Digitál na analogovém kolejišti

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod fulda » čtv 26 zář, 2013 7:51 am

Dostal jsem mailem, ale protože bych pak odpovídal na stejné otázky pořád, tak odpovím do fóra.

tomashlava v mailu píše:Zdravím,
vzhledem k tomu, že jsem pročetl několik témat na foru a Vašim velmi
kvalifikovaným odpovědím, jsem se rozhodl, že Vás oslovím. Mám komplet
analogové kolejiště velikosti TT, 4 lokomotiny od Kuehna a do dnešní doby
jsem si celkem vystačil. Před časem jsem si zakoupil lokomotivu Brejlovec
DCC se zvukovým modulem a začínám přemýšlet, zda nepřejít z analogu na
digitální ovládání. Přiznám se, že moje znalosti o této problematice jsou
témeř nulové a tak se chci zeptat, zda má smysl se do toho vůbec pouštět ?
Moje představa je asi taková, že bych nedigitalizoval vyhybky a semafory,
ale pouze lokomotivy, nevím, zda je toto vůbec možné. Chtěl bych se zeptat,
zda je možné v DCC jezdit na dvou okruhách, které mám s lokomotivami proti
sobě ?

Vím ,že jsou to začátečnické dotazy, ale nechci zbytečně investovat do
nějakého digital ovladače a zjistit, že vlastně zase tolik nezískám..

Předem děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem

Hlava T.


Ano, je to u nás zcela přirozený postup digitalizace. Pokud už máš dibitální lokomotivu, tak bych ti poradil kup si nějaký start set (asi bych měl doporučit nějaký z těch které znám, ale stejně si koupíš Roco multiMaus).
Poskládej si kolečko z kolejí a vyzkoušej si, jak vypadá jízda v digitálu.

Pravděpodobně tě bude zajímat co všechno se bude muset změnit:
  1. Na stávajícím koolejišti budeš muset změnit organizaci bloků. Většinou se v první fázi jen propojují, aby celé kolejiště bylo jedním blokem. Nezapomeň vyhodit všechny diodové a relátkové automatizace.
  2. budeš potřebovat doplnit dekodéry do stávajících lokomotiv (s tím raději počítej jako s jistotou, je lepší koupit levnej dekodér, než se pokoušet provozovat lokomotivu bez dekodéru)
  3. ... a budeš potřebovat ten ovládací set

Pak se celkem hodí trochu si zaexperimentovat na malém okruhu.

Každá lokomotiva má svou adresu a dostává příkazy, směr a rychlost jízdy není otázkou napětí v kolejích, ale otázkou příkazu, který lokomotiva dostala, takže na jednom kolejišti může jezdit několik lokomotiv každá svou rychlostí a svojim směrem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4921
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod tomashlava » čtv 26 zář, 2013 9:25 am

Díky moc za odpověď, takto jsem si to nějak i představoval s koupí toho start setu. Ještě dvě otázky, mohl by jste mi přímo doporučit jaký typ dekodérů do stávajících analogových lokomotiv ( případně co osazení dekodéru z hlediska montáže obnáší, zda bych případně zvládl i sám ? )a případné rozdíly mezi nimi a dále se chci zeptat, zda v první fázi, abych nemusel vodivě propojovat všechny přerušené úseky zda stačí mít páčkové ovladače všechny v poloze sepnuto, potom se to v podstatě chová jako jeden propojený okruh, vyjma odstavných slepých kolejí, kde mám pouze tlačítkové spínače pro dojezd lokomotivy.

Předem mnohokrát děkuji za reakce.
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod fulda » čtv 26 zář, 2013 10:13 am

tomashlava píše:Díky moc za odpověď, takto jsem si to nějak i představoval s koupí toho start setu. Ještě dvě otázky, mohl by jste mi přímo doporučit jaký typ dekodérů do stávajících analogových lokomotiv ( případně co osazení dekodéru z hlediska montáže obnáší, zda bych případně zvládl i sám ? )a případné rozdíly mezi nimi a dále se chci zeptat, zda v první fázi, abych nemusel vodivě propojovat všechny přerušené úseky zda stačí mít páčkové ovladače všechny v poloze sepnuto, potom se to v podstatě chová jako jeden propojený okruh, vyjma odstavných slepých kolejí, kde mám pouze tlačítkové spínače pro dojezd lokomotivy.

Předem mnohokrát děkuji za reakce.


Na to je potřeba vědět alespoň o jakém se bavíme měřítku? O jakých se bavíme lokomotivách? Mají přípravu pro digitalizaci?

Většina lidí si dekodéry osazuje sama doma, je to celkem triviální akce. Pro měřítka jako N je trochu náročná na preciznost a pro Z je to opravdu piplačka.

EDIT: teď koukám že TT. Tam se digitalizuje celkem snadno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4921
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod vvitty » čtv 26 zář, 2013 12:55 pm

Melo by pro prvni fazi stacit sepnout ovladace, i kdyz do budoucna je lepe instalaci predelat a odstranit dlouhe dratovani mezi kolejema a pultem.
Mezi kolejemi by take nemely byt zapojene nejake dalsi obvody (treba kontrolky zda je pod napajenim atp., obcas jsem vidal i kondenzatory mezi kolejnicemi). Obvykle tomu tak neni, ale radeji upozornuji na obcasne vyjimky :)

U lokomotiv z poslednich let je slusna sance ze bude uvnitr priprava na digitalizaci a dekoder se "jen" zacvakne do patice misto propojky, ale u stale rozsirene produkce BTTB je nutne pajet - tedy zvolit dekoder s vodici, ty zapajet ke sberacum, motoru ze ktereho se odstrani odrusovaci prvky, pripadne pripojit k osvetleni a hlavne najit misto kam ho dat. Delaji se ruzne velikosti, cenove obvykle 500-900 Kc za nezvukove verze.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2639
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod tomashlava » čtv 26 zář, 2013 4:47 pm

Díky všem za reakce, jak jsem již psal, mám měřítko TT a lokomotivy od firmy Kuehn, tam si myslím, že by tam příprava pro dekodér již mohla být. Mohl bych poprosit o konkrétní doporučení ( značka) na ty dekodéry ? Řekněme, že zatím nechci starší lokomotivy Kuehn osazovat zvukovými moduly, se zvukem mám toho zmíněné ho brejlovce.
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod Xpaulus » čtv 26 zář, 2013 8:45 pm

Když jsem se já seznamoval s digitálem loni, neviděl jsem tento názorný obrázek.
Komponenty zde použité jsou ROCO, tedy drahé a dají se nahradit levnějšími, ale jako představa, jak "TO" vlastně může vypadat je to docela ilustratorní - jeden obrázek za tisíc slov (tedy těch tam mohlo být kapku více )
http://www.elektroesk.cz/elektroesk/6-Modelarske-centrum/90-digitalizace-kolejiste-ROCO
Xpaulus
 
Příspěvky: 55
Registrován: pát 01 úno, 2013 3:22 pm
Bydliště: Praha, občas Ostrava, někdy Plzeň

Re: Digitál na analogovém kolejišti

Příspěvekod fulda » pát 27 zář, 2013 6:51 am

tomashlava píše:Díky všem za reakce, jak jsem již psal, mám měřítko TT a lokomotivy od firmy Kuehn, tam si myslím, že by tam příprava pro dekodér již mohla být. Mohl bych poprosit o konkrétní doporučení ( značka) na ty dekodéry ? Řekněme, že zatím nechci starší lokomotivy Kuehn osazovat zvukovými moduly, se zvukem mám toho zmíněné ho brejlovce.

Nejprve lokomotivu otevři, podívej se dovnitř a minimálně spočítej, kolik nožiček má konektor. Dělají se 6, 8 i více nožičkové. Aby ti někdo řekl, že používá dekodér XY a on ti pak nebude pasovat je blbost.
Já používám dekodéry Lenz Silver+, ale dají se koupit buď NA DRÁTECH nebo 6 PIN a nebo dokonce 8 PIN
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4921
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků