Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod radula63 » úte 23 čer, 2026 12:10 pm

jipol57 píše:...Při té příležitosti jsem rozpitval, jak to zapojili v MTB. Mají taky stabilizátor, ale lepší, v pouzdru SOT23, s pěti nožičkami. Na výstupu jsem naměřil 4,95V, za ním je dioda a na ní to klesne na 4,65V. Úbytek 0,3, tak to asi bude Schott.
A těmi 4,65V je to napájené celé, včetně ledek a nabíjení kapacity. Před stabilizátorem je odpor 680R, a ten samý taky před SCap. Mají tam 0,22F
A jak už jsem psal výše, při ztrátě napájení, ledky okamžitě mírně pohasnou, a dál se svícení snižuje. Až nakonec ve smrtelné křeči PICu, začnou poblikávat, až zhasnou úplně.

Ano, jedná se o schottkyho diodu BAT 54 JFILM v pouzdře SOD323. Stejně jako v usměrňovacím můstku.
A odpor má označení 680, ale to není 680R, ale 68R ! = tedy 68 krát deset na nultou. Nutno se asi naučit číselné značení , například u LEDek je 472, což je 47 krát deset na druhou = 4700 ohmů = 4k7.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1406
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod jipol57 » úte 23 čer, 2026 5:26 pm

Joj ano. Značení odporů samozřejmě znám, a dokonce si pamatuju barvy na obyčejných. Nějak jsem to zběžně příjmul, co jsem vyčetl a nedomyslel. Taky mě v tu chvíli asi zmátlo označení vedlejšího, 12R0. 12 Ohm. Taky na něm nohlo být jen 120.

A co je to ten stabilizátor. Vyčetl jsem na něm 2V7F, jestli jsem to dobře přečetl. Značení jak pro zenerku :D . A na výstupu 4,95V, jestli mně můj multi ukazuje správně. Ale asi jo, 78l05 má 5V.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod fulda » úte 23 čer, 2026 6:14 pm

jipol57 píše: Taky mě v tu chvíli asi zmátlo označení vedlejšího, 12R0. 12 Ohm. Taky na něm nohlo být jen 120.

Nemohlo. Odpor značenej "12R0" a "120" neznamená totéž.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 5377
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod jipol57 » úte 23 čer, 2026 6:31 pm

A jaký je v tom rozdíl. Pokud vím, tak to R nahrazuje desetinou čárku. Takže 12,0 Ohm. Obojí označení je podle mně souhlasné.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod BohousP » úte 23 čer, 2026 6:48 pm

Podle mne je rozdíl jen v tom, že 12R0 se používá pro přesnější odpory (2 nebo 1%), zatím co 120 je obecně 12*10⁰. Ohmická hodnota je stejná. Samozřejmě, mluvím o smd odporech s číselným značením.
https://www.digikey.cz/cs/resources/con ... istor-code
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 3080
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod jipol57 » úte 23 čer, 2026 7:03 pm

Přesně s tímhle souhlasím.

Ještě edit: Zkusil jsem to v té kalkulačce, kterou dal Bohouš. Je to značení 3-místné, nebo 4-místné EIA.
A prozkoumal jsem svoje zásoby, a vypadá to že 4-místné mají přesnost 1%. Ale určitě záleží na výrobci.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod Zlámalík » úte 23 čer, 2026 8:53 pm

jipol57 píše:J
A co je to ten stabilizátor. Vyčetl jsem na něm 2V7F...

2V7 je kód, F výrobní datum. Většinou to tak bývá.
Hledej třeba tu - pro různá pouzdra to dává různé (odpovídající) výsledky: https://smd.yooneed.one/code3256.html#code325637
A nebo zde, taky nutno filtrovat podle pouzder: https://www.alldatasheet.net/view_marki ... 4&seekcls=
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 3167
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod jipol57 » stř 24 čer, 2026 10:10 am

Ono je to se značením aktivních součástek SMD dost podivné, nejhorší je hledat náhradu v nějakém nefungujícím zařízení. Každý výrobce si značí podle svého, a často to nedává ani smysl. Například v tom odkazu co jsi dal je 2V7 spojeno s 2,7V. Což je logické.

Pouzdro je SOT23, nebo SOT23-5. V TME jsem našel tyhle možnosti. https://www.tme.eu/cz/katalog/?queryPhr ... 64:1443376
Ale žádný nemá výstupní napětí 4,95V. Je tam 4,7 nebo 5V. Že by 4,95 byla výrobní nepřenost, se mně nechce zdát. A je to při svícení i bez. Zatížení nemá vliv.
Ale není to tak důležité to hledat.

Ještě k tomu značení odporů SMD.
Mám ve své "sbírce" taky označení 01B, to je 1K a 01C - 10K. To odpovídá tomu třetímu sloupci, v odkazu, který dal Bohouš.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod vvitty » stř 24 čer, 2026 11:31 am

jipol57 píše:Že by 4,95 byla výrobní nepřenost, se mně nechce zdát.


1% vyrobni tolerance je celkem slusny vysledek. To projde jako v poradku i u tech drahych regulatoru kde vyrobce zarucuje 1% toleranci. Ty levne maji standardne 5%.
A skoro bych tipoval ze je srovnatelna s chybou mereni multimetru. Takze je otazka jestli je to chyba vystupniho napeti nebo mereni (skoro bych tipoval ze obojiho najednou). Ale ja tomu nerozumim :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2865
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod Luděk » stř 24 čer, 2026 12:12 pm

Neměla by být ta dioda zapojena mezi piny 1 a 3 stabilizátoru v závěrném směru?
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 229
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod jipol57 » stř 24 čer, 2026 3:05 pm

vvitty: U zastaralých 7805, v jakémkoliv pouzdru, jsem vždycky naměřil 5V. Pokud si vzpomínám. Tak se divím že modernější to nezvládá. Možná to není u všech, jen jsem na něj trefil.

Luděk: To bylo navrženo už na předešlé stránce. Ale pořád by tam zůslaly vnitřní odpory proti GND, do kterých se SCap taky vybíjí. Takhle se tam zpětné napětí nedostane. A zatím jsem v doporučených zapojení od výrobců takovou diodu neviděl. Jen C před a za.

A při prvotním návrhu jsem vycházel z funkčního dekodéru v2 od Paco Cañada https://usuaris.tinet.cat/fmco/dccfunc_en.html
Dekodéry si taky dělám sám. A tam má taky jen diodu D5 za stabilizátorem.
Jenže ta mně snižovala napětí pro SCap, tak jsem ji prve vypustil.
Ale teď jsem dal 2, ke GND i k OUT, s výslednými 5Volty, a bez zpětného vybíjení.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod fulda » stř 24 čer, 2026 3:57 pm

jipol57 píše:Luděk: To bylo navrženo už na předešlé stránce. Ale pořád by tam zůslaly vnitřní odpory proti GND, do kterých se SCap taky vybíjí. Takhle se tam zpětné napětí nedostane. A zatím jsem v doporučených zapojení od výrobců takovou diodu neviděl. Jen C před a za.

Asi máme každej jiného výrobce, ale třeba TI na obrázku 4.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 5377
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod BohousP » stř 24 čer, 2026 4:00 pm

https://techweb.rohm.com/product/power-ic/dcdc/18823/
Pozn. Na obrázku je Schottkyho dioda, ta je potřebná, pokud je výstupní tranzistor stabilizátoru typu MOSFET. Jinak stačí běžná Si.
Přílohy
Screenshot_2026-06-24-18-12-17-919_com.android.chrome-edit.jpg
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 3080
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod Zlámalík » stř 24 čer, 2026 5:09 pm

Nechci do toho zasahovat, ale když píšeš, že MTB tam má stabilizátor s pěti vývody, tak nemají náhodou něco, co má nastavitelné napětí, něco jako LM317? Tedy 2V7 a "podšprajcováno" děličem? Nevím, jen nadhazuju možnost.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 3167
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Osvětlení interiéru vagonů se SuperCap

Příspěvekod jipol57 » stř 24 čer, 2026 5:12 pm

Dobře, ukecali jste mě, ojediněle se to vyskytuje. Ale mně by se tam už nevešla. A v dodaných odkazech, jsou to jen různé možnosti.
jipol57
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník