Spoločné napájanie

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod matejkocis » stř 09 úno, 2022 10:12 pm

Ďakujem za všetky informácie.

Napájanie budem určite riešiť dvoma boostrami pre koľaje a centrála Z21 ostane len na komunikáciu s dekódermi (všetky, ktoré mám majú prídavné napájanie).
Najviac sa mi páči ten nápad s napájacími prvkami na DIN lište. Len neviem nájsť správne zdroje. Pozeral som ešte raz všetky adaptéry tak Z21 má 20V DC 2,9A.
Taký zdroj na DIN lištu som nenašiel. Mohol by som použiť napríklad tento ?
https://fastshare.cz/20113302/bojiste-zeme-saga-roku-3000-2000-.mkv
a následne zapojiť toto ?
https://www.amazon.de/dp/B081N6WWJS/ref=sspa_dk_detail_2?psc=1&pd_rd_w=aKyAK&pf_rd_p=9333a9d7-bebe-4735-8607-d2807a1b504e&pd_rd_wg=0PwOF&pf_rd_r=EAVGYH1TWYEFAM38C9PM&pd_rd_r=c6872aa9-4860-488c-a36a-cb021b2e487d&s=computers&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFGSkVROU9PSlFENjgmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA5NDc1NDRVQkkwTUFTR1FDWlkmZW5jcnlwdGVkQWRJZD1BMDU4MzQ1Mko4T1FERlQyQ0tLMSZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2RldGFpbCZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=

Nebolo by to už trochu zbytočne komplikované?

Ten istý problém je aj s 15V napájaním - tiež som nenašiel zdroj na DIN lištu.
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod Zlámalík » stř 09 úno, 2022 11:39 pm

15 V/2A je tady: https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-ddr-30l-15
Já nevím, já bych to nepřeháněl. Každá tahle věc stojí moc peněz a efekt nebude žádný. Tak to nebude zdroj "do zásuvky" ale na lištu. Jaký je rozdíl? A velké trafo pro vše - jaké? To bude drahé a pak všechny ty regulátory... Nelíbí se mi to moc. Jo, někde, kde jsou rozumná napětí a proudy, ale tohle všechno na jeden centrální zdroj? A když se pokazí, tak co?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1937
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod look23 » čtv 10 úno, 2022 9:59 am

TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1185
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod zdeno » čtv 10 úno, 2022 10:08 am

Zlámalík píše: Dal bych dlouhou zásuvkovou lištu (variantně s přepěťovou ochranou,

presne napisane, pokud je vsechno napajene z jednoho bodu, nemuze vzniknut kruhova vazba (brum), prepeti mezi "nulami" a jine.
Jediny problem je, ci jistic vydrzi nabehovy proud.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod matejkocis » čtv 10 úno, 2022 6:20 pm

Ďakuje všetkým za príspevky.

Keďže sa všetci zhodli, že centrála a booster/boostre musia mať každý samostatný napájací zdroj, celé to vlastne stráca zmysel.
K centrále (Z21 čierna) mám originálny zdroj. Booster som ešte nevybral - buď Roco Z21 Dual Booster alebo 2x Digikeijs DR5033 Booster.
Keďže sa to dodáva bez napájacieho zdroja začal som uvažovať nad spoločným zdrojom hlavne pre centrálu a booster/boostre a prípadne ostatné komponenty.
Ale asi teda ostanem pri bežnom prevedení - teda pridám ďalšiu predlžovačku a dokúpim potrebné napájacie zdroje (inak k Z21 Dual Booster odporúčajú 6A zdroj za 106€ :shock: :shock: ).

Pekný večer
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod zdeno » čtv 10 úno, 2022 6:47 pm

matejkocis píše:(inak k Z21 Dual Booster odporúčajú 6A zdroj za 106€ :shock: :shock: ).

Na setkani s moduly byva tolik boostru, kolik je stanic a kazdy booster ma svuj napajec.
Je klidne mozne to napajet z nekolika zasuvek, pokud su boostre opticky oddelene.
Boostre by mely byt plavajici, odbornici vedi, co mam na mysli. Zdroj musi byt oznacen dvema ctverecky v sebe !
---
To ale Roco centraly nesplnuji, protoze maji centralni STOP nebo podobne vypinani.
Pokud je pouzivate, tak jen jedna zasuvka je nutna povinnost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod matejkocis » čtv 10 úno, 2022 7:04 pm

Ja mám domáce koľajisko a zatiaľ všetko napájam z jednej zásuvky - a určite keď pridám 2 boostre (prípadne Z21 dual booster) a vymením 15V adaptér 500mA za niečo silnejšie tak to nebude problém - zásuvky v celej miestnosti a len z tejto miestnosti sú na jeden istič 10A
matejkocis
 
Příspěvky: 135
Registrován: sob 17 led, 2015 7:30 pm

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod Bedlisch » pát 11 úno, 2022 8:01 pm

Dělal jsem kolegovi napájení kolejiště. Jsou to 3 CDE-boostry, centrála je DR5000 Digikeijs. Boostry jsou připojené přes modul DR5039 LN-CDE Digikeijs k centrále.
Centrála je napájená originál zdrojem, 3 boostry mají pak svůj zdroj. Ten byl dělaný z trafa 135VA s 3x15V/3A. Na vstupu zdroje je vypínač, pak pojistka a siťový fitr. Na sekundáru jsou pak PTC pojistky s jednoduchou indikací stavu a výstup napájení je přes reproduktorové konektory řady SPEAKON SP. Vše funguje zcela bez problémů a kolega je spokojen.
Zdroj vypadá nějak takto:

Obrázek

Dělal jsem i větší zdroj, kde jsou 2 takováto trafa, ale tam už musí být soft-start obvod, jinak to občas při zapnutí vyhodí jistič.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod zdeno » sob 12 úno, 2022 7:44 am

aj ja jsem pred rokom 2010 neco podobne delal, ale cena toroidnich traf tak uletela (+50Eur),
ze jsem to opustil a pouzivam jen spinane zdoje za 10-15Eur. Ani netusim, kolik stoji klasicke trafo dnes.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod Bedlisch » sob 12 úno, 2022 8:24 am

Na menší výkony vyjde lépe spínaný zdroj, ale kolega tam nechtěl mít les zdrojů a cenově to vyšlo podobně, jako nějaké levné spínané zdroje. Za 10€ zdroj 50W bych si na kolejiště fakt nedal. Tohle trafo před léty stálo 650Kč, dělané na zakázku. Dnes by vyšlo dráž, ale v porovnání s kvalitními spínanými zdroji by výsledek vyšel i dnes podobně.
Objednával jsem nyní výrobu trafa 480VA, cena vyšla na 1300Kč. Dále je třeba počítat s cenou usměrnění, kondíků a soft startu. Ale kvalitní spínaný zdroj s dvojitou izolací by mě nevyšel levněji. A dvojitou zaručenou izolaci jsem nutně potřeboval, jinak mi to dělalo bordel při propojení s PC. Tam je třeba dát pozor, že ne všude je optické oddělení sběrnice a DCC, takže kolejiště napájené nevhodnými spínanými zdroji může mít problémy při připojení s PC. Ne každý si staví DCC komponenty doma.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod BohousP » sob 12 úno, 2022 8:49 am

Jak píše kolega Bedlisch, použití spínaného zdroje, který není kategorie II. (s dvojitou izolací) je hodně nebezpečné. Platí to i pro zdroje od notebooků. Pokud má přívodní šňúra tři vodiče ( tedy i ochranný PE), nepoužitelné. Tedy použít lze, ale nebezpečné. Připojení PC nebo například osciloskopu pak někdy vyvolá různé pyro efekty.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod zdeno » sob 12 úno, 2022 8:58 am

BohousP píše:Jak píše kolega Bedlisch, použití spínaného zdroje, který není kategorie II. (s dvojitou izolací) je hodně nebezpečné. Platí to i pro zdroje od notebooků. Pokud má přívodní šňúra tři vodiče ( tedy i ochranný PE), nepoužitelné. Tedy použít lze, ale nebezpečné. Připojení PC nebo například osciloskopu pak někdy vyvolá různé pyro efekty.

pokud sledujete moje prispevky, tak to vsude pisem. Neni treba znova objevovet Ameriku. Dva ctverecky v sebe je povinnost.
---
Dokonce jsem uvazoval o oddeleni vystupu DCC trafem z odrusovaciho clenu na PC zdroji, ale nikdo tomu neveri a boji se zkresleni DCC.
Ani ja sam to nepouzivam, staci mi bezpecne zdroje. Ale mam to otestovane a je to dobre pro toho, kdo se opravdu boji.
napriklad
Přílohy
clen trafo.JPG
clen trafo.JPG (25.99 KiB) Zobrazeno 3572 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Spoločné napájanie

Příspěvekod workous » sob 12 úno, 2022 12:24 pm

Jen se zeptám, kupoval jsem nedávno centrálu DR 5000 zdroj je 18V 3,3A v popisu dva čtverečky nejsou a vidlice klasická tedy se zemí je to tedy pro nápajení centrály špatný zdroj? Děkuji za info.

Mám roco 10725 byl by tedy vhodnější má dva čtverečky 16V ...je ten velký než začalo Roco dávat ty malé zdroje..teď se, ale dívám Roco je střídavé bez usměrnění tedy to nelze. Na centrále je uvedeno, že zdroj má být stejnosměrný...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod zdeno » sob 12 úno, 2022 1:29 pm

preco by mela mit centrala, jakakoli, nejake oznaceni. Iba keby mala zdroj v sebe.
---
Ono zasuvka troj-drat neni nebezpecna, ale muze byt problem se zpetnou vazbou a potencialmi pres nulaky.
Laicky vysvetlim tak, ze pokud maji nulaky ubytky napeti a na jedne vetvi je silny spotrebic, tak tam muze byt posun urovni az o desitky voltu.
Kdo nerozumi, nech si nastuduje.
---
U nas je to jednoduche v tom, ze cele kolejiste je napajene z jedne zasuvky (nebo rada zasuvek s jednou privodni snurou) a tim se vsechno zlikviduje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Spoločné napájanie

Příspěvekod workous » sob 12 úno, 2022 1:54 pm

zdeno píše:preco by mela mit centrala, jakakoli, nejake oznaceni. Iba keby mala zdroj v sebe.
---
Ono zasuvka troj-drat neni nebezpecna, ale muze byt problem se zpetnou vazbou a potencialmi pres nulaky.
Laicky vysvetlim tak, ze pokud maji nulaky ubytky napeti a na jedne vetvi je silny spotrebic, tak tam muze byt posun urovni az o desitky voltu.
Kdo nerozumi, nech si nastuduje.
---
U nas je to jednoduche v tom, ze cele kolejiste je napajene z jedne zasuvky (nebo rada zasuvek s jednou privodni snurou) a tim se vsechno zlikviduje.


Napsal jsem to špatně zdroj centrály není označen čtverečky....jak tu uvádíte.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků