Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod airwar » úte 24 črc, 2012 8:27 pm

Morris Zapp píše:
airwar píše:Mimochodem, je někde kzhlédnutí tvoje řešení, včetně té elektroniky? Kouknul bych jak jsi to řešil.

Není to moje řešení, nýbrž kolegy. Já mu do toho akorát kecám... :wink:
Qidění bylo teďka v Königsmoosu, následující příležitost Dobrovice 27.-30.IX.


No mě by stačilo se pokochat a případně něco počíst na netu...

Já jsme relátka zkoušel, ať už profi modul co se přes konektor napojuje na Switch pilot servo, je to skutečně profi řešení, ale 1200 kč za dekodér a spínací modul na 4 serva je docela dost( při 30 servech na kolejišti a 11 servech na modulech...) pak jsem modifikoval ještě jedno řešení od Paca do stavu kdy jsem v ceně za cca. 150 kč měl dekodér na dvě serva včetně dvou relátek vždy s dvakrát třemi kontakty, funkčně spolehlivé.. ale potřebuje to logicky trvale napájet... a neřeší to ten mechanický doraz který se občas hodí... také si myslím že jsem řušení serv celkem zvládnul a serva nezlobí... ale vím já s čím se můžu kde setkat.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Prizrak » úte 02 říj, 2012 7:46 pm

Chcel by som doplniť info k ovládačom pre servá na tomto webe (som jeho autorom) http://www.ttworld.sk/product/analogovy-ovladac-pre-servoprestavniky/ a to asi teraz len toľko, ze pôvodne tam vôbec nebol plánovaný stabilizátor 7805, ale nakoľko to poniektorí plánovali napájať kadejakými pokútnymi adaptérmi, bol som nútený tam ten stabilizátor osadiť, jeden pre napájanie serv a druhý pre napájanie procáku. No a samozrejme v doporučeným napájaním 6-9V prípadne maximálne 12V. Nie je problém celý stabilizátor vyhodiť a napájať to nejakým spínaným zdrojom s napätím 5V a odporúčam aby zniesol dostatočnú záťaž, ja používam adaptéry 5V/2A samozrejme spínaný zdroj. Už je na spadnutie nová verzia, ktorá bude striktne požadovať takéto napájanie, lebo nebude obsahovať stabilizátory na vstupe. Momentálne mám ešte dva kusy z predošlej série, ak má niekto záujem vyskúšat, nech sa ozve.
Prizrak
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 02 lis, 2011 3:03 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod alf » čtv 15 lis, 2012 8:19 pm

Prosím pánové-vím že to není úplně tohle téma,neválí se vám někomu v šuplíku či pc nákres(takový to byl letáček..) zapojení starých přestavníků Siba u návěstidel(napájeni FZ1,ovládání přes "klávesnici")Já to mám,jen to jako napotvoru nemůžu najít..Vím,že je to triviální,ale chci zapojit předvěst a návěstidlo do série aby se zároveň postavilo volno,resp.výstraha-stůj.(mělo by to jít..)Přestavník má vícero kontaktů a některé nevyužiju(nebude závislost na jízdě vlaku..)Je to celé přestavba kdy se do starého přestavníku zasune místo německého,"naše" jednoramenné návěstidlo-prodává se např.na "burze".Předvěst budu stavět..
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Servo přestavník

Příspěvekod alf » čtv 15 lis, 2012 10:03 pm

Už mám vyřešeno..omlouvám se za malý plevel v debatě :wink:
alf
 
Příspěvky: 222
Registrován: úte 01 led, 2008 11:43 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ales » pon 25 bře, 2013 11:17 pm

Prizrak píše:Chcel by som doplniť info k ovládačom pre servá na tomto webe (som jeho autorom) http://www.ttworld.sk/product/analogovy-ovladac-pre-servoprestavniky/ ....... Už je na spadnutie nová verzia, ktorá bude striktne požadovať takéto napájanie, lebo nebude obsahovať stabilizátory na vstupe. Momentálne mám ešte dva kusy z predošlej série, ak má niekto záujem vyskúšat, nech sa ozve.

To Prizrak : jak to teď vypadá - jakou verzi máš ? Nedočetl jsem se ale na tvém webu ani, na kolik serv to je. A nějaký návod na použití by nebyl ?
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 130
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Seidl » úte 26 bře, 2013 11:14 am

Pro zajímavost se můžeš podívat i na provedení servo pohonu na http://www.alchladice.cz
Zmínka tu již v minulosti byla a v současné době je k mání verze i pro Analog/DCC pro přímé připojení na ústřednu.
Akorát to ještě není aktualizováno na webu, zatím tam je jen analogová verze. Holt času málo ...
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ales » úte 26 bře, 2013 9:19 pm

Ano, díval jsem se, neboť jsem pročítal celé vlákno. Měl bych zájem o bližší informace k té kombinované verzi. Dá se to získat ? Je to jen jako hotový výrobek, nebo se dá koupit stavebnice ?
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 130
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Seidl » stř 27 bře, 2013 10:33 am

Pořizovat si stavebnici nemá smysl. Je tam hromada SMD součástek a ruční osazení jedné destičky trvá cca 2 hodiny a o kvalitě ani nemluvě .... Pár jsem jich při vývoji osazoval a finál jsem pak to zadal fabrice. Dostávám desky osazené jen SMD prvky a zbytek se doosazuje podle přání. Výsledkem je pak třeba verze pro napájení jen 5V, pak můžeme vynechat relátka pro ovládání motoru serva a nebo také relátka pro spínání dalších periferií.
A co se týká DCC verze, jsou tam zachovány obě funkce, to znamená analogové ovládání i DCC. A kluci to pak využívají třeba jako pult nouzového ovládání výhybek a podobně. Dostal jsem už zpět i videa ovládání semaforů a závor. Počítám s tím i na web, snad to zvládnu v přijatelném čase...
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Dokusan » pon 06 kvě, 2013 10:15 am

Dobrý den,
možná málo čtu nebo neumím hledat, proto bych se rád zeptal zde (i když možná lépe v tématu DCC pro tutany)
Po vyzkoušení motorických přestavníků jsem se rozhodl ve viditelné části kolejiště(TT) použít raději serva pro ovládání výhybek (EW2). Momentálně mám doma nachystán ESU Switchpilot servo, zde jsem zjistil, že budu potřebovat ještě mikrospínač pro přepínání polarity. Pak jsem zakoupil u pojezdy.eu dekodér , zde mi ovšem vadí, že má napájení pouze z DCC a opět musím přidat mikrospínač. Pak jsem objevil Uhlenbrock, který již má napájení srdcovky vyřešeno. Rád bych se zeptal, zda je někde možno zakoupit již sestavený maloseriový dekodér, který by měl napájení jak DCC tak z trafa popřípadě měl vyřešeno přepínání polarity srdcovky.
Díky za odpověĎ
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » pon 06 kvě, 2013 10:50 am

Tenhle dotaz patří spíš SEM. Proto tam také odpovídám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pon 06 kvě, 2013 11:18 am

Na zminované desce staci sundat regulator U2 a pripadne kondenzator C1, osadit ochrannou diodu (neni nutna, da se nahradit propojkou, ale je to vhodne jako ochrana proti prepolovani) a doplnit konektor pro pripojeni 5V. Pak to neni nutne napajet z DCC, ale je treba zajistit kvalitni zdroj stejnosmernych 5V ;-)
Pripadne si napsat o "spravne" osazenou desku. Je na to totiz pripravena, jen to doposud nikdo nechtel.
Prepinace ovsem zustavaji.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Dokusan » pon 06 kvě, 2013 11:59 am

vvitty píše:Na zminované desce staci sundat regulator U2 a pripadne kondenzator C1, osadit ochrannou diodu (neni nutna, da se nahradit propojkou, ale je to vhodne jako ochrana proti prepolovani) a doplnit konektor pro pripojeni 5V.


Tak přesně tohle bych nerad řešil...
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pon 06 kvě, 2013 12:09 pm

Tomu rozumim, proto pisu ze staci napsat o upravenou elektroniku. Z hlediska pracnosti je jedno, jestli je tam osazen regulator, nebo konektor pro 5V vstup.
Ale jednodussi je nechat to cele na DCC...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Dokusan » pon 06 kvě, 2013 2:08 pm

Díky za info.
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Petrgar » úte 01 říj, 2013 7:06 pm

alf píše:Prosím pánové-vím že to není úplně tohle téma,neválí se vám někomu v šuplíku či pc nákres(takový to byl letáček..) zapojení starých přestavníků Siba u návěstidel(napájeni FZ1,ovládání přes "klávesnici")Já to mám,jen to jako napotvoru nemůžu najít..Vím,že je to triviální,ale chci zapojit předvěst a návěstidlo do série aby se zároveň postavilo volno,resp.výstraha-stůj.(mělo by to jít..)Přestavník má vícero kontaktů a některé nevyužiju(nebude závislost na jízdě vlaku..)Je to celé přestavba kdy se do starého přestavníku zasune místo německého,"naše" jednoramenné návěstidlo-prodává se např.na "burze".Předvěst budu stavět..


Vážení, nemá někdo toto schéma na návěstidlo SIBA. Na netu to nějak nejde najít. Díky
Petrgar
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 23 lis, 2011 9:08 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků