ABC vs.dekodery LENZ - funguje to vůbec někomu?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

ABC vs.dekodery LENZ - funguje to vůbec někomu?

Příspěvekod Sandy » čtv 04 dub, 2019 11:56 am

Přiznám se, že jsem se v posledních letech neprotrápil ničím více, než pokusy o implementaci funkce ABC do lokomotiv s dekodéry Zimo a Lenz.

Na poslední burze jsem dostal modul ABC (asi s „rychlými diodami“) a tak jsem se po mnoha předchozích neúspěšných pokusech pustil do dalšího.
Mám postavenou „zkušební“ dráhu ( asi 2,5 m) se třemi úseky ABC. Moduly mám od STE, „SEZEMIC“ a svůj s 3+1 1N400x.
Nástroje: z21 upgrade, MM, aplikace z21, dekodéry ZIMO (řada MX63x) a LENZ (Silver+ a jeho klony).
Vyměnil jsem jeden stávající modul (STE) za ten s „rychlými diodami“ a po krátkém laborování s pomocí stránek „lokopin“ jsem „dekodéry ZIMO“ rozpohyboval. Dělají asi to, co mají (nebo co si myslím, že by měly umět). Reagují na úsek ABC, v protisměru projedou bez problémů, reagují na funkci „posun“ i „vypnutí akcelerace“. Z toho jsem usoudil, že základní elektrické zapojení je v pořádku.
Ale „dekodéry LENZ“? Škoda mluvit. Umí zastavit v úseku s ABC. Po zastavení sebou pocukávají zpět. Automaticky přepnou směr jízdy. Ale neumí projet úsek ABC v protisměru. Kyvadlový provoz nedají. Na funkce „posun“ a „vypnutí akcelerace“ reagují. Již jsem se v tom ztratil, ale myslím si, že jsem vyzkoušel všechny kombinace CV6, CV29, CV51, CV52, CV53 a dalších, ale výsledek se limitně blíží k nule.
Prošel jsem i všechna podobná vlákna tady na foru, ale nemám žádný nápad.

Mimochodem, nevíte co je to za sortu „odborníků“, kteří píší návody k elektronickým zařízením. 90% balastu, ve kterém se laik, jako jsem já, nedokáže zorientovat. A které předpokládají minimálně středoškolské vzdělání v oboru výpočetní technika….
Proč je nepíší autoři jako M.Pinta. Pokoušel jsem se kdysi funkčním outputům přiřadit jiná tlačítka, ale s pomocí originálních návodů (a jejich českých „výcuců“) to byl nadlidský úkol. Pak jsem nahlédl k Martinovi na stránky a během dvou minut mi bylo vše jasné! Na zlomku plochy oproti originálním návodům.
Sandy

Re: ABC vs.dekodery LENZ - funguje to vůbec někomu?

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 04 dub, 2019 2:32 pm

Já mám dva dekodéry Zimo a jeden Lenz a s ABC jsem nezaznamenal ani u jednoho žádný problém.
Zkoušel jsem i různé hrátky s konstantní brzdnou dráhou apod. a vše běhalo jak má.
Ten LENZ byl levný STANDART +V2.
To, že jsou pro ABC vhodné rychlé diody, jsem se dozvěděl až v průběhu stavby. Takže moje moduly ABC jsou trochu směska:).
Nicméně je pravda, že manuál k dekodérům Zimo mi přijde podrobnější než jak tomu bylo u Lenze.
Snad jediný problém co se mi občas stane je, že pokud na úseku s ABC zpomalím ručně téměř na nulu tak lokomotivě se značně prodlouží brzdná dráha.
Pokud ale ovládám jízdu pouze přepínači přes panel tak nemám nejmenší problém.
Tomas Lebeda

Příspěvekod Franky » čtv 04 dub, 2019 3:46 pm

Používám bezproblémově Lenz Silver s origo moduly BM1 (http://frankystinyrailroad.blogspot.com ... ogres.html) a BM3 (http://frankystinyrailroad.blogspot.com ... i-dcc.html). Zkusil si to i s origo komponenty?
Franky

Příspěvekod georg » čtv 04 dub, 2019 6:58 pm

Ahoj, mám 3x LENZ Silver+ (2x brejle Kuehn a 1x Herkules Piko). ABC funguje naprosto spolehlivě, u jednoho Brejlovce mi to občas zpomalilo a projelo bez zastavení, po resetu a znovu nastevení CV vše v pohodě. ABC mám zapnutou pro oba směry. Na dekodéru nastavuji pouze CV 1,3,4,5,6,29,51,52. Zapojení ABC 4+1 a z diod 1N4007, o rychlých jsem si tady taky přečetl nedávno :D
S NanoX-S88-2015 a MiniMaus jedu v TT
georg

Příspěvekod Sandy » pát 05 dub, 2019 8:53 am

Úspěch téměř fenomenální.... Po dalších dvou hodinách vědeckých experimentů jsem donutil jeden dekoder LENZ (typové číslo 97), aby respektoval dva úseky ABC. S třetím si ještě musím pohrát.
Na podrobnosti se mě neptejte, protože i slepé kuře zrno najde. :oops:
Jediné, co si pamatuji je, že jsem v průběhu pokusů prohodil připojení jednoho modulu ABC a hodnota CV51 = 10.
Zcela vyčerpán jsem se odebral na lože, takže jsem ani nevyzkoušel, jestli budou fungovat i jiné dekodery.
Děkuji všem, kteří na mne v těchto pohnutých chvílích mysleli.
Někdy si říkám, jestli bych nebyl šťastnější s PIKO reostatem a dvěma plochými bateriemi..... :roll:
Sandy

Příspěvekod Sandy » ned 14 dub, 2019 7:12 am

Ještě naposledy se vrátím k mému problému s povzdechem, jestli se vám to také někdy stalo. Konečně jsem se skamarádil s nastavováním ABC a vůbec nechápu, jak jsem se mohl trápit s tak triviální věcí. Docela by mě zajímalo, kde jsem dělal systematickou chybu, že to nefungovalo. Ale asi na to nikdy nepřijdu, protože jsem se ve finále do tohoto tak zamotal, že jsem ztratil přehled o tom, co jsem skutečně dělal a co bylo jen moje fikce.... :oops:
Sandy

Zpět na DCC v praxi