Jak propojit dily modulu / panelu

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jak propojit dily modulu / panelu

Příspěvekod kubulak » pát 01 srp, 2008 9:57 am

Rekneme ze se jedna o rozebiratelny modul nebo panel ze dvou dilu.
(rozebirani neni planovano casto, ale obcas to bude nutnost)

Cele ovladani vsech vyhybek i izolovanych koleji bude na jednom z dilu.

Cili potrebuju pro vsechny draty (cca 15-20) vedouci od "ovladaciho" dilu k tomu druhemu udelat nejaky snadno rozebiratelny spoj, ktery pri stehovani bude rozpojen / spojen za okamzik, a bude to blbuvzorne.

Napadlo me neco jako radic od PC s protikusem ze zakladni desky, nebo ISO z autoradia.

Ale uplne nejdradsi bych neco, kde by na obou stranach byly kabely do tehle protikusu pouze nacvaknute, kde by se to nemuselo pajet.

Tak jsem se chtel zeptat, zda uz tohle nekdo z vas neresil a neco podobneho nepotkal...

V hobbymarketech tyu OBI jsem nic nenasel a v obchodech typu GES je toho zase mozna az moc...

Diky
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod konopaslik » pát 01 srp, 2008 10:22 am

Úplně stejnou situaci budu řešit pomocí cinchů.
Uživatelský avatar
konopaslik
 
Příspěvky: 384
Registrován: pon 28 dub, 2008 6:17 pm
Bydliště: Praha - Čimice (dřív Letňany)(dřív Holešovice)(dřív Kobylisy)(dřív Prosek) - prostě Praha-sever :)

Příspěvekod Martin HO » pát 01 srp, 2008 10:24 am

Já jsem použil konektory z PC (25 pinů). Na dílech kolejiště samice, na kabelových spojkách samci. Provoz bez problémů, naprosto spolehlivé.
Naposledy upravil Martin HO dne pát 01 srp, 2008 3:31 pm, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Příspěvekod radekkrupka » pát 01 srp, 2008 11:44 am

Pokud chceš kabely jenom nacvakávat, napadá mě jako řešení něco na principu wagosvorek?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Radek(T) » ned 03 srp, 2008 7:15 pm

Wagosvorky nejsou špatné, ale je to trochu prostorově náročné řešení. Já mohu doporučit konektory Cannon (sice se to neobejde bez pájení, ale jinak už jen samá pozitiva ...). Prodávají se různým počtem pinů (myslím že 9 - 37), samostatné konektory (samec nebo samice) a také hotové kabely. Pokud by pájení bylo problém, prodávají se i samořezné na plochý kabel. Zde http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?odd ... 7&rozsah=1 například malá ukázka sortimentu.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Jarda H. » ned 03 srp, 2008 8:06 pm

Radek(T) píše: ..... prodávají se i samořezné na plochý kabel. Zde http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?odd ... 7&rozsah=1 například malá ukázka sortimentu.


DOTAZ laika :oops: : za předpokladu analogového ovládání a při použití těch plochých kabelů (prohlížel jsem si ten e-shop, respektive nabídku kabelů) - jaký průřez kabelů zvolit :?:

Jen doplním - klasické trafo FZ-1, ovládní výhybek a elektricky oddělitelných úseků na trati i ve stanici (tedy stará klasika :lol: ) ! Protože elektrika jde dost daleko mimo mne :cry: , připadá mi tenhle systém jednoduchý, přehledný a praktický ! Takže i když se odborníkům a znalcům zdá odpověď jednoduchá a snadná, ptám se, nechce se mi přemýšlet nad U, I, R, průřezem vodiče, ..... Díky :lol: za odpovědi !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2796
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Miloš_P » ned 03 srp, 2008 10:05 pm

Používám 25 pin Canon konektory (jako na počítači) pro připojení ovládacích panelú ke kolejišti. Jako propojovací kabely používám běžné prodlužováky (typ na paralelní port počítače).
Společné vodiče (výhybek a trakce) vedu po několika pinech současně, což je stejné, jako kdybych použil větší průřez drátu. Funguje to bez problémů. Každý ovl. panel je připojen třemi 25 pin konektory. Proudové špičky u výhybek jsou krátké, takže se není potřeba obávat přetížení kabelu a v každém úseku může jet pouze jedna lokomotiva, proud se pohybuje řádově ve stovkách miliampér a to konektory i kabel v pohodě zvládne.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 628
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Radek(T) » pon 04 srp, 2008 7:00 pm

Takhle jsem o tom neuvažoval. Já mám takovou digitílně-analogovou kombinaci (vlaky a něco málo digitálně, ostatní ovládání "klasický analog"). "Silovou elektřinu" vedu lankem v běžné pvc izolaci o průřezu 0,75 mm (2 x digitál + 2 x střídavých 15 V) a na zbytek používám podobně jako Miloš_P hotové kabely. Stará poučka praví něco ve smyslu 1 mm průřezu kabelu => pro proud 10 A.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Pája » pon 04 srp, 2008 7:09 pm

POZOR průřez se nerovná průměru !!!
To je jen tak naokraj pro ne-elektrikáře.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod radekkrupka » pon 04 srp, 2008 9:41 pm

Radek myslel asi 1 mm2 ne? Ja vím teda o elektrice prd, ale např. na kabeláž světel v domech (tedy skutečných, ne modelových) se používá 3x1,5 mm2, čili na fázi 1,5 mm2 a odpovídá to jističi 10 A, takže to zhruba souhlasí, jasně že je tam trochu rezerva...i když mi přijde, že nové elektrikářské normy to s rezerama trochu přehání...ale to už jsem zase mimo zběr fóra...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Radek(T) » stř 06 srp, 2008 6:47 am

Jasně že průřez je v mm2. To jsou takové drobnosti, které člověk považuje "za automatické". On se tak drát i prodáva, ale je pravda, že jsem to mohl napsat hned úplně srozumitelně.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Radek(T) » stř 06 srp, 2008 7:25 am

Na téma konektory je nový článek na LokoPin. http://lokopin.wz.cz/prislusenstvi/konektory1.htm
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod PatMat55 » čtv 25 čer, 2009 12:51 pm

Já měl doma hromadu starých kabelů Scart, tak jsme použil je, chci se zeptat jestli kablík ve scartu nemá malý rozměr, a jestli to mohu používat, viz: http://tomas55.rajce.idnes.cz/Stavba_ko ... G_0459.JPG
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků