Osvetleni M152/810

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Osvetleni M152/810

Příspěvekod belgarat » čtv 16 úno, 2017 7:13 am

Update: deska je osazena, a funguje az na to, ze LaisDCC ma nejakou nectnost (viz http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=10671) ... s jinym dekoderem, ktery dodrzuje nastavenou smerovost by mela fungovat O.K. Eagle soubory jsou k dispozici, umoznuji montaz do LPH plastoveho podvozku.

Plosnacek na celo (2 dvojice cervena-bila SMD):
celni_osvetleni.jpg

Holt zkusim jinou verzi obsluzne elektroniky ktera bude respektovat cinska specifika....
TT analog + digital ep. IVa-b; NanoX.
Nemodelar, greenhorn, pseudoprogramator, pindac nesmyslu
belgarat

Příspěvekod belgarat » sob 18 úno, 2017 11:49 am

Panove, prosim o radu. Modifikoval jsem zapojeni z lokopinich stranek - viz schema. Zamyslena funkce je tato: F0f a F0r spinaji smerove svetla. F1 VYpina koncove, F2 VYpina leve pozicky a zaroven aktivuje obe prava pozicni svetla To znamena, ze pri "normalnim" zapnuti svetla F0 sviti pozicky + koncove na opacne strane. F0+F1 sviti pozicni svetla v zavislosti na smeru, F0+F1+F2 sviti POUZE prave pozicky.

motorak1.png
motorak1.png (25.43 KiB) Zobrazeno 1169 krát

Dotazy: v puvodnim schematu jsou mezi koletorem tranzistoru a VCC odpory R560. Proc ? Musi tam byt kdyz zatez tranzistoru je vzdy dioda + rezistor ? V puvodnim schematu je take vsazen tranzistor pred napajeni pravych pozicnich svetel -- predpokladam, ze to je kvuli shodnemu napeti na pravem/levem pozicnim svetle a tim padem shodnemu jasu ?

Diky za pomoc.

(edit: oprava trivialni chyby v zapojeni pravych pozicek)
belgarat

Příspěvekod MiG » sob 18 úno, 2017 10:48 pm

Řekl bych, že ten odpor je pro možnost dostavit svítivost, pokud přijde jiná, "lepší/horší", várka LED.
A 560R je jen jedna z možných hodnot.
MiG

Příspěvekod belgarat » ned 19 úno, 2017 9:05 am

mne jde hlavne o to, abych nenarusil funkci resp. neco nespalil ... kdyz bych ty odpory vynechal. Vidlacky rozum mi rika ze obvod tvoreny C-E zatez ma ve forme 10k odporu ... Svitivost v toleranci 5% (560R vzhledem k tem 10k) je asi irelevantni hlavne kdyz bude pro stejny druh svetel a stranu shodna ...
belgarat

Příspěvekod belgarat » úte 21 úno, 2017 10:53 am

Nesouvisi s osvetlenim, ale kdyz uz tu mam tema ... na plosnacku mam misto na "stay alive" kondenzator. Bude 2200uF/16V stacit (dekoder bez zvuku) ? Vetsi kapacita uz se mi tam nevleze, i takhle zapraskne zachod :) i s prilehlou chodbickou a rozsirenym sezenim.
belgarat

Příspěvekod JendaTT » úte 21 úno, 2017 12:37 pm

Nebylo by lepší tam dát kondík alespoň na 25V?
JendaTT

Příspěvekod belgarat » čtv 09 bře, 2017 7:31 am

nekonecny serial pokracuje. Panove - prosim mohl by nekdo vysvetlit elektronicke (t)lame "zahadu" .... na nasledujicicm schematu je uprava/zjednoduseni "hektorova" zapojeni ... White, yellow, F1, F2 jsou vystupy dekoderu. White/Yellow smerove zavisle F0.

base.jpg

Kvuli usetreni kontaktu jsou svetla zapojena nasledovne:

takze prave svetlo lze ovladat zvlast (ne)pripojenim BH+. Svetla na predni strane vozu jsou zapojena stejne a propojena na kontakty FH+,FH-,FC+,FR-

Po zapojeni mne cekalo prekvapeni: po pripojeni White na 0 spravne sviti na jedne strane pozicky (FH+, FC+ -> FH-) a na druhe koncova svetla (BC+ -> BR-). Po zapojeni F1 na 0 (coz melo mit za nasledek uzavreni kondenzatoru a zruseni koncovych svetel) se mi ale necekane slabe rozsvitila pozicka (tedy zapojena mezi BH+ a BH-); metodou pokus-omyl + rozpojovani draty jsem (snad) zjistil ze proud proteka mezi BH- a pres zavreny (?) tranzistor bazi do F1 ... je to mozny ? Kazdopadne kdyz jsem proudu postavil do cesty N4148, svit pohasl.
Přílohy
svetla.jpg
svetla.jpg (13.66 KiB) Zobrazeno 847 krát
belgarat

Předchozí

Zpět na DCC v praxi