zákona malý odpor a i proud při poruše přestavníku bude natolik velký, že přestavník shoří.
Místo žárovky se dá použít PTC termistor, čili pozistor, který má stejnou charakteristiku jako žárovka. A paralelně k němu by snad šla LEDka s předřadným odporem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků