Přestavníky - co zvolit

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Pavel-HP » úte 24 srp, 2021 4:22 pm

Želva jde i na ležato, dá se použít i vzdálená montáž - bovden.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1037
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod MirekTT » úte 24 srp, 2021 4:24 pm

:arrow: chphoto
Neboj, já jsem to pochopil. Myslel jsem to tak, abys pečlivě plánoval a při stavbě už počítal i s dírama pro přístup šroubovákem. Ne vždy se přestavník podaří umístit ideálně a zvláště ve skryťácích se pracuje blbě.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 10:38 am

No právě, proto nad skryťákem budou je 2 přestavníky a to ještě na kraji.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 3:23 pm

Tak jsem udělal první test, použit motorický přestavník MP1, nastavena nejkratší dráha co jde nastavit, dopnutí jazyků je víc než skvělé, tloušťka pod kolejí je 9mm a přestavník by mohl být klidně ještě dál, stále by to chodilo dobře (asi). Udělal jsem si testovací kousek panelu, tak si s tím budu pohrávat, jakou bude mít přestavník výdrž a jestli bude stále fungovat dobře.

https://youtu.be/YM90A3fOJhU
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod MirekTT » stř 25 srp, 2021 3:51 pm

Ono není úplně dobrý nechat přestavník šponovat do krajních poloh. Dost se přetěžuje, což může být důvodem jeho kleknutí. Navíc by sem tam by nemusel dojet a přepnout. 9mm desky je celkem málo. Přítlak jednak udávají základní rozměry, tedy nejnižší posuv přestavníku 3mm a posuv výhybky v TT cca 1,5mm, a druhak délka struny a její tuhost daná zejména průměrem. Délku struny pak určuje tloušťka materiálů mezi přestavníkem a výhybkou. Mě to spolehlivě chodí přes 12mm desku + 3mm podloží při tloušťce struny 0,8mm. A to raději dávám přestavníkům MP raději 15V.
Napřímo jen přes devíti milimetrovou desku bych použil tenčí měkčí strunu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » čtv 26 srp, 2021 4:25 am

MirekTT píše:Ono není úplně dobrý nechat přestavník šponovat do krajních poloh. Dost se přetěžuje, což může být důvodem jeho kleknutí. Navíc by sem tam by nemusel dojet a přepnout. 9mm desky je celkem málo. Přítlak jednak udávají základní rozměry, tedy nejnižší posuv přestavníku 3mm a posuv výhybky v TT cca 1,5mm, a druhak délka struny a její tuhost daná zejména průměrem. Délku struny pak určuje tloušťka materiálů mezi přestavníkem a výhybkou. Mě to spolehlivě chodí přes 12mm desku + 3mm podloží při tloušťce struny 0,8mm. A to raději dávám přestavníkům MP raději 15V.
Napřímo jen přes devíti milimetrovou desku bych použil tenčí měkčí strunu.


Aktuálně tam mám strunu 0.8mm, ta přesně pasuje do díry ve výhybce. Ještě zkusím tedy dát pod přestavník větší podložku, aby byl dále od desky. Chztěl jsem testovat i strunu 0.6, ale tu jsem v blízkém modelářském krámě aktuálně nesehnal a taky jsem si říkal, že když je ve výhybce díra 0.8, tak aby to pěkně festově sedlo.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod HonzaM » čtv 26 srp, 2021 7:01 am

U MP1, želv i servopřestavníků MGP používám strunu 0,6 mm. Přestavník montován přímo pod základní desku 6 mm z vícevrstvé překližky a výhybek PECO Code 55. 0,8 mm je příliš tuhá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod Ivan » čtv 26 srp, 2021 7:23 am

Dal bych strunu 0.5, max 0.8.
Mam to v TT, také tenká deska 5mm + 3 mm korek a zatím vše OK. Posun nastaven na 3 mm, struna je i tak dost napruzena, že dobře drží i EW2.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod MirekTT » čtv 26 srp, 2021 8:05 am

Tenčí struny jsem v nepříznivých případech dával taky. V unašeči výhybky jsem vlepil pouzdro z tenké mosazné trubičky, aby struna v unašeči nekvedlala.
Naopak navlečením mosazné trubičky na strunu lze zase docílit větší vzdálenosti přestavníku od výhybky. Ale moc se mi to nelíbilo. Přestavník šel nakonec na bovden zcela mimo výhybku. S tím mám velmi dobré výsledky.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod HonzaM » čtv 26 srp, 2021 9:56 am

0,5 mm jsem zkoušel také, ale přítlak jazyků už mi připadal příliš malý. U N je 0,6 mm ideální kompromis.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod hank61 » čtv 26 srp, 2021 10:19 am

Já již několik let a k naprosté spokojenosti používám serva a tento ovladač řízený tlačítky. Snadno lze nastavit rychlost, smysl a velikost výchylek serv a také vlakové cesty, kdy jedním tlačítkem nastavím požadovanou cestu s max. 7 výhybkami.
http://www.zajic.cz/servo14/servo14.htm
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2505
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » čtv 26 srp, 2021 10:51 am

hank61 píše:Já již několik let a k naprosté spokojenosti používám serva a tento ovladač řízený tlačítky. Snadno lze nastavit rychlost, smysl a velikost výchylek serv a také vlakové cesty, kdy jedním tlačítkem nastavím požadovanou cestu s max. 7 výhybkami.
http://www.zajic.cz/servo14/servo14.htm


Zajímavý modul, pokud bych řešil analog, tak by to byla zajímavá verze i s tím pultíkem na ovládání. Takhle na digitál to budu řídit z Kuehn WD10 a pokud bych se rozhodl pro serva, tak modulem SP 2x1 od Seidla.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » čtv 26 srp, 2021 12:54 pm

Tak jsem teď vyzkoušel desku síly 15mm (3mm korek + 12mm překližka), struna 0.8mm a slyšitelně na koncích zabírá "méně" než předtím. Ještě uvidím až přijde ta 0.6mm struna, jestli to bude mít význam to řešit nebo ne. Ale zatím to vypadá, že serva ani testovat nebudu, tyhle MP1 se mi zdají použitelné a i jejich "ovládání" zvládne bez problémů jakýkoli dekodér.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod chphoto » čtv 26 srp, 2021 3:41 pm

chphoto píše:Tak jsem teď vyzkoušel desku síly 15mm (3mm korek + 12mm překližka), struna 0.8mm a slyšitelně na koncích zabírá "méně" než předtím. Ještě uvidím až přijde ta 0.6mm struna, jestli to bude mít význam to řešit nebo ne. Ale zatím to vypadá, že serva ani testovat nebudu, tyhle MP1 se mi zdají použitelné a i jejich "ovládání" zvládne bez problémů jakýkoli dekodér.


Tak mi to nedalo a začal jsem testovat i servo jako přestavník a jsem v podstatě opět na začátku rozhodování - ono se to servo chová fantasticky a koncobý bod se mu dá nastavit libovolně a tím pádem se dá servo umístit taky skoro kamkoli. Video z funkce https://youtu.be/cAH97H9PLL4 a musím uznat, že jsem to nastavil jen tak od oka a ono to funguje dobře. Takže zase ve výběru mám totální nerozhodnost. Ale je pravdou, že jsem použil poměrně dobré (a také drahé) servo a tak nevím, jak by to chodilo s obyč servem za pár korun.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Přestavníky - co zvolit

Příspěvekod navratil02 » čtv 26 srp, 2021 9:05 pm

je pravděpodobné, že na konci rozhodování bude několik různých hledisek a priorit...no uvidíš...
jen několik poznámek k příspěvkům:
- zmínka o servopohonech z www.alchladice.cz - když vezmeš poměr cena/výkon, tak asi nenajdeš lepší. Cenově jsou pod průměrem, fungují spolehlivě i s lacinými servy a není s nimi žádný problém. Necukají sebou, dají se použít pro výhybky, semafory i závory. Za otestování rozhodně stojí.
- další poznámka o cukání serv po zapnutí - je to vlastnost skoro všech vyráběných serv a tvrzení, že u výhybek to nevadí je poněkud zcestné. Každé zapnutí napájení působí na výhybku silou minimálně 1.5 kp a na vlastní oči jsem u modulářů viděl, jak se jedna výhybka po zapnutí rozletěla na několik kusů. Zajímavý pohled...
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků