Točna

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Točna

Příspěvekod fulda » pon 20 čer, 2011 11:33 am

Ahoj vespolek,

trochu si maluju jak udělám ovládání točny.
Mám před sebou spoustu otevřených otázek a rád bych se zeptal na váš názor jako odborné veřejnosti.

Naplánoval jsem si, že použiju běžnej motor - koupil jsem si převodovku Tamiya TM70167 a pak trochu Merkura a doplnil jsem ještě šnekovej převod.
Na snímání polohy je na spodní straně osy nalepenej magnet a pod ním přesnej kompas s přesností 12bit. To v praxi znamená 4096 kroků, to jest 0,087890625.
Pokud dobře počítám, tak to znamená maximální nepřesnost cca 0,3mm pro točnu s poloněrem 20cm (v mojí velikosti N mám točnu s poloměrem 8cm, takže nepřesnost 0,1mm).

Co je ale pro mne hlavní otázkou, je, jak udělat ovládání.
První verze, kterou mám hotovou pracuje jako vyhybkovej dekodér. V momentálním případě obsazuje 4 vyhybky. Momentálně mám nastavené 4 pozice kde se zastavuje - pokud tedy nastavím vyhybku 1 do pozice "rovně", tak se točna otočí na první nastavenej úhel. Pokud dám "rovně" druhou, otočí se na druhej nastavenej úhel.

Moje představa je taková, že točnu připojím na XBuss a v případě že opustí danou polohu, tak si sama pošle přestavení vyhybky "do odbočky", takže třeba na multimouse se bude zobrazovat poloha správně.

Chtěl jsem se zeptat na názor veřejnosti, jestli takovéto ovládání je správné? zejména jestli odpovídá požadavkům různých ovládacích programů?
Ještě bych mohl udělat výstup odpovídající zpětné vazbě, kde by byl právě jeden výstup aktivní, podle polohy.

Jindra

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod male zvire » pon 20 čer, 2011 2:46 pm

Já jenom doufám že to, na rozdíl od DCCKolejí, dotáhneš do finiše. Použití elektronického kompasu pro určení polohy je unikátní nápad.
Co se rozhraní pro software týká, tak se můžeš podívat na Wiki Rocrailu. Rocrail podporuje 4 různá rozhraní - pokud bude tvůj dekodér kompatibilní aspoň s jedním z nich tak mi ke spokojenosti už nebude chybět vůbec nic :) Jo snad jenom podpora krokových motorů.

A pokud by jsi sháněl betatestera tak se dobrovolně hlásím - zrovna si stavím vlastní točnu a dekodér jsem schopný sestavit doma jenom podle schématu, seznamu součástek a FW.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Točna

Příspěvekod marekiss » stř 22 čer, 2011 2:40 pm

Točna z DCCkoleje jak byla navržená je funkčí ale limitující je Krokový motorek, který by se použil, protože běžně dostupné s 200/400 kroky jsou pro točny nedostačující a ten jeden krok udělá celkem velkej škub. Pokud se udělá převod tak to zase přesně nesedí kvůli vůli. Shánět krokáč s 2000kroky a více. To už je lepší koupit originál. A zase dodávat do točny pro naše řešení snímače postrádá smysl, protože krokáč už sám dělá škuby a tak by se to mohlo danou pozici "přeletět". Uznávám náš návrh zpočátku vypadal nadějně a pak sme sami uznali že to není žádná super výhra, ale pokud vám nevadí těch Xkroků, co zvládá motorek tak taková točna je již naprogramovaná. ALE
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Re: Točna

Příspěvekod stendy » úte 12 črc, 2011 7:37 am

Nazdar chlapi , je tu este jedno elegantne riešenie , samozrejme použiť štandartny krokáč, ale riadiť ho špeciálnym driverom s mikrosteping funkciou , tá je schopná fyzický krok motora rozdeliť napriklad na 32 soft krokov , obálka týchto mikrokrokov má navyše tvar sínusovky a teda chod motora v tomot režime je maximálne plynulý 32xpresnejší a čo je hlavné aj tichý. Takýto driver je napr IO TB6633 v SMD od toshiby :wink: :wink: .
stendy
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 28 pro, 2010 11:30 am

Re: Točna

Příspěvekod fulda » úte 12 črc, 2011 9:12 am

male zvire píše:Co se rozhraní pro software týká, tak se můžeš podívat na Wiki Rocrailu. Rocrail podporuje 4 různá rozhraní - pokud bude tvůj dekodér kompatibilní aspoň s jedním z nich tak mi ke spokojenosti už nebude chybět vůbec nic :)


Prolejzal jsem postupně ta rozhraní, a nějak jsem nenarazil na žádné, které by se mi hodilo.
Ta, která jsou v rocrailu jsou založená na odpočítávání času a to je tak vše. Já bych chtěl udělat takové, které bude plně autonomní a bude daleko víc zapadat do koncepce DCC, takže ovladatelné pomocí ručních ovladačů jako jsou myši a tco a tak.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod male zvire » úte 12 črc, 2011 5:43 pm

Já beru cokoliv, hlavně když to bude fungovat. :lol:
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Točna

Příspěvekod stendy » ned 17 črc, 2011 2:05 pm

stendy píše:Nazdar chlapi , je tu este jedno elegantne riešenie , samozrejme použiť štandartny krokáč, ale riadiť ho špeciálnym driverom s mikrosteping funkciou , tá je schopná fyzický krok motora rozdeliť napriklad na 32 soft krokov , obálka týchto mikrokrokov má navyše tvar sínusovky a teda chod motora v tomot režime je maximálne plynulý 32xpresnejší a čo je hlavné aj tichý. Takýto driver je napr IO TB6633 v SMD od toshiby :wink: :wink: .


Opravujem chalani to číslo IO je to TB6608 :D
stendy
 
Příspěvky: 104
Registrován: úte 28 pro, 2010 11:30 am

Re: Točna

Příspěvekod male zvire » pát 02 zář, 2011 4:27 pm

Jenom se tak nenápadně zeptám: je nějaký pokrok?
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Točna

Příspěvekod fulda » pát 02 zář, 2011 5:28 pm

je, funguje mi prototyp, ale neudělal jsem dobře koncovej stupeň, takže se mi přehřejvá. Mám v plánu to ještě doladit a pak se nějak podělím o informace.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod fulda » úte 06 zář, 2011 7:58 pm

Pokud to někoho zajímá, tak mi to celkem funguje, až na jednu maličkost - nefunguje mi programování CV pokud to dělám z MM+Roco 10764 a za boha nemohu přijít na to proč, takže první verze bude asi jen pro ne-roco lidi :D

A zatím si s tím hraju jen na tej merkurovej kostce, takže budu muset namontovat celou točnu a pak to teprve bude mazec.

První verze je dělaná natvrdo na 4 koleje (6 pozic k zastavení)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod male zvire » stř 07 zář, 2011 4:15 pm

Jak jsi nakonec vyřešil ovládání? Bude možné točnu řídit pomocí PC?
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Točna

Příspěvekod fulda » čtv 08 zář, 2011 7:15 am

Jak jsem psal a plánoval na začátku:
Točna představuje 8 vyhybek - 1-6 jsou vyhybky s polohou, 7 znamená točit ručně po směru hodinových a 8 proti směru hodinových.

Takže pokud třeba vyhybku 2 nastavím do polohy "rovně", tak se točna otočí do úhlu, kterej má definovanej jako druhou polohu. Tekže momentálně mám k dispozici 6 poloh do kterejch se točna nastavuje automaticky - to odpovídá mojemu kolejišti.
Tady je obrázek:
Obrázek
Točna sama sebe chápe jako jednosměrnou "fialová šipka", takže potřebuju 6 poloh:
1 a 2 jsou průjezdné poloha do prvního stání v rotundě, a pokud chci mašinu otočit, najedu na točnu a přehodím jí z 1 do 2.
3 a 5 pro druhé stání - to samé s otáčením mašiny - mašina najede v poloze 1 nebo 2 a pak jí otočím na 3 nebo 5 podle toho jak chci směřovat předek
4 a 6 nečekaně to samé
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod fulda » čtv 22 zář, 2011 12:48 pm

Ahoj,

už bych skoro řekl, že je moje točna v použitelném stavu. V současné době se trápím s několika drobnostma.

1) jak si nastavit brzdici krivku motoru
2) jak se vyrovnat s nastavováním CV

K bodu 1 - asi to nějakým způsobem natvrdo napíšu do programu. Dneska se mi to chová tak, že se točna plnou rychlostí (jedna otáčka za minutu) blíží k místu kde má zastavit a neubrzdí to, takže přejede. Na druhé straně zase zařadí plnou rychlost a zase přejede. Nakonec se teda postupně dostane na místo, ale je to jako když hodíte nůž do dřeva a on sa zachvěje z prava doleva ale celé s odpovídající pomalostí. Tady asi není žádná pomoc, jen to prostě naprogramovat.

K bodu 2 - tady jde hlavně o to, jak to udělat uživatelsky použitelné. Každá koncová poloha je definovaná číslem v rozsahu 0-4096. Takže dva CV na každou polohu. Odhadovat ručně číslo mezi 0 - 4096 je dost na dlouho, tak jsem si představoval dva možné modely. Oba vycházejí z toho, že si pomocí ručního posunu nastavím správnou polohu (klidně i tak že odpojím motor a ručně s točnou zatočím a potom:
A) buď provedu nějakej zápis do fiktivního registru (například CV8 jako pro reset) a točna uloží aktuální polohu do vyhrazených CV, které pak půjde přečíst
B) nebo provedu nějakej zápis do fiktivního registru, ale těch zápisů bude existovat 6 a podle toho kterej použiju, tak se rovnou uloží potřebná poloha do odpovídajících CV
C) taky jsem chvíli uvažoval o možnosti že by aktuální poloha byla dostupná v nějakém CV registru "pouze pro čtení", ale to jsem zavrhl, protože existuje velké množství lidí, co používají jako centrálu Roco MM a ta neovládá čtení.

Je tady někdo, kdo si to dovede představit a nějak se k tomu vyjádřit?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod male zvire » čtv 22 zář, 2011 4:06 pm

Ahoj,

ad 1) sice nevím jaké jsou technické možnosti dekodéru, ale mě by se líbilo takovéto chování: když by točna byla v nějakém definovaném úhlu před místem zastavení, tak by začala plynule zpomalovat a na místo určení by dojela třeba 10% rychlostí a zastavila.

ad 2) hlasoval bych pro možnost "A". Přeci jenom se točna nenastavuje 5x denně, ale po usazení v kolejišti se jednou nastaví a dál se na to nešahá.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Točna

Příspěvekod fulda » čtv 22 zář, 2011 5:03 pm

ano, hardware má v možnostech pomalej dojezd, jen jsem ho zatím nenaprogramoval a včera jsem se s tím bavil, jak to jako ve zpomaleném filmu kmitalo. Jak říkám, je to jen o tom to naprogramovat.

To nastavení tedy udělám nějak jednoduše s ohledem na to, že se to bude dělat jen jednou za život točny.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4889
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků