Proč nemám rád LocoNet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod belgarat » ned 03 čer, 2018 8:46 pm

Jirka_US píše:
belgarat píše:Takovych vymluv jsem za 20 let slysel (a sam pouzil) hodne. A vzdycky se na to dojelo.

Tak tady ti konecne davam za pravdu, protoze jiz pred vice nez 2 lety jsem Ti doporucoval v SZ LocoNet, takze ma casova souslednost je velmi dobra....a jak pises dojel jsi nato.


Toz pro ostatni aby byl kontext: ja hovorim o tom, jak se nevyplaci delat spatna dokumentace viz link co poslal Zdeno - doporucuji srovnat "specifikaci" z digitraxu s libovolnym RFC z IETF. Jirka hovori opet o voze :) Tomu se rika argumentacni faul :)

Jirka_US píše:Jedine, ze by jsi pozorne precetl me prispevky, protoze DCC++ v te souvislosti nevystupuje jako centrala, ale jako TCO ( o tom totiz byla rec) a ja se svym resenim si muzu pripojit centralu jakou chci, MM, Lenz, LocoNet, NCE nebo jakoukoliv kombinaci, kterou si zvolim...ale to uz jsem psal nekolikrat...

Zajimave, zkus namalovat nebo popsat (ale srozumitelne, zadne odkazy na odkazy na blaboly), jak teda pripojis "DCC++ jako TCO" ... do existujiciho non-Loconet systemu - tedy jako udelatko k (treba) tlacitkovemu pultu. Podminka je, aby existujici elektronika zvykla na XpressNet pracovala jako doposud. Tenhle scenar jsem pri cteni DCC++ nenasel. A neplet sem JMRI, TCO si lide porizuji prave proto, ze pocitac nechteji.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod Jirka_US » ned 03 čer, 2018 10:09 pm

belgarat píše:Zajimave, zkus namalovat nebo popsat (ale srozumitelne, zadne odkazy na odkazy na blaboly), jak teda pripojis "DCC++ jako TCO" ... do existujiciho non-Loconet systemu - tedy jako udelatko k (treba) tlacitkovemu pultu. Podminka je, aby existujici elektronika zvykla na XpressNet pracovala jako doposud. Tenhle scenar jsem pri cteni DCC++ nenasel. A neplet sem JMRI, TCO si lide porizuji prave proto, ze pocitac nechteji.

Tak jeste jednou k cemu je pripojene to TCO ? A hlavne by bylo dobre take objasnit, jak si nekdo pripoji S88, kdyz nechce pocitac....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod Jirka_US » pon 04 čer, 2018 4:58 am

belgarat píše:Toz pro ostatni aby byl kontext: ja hovorim o tom, jak se nevyplaci delat spatna dokumentace viz link co poslal Zdeno - doporucuji srovnat "specifikaci" z digitraxu s libovolnym RFC z IETF. Jirka hovori opet o voze :) Tomu se rika argumentacni faul :)

Nikoliv, jak si vubec prisel nato, ze je nekde spatna dokumentace ? Jeste nedavno si tvrdil, ze se to nehodlas ucit a ze o tom mas povrchni informace (volne receno). Temito prohlasenimi jsi se dobrovolne zrekl toho, aby jsi se k tomu mohl nejak kvalifikovane vyjadrit, natoz neco vubec hodnotit.
...jasne, ze kdyby uzivatel byval vedel vsechno dopredu, volil by lepe

Ale o to tu jde, ty jsi ty informace mel a presto jsi se rozhodl to udelat jinak a ted se mne ptas jak z toho zacarovaneho kruhu ven.....
Naposledy upravil Jirka_US dne pon 04 čer, 2018 5:25 am, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod Jirka_US » pon 04 čer, 2018 5:03 am

BohousP píše:
Jirka_US píše:Vzdyt uz jsem napsal, ze funguje na LocoNetu....nebo WiFi...nebo ethernetu

Tak trochu směs hrušek s jablky a ještě něčím nedefinovaným. Říká ti něco model OSI?
Samozřejmě, že na ethernetu i na wifi ( i na drátu) pakety pošle. Ale na vyšší vrstvě je to buď Loconet nebo XpressNet, případně by mohl být i CAN a pod.

Dobra poznamka, kterou urcite oceni vetsina ZM zejmena ta ohledne OSI modelu, takze doufam ze napises se stejnou dulezitosti, jako je to v tomto pripade firme Roco, aby udelali upgrade Z21 manualu.
A jen technicka poznamka: DCC++ zadny paket at uz LocoNetu nebo XpessNetu po WiFi nebo ethernetu neposila.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod zdeno » pon 04 čer, 2018 6:16 am

Brejla píše:tak je ta specifikace mirne receno nahovno, a v podstate odrazuje "bezne lidi" od drobnych malych uprav, ktere cely ekosystem posouvaji kupredu. Neco o tom vim, na software drzime kompatibiltu od roku 2001; je to docela HODNE velky opruz, ale vyplaci se to. Minimalne kvuli komunite, ktera muze stavet "svoje hracky" bez nebezpeci ze se "packet bude pouzivat holt jinak" a jejich praci za 2-3 roky znici.

To je argumentacni fail, chces napisat ze statisice lidi nepouzivaji Loconet ??
Pakety se nezmenily 20 roku, pouze se doplnuji nove.

Takže přistižení při významné lži se teď nově nazývá "argumentační fail" :?: Netušil jsem, že na tomto foru se naučím i nové pojmy :roll:


Jak by si jinak nazval to co si napisal, vsak je to bohapuste klamstvo.
Na zaklade jednoho paketu, ktery stratil vyznam, odsuzujes vsechny majitele Loconetu.
Vsak napis, ktere jine "DULEZITE" pakety zmenily svuj vyznam ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3043
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod Pavel-HP » pon 04 čer, 2018 6:27 am

Jirka_US píše:
belgarat píše:Zajimave, zkus namalovat nebo popsat (ale srozumitelne, zadne odkazy na odkazy na blaboly), jak teda pripojis "DCC++ jako TCO" ... do existujiciho non-Loconet systemu - tedy jako udelatko k (treba) tlacitkovemu pultu. Podminka je, aby existujici elektronika zvykla na XpressNet pracovala jako doposud. Tenhle scenar jsem pri cteni DCC++ nenasel. A neplet sem JMRI, TCO si lide porizuji prave proto, ze pocitac nechteji.

Tak jeste jednou k cemu je pripojene to TCO ? A hlavne by bylo dobre take objasnit, jak si nekdo pripoji S88, kdyz nechce pocitac....


Nejspíš k odpadový rouře, od záchodový mísy.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod fulda » pon 04 čer, 2018 6:34 am

belgarat píše:... kde mohl LocoNet byt, kdyby komunita delala veci "poradne"...
no, ona jedna s předností loconetu je, že licence je poměrné zásadně proti podpoře komunitního vývoje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4933
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod BohousP » pon 04 čer, 2018 6:37 am

Jirka_US píše:
BohousP píše:
Jirka_US píše:Vzdyt uz jsem napsal, ze funguje na LocoNetu....nebo WiFi...nebo ethernetu

Tak trochu směs hrušek s jablky a ještě něčím nedefinovaným. Říká ti něco model OSI?
Samozřejmě, že na ethernetu i na wifi ( i na drátu) pakety pošle. Ale na vyšší vrstvě je to buď Loconet nebo XpressNet, případně by mohl být i CAN a pod.

Dobra poznamka, kterou urcite oceni vetsina ZM zejmena ta ohledne OSI modelu, takze doufam ze napises se stejnou dulezitosti, jako je to v tomto pripade firme Roco, aby udelali upgrade Z21 manualu.
A jen technicka poznamka: DCC++ zadny paket at uz LocoNetu nebo XpessNetu po WiFi nebo ethernetu neposila.

Ad Roco: Co mám s nimi společného? Já je zde nijak nepropaguji, spíš naopak.A úplně mi uniká souvislost s tlacháním v tomto vlákně.
Ad pakety: Dal jsem jablka s hruškami do jedné věty já? Naopak, přidal jsem slovo DRÁTY, viz ŕádky výše.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2937
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod zdeno » pon 04 čer, 2018 6:48 am

fulda píše:
belgarat píše:... kde mohl LocoNet byt, kdyby komunita delala veci "poradne"...
no, ona jedna s předností loconetu je, že licence je poměrné zásadně proti podpoře komunitního vývoje.

konecne rozumny nazor
s tim musim souhlasit, i kdyz aj to ma svoje vynimky a to je povoleni pro nekomercni vyvoj pro sebe a uzavretou komunitu, treba FREMO.
Vsak ta licence je nazvana LocoNet Personal Use Edition 1.0 SPECIFICATION teda je volna pro osobni pouzit.
Pokud to chcete prodavat a zarabat na tom, musite mit licenci.
Ale aj tu je vyjimka v tom, ze pokud to delate jeko OPEN SOURCE projekty (JMRI), tak to nepodleha licenci.
---
Ocekavam, ze na podobny komercni princip najedou Roco aj Lenz, tam taky neni vsechno povolene.
Navic mam dojem, ze utajuji vic nez Digitrax. Teda hlavne nove veci.
Jedina moznost kde muze Fulda (nebo vsichni) "parazitovat "je DCC a to se muze vyuzivat jak u Roco, tak u Loconetu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3043
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod fulda » pon 04 čer, 2018 6:56 am

Jirka_US píše:Tak jeste jednou k cemu je pripojene to TCO ? A hlavne by bylo dobre take objasnit, jak si nekdo pripoji S88, kdyz nechce pocitac....

TCO je, jak již název napovídá, určené ke stavbě ovládacích pultů, kde optické rozložení ovládacích prvků odpovídá rozložení na kolejišti.
Pokud chci připojit S88, tak jí u vhodné centrály připojím rovnou do centrály. Pokud má tato centrála vhodné rozhraní, tak mohou vhodné ovladače běžně využívat informace z detekce obsazení. V praxi to pak vypadá zhruba TAKTO. Všimni si na videu počítače.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4933
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod fulda » pon 04 čer, 2018 7:06 am

zdeno píše:...i kdyz aj to ma svoje vynimky a to je povoleni pro nekomercni vyvoj pro sebe a uzavretou komunitu, treba FREMO...
ne, takhle to není. Nekomerční použití a uzavřená komunita jsou vyloučeny. Je povoleno pouze osobní použití. Pokud začne být nějaký produkt úspěšný, je na nátlak digitraxu stažen. Podívej se třeba na LocoIO, nebo LocoBuffer.
To samé ty věčné výmluvy o FREDech, pokud někdo má zájem jich pár udělat, tak zveřejní maximálně informaci o stavebnici.

zdeno píše:Ocekavam, ze na podobny komercni princip najedou Roco aj Lenz, tam taky neni vsechno povolene.
Navic mam dojem, ze utajuji vic nez Digitrax. Teda hlavne nove veci.
Skutečně? Máš na mysli něco konkrétního, nebo jsi jen chtěl vykřiknout do davu něco ošklivého?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4933
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod radeksindy » pon 04 čer, 2018 7:41 am

Pokud začne být nějaký produkt úspěšný, je na nátlak digitraxu stažen. Podívej se třeba na LocoIO, nebo LocoBuffer.

Ale kdepak. Jejich původní autor (J.Jabour) je udělal jako nekomerční věc přístupnou celé komunitě. Poté co s tím přestal a převzali jeho věci v Holandsku, tak to fungovalo dál. Mezi autorem a novými majiteli kódů byla dohoda, že po určitý čas bude vše nadále plně dostupné pro všechny a k tomu se navíc nabízely stavebnice. Stažení kódů a dalších věci bylo provedeno na základě původní dohody, to že současný výrobce potřebuje souhlas Digitraxu je až věc následná.

To samé ty věčné výmluvy o FREDech, pokud někdo má zájem jich pár udělat, tak zveřejní maximálně informaci o stavebnici.

Nerozumím tomu, co tím chceš číct. Můžeš to nějak vysvětlit?
radeksindy
 
Příspěvky: 2530
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod zdeno » pon 04 čer, 2018 7:49 am

fulda píše:
zdeno píše:...i kdyz aj to ma svoje vynimky a to je povoleni pro nekomercni vyvoj pro sebe a uzavretou komunitu, treba FREMO...
ne, takhle to není. Nekomerční použití a uzavřená komunita jsou vyloučeny. Je povoleno pouze osobní použití. Pokud začne být nějaký produkt úspěšný, je na nátlak digitraxu stažen. Podívej se třeba na LocoIO, nebo LocoBuffer.
To samé ty věčné výmluvy o FREDech, pokud někdo má zájem jich pár udělat, tak zveřejní maximálně informaci o stavebnici.

zdeno píše:Ocekavam, ze na podobny komercni princip najedou Roco aj Lenz, tam taky neni vsechno povolene.
Navic mam dojem, ze utajuji vic nez Digitrax. Teda hlavne nove veci.
Skutečně? Máš na mysli něco konkrétního, nebo jsi jen chtěl vykřiknout do davu něco ošklivého?


To si zase vykriknul do davu neco osklive ty sam, proste nemuzes predkladat domnenky jako fakta.
Locoio a Locobuffer se staly komercni asi na ten zpusob, jak to delas ty sam.
Proste se za tim ucitily penize a tak to tak dopadlo. To bylo rozhodnuti DeLoofa a J.Jabour, ne Digitraxu.
---
Jinak jsem napisal, ze se domnivam, teda ze si nenechaji Roco nebo Lenz utikat penize mezi prsty.
Netusim a je mi to v zasade jedno, ci existuje generalni povoleni na soukrome pouziti, jako ma Loconet.
Teda krome DCC, ktere je uplne mimo jejich jurisdikce.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3043
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod belgarat » pon 04 čer, 2018 7:55 am

zdeno píše:Na zaklade jednoho paketu, ktery stratil vyznam, odsuzujes vsechny majitele Loconetu.
Vsak napis, ktere jine "DULEZITE" pakety zmenily svuj vyznam ??


Ad "podle jednoho packetu": ze jde "o jeden packet" je tvrzeni, na ktere mam pouze Tve slovo. Kdyz si projedu historii fora, kde se parkrat dohadujete jak se vlastne interpretuje packet xyz -- celkovy dojem je takovy, ze specka je volna a vyklady jsou ruzne. Neuraz se, ale Tvuj osobni styl projevu (nerikam mysleni!) je trochu chaoticky (2 prispevky v 1 dni: packety se 20 let nemenily vs. packet se ted pouziva jinak); takze ted je to jeden packet. Neni jistota, a za absence specifikace nelze overit ze to neni vic packetu, nebo vice jejich interpretaci - viz scenar Fuldy s distribuovanymi odpovedmi.

Kdyz srovnam odkazy cos mi poslal a proprietarni (sic!) specifikaci Xpressnet 3.6 od Lenze ... to je nebe a dudy. Zatimco z Lenzova PDFka jsem vicemene pochopil jak co chodi na prvni dobrou a udelal si arduino sniffer, po dvojitem projeti LocoNet "specifikace" vim zas skoro nic. Domnivam se, ze jsem vyvinul podobnou snahu jako pri cteni Xpressnetu (tedy malou). Informace nejsou primo pekne utridene, mozna tam jsou .... kazdopadne bariera je vetsi. Treba existuje hezci popis nekde jinde.

A ted to odsuzovani: to jsi vazne tak straslive vztahovacny ? Ze fakt, ze "se kasle" na dokumentaci vztahnes na sebe ze neco delas spatne ("vsechny majitele LocoNetu") ? Nic neni posvatna krava - ani XPressnet + S88 (dalsi sbernice, jednoucelova - to vsechno jsou vady). Ani LocoNet (muze byt super, ale diky nechci, vrabec v hrsti je lepsi). Mas pravdu, ze to je nazor utvoreny na zaklade zdejsi diskuse a Tvych odkazu; mozna nedostatecne podepreny. A to je duvod se urazet ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Proč nemám rád LocoNet

Příspěvekod zdeno » pon 04 čer, 2018 8:08 am

belgarat píše: A to je duvod se urazet ?

Ano, je to duvod se urazet, kdyz otacis moje slova proti mne a prekrucujes jejich vyznam.
Proste vsechno souvisi se vsim a vysvetlovat neco ve dvou vetach je neskutecne tezke, navic, kdyz oponent jen hleda neco, s cim by nesouhlasil.
---
Navic tato debata nevznikla z duvodu povysovani Loconetu, ale jako namitka proti znevazovani Loconetu ze strany Fuldy,
ktery nevynecha jedinou prilezitost, jak si do Loconetu kopnout.
Proste mi to pripadalo neferove a podrazacke, protoze Locnet povazujem minimalne za rovnocenny.
---
Vsak aj ja bych mohl pisat o Rocosmeti v kazde druhe vete a nedelam to.
Proste se nad to povznesem a to Fulda proste neumi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3043
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jipol57, Zdenek Valter a 10 návštevníků