Obousměrný provoz na analogu

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Obousměrný provoz na analogu

Příspěvekod Bohosek » stř 27 čer, 2007 6:32 am

Chtěl bych se zeptat, jak u analogového kolejiště docílit obousměrného provozu? Myslím tím, jak "donutit" aby každá lokomotiva jela jiným směrem?
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Re: Obousměrný provoz na analogu

Příspěvekod salamek » stř 27 čer, 2007 6:55 am

Bohosek píše:Chtěl bych se zeptat, jak u analogového kolejiště docílit obousměrného provozu? Myslím tím, jak "donutit" aby každá lokomotiva jela jiným směrem?


Na jednom úseku se Ti to nepovede :), máš-li více úseků, pak by měl stačit 2-polohový přepínač pro určování směru. Jeden směr zapojíš normálně, druhému zapojíš drátky naopak.
salamek
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 09 čer, 2007 10:08 pm

Příspěvekod Bohosek » stř 27 čer, 2007 7:09 am

To mě taky napadlo, ale takhle mi to nestačí. Napadlo mě připojit na koleje generátor a do lokomotiv namontovat usměrňovač (gretz) a tranzistor, který by se otvíral v závislosti na frekvenci. Ale musím to ještě odzkoušet.
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod PetrL » stř 27 čer, 2007 8:34 am

Bohosek píše:... a tranzistor, který by se otvíral v závislosti na frekvenci...

Tomu nerozumím - to by bylo vlastně pulzní napájení a řídila by se tím jen rychlost, nikoliv směr - pokud jsem tomu dobře rozuměl. Můžeš to upřesnit?
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 332
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 27 čer, 2007 8:58 am

Bohosek píše:To mě taky napadlo, ale takhle mi to nestačí. Napadlo mě připojit na koleje generátor a do lokomotiv namontovat usměrňovač (gretz) a tranzistor, který by se otvíral v závislosti na frekvenci. Ale musím to ještě odzkoušet.


Není tedy možné použít DCC ??

Tím co píšeš vyřadíš takto upravené stroje od použití jinde.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Bohosek » stř 27 čer, 2007 10:31 am

DCC možné použít je. Jen bych chtěl zkusit toto vyřešit i analogem, ale bude to asi dost velký problém.
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Bohosek » stř 27 čer, 2007 10:36 am

PetrL píše:
Bohosek píše:... a tranzistor, který by se otvíral v závislosti na frekvenci...

Tomu nerozumím - to by bylo vlastně pulzní napájení a řídila by se tím jen rychlost, nikoliv směr - pokud jsem tomu dobře rozuměl. Můžeš to upřesnit?

To je jen teoretický poznatek. Pokusím se to upřesnit a nakreslit.
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 27 čer, 2007 11:29 am

Bohosek píše:DCC možné použít je. Jen bych chtěl zkusit toto vyřešit i analogem, ale bude to asi dost velký problém.


No já Ti pochopitelně nemůžu mluvit do toho co hodláš podnikat, ale myslím si, že v podstatě vymýšlíš to co už je překonané.
Není lépe ztrávit čas instalací již ověřeného, které splní ba i překoná Tebou nastíněné požadavky ?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod emis-cz » stř 27 čer, 2007 3:15 pm

Nevím, proč to chcete řešit tak komplikovaně. Prostě tu lokomotivu nasaďte opačně a ona pojede na druhou stranu. Případně jen přepólujte kontakty na motorku.
emis-cz
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26 led, 2007 6:43 pm

Příspěvekod Bohosek » stř 27 čer, 2007 4:13 pm

Ale to by jezdila opačně pořád.
Bohosek
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 25 led, 2007 12:13 pm

Příspěvekod emis-cz » stř 27 čer, 2007 6:02 pm

V tom případě na to můžete zapomenout. Pokud do toho chcete montovat elektroniku, tak je lepší rovnou použít digitál.
emis-cz
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26 led, 2007 6:43 pm

Příspěvekod Miloš_P » stř 27 čer, 2007 9:46 pm

V analogu stačí změnit polaritu napětí v kolejích a jede to na druhou stranu 8) .
Zatím jsem nepochopil, čeho chce autor dotazu vlastně dosáhnout.
Každému vlaku je potřeba nejdříve postavit cestu odkud kam má jet, to znamená nastavit výhybky, návěstidla, připojit jednotlivé úseky vlakové cesty k napáječi a teprve pak může vlak vyjet na trať. To se dá udělat buď ručně nebo automaticky. Je nesmysl, aby se po postavené cestě pohybovaly dva vlaky současně každý jiným směrem. To se nesmí stát ani na skutečné železnici.
Pokud je cílem automatizace provozu v analogu, tak je potřeba, aby řídící program zajistil nejprve postavení požadované vlakové cesty a potom uvedl do pohybu příslušný vlak požadovaným směrem, a to zajistí např. relé přepínající polaritu napětí v kolejových úsecích. Na kolejišti může být postaveno současně více vlakových cest, které do sebe nesmí zasahovat a po každé cestě se může vlak pohybovat jiným směrem (záleží na poloze relátka).
Velmi podrobně řeší tyhle věci publikace "Automatizace modelové železnice, Zdenek Zaoral, 1988". Je dobré si taky prostudovat např. sešity "Malá železnice", kde jsou vysvětleny základní principy analogového ovládání kolejiště. Taky je potřeba mít alespoň základní znalosti o provozu na železnici, abychom neřešili nesmyslné požadavky, které nemohou nastat.
V současné době je nejlepší použít digitální ovládání a automatizaci řešit na softwarové úrovni pomocí PC.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Obousměrný provoz na analogu

Příspěvekod Pivrnec78 » pát 10 srp, 2007 2:23 pm

Bohosek píše:Chtěl bych se zeptat, jak u analogového kolejiště docílit obousměrného provozu? Myslím tím, jak "donutit" aby každá lokomotiva jela jiným směrem?


Pokud myslíš 2-kolejku, tak musíš v nádraží odizolovat na kříži všechny koleje, co jsou "spojeny" okruhy - vše, co propojuje vnitřní a vnější okruh. A pokud bys chtěl přejíždět z vnitřního na vnější, tak musíš mít stenou polaritu, jinak dojde ke skratu.
Uživatelský avatar
Pivrnec78
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 10 říj, 2006 6:02 pm
Bydliště: Fulnek


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků