Jak vybírat DCC centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod rchlumecky » úte 31 říj, 2023 10:51 pm

Fox píše:dobrá, pěkný výlet do HW zátiší...
Abychom se vrátili k tématu. Když tedy nejde snadno udělat nějaký aktualizovaný přehled trhu. Zeptám se příkladmo na moje současné požadavky k volbě centrály:

- užití: doma, žádné moduly, spíš midi/mini projekty, určeno k zabudování pod panel
- zatížení DCC: stačí do 2A bohatě (cca 3-5 mašin - zvukových)
- podpora do F28
- podpora 28 jízdních stupňů postačuje
- možnost připojení k PC nutné (USB a protokol XpressNet, nebo LocoNet, nejraději žádná další krabička navíc)
- možnost připojení ručního ovladače (XpressNet, Loconet) - drátově postačí, wifi netřeba
- zpětné vazby s88 (klidně stačí max 256 i míň)
- příslušenství - zase buď LocoNet / XpressNet (když už je stejně potřeba k propojení s PC)
- programovací kolej
- běžná dostupnost na (světovém) trhu
- zapomněl jsem na něco?


zatím to řeším pomocí DR5000 ze šuplete, ale budoucnost je krajně nejistá...


ještě potřeba Ethernet (IP vrstvu), aby šly použít mobily, tablety apod.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod michal_n_cz » úte 31 říj, 2023 11:21 pm

HonzaM píše:S výjimkou LocoNetu Ti tohle splní TCS-2 (zavovi). V prvním pololetí 2024 tady má být YD7110 uvedená v tomto vláknu.

Konec roku se blíží, pomalu můžeme založit vlákno "Volba centrály v roce 2024".
A co takhle třeba FUTURE-CENTRAL-CONTROL (FCC)? SX je mimo jiné rychlý...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 853
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Ivan » stř 01 lis, 2023 7:45 am

rchlumecky píše:
ještě potřeba Ethernet (IP vrstvu), aby šly použít mobily, tablety apod.


Ethernet je zbytečný, když má wifi modul. Např. u DR5000 používám v 99% wifi, v 1% usb, když potřebuji něco nastavit.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Fox » stř 01 lis, 2023 8:10 am

Jsem rád, že moje poněkud naivní požadavky na tzv. "domácí" centrálu přeci jen přinesly reakce. Můj závěr je ten, že asi není nikde dostupný nějaký pozapomenutý výrobek / výrobce, o kterém se moc neví. Nová polská Railbox RB1110 čeká na důkladné otestování (doufám, že se noví majitelé v příslušném vláknu co nejdřív podělí o poznatky), YaMoRC Digital má zpoždění. Systémy s protokolem BiDiB (https://tams-online.de/, https://dccwiki.com/Manufacturer:Fichtelbahn) zatím u nás čekají na objevení. Takže zatím: trofejní DR5000, Roco Z(z)21, Digitrax, Lenz, Uhlenbrock Daisy II ....(doplňte si další dle potřeby).

(mimochodem: pořád si myslím, že za pomoci zdejších vynikajících odborníků by přeci jen mohla vzniknout nějaká porovnávací tabulka centrál pro základní orientaci, podobná jako je zde download/file.php?id=52726&mode=view)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod michal_n_cz » stř 01 lis, 2023 8:50 am

Ivan píše:Ethernet je zbytečný, když má wifi modul. Např. u DR5000 používám v 99% wifi, v 1% usb, když potřebuji něco nastavit.

Ethernet je pravděpodobně nejspolehlivější pro spojení PC a centrály.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 853
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » stř 01 lis, 2023 9:34 am

Fox píše:(mimochodem: pořád si myslím, že za pomoci zdejších vynikajících odborníků by přeci jen mohla vzniknout nějaká porovnávací tabulka centrál pro základní orientaci, podobná jako je zde download/file.php?id=52726&mode=view)

odbornikov per huba je tu spousta, to nemuze nikdo poprit. :D
---
Jako vzdycvky je ďábel ukryty v detailech, napriklad oddelena programovaci kolej s proudem max 200mA.
Nebo zabudovana funkce Dispatch tak, abych nenusel vypinat vyrobu DCC do koleji.
Displej a klavesnice je soucasti centraly . . .
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod rostikator » stř 01 lis, 2023 2:49 pm

HonzaM píše:
rostikator píše:
Fox píše:dobrá, pěkný výlet do HW zátiší...
Abychom se vrátili k tématu. Když tedy nejde snadno udělat nějaký aktualizovaný přehled trhu. Zeptám se příkladmo na moje současné požadavky k volbě centrály:

- užití: doma, žádné moduly, spíš midi/mini projekty, určeno k zabudování pod panel
- zatížení DCC: stačí do 2A bohatě (cca 3-5 mašin - zvukových)
- podpora do F28
- podpora 28 jízdních stupňů postačuje
- možnost připojení k PC nutné (USB a protokol XpressNet, nebo LocoNet, nejraději žádná další krabička navíc)
- možnost připojení ručního ovladače (XpressNet, Loconet) - drátově postačí, wifi netřeba
- zpětné vazby s88 (klidně stačí max 256 i míň)
- příslušenství - zase buď LocoNet / XpressNet (když už je stejně potřeba k propojení s PC)
- programovací kolej
- běžná dostupnost na (světovém) trhu
- zapomněl jsem na něco?


zatím to řeším pomocí DR5000 ze šuplete, ale budoucnost je krajně nejistá...


RailCom

S výjimkou LocoNetu Ti tohle splní TCS-2 (zavovi). V prvním pololetí 2024 tady má být YD7110 uvedená v tomto vláknu.


:-) Ok....
RailCom ta detekce je jednoduchá a nejlepší
Loconet ty ovladače od DIGITRAXu :-) a hromada dalších devices

pro planovanou zahradní jsem uhnal centralu DCS240 (tam asi RailCom oželim, i když modul co ho přimaže mám a ozkoušený)
Nx2000x1100, EPOCHA I., DCC >> Loconet,RailCom,Digitrax DT500D >> JMRI
Uživatelský avatar
rostikator
 
Příspěvky: 234
Registrován: pon 09 dub, 2018 6:36 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pát 03 lis, 2023 7:04 am

Ve spolupráci s několika dodavateli jsem zpracoval tabulku přehledu aktuální nabídky centrál na českém trhu. Momentálně je tam 15 centrál. Zatím tam nejsou ceny, protože u některých centrál ještě nejsou známy, předpokládám, že je postupně doplním. Některé údaje chybí, protože se mi nepodařilo je opatřit, předpokládám, že je budu doplňovatm jakmile je získám. Tabulku zveřejním začátkem příštího týdne na našem webu http://www.adigital-model.eu. Nemyslím si že jsem neomylný, pokud tam někdo najdete chybu nebo návrh na doplnění, napište to prosím mně, ne do diskuze, opravím to a po zvážení případně doplním.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod ales@zitka.name » sob 04 lis, 2023 7:05 am

HonzaM píše:Domnívám se, že je vhodné založit nové vlákno a pokračovat zde v užitečné diskuzi, která v poslední době běžela ve vláknech "DR5000" a "Start set".


S napětím jsem čekal na PIKO SmartControl WLAN a zacinam byt docela zklamany. Za uzitecnou povazuji pritomnost SD portu s moznosti nahrani loko/konfigurace, neco jako karty lokomotiv u MS2/CS3. O USB a LAN portu se zminuji jako "future use" (info z nemeckych diskusnich for) a nechutny je hlavne poplatek za odemceni verze ze startsetu na plnou "light" verzi :-) 50 Euro? To je jak predplatne na vyhrev sedacek v BMW :-) Kolik chce ROCO za prechod ze z21 Start na plnou z21?

Jinak jsem s napetim cekal na nejaky pouzitelny startset, protoze cena samotne (odemcene) WLAN centraly je docela nechutna. Za stejnou cenu jde poridit cely startset s neodemcenou verzi. Jenze jaky vybrat? Uz mne ty jejich multisystemove TRAXXy s dvema pantografy nebavi, o bila/bila u osvetleni nemluve (dobry trik pro push-pull je prehodit svetlo z jednoho konce na druhy a zamenit za cervenou LED, do soupravy stejne masina nikdy nesviti). I ty pantografy jdou dokoupit (strecha, vedeni a pantografy z jineho modelu), ale to je jako kupovat startkit, nikoli startset...


Aleš
ales@zitka.name
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned 30 dub, 2017 1:27 pm

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Ivan » sob 04 lis, 2023 11:08 am

Však nemusíš kupovat startset. Ono to spousta lidí koupi a pak se toho vašem zbaví, protože chce něco vhodnějšího.
Myslím si, že investice do lepší centrály se vyplatí. Možností je několik a snad bude časem k dispozici i nástupce DR5000, tedy YD7110, nebo jak se to šíleně jmenuje...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2

Příspěvekod HonzaM » sob 04 lis, 2023 12:07 pm

Ivan má naprostou pravdu, vyplatí se investovat do lepší centrály, která splní i budoucí nároky. I s lokomotivou a vozy je dobré si dát pozor, ani lokomotiva, ani vozy ve start setech nebývají někdy plnohodnotné. Platí Murphyho moudrost - nejsem tak bohat, abych kupoval levné věci. Vyplatí se většinou ale koupit centrálu včetně ovladače, je to vždy levnější než tatáž centrála a ovladač koupené samostatně. Je také dobře si projít internet, cenové rozdíly mohou být i několik set. Už několikrát jsem kopupiĺ vlaky i techniku u Modellbahn Lippe, i s poštovným to vyšlo levněji včetně poštovného než u českých prodejců, také tady nezapomenout k ceně připočítat poštovné. Takový velký německý prodejce dostane od výrobce lepší cenu a dokonce i doprava vyjde někdy levněji, při nedávné zásilce mi účtovali za dopravu jen 3,90 € .Ovladač ESU jsem koupiĺ ve Španělsku za dobrou cenu a v akci byla doprava zdarma. Chce to opravdu hledat a neunáhlit se.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » ned 05 lis, 2023 7:38 pm

Přioženou tabulku centrál jsem zpracoval na základě dat, která se mi ke dnešnímu dni podařilo získat. Pro lepší přehlednost jsou políčka obsahující "Ne" podbarvená světle modře, u políček podbarvených zeleně se mi nepodařilo data získat. Předpokládám, že budu tabulku postupně doplňovat a upravovat. Pokud najdete nějaké chyby nebo nedostatky, napište to mně mailem nebo sz, tabulku upravím. Je mi jasné, že tabulka nemůže vystihovat všechno, myslím ale, že určitou informaci poskytne.
Uvedené ceny berte spíše jako orientační, vycházejí z toho, co jsem našel v nabídkách prodejců, snažil jsem se hledat vždy co nejnižší. Tam kde jsou jsou ceny uvedeny v € jde zpravidla o ceny u firmy Modellbahn Lippe, přepočet 1 € = 25 Kč.
Přílohy
Přehled centrál k 5.11.2023.jpg
Naposledy upravil HonzaM dne ned 05 lis, 2023 9:38 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zavovi » ned 05 lis, 2023 9:06 pm

V tabulce je několik nesrovnalostí k centrále TCS-2:
S88/počet bodů: ANO - 248
RS-BUS / počet bodů: ANO - 130*8 = 1040
WiFi router externí: Jde dokoupit/připojit libovolný
Lenz LAN: ANO
Napětí zdroje: 18V
H0-DCC
Centrála TCS: http://www.zavavov.cz/tcs-2
Ovladač TCS-RC: http://www.zavavov.cz/tcs-rc
zavovi
 
Příspěvky: 251
Registrován: úte 18 lis, 2014 9:34 pm
Bydliště: Brno

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » ned 05 lis, 2023 9:26 pm

Jasné jsem uvedl abyste v případě nesrovnalostí to napsali mně, abych to mohl opravit. Zde je tedy první úprava. Pokud jde konkretně o externí wifi server, šlo o to odlišit centrály, kde je wifi modul uvnitř od centrál, kde je externí wifi router součástí dodávky , neznamená to ale, že není u těch který mají interní možnost použit i externí. Tento řádek jsem raději odstranil. V případě detekčních bodů nešlo o nesrovnalost, ale chybějící údaj. Odstranil jsem proto číselné údaje o počtu detekčních bodů všude, protože nemám možnost tento objektivní údaj získat od všech výrobců. Tabulka samozřejmě není dokonalá, třeba někdo dokáže vytvořit lepší.
Přílohy
úprava 2.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » pon 06 lis, 2023 6:30 am

dost mi tam chybi, ci tam je klavesnice a display.
Respektive, ci se parametry nastavuji interne nebo externe pres PC.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3036
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků