Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 8:13 am

zdeno píše:zkusim to jeste jednou, naposledy ;-)
Bezva

zdeno píše:Ale piny 1 a 6 jsou jine a musi se urcit, ci to je to :
Ano, to si musí rozhodnout ten, kdo použije tenhle modul a podle toho pro co se rozhodne, tak drátky od modulu připojí následujícím způsobem:
zdeno píše:vstup - usmerneni na ziskani napeti pro ovladace a podobna "prislusenstvi", anebo se to necha tak, pro boostre.
V tomhle případě připojí z modulu pin 3 (PWR_LN_OUT) přímo na vstup Vin (RAW) arduina. Tam je LDO stabilizátor LM1117 kterej provede stabilizaci na potřebné napájecí napětí. (u menších verzí arduina bude dobré doplnit kondenzátor na vstupu, protože na Vin jsou dost malé)
zdeno píše:vystup 1 - ochrana odpory 2 x 27 ohmu/5W pro RailSyn a mel by tam byt proudovy zdroj 15mA pro Loconet, ten muze byt i jinde.
Tady se ti trochu pomotávají dvě věci, takže postupně: Výstupy rail sync, které vzniknou někde na silovém prvku (je jedno jestli to bude Arduino Motor Shield a nebo třeba zugiho LMD18200 DC motor driver. Podle typu buď použiji a nebo nepoužiji rezistory 2 x 27ohm (motor shield má jejich ekvivalent SW ošetřitelnej na sobě) a připojím je na vývody 5 a 6 této destičky (RAIL_SYNC+ a RAIL_SINC-).
Jako druhou věc pak musím připojit napětí +12V (teoreticky až +24V) na vstup 4 (+12V_PULL_UP) a propojit propojku JP1, aby se proud dostal až do loconetu.
zdeno píše:vystup 2 - spojene piny 1 a 6 na +12V - tu bych doporucil ochranu odporem 5 ohm/15W a rozpojovaci jumper mezi piny 1 a 6 pro moznost napajeni RailSyn a taky zdroj 15mA, ktery muze byt jinak kdekoliv, ale jen jeden.
Tady je situace hodně podobná jako v předchozím případě, jen na vstupy 5 a 6 (RAIL_SYNC+ a RAIL_SYNC-) připojím rovnou zdroj napětí +12V (teoreticky +7 až +26V) a podle uvážení a kvality toho zdroje použiji a nebo nepožiji ty ochranné rezistory 5 ohm / 15W.
Připojení zdroje proudu je stejné jako v předchozím případě: připojit napětí +12V (teoreticky až +24V) na vstup 4 (+12V_PULL_UP) a propojit propojku JP1, aby se proud dostal až do loconetu.

Další z netušených možností je například doplnění zdroje proudu pro loconet který má extrémně dlouhou topologii a velké úbytky na vedení. To pak stačí prostě propojit piny 3 a 4 (PWR_LN_OUT a +12V_PULL_UP), propojím propojku JP1 a to je vše.

Případně drobná modifikace třetího případu - vytvoření pasivního loconetu pro případ, kdy nemám žádnou centrálu a jen provozuji několik zařízení komunikujících napřímo (například LocoIO). Pak si stačí sehnat zdroj napětí +12V v přiměřené kvalitě a připojit jej přímo na piny 4, 5 a 6 (+12V_PULL_UP, RAIL_SYNC+ a RAIL_SYNC+) (případně pokud je zdroj příliš tvrdý, tak použiji vhodné rezistory mezi zdroj a piny 5 a 6) a propojím propojku JP1.


Prostě se jedná o univerzální modul, něco jako součástka do merkura, je mnoho možností jak jej použiješ, modul se snaží tě neomezovat v kreativitě a proto ti ani nepředepisuje nějaké konkrétní jedno použití. Svět stavebnic je prostě krásně kreativní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 12 dub, 2016 9:02 am

ty jsi se normalne zamiloval, kdyby to umelo varit, tak uz to mas doma ;-)
---
zkus to nakreslit, aby si videl, jak to bude vypadat a sam uvidis, ze to neni az tak jednoduche. Tvuj puvodni navrh je na dve veci.
---
Jinak tahat 2 a vice amper pres nepajive pole je "zajimave". Zkraty na DCC jsou naprosto bezna vec.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 9:27 am

zdeno píše:zkus to nakreslit, aby si videl, jak to bude vypadat a sam uvidis, ze to neni az tak jednoduche. Tvuj puvodni navrh je na dve veci.
Mohl by jsi být trochu konkrétnější? Podobnou větu už jsi napsal mockrát a zatím k tomu nebylo ani jednou nic konkrétního, pořád jen tvrdíš, že je to špatné a nikdy jsi neřekl proč? Skoro mám pocit, že máš strach, aby nevyšlo najevo, že to nebude tak složité a že si to může každý poladit doma.

zdeno píše:Jinak tahat 2 a vice amper pres nepajive pole je "zajimave". Zkraty na DCC jsou naprosto bezna vec.
Zdeno, koukám, že zase maluješ čerta na zeď a ani jsi se neobtěžoval se podívat na moduly o kterých mluvím. Tam kde se tahají 2A jsou poctivé šroubovací svorky i v té levné čínské verzi, takže to asi nebude až tak zlé co myslíš? Krom toho, že v loconetu se netahají 2A ale 10x méně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 12 dub, 2016 10:43 am

Boze, za co mne trestas, ;-)
---
tak nedristaj a kresli, nebo to pouzi a uvidis, jak te to vyfacka.
Takoveto akademicke diskuze "milujem", nic se nevyresi a jen se drista.
Pritom je to tak jednoduche, presvedci hlavne sebe, ze to mas spravne.
Timto opravdu koncim na toto tema a pockam si na vysledky.
Ja to nepotrebujem, mne nikdy nenapadlo to resit jinak, proste jsem nepotreboval to delat univerzalni.
---
Proudy na RailSyn muzou byt az 2A a vic, podle toho, kolik vetvi zapojis. Ale naproste minimum je 0.5A pro ovladace a boostre.
Takze 10x mene je somarina na kvadrat a vidno, ze si stale mimo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 12:17 pm

Takže děkujeme zdenovi za účast, protože se zdá, že se nedozvíme nic jiného, než že dělám všechno špatně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 12 dub, 2016 12:39 pm

fulda píše:Takže děkujeme zdenovi za účast, protože se zdá, že se nedozvíme nic jiného, než že dělám všechno špatně.

no comment,
snaha byla a ze to nekdo opluje, neni muj problem.
Takze si se odsoudil sam a pekne se potrap nad vecmi, ktere uz jsou davno vyresene.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 12:56 pm

Abychom se zase o kousek posunuli v nějaké konkrétní práci - začal jsem si rozpracovávat ten první příklad, který jsem slíbil. Tím příkladem bude ekvivalent LocoBufferu.
Narazil jsem na jednu drobnost, na kterou si asi neumím sám odpovědět, tak se zeptám tady.

LocoBuffer defaultně komunikuje s použitím hardwarového řízení toku dat. To znamená, že používá signály RTS/CTS.
Já jsem si trochu myslel, že pro svůj příklad použiji Arduino Nano. Na tom se mi líbí, že má za velice dobrou cenu (okolo 45,- Kč) osazen převodník na USB.
Tento převodník má vyvedené piny RTS/CTS, ale nejsou připojené k procesoru. To se dá řešit v zásadě dvěma způsoby. Ten pro mne jednodušší je si na pošňák připájet dva drátky a tu propojku si jednoduše dodělat. Ale uznávám, že tato metoda nemusí být vhodná pro každého.
Mnohem obecnější metoda je, si najít převodník, který má vyvedené tyto vývody někam na pinovou lištu a připojit jej k desce Arduino Pro a nebo ještě lépe Arduino Pro Mini, které se dá koupit za cca 40,- ale převodník se k němu musí dokoupit zvlášť a moc nevím jaký zvolit.

Jaký máte názor??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod JendaTT » úte 12 dub, 2016 1:37 pm

Ahoj, já používám pro testy s Arduinem Pro Mini USB převodník CH340G- třeba tenhle má možnost vytažení i RTS/CTS. byť na drátek nebo pin.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 12 dub, 2016 1:58 pm

neni to tak davno, co jsem pisal, ze s USARTem budes mit problemy.
Skoro si se roztrhnul od jedu, ze neexistuje tema, ktere nerozumis a ze to je smesne.
---
No porozmyslaj, preco tam nedali takovou samozrejmou vec jako je CTS/RTS ??
Pokud si naozaj tak mudry, tak by ti tato napoveda mela stacit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod sidlo » úte 12 dub, 2016 2:34 pm

Já používám 6Pin USB 2.0 to TTL UART Module Serial Converter CP2102 STC Replace Ft232 Module Má to vyvedený DTR pin. Jednu desku se mi bez toho nepodařilo naprogramovat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 2:36 pm

JendaTT píše:Ahoj, já používám pro testy s Arduinem Pro Mini USB převodník CH340G- třeba tenhle má možnost vytažení i RTS/CTS. byť na drátek nebo pin.
sidlo píše:Já používám 6Pin USB 2.0 to TTL UART Module Serial Converter CP2102 STC Replace Ft232 Module Má to vyvedený DTR pin. Jednu desku se mi bez toho nepodařilo naprogramovat.
OK bezva, takže budu směřovat spíš k tom, že použijeme "menší" arduino a k němu externí převodník? Najdu si doma nějaký podobný...
Ono je to v podstatě jedno, v podstatě to povede k tomu, že bych mohl používat v příkladech jednotný hardware a to Arduino Pro Mini.
(pokud se neozve velké množství lidí proti)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod JendaTT » úte 12 dub, 2016 2:56 pm

Používám jak Nano s USB - na tom se dobře odlaďuje SW, nemusím pořád připojovat USB a externí napájení a dobře se to placíruje do kontaktního pole.
Ale také i Pro Mini - to se zase dá rozumně nacpat do TT kolejí s podložím, samozřejmě bez pinových lišt. A případně se to dá přes převodník naprogramovat.
Zatím jsme nepotřeboval DTR pin, přes CH340G se mi podařilo zatím vždycky a vše naprogramovat.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BohousP » úte 12 dub, 2016 3:22 pm

Já bych se taky přikláněl k Nano. Pokud to má být vývojová deska, je zbytečné na to věšet další moduly na boku. Viděl bych to na Nano na minishieldě na kterém by byly ty dva optočleny , šroubovací svorka na dcc plus piny (všech 30) na zapíchnutí do kontaktního pole. Klidně to nakreslím v Eagle.
Sorry, až teď jsem si uvědomil, že je to vlákno o Loconetu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 12 dub, 2016 5:55 pm

Bohouš, Jarda - uvědomujete si, že pro ten LocoBuffer je potřeba pinů RTS a CTS, které nejsou na interním převodníku nikam připojené a znamená to si je tedy nadrátkovat? Trochu mám pocit, že jste se nad tím nezamejšleli.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » úte 12 dub, 2016 7:52 pm

fulda píše:pro LocoBuffer je potřeba pinů RTS a CTS

s timto jsem mel vzdycky problemy, kazdy to vedel, jen ja ne.
Pokud pekne poprosis, tak ti pomuzem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků