Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod Tomáš10 » pon 08 kvě, 2023 2:00 pm

Mám kolejiště s kolejivem Tillig, napájené bílou kostkou Roco z1 a červený ovladač Multimaus.
Přestavníky jsou MP1 napájené z kolejí a přehazované tou myší.

Chci novou neozvučenou lokomotivu ještě před odesláním k ozvučení projet, a proto ten dotaz -

nestane se nic, když DCC odpojím, připojím trafo z dětství F2 a projedu tu jedinou analogovou lokomotivu?

Děkuji.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod fulda » pon 08 kvě, 2023 3:07 pm

Nemyslím si, že by ti někdo kdo o tom něco ví chtěl odpovědět.
Chápu to správně, že výstup z F2 chceš pustit do kolejiště, kde jsou mimo jiné připojené dekodéry pro MP1 neznámého typu? A pak možná ještě nějaká jiná elektronika neznámého typu? Třeba detekce obsazení nebo tak něco?
Mohu tak nějak říci, že lokomotivním dekodérům většinou tento druh signálu nevadí. Ale to je tak všechno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod HonzaM » pon 08 kvě, 2023 3:29 pm

Myslím že analogovou lokomotivu můžeš na DCC kolejišti projet při zadání adresy 0. Ale nejsem si jist, zda to má nějaké podmínky nebo omezení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod vvitty » pon 08 kvě, 2023 7:14 pm

HonzaM píše:Myslím že analogovou lokomotivu můžeš na DCC kolejišti projet při zadání adresy 0. Ale nejsem si jist, zda to má nějaké podmínky nebo omezení.


Teoreticky. Prakticky nalezt v soudobych centralach podporu pro tuto historickou ulitbu je spise vyjimkou nez pravidlem.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod jipol57 » pon 08 kvě, 2023 7:32 pm

Myslím, že tady došlo k nepochopení otázky tazatele. Ptá se, co se stane s digitálním kolejištěm, když do něj pustí DC napětí, pro odzkoušení analogové lokomotivy. Má dekodéry příslušenství, připojené ke kolejím.
Já si myslím, že žádnému dekodéru to vadit nebude, když se nepřekročí napětí DCC. Do 15-18V. Což F2 splňuje.
Samozřejmě centrálu z21 odpojit. To už jsi napsal v otázce.
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod hopeter » úte 09 kvě, 2023 5:22 am

A co takhle vzít kus flexikoleje , k ní připojit F2 a zkusit mašinu na ní. Předpokládám , že mašina je bez dekodéru a bude se do ní montovat zvukový dekodér... :wink:
Já mám už léta cca půlmetrové prkýnko s kolejí , na koncích zarážky a veškeré zkoušky včetně programování dělám na něm. Připojení elektro je na zdířky banánků a podle potřeby ( analog/DCC ) připojím trafo nebo centrálu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3042
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod Ivan » úte 09 kvě, 2023 6:32 am

Mám kolejiště řešené podobně (jen místo roco DR5000 a MM) a naprosto chapu tvoji potřebu. Mám staré trafo FZ1, ale odvahu pustit to do dekodérů jsem nenašel, ani s novějším trafem ETS. Radši si na stole postavím ovál ze startsetu kuehn a nechám zajet loko na něm.

Letos toho bylo pro mne více ke koupi, tak kupuji analog. časem dám dekodér, někde i zvuk. Loko jsou již zajeté na stole.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod hank61 » úte 09 kvě, 2023 7:01 am

Tohle bych osobně nezkoušel, ani kdyby mi někdo tvrdil, že jemu to funguje. Oni nejsou dekodéry jako dekodéry, což platí i pro zapojení. Já mám ze zbytků kolejí pospájený asi metrový kus na prkýnku, na kterém mohu zkoušet analog, i programovat DCC loko. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2505
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod sidlo » úte 09 kvě, 2023 7:24 am

A jaký je to rozdíl pro zařízení, které je dimenzované na 20 V s obdélníkovým průběhem napětí s nestejnou délkou periody a stejnosměrným napětím 12 V, což je obdélníková perioda s nekonečnou délkou?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod Ivan » úte 09 kvě, 2023 7:53 am

Není u starých zdrojů problém s napětím, že mohou dosahovat i vyšších hodnot? Nejsem odborník, tak se spíše zároveň ptám, ale slyšel jsem to z více zdrojů.

Třeba Peli to k některým svým dekodérům důrazně nedoporučuje. Dle něj je to z důvodu, že nestabilizovane zdroje typu FZ1 mohou dosáhnout špičkově vyšších napětí, píše až 30V (to je možná až moc...). Já bych to prostě neriskoval, odpálit si pár dekodérů může dost nas..t.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod sidlo » úte 09 kvě, 2023 8:20 am

PeLi to nedoporučuje ne z důvodu vlastností trafa, ale z důvodu vlastností jeho dekodéru. PeLi dekodéry totiž nesplňuji NMRA S-9.1.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod fulda » úte 09 kvě, 2023 9:14 am

Tak odpovědi jsou zhruba jak jsem předpokládal. Plno polovičatých informací o tom, že napětí není větší.
Ale nikdo nepřemejšlí třeba nad tím, že napětí může být dlouhodobě menší. Což může některé procesory uvést do burn-out stavu, kdy se dostávají do nedefinovaného stavu. Je tento stav v konkrétním dekodéru ošetřen? A co třeba fakt, že F2 (stejně jako FZ1) neprodukuje filtrované napětí, ale pouze (dvoucestně) usměrněné AC. Budou ho dekodéry vyhodnocovat jako pulzní signál? A co reakce dekodéru na napájení bez signálu? Budou ve stabilním stavu? A bude ten stav definovaný?

Líbí se mi hraběcí rady o adrese 0. Přišly přesně odkud jsem čekal. Pochopitelně z21 nepodporuje jízdu na adrese 0, stejně jako MM nepodporuje nastavení adresy 0. To si snad každej vyzkoušel, že se to číslo prostě nedá na ovladači nastavit. Jízda na adrese 0 je vlastnost, kterou podporují sety od střední třídy vejš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod BohousP » úte 09 kvě, 2023 9:40 am

Ad Ivan, Fulda: Je pravda, že zdroje F1, F2, FZ1 poskytují pouze pulzní napětí (dvoucestně usměrněné, bez filtrace a jakékoliv stabilizace). Nikdo tedy nezaručí, co se může vyskytnout na výstupu. Kromě toho, při "regulaci" může docházet k výpadkům z důvodu špatného kontaktu regulátoru. Následně pak i k napěťovým špičkám. A to žádná elekronika nemiluje.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod Ivan » úte 09 kvě, 2023 10:53 am

Bohouš, Fulda, díky za dovysvětlení, zas jsem se dozvěděl něco nového. Zkoušet to nebudu a zůstanu u zajizdeni modelů na stole.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jde nahradit DCC Roco analogovým napájením?

Příspěvekod Tomáš10 » stř 10 kvě, 2023 1:22 pm

Díky kluci za rady,
já zapomněl napsat že zespodu je dekodér Kuehn WD10, který je obtížně odpojitelný, takže to před ozvučením vyzkouším jak píše Hopeter - metrovou flexikolej a k ní trafo F2.

Ještě jednou děkuji.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků