semafory a světla pro příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » sob 12 črc, 2014 7:36 pm

Nemá smysl se tahat o slovíčka. Jen nerozumím této poznámce:
Jirka_US píše:....tedy nutna "neformalni podminka", aby zde clovek mohl prispivat..

Jirka_US píše:
Nejen JMRI, ale také SŽDC D1. Samozřejmě, o jisté zjednodušení se lze pokusit.

Je mozne vysvetlit co se tim zjednodusenim mysli a proc byla vybrana konretne kombinace JMRI a 6.epocha ? Ne vsichni modeluji prave tuto epochu, viz, zminene kolejiste.
Cim je tato epocha vyjimecna z hlediska modelovani navestidel ?

To, že jsem použil "SŽDC D1" je jen proto, že se mi nechtělo vypisovat ČSD/ČD/SŽDC a případně ještě ŽSR a ŽSS. Navíc, i když jeho část o rychlostní soustavě začala platit v šedesátých letech, je předpis nejsnáze dostupný právě v aktuální podobě. Vůbec jsem neměl na mysli konkrétní epochu (a už vůbec ne šestou). Neznám nikoho, kdo by používal návěstní znaky s indikátory rychlosti. Netvrdím tím, že zejména v HO a větších měřítcích to není možné. Při návěštění rychlostí se modeláři nejčastěji omezují na 40 km/h (s ohledem na "modelové" výhybky). Snad by se dalo v ojedinělých případech uvažovat 60 km/h. 80 km/h a více už neodpovídá pravidlům (tím myslím, že na výhybkách s uhlem odbočení 10 a více st. to není povoleno).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Jirka_US » sob 12 črc, 2014 8:22 pm

to BohousB:
1) Indikatory rychlosti jsem nezkousel, protoze "nejsou" na trhu navestidla, ale hlavne vzhledem k prostoru to asi bude hure realizovatelne, tedy tak aby to davalo smysl.
2) uvedl jsem zde kombinaci (JMRI + dekoder ala "fulda"), kterou povazuji za realizovatelnou temer pro kazdeho jak po technicke strance, tak i vzhledem k cene. Ve vlakne JMRi probehla "podivna" informace ze ktere neznali mohou nabyt dojmu, ze je tato varianta "narocna" respektive, ze existuje jina "snadnejsi" alternativa.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod workous » ned 13 črc, 2014 4:44 pm

MArtine P. zkoušel jsem si stáhnout od Shimiho soubor se semafóry a tam mi dekodér hází stavy správně na čtyřsvětelném semaforu při simulaci, pokud, ale semafor přidělím do bloku, aby ho ovládal blok, tak už to tak není.Rozumím tedy tomu, že pokud chci, aby to fungovalo jako u Shimiho je třeba naprogramovat každý semafor dle Shimiho ?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » ned 13 črc, 2014 5:27 pm

workous píše:MArtine P. zkoušel jsem si stáhnout od Shimiho soubor se semafóry a tam mi dekodér hází stavy správně na čtyřsvětelném semaforu při simulaci, pokud, ale semafor přidělím do bloku, aby ho ovládal blok, tak už to tak není.Rozumím tedy tomu, že pokud chci, aby to fungovalo jako u Shimiho je třeba naprogramovat každý semafor dle Shimiho ?

Doufám, že ten Martin P. jsem já. :D
Já jsem ten Shimiho způsob nijak zvlášť nestudoval, takže pokud chceš nějaké detaily, asi bude lepší obrátit se na něho, abych ti neřekl nějaký nesmysl. Ale to, co píšeš, je logické, neboť TC ovládá 4sv. návěstidlo přes dvě adresy a z toho prostě 8 stavů udělat nejde. Na 8 stavů je nutno použít adresy 4, a potom to poskládat pomocí Triggerů vlastně ve dvou (nebo více) mimoblokových návěstidlech. Ve verzi 8 by možná šlo přímo to 4 adresové návěstidlo "vyrobit".
Zlatý ND4 a S-com. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod workous » ned 13 črc, 2014 5:38 pm

JJ Martine jsi to ty :D, tak pokud přes TC a blok tak vlastně stačí dvou :D světelné semafory ZČ a to já mám Rocomotion kde o Triggerech si mohu nechat zdát...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » ned 13 črc, 2014 6:20 pm

workous píše:JJ Martine jsi to ty :D, tak pokud přes TC a blok tak vlastně stačí dvou :D světelné semafory ZČ a to já mám Rocomotion kde o Triggerech si mohu nechat zdát...

Jasně, v Rocomotion nejsou mimobloková. Ale bloková návěstidla jdou také použít 4světelná, a pak jsou návěsti Stůj (č), Volno (z), sníženou rychlostí (z-ž) a Posun (b).
Rocomotion nebrat ! :roll: Ale ND4 by v ní asi fungovalo normálně, tedy včetně závislé soustavy. Nevím, nezkoušel jsem. Ve verzi 5.8 to šlo běžně. Bez mimoblokových.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod workous » ned 13 črc, 2014 7:03 pm

V RM jsou mimoblokové semafory, ale jestli není chyba u mne třeba neumím nastavit správně výstupy semafory v RM např bílou prostě nejde rozsvítit při testu....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod zdeno » ned 13 črc, 2014 7:52 pm

semafory snad nejvice doplaceji na nestastne "parove" rizeni. Je velka skoda, ze se nepouziva bit C v paketu DCC
{preamble} 0 10AAAAAA 0 1/A/A/ACDDD 0 EEEEEEEE 1
Tento bit je jakoby ztraceny a JMRI nebo TC ho nepouzivaji. Je to skoda, protoze jeho pouziti na navestidlech by se opravdu hodilo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » ned 13 črc, 2014 8:02 pm

workous píše:V RM jsou mimoblokové semafory, ale jestli není chyba u mne třeba neumím nastavit správně výstupy semafory v RM např bílou prostě nejde rozsvítit při testu....

Aha, já to blbě napsal. Mimobloková návěstidla ano, ale nemají Trigger, což je vlastně degraduje na úroveň těch blokových. RM jsem totiž nikdy nepoužíval. Omlouvám se.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod workous » ned 13 črc, 2014 8:36 pm

V pohodě Martine nějak nevím jak dál začnu od znovu ....někde dělám chybu jestli RM umožnuje 4 světla, tak se to musí dát nastavit pokud dekoder mohu prenastavit pres MM, tak je nastavem dobře ....dnes to asi nevyřeším jdu chrnět.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » ned 13 črc, 2014 10:23 pm

workous píše:V pohodě Martine nějak nevím jak dál začnu od znovu ....někde dělám chybu jestli RM umožnuje 4 světla, tak se to musí dát nastavit pokud dekoder mohu prenastavit pres MM, tak je nastavem dobře ....dnes to asi nevyřeším jdu chrnět.

Já vlastně nevím přesně, co potřebuješ. Ten návěstní dekodér SEM8 od STE nevlastním, proto jsem ti psal, abys ses obrátil na Shimiho. Protože nepoužívám ani Rocomotion, jen se domnívám (tento obrat používám výjimečně), že bez Triggerů a Flagmagmanů to asi nepůjde.
Takže jediná rada, přejdi na vyšší verzi TC, 5.8 bude úplně stačit.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod workous » pon 14 črc, 2014 6:14 am

A Tc 5,8 se dá ještě někde koupit?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » pon 14 črc, 2014 7:24 am

workous píše:A Tc 5,8 se dá ještě někde koupit?

Třeba ano http://www.itvlaky.cz/pkcomputers/eshop ... r-Freiwald

Výrobce nabízí k prodeji pouze poslední verzi, tedy 8.
8 Silver je asi verzi 5.8 nejpodobnější, jen prostě v nové grafice a s některými dalšími možnostmi. Vezmeme-li v úvahu inflaci, a to, že jde o modernější soft, je odpovídající i cena. K dispozici je i upgrade z Rocomotion na 8 Silver, který je o dost levnější.
Další v SZ.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod hopák » čtv 14 srp, 2014 9:02 pm

Dotaz trochu mimo mísu... :D co je všechno za barvy na šesti světelném návěstidle? kromě rychlostních štítků.Snažím se to zjistit,jen ze zvědavosti...... :)
Uživatelský avatar
hopák
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 14 čer, 2014 11:31 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Hříbek » čtv 14 srp, 2014 9:12 pm

hopák píše:Dotaz trochu mimo mísu... :D co je všechno za barvy na šesti světelném návěstidle? kromě rychlostních štítků.Snažím se to zjistit,jen ze zvědavosti...... :)

Dvě žlutý, zelená, červená, bílá a jedna pozice je zaslepená. Je to proto, aby byla větší mezera mezi dolní žlutou a zelenou a zdálky to nesplývalo do jedné barvy.
Hříbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:25 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků