Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » pon 13 zář, 2021 8:02 am

BohousP píše:Zdeno, čti pořádně. Je to volitelný doplněk. Je na uživateli, zda použije tento modul, nebo ne. Záleží na typu serva.
Obecně: kritizovat a hádat se o vlastnostech zařízení, o kterém jsem četl dva řádky, nepatří do slušné diskuze.
P.S. na celé kauze nejsem nijak zainteresován. MGP ani Loconet nepoužívám.

zajimave, ze kritizujes mne a ne toho, kdo dava spatne informace.
Pokud chces byt spatne informovany, obrat se na Merhauta, ktery minimalne zavadza.
citujem:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 13 zář, 2021 7:00 pm

zdeno píše:zajimave, ze kritizujes mne a ne toho, kdo dava spatne informace.
Pokud chces byt spatne informovany, obrat se na Merhauta, ktery minimalne zavadza.
citujem:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení.

Zdeno, doporučuji otevřít si stránku http://www.mollehem.se a stáhnout si návody k jednotlivým komponentám MGP, pak pochopíš, že jde o ucelený systém, který ke svému provozu nepotřebuje centrálu a využívá vodiče 1 a 6 lokonetového kabelu pro účely rozvodu napájení 12 V k některým komponentám. V případě zájmu o spojení s centrálou se použije modul Power Distribution, v němž lze vodiče 1 a 6 k centrále přerušit. Modul Power Distrubution je schopný poskytnout do rozvodu LocoNetu až 1 A napájecího napětí 12 V stejnosměrných. Pro připojení modulu servo2 tedy stačí jediný kabel, v němž vodiče 1 a 6 slouží k napájení dekodéru a vodiče 3 a 4 slouží k obousměrné datové komunikaci po LocoNetu. Jak jsem napsal, není nutné do servodekodéru servo2 přivádět napájecí napětí samostatným přívodem. Díky modulu Power Disribution je možné kolejiště pracující s moduly MGP propojit s libovolnou centrálou disponující LocoNetem, vyzkoušeno to mám s centrálami Digitrax a DR5000. Pokud Ti nebude něco jasné, obrať se na výrobce, určitě Ti vysvětlí co nepochopíš z návodů. Osobní útoky do této diskuze nepatří.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » pon 13 zář, 2021 7:52 pm

HonzaM píše:
zdeno píše:zajimave, ze kritizujes mne a ne toho, kdo dava spatne informace.
Pokud chces byt spatne informovany, obrat se na Merhauta, ktery minimalne zavadza.
citujem:
HonzaM píše: K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení.

Zdeno, doporučuji otevřít si stránku http://www.mollehem.se a stáhnout si návody k jednotlivým komponentám MGP, pak pochopíš, že jde o ucelený systém, který ke svému provozu nepotřebuje centrálu a využívá vodiče 1 a 6 lokonetového kabelu pro účely rozvodu napájení 12 V k některým komponentám. V případě zájmu o spojení s centrálou se použije modul Power Distribution, v němž lze vodiče 1 a 6 k centrále přerušit. Modul Power Distrubution je schopný poskytnout do rozvodu LocoNetu až 1 A napájecího napětí 12 V stejnosměrných. Pro připojení modulu servo2 tedy stačí jediný kabel, v němž vodiče 1 a 6 slouží k napájení dekodéru a vodiče 3 a 4 slouží k obousměrné datové komunikaci po LocoNetu. Jak jsem napsal, není nutné do servodekodéru servo2 přivádět napájecí napětí samostatným přívodem. Díky modulu Power Disribution je možné kolejiště pracující s moduly MGP propojit s libovolnou centrálou disponující LocoNetem, vyzkoušeno to mám s centrálami Digitrax a DR5000. Pokud Ti nebude něco jasné, obrať se na výrobce, určitě Ti vysvětlí co nepochopíš z návodů. Osobní útoky do této diskuze nepatří.


obkecavat umis dobre, ale to nic nemeni na tom, ze si klamal, kdyz si tvrdil, ze to nepotrebuje dalsi napajeni. Treba pisat pravdivo a nesirit bludy a klamstva a ja nebudem kritizovat !!
Jinak osobni utoky provozujes jen ty sam. Myslim, ze by si se mel vsetkym omluvit za klamstva, ktere tu pises. Myslis, ze po tomto bude nekdo verit tvym prispevkum ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 13 zář, 2021 8:34 pm

Zdeno, já jsem pravdivě napsal že dekodér servo2 nepotřebuje přivedení žádného externího napájecího napětí, protože k jeho napájení slouží napájecí vodiče v kabelu LocoNetu. V čem vidíš lež, můžeš to vysvětlit?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » pon 13 zář, 2021 8:50 pm

HonzaM píše:Zdeno, já jsem pravdivě napsal že dekodér servo2 nepotřebuje přivedení žádného externího napájecího napětí, protože k jeho napájení slouží napájecí vodiče v kabelu LocoNetu. V čem vidíš lež, můžeš to vysvětlit?

Je to blbost, protoze to proste nestaci. Trosku matematiky : 15 / 27 ohmu = 555 mA na pinech 1 a 6. Neni to soucet, protoze to je na stridacku.
Teda si troufnem tvrdit, ze nektera serva se ani nerozbehnu. Mozna nektera vyberova ano, ale zas ne soucasne.
---
Zas dalsi nepodarok na vytahovani penez zakazniku pri nakupu dalsich a dalsich Power Distribution !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 13 zář, 2021 9:26 pm

zdeno píše:
HonzaM píše:Zdeno, já jsem pravdivě napsal že dekodér servo2 nepotřebuje přivedení žádného externího napájecího napětí, protože k jeho napájení slouží napájecí vodiče v kabelu LocoNetu. V čem vidíš lež, můžeš to vysvětlit?

Je to blbost, protoze to proste nestaci. Trosku matematiky : 15 / 27 ohmu = 555 mA na pinech 1 a 6. Neni to soucet, protoze to je na stridacku.
Teda si troufnem tvrdit, ze nektera serva se ani nerozbehnu. Mozna nektera vyberova ano, ale zas ne soucasne.
---
Zas dalsi nepodarok na vytahovani penez zakazniku pri nakupu dalsich a dalsich Power Distribution !!

Co to je za čísla, vysvětli jak jsi k nim došel. K dekodéru mám připojena prachobyčejná modelářská serva, každé ovládá jedno křídlo vrat. Bez problému se obě křídla pohybují současně (lze naprogramovat, aby jedno servo ovládalo druhé, přičemž lze zvolit zda se mají pohybovat současně nebo postupně).
Samozřejmě nikdo nebude celé kolejiště ovládat výhradně tímto typem servodekodérů, standartně se používá servo5 pro pět serv, tenhle dekodér používá externí napájení 5 V.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » úte 14 zář, 2021 6:38 am

HonzaM píše:Samozřejmě nikdo nebude celé kolejiště ovládat výhradně tímto typem servodekodérů, standartně se používá servo5 pro pět serv, tenhle dekodér používá externí napájení 5 V.

"co to je za cisla ?"
to je ten problem, ze nepoznas zakladni parametry a jen pises hovadiny. To su ochrany sbernice X3, Loconet.
To ze to tebe funguje je pro ostatni na dve veci, jina serva fungovat nemusi.
Co ti vycitam je to, ze pises veci od brucha, bez dobreho otestovani za vsech podminek, ktere u jineho nemusi byt idealni, jako u tebe doma.
Treba startovaci proudy serva, pri zapnuti, taky maji do toho co povidat.
Tve nadseni pro nove hracky je neadekvatni realne skutecnosti.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » úte 14 zář, 2021 8:57 am

Takze napsano lidsky:
- u HonzyM vsechno funguje jak ma, bez pridavneho napajeni
- zapojeni HonzyM nesplnuje dopruceni (normy ?) pro sbernici LocoNet
- musi se pracovat s predpokladem, ze vsechny kombinace serva / centrala / power modul nemusi fungovat a bude potrebovat pomocne napajeni.

Zadna strasliva lez to neni, jen HonzaM jako obvykle prefoukl marketing (ale to si neuvedomoval nikdy).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 14 zář, 2021 12:52 pm

belgarat píše:Takze napsano lidsky:
- u HonzyM vsechno funguje jak ma, bez pridavneho napajeni
- zapojeni HonzyM nesplnuje dopruceni (normy ?) pro sbernici LocoNet
- musi se pracovat s predpokladem, ze vsechny kombinace serva / centrala / power modul nemusi fungovat a bude potrebovat pomocne napajeni.

Zadna strasliva lez to neni, jen HonzaM jako obvykle prefoukl marketing (ale to si neuvedomoval nikdy).

Podávám informace tak, jak je podává výrobce, firma Mollehem Gradsproduktion. Není to “zapojení HonzyM”. Máte-li kdokoli námitky nebo připomínky, obraťte se na výrobce. Nic si nevymýšlím ani nepřidávám. Než zveřejním informaci, komponenty si nejprve vyzkouším a ověřím zda fungují.
O kombinaci servodekodéru s centrálou nejde, systém MGP je autonomní, pracuje bez centrály a vodiče 1 a 6 využívá pro napájecí napětí 12 V. Pokud vím, žádná zavázná norma pro LocoNet neexistuje, pokud se mýlím, vyveďte mne z omylu a normu prezentujete. Existující doporučení (jde pouze o doporučení) neříkají, že by se nesměly vodiče 1 a 6 takto využít.
Signál LocoNetu je na vodičích 3 a 4 a není nijak ovlivněn tímto způsobem využití vodičů 1 a 6.
Možnost a způsob komunikace s centrálou jsem popsal v minulém příspěvku.
O marketing by šlo v případě, že bych byl provozovatelem e-shopu s produkty MGP a ze zisku z prodeje žil (což není můj případ). Jedná se ale podle mne o zajímavý systém poskytující řadu technických řešení, zjednodušujících řešení ovládacího systému kolejiště, je na každém modeláři aby se rozhodl zda ho chce použít.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » úte 14 zář, 2021 1:28 pm

HonzaM píše:Existující doporučení (jde pouze o doporučení) neříkají, že by se nesměly vodiče 1 a 6 takto využít.
Signál LocoNetu je na vodičích 3 a 4 a není nijak ovlivněn tímto způsobem využití vodičů 1 a 6.


ale existuji fyzicke omezeni, teda max proud piny 1 a 6. Pokud se pouzije ochrana 2x 27 ohmu, tak pri poklesu napajeni pod 7V uz vetsina Loconet zarizeni nefunguje.
Je to tim, ze spad napeti na regulacnim prvku musi byt aspon 2V a pokud neni, tak je to proste smola. Teda pri odberu 5V / 27ohmu = nad 180mA to nefunguje.
Pokud se pouzije extra rozvod Loconetu, tak tam ochrana byt nemusi, ale zas hrozi roztaveni konektoru RJ12 pri poudech nad 3A.
---
Honza proste nenapisal zakladni vec, pokud se spoji ovladani vyhybek a ovladacu na jednu sbernici X3, tak je to pruser jak mraky.
Sbernice MUSI byt oddelene na X3 a X2, tak jak to vyzaduje norma pro modulovky !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod sidlo » úte 14 zář, 2021 1:38 pm

belgarat píše:Takze napsano lidsky:
-...
- zapojeni HonzyM nesplnuje dopruceni (normy ?) pro sbernici LocoNet
- ...

Zadna strasliva lez to neni, jen HonzaM jako obvykle prefoukl marketing (ale to si neuvedomoval nikdy).

RTFM - ono je potřeba si občas přečíst manuál. Tam je to velmi srozumitelně popsáno.
https://www.digitrax.com/products/universal-panel-ir-radio-receivers/up5/

Když ono existuje něco jako Loconet bez centrály nebo též stand alone nebo též not use RailSync. V tom případě Digitrax použije vodiče 1 a 6 na napájení +12 V.

MGP je promyšlený a variabilní systém schopný spolupráce s komponentami jiných výrobců.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » úte 14 zář, 2021 1:47 pm

sidlo píše:Když ono existuje něco jako Loconet bez centrály nebo též stand alone nebo též not use RailSync. V tom případě Digitrax použije vodiče 1 a 6 na napájení +12 V.
MGP je promyšlený a variabilní systém schopný spolupráce s komponentami jiných výrobců.

my tu nedebatujeme o MGP, ale o klamani lidi nepravdivymi udaji.
Teda zcela urcite se nedaji spojit ovladace loko a ovladace serva na jednu sbernici, tak ako to napisal Honza !!
Az nasledne se opravil po moji kritike. Pokud bych se neozval, tak by se mohla kopa lidi popalit na tom nesmyslu.

citujem
Novým komponentem v nabídce MGP je servodekodér servo2 pro dvě serva. Na rozdíl od většího typu servo5 nemá servo2 relé pro přepínání srdcovek výhybek. K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení. Dekodér má čtyři vstupy, které lze využít buď pro přímé ovládání tlačítky, nebo například pro připojení detektorů obsazení.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » úte 14 zář, 2021 3:00 pm

No, nejsem takový odbornik jako vy ostatní, ale jestli tomu rozumím správně, tak po tom kabelu, po kterém běhá LocoNet, jde i napájení. Pořád nechápu, kde Zdeno vidí problém. Prostě 2 ze 6 žil vedou proud pro napájení, další 2 vedou signál. Prostě to připojím tím placatým kabelem do sítě LN a nemusím to napájet dalšími dráty. Stejně si asi každý pro napájení pořídí napájecí modul.
Spíš mi vadí, že dle Honzova obrázku to má jen jeden konektor RJ12 a nejde za to zapojit další. Musí se s tím počítat předem při plánování počítat.
Naposledy upravil Jirkátor dne úte 14 zář, 2021 3:05 pm, celkově upraveno 1
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1085
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » úte 14 zář, 2021 3:04 pm

zdeno píše:
sidlo píše:Když ono existuje něco jako Loconet bez centrály nebo též stand alone nebo též not use RailSync. V tom případě Digitrax použije vodiče 1 a 6 na napájení +12 V.
MGP je promyšlený a variabilní systém schopný spolupráce s komponentami jiných výrobců.

my tu nedebatujeme o MGP, ale o klamani lidi nepravdivymi udaji.
Teda zcela urcite se nedaji spojit ovladace loko a ovladace serva na jednu sbernici, tak ako to napisal Honza !!
Az nasledne se opravil po moji kritike. Pokud bych se neozval, tak by se mohla kopa lidi popalit na tom nesmyslu.

citujem
Novým komponentem v nabídce MGP je servodekodér servo2 pro dvě serva. Na rozdíl od většího typu servo5 nemá servo2 relé pro přepínání srdcovek výhybek. K ovládání slouží LocoNet, kabel LocoNetu slouží zároveň k napájení, není tedy třeba k dekodéru přivádět samostatné napájení. Dekodér má čtyři vstupy, které lze využít buď pro přímé ovládání tlačítky, nebo například pro připojení detektorů obsazení.

Co plácáš, v životě jsem nenapsal že by bylo možné na společné sběrnici ovládat lokomotivy i příslušenství. Systém MGP byl vyvinut zejména pro potřeby modulovky, kde se v žádném případě nesmí ovládání stanice spojovat s ovládáním lokomotiv, lze ho samozřejmě provozovat na jakémkoli kolejišti, ale určitě nikdo nebude používat společný rozvod LocoNetu pro příslušenství i pro ovládání lokomotiv. Ten kdo chce používat nějaké zařízení si obvykle přečte návod, totéž by měl udělat ten kdo chce kritizovat za každou cenu, nejdříve by měl pochopit princip a teprve pak se vyjadřovat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » úte 14 zář, 2021 3:14 pm

sidlo píše:Když ono existuje něco jako Loconet bez centrály nebo též stand alone nebo též not use RailSync. V tom případě Digitrax použije vodiče 1 a 6 na napájení +12 V.

Vyborne - a jaky proud se z toho da odebirat - s ohledem na moznosti toho Digitraxe a predevsim dimenzi vodice ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků