Jak vybírat DCC centrálu

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod radeksindy » ned 15 říj, 2023 5:54 pm

Aj ty se daji opravit, vymenou jednoho odporu. Je tam totiz prilis vysoka priorita a tu treba snizit.


FRED je potřeba hlavně "KALIBROVAT" pomocí příslušného SW.
radeksindy
 
Příspěvky: 2530
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod zdeno » ned 15 říj, 2023 6:25 pm

radeksindy píše:
Aj ty se daji opravit, vymenou jednoho odporu. Je tam totiz prilis vysoka priorita a tu treba snizit.

FRED je potřeba hlavně "KALIBROVAT" pomocí příslušného SW.

uz jsem opravil desitky Fredu, takze o tom neco vim a kalibraci jsem nikdy nepotreboval. Ono staci tomu rozumet a vedet, kam sahnout.
Navic mam centralu Centrbox, kde muzem nastavit CDBackoff po 2 uS od 1200 do 1380uS.
MCX muze potvrdit.
---
Navic, kdo uz ma doma funkcni MS-DOS ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3046
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » ned 15 říj, 2023 7:09 pm

Pokud bychom se měli vrátit k tématu, jak je v předmětu. Co by vlastně taková centrála měla umět? Dokáže to nikdo popsat?
Nejvíc se tu řeší modulovka a počet fredů. O domácím kolejišti toho moc nezaznělo. Tedy krom toho, že někdo začal propagovat obnovení výroby více než 11 let staré NanoX.
Dá se to tedy chápat tak, že dnes všichni touží jen po centrále, která bude podporovat spoustu fredů a to je vše?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 15 říj, 2023 7:56 pm

fulda píše:Pokud bychom se měli vrátit k tématu, jak je v předmětu. Co by vlastně taková centrála měla umět? Dokáže to nikdo popsat?
Nejvíc se tu řeší modulovka a počet fredů. O domácím kolejišti toho moc nezaznělo. Tedy krom toho, že někdo začal propagovat obnovení výroby více než 11 let staré NanoX.
Dá se to tedy chápat tak, že dnes všichni touží jen po centrále, která bude podporovat spoustu fredů a to je vše?

No ale to se musí Ti užíci či stavitelé domácích kolejišť ozvat, aby napsali co potřebují ne? ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod sidlo » ned 15 říj, 2023 8:18 pm

Zdenek Valter píše:No ale to se musí Ti užíci či stavitelé domácích kolejišť ozvat, aby napsali co potřebují ne? ;-)

Ale oni se ozývají. Stačí zajít do kteréhokoliv kroužku pro děti a na konci schůzky se vás rodiče zeptají, co mají klukovi koupit. A rozhodně nechtějí nic co je pro ně cenově nedostupné https://www.itvlaky.cz/dcc-centraly/60101/.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 15 říj, 2023 8:45 pm

sidlo píše:
Zdenek Valter píše:No ale to se musí Ti užíci či stavitelé domácích kolejišť ozvat, aby napsali co potřebují ne? ;-)

Ale oni se ozývají. Stačí zajít do kteréhokoliv kroužku pro děti a na konci schůzky se vás rodiče zeptají, co mají klukovi koupit. A rozhodně nechtějí nic co je pro ně cenově nedostupné https://www.itvlaky.cz/dcc-centraly/60101/.

Sorry ale přestože vedu jeden kroužek tak ani já a ani i u ostatních v HCP4 takové otázky nedostáváme. ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod michal_n_cz » ned 15 říj, 2023 9:33 pm

fulda píše:Pokud bychom se měli vrátit k tématu, jak je v předmětu. Co by vlastně taková centrála měla umět? Dokáže to nikdo popsat?
Nejvíc se tu řeší modulovka a počet fredů. O domácím kolejišti toho moc nezaznělo. Tedy krom toho, že někdo začal propagovat obnovení výroby více než 11 let staré NanoX.


Jen si to špatně pochopil. Samozřejmě ta centrála pravděpodobně umí výrazně více věcí (viz. Zdeňkův odkaz) než proč byla pořízena a já jsem popsal to co bylo vyzkoušeno. Proto může být zajímavá i na domácí kolejiště, když např. DR5000 se nadá koupit. Proto je to v tomto tématu. Ani ta NanoX není úplně k zahození. Pan Král to prostě jen dál reprodukuje v celkem kultivované podobě, tak jak to před delší dobou kluci z brněnského klubu na základě té původní od Paca navrhli - to přece ničemu nevadí.

fulda píše:Dá se to tedy chápat tak, že dnes všichni touží jen po centrále, která bude podporovat spoustu fredů a to je vše?

Předpokládám, že docela početné komunitě modelářů kolem modulů jako např. nám právě toto vyhovuje.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 853
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » ned 15 říj, 2023 9:44 pm

Ta polská centrála kterou tady zmínil Michal přijde levněji než ta NanoX a podle těch uvedených informací umí násobně víc.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4133
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod michal_n_cz » ned 15 říj, 2023 11:02 pm

HonzaM píše:Ta polská centrála kterou tady zmínil Michal přijde levněji než ta NanoX a podle těch uvedených informací umí násobně víc.


Ano, centrálka je za příznivou cenu a slibuje kdeco. Je to i se zdrojem, ale 19V je dost k ničemu. Jak jsem napsal je to třeba vyzkoušet.
Třeba ten dekodér návěstidel si mi zdá výbornej. Ale, koupil jsem od Railboxu i dekodér do loko Plux22. Sice funguje, jen jsem si před koupí prolítl pouze anglický návod a tam mě zaujalo jednoduché nastavení funkčních výstupů v závislosti na směru. Tak jsem si říklal že to dám do MTB 753.7 a že ty světla vyřeším tím nastavením. No zjistil jsem pokusy, že ta tabulka v anglickém návodu neplatí a platí ta v polském a tam je to jinak a to co potřebuji nejde - budiž... Pak jsem měnil nějaké základní parametry a dost to v určitém místě rozbilo rychlostní křivku - udělalo to tam ve 4/5 rychlosti takový zub na max a pak zas zpět, což se mi podařilo zpět zpravit, aniž bych musel resetovat a u tohoto jsem zatím skončil. Nicméně dekodér stál něco přes pětistovku.
Takže vypadá to zajímavě, důvěřuj, ale prověřuj a pro jistotu čti i polský návod...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 853
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod belgarat » pon 16 říj, 2023 8:21 am

Dotaz k "Polske centrale": pisi, ze podporuje S88N ... ale kolik dokaze obsluhovat modulu resp. vstupu ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2375
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 16 říj, 2023 9:38 am

belgarat píše:Dotaz k "Polske centrale": pisi, ze podporuje S88N ... ale kolik dokaze obsluhovat modulu resp. vstupu ?

Nevím, ale položil jsem dotaz výrobci.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2747
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod fulda » pon 16 říj, 2023 9:44 am

michal_n_cz píše:
fulda píše:Dá se to tedy chápat tak, že dnes všichni touží jen po centrále, která bude podporovat spoustu fredů a to je vše?

Předpokládám, že docela početné komunitě modelářů kolem modulů jako např. nám právě toto vyhovuje.
sidlo píše:Stačí zajít do kteréhokoliv kroužku pro děti a na konci schůzky se vás rodiče zeptají, co mají klukovi koupit. A rozhodně nechtějí nic co je pro ně cenově nedostupné https://www.itvlaky.cz/dcc-centraly/60101/.
Oba tyhle požadavky mi tak nějak směřují k nějaké centrále velmi orientované na cenu, takže v zásadě nějaké oprášení miniboxu, naučit ho spoustu fredů a nějaký jeden univerzální ovladač jako daisy. Ovšem je ještě otázka, proč si vlastně tu daisy nekupují rovnou? je velmi levná a po bazarech jich je dost.

Zvláštní, že se nikdo třeba neptá na používání novější záležitostí, jako je třeba používání funkcí nad F28 a vlastně ani management funkcí F12-F28. Odhadem Lenz a NanoY jsou jediné centrály, které se tím zabývají a nikoho dalšího to moc netrápí.

belgarat píše:Dotaz k "Polske centrale": pisi, ze podporuje S88N ... ale kolik dokaze obsluhovat modulu resp. vstupu ?
Za tuhle otázku jsem docela rád. Myslel jsem si, že jsem jedinej, koho to zajímá. Už na GenHSI88 jsem řešil, jak udělat efektivní a rychlé čtení S88, u NanoY jsem se pokoušel pokračovat, ale vlastně jsem si nebyl jistý, jestli to někoho zajímá, tak jsem nechal jen dvě paralelní větve.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 16 říj, 2023 9:58 am

V technických údajích centrály výrobce píše, že má wifi, neuvádí ale, jaké protokoly podporuje ,a zda podporuje všechny současně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4133
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod HonzaM » pon 16 říj, 2023 11:08 am

fulda píše:Zvláštní, že se nikdo třeba neptá na používání novější záležitostí, jako je třeba používání funkcí nad F28 a vlastně ani management funkcí F12-F28. Odhadem Lenz a NanoY jsou jediné centrály, které se tím zabývají a nikoho dalšího to moc netrápí.
.

Funkce až do F69 má například TCS-2.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4133
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Volba centrály v roce 2023

Příspěvekod sidlo » pon 16 říj, 2023 11:31 am

belgarat píše:Dotaz k "Polske centrale": pisi, ze podporuje S88N ... ale kolik dokaze obsluhovat modulu resp. vstupu ?

Chceš to na doma nebo na modulovku?
Pokud na modulovku, tak je dobré mít pevné adresy ohlasu, např. https://sites.google.com/site/sidloweb1/ard-ln-s88.
A pokud na modulovku, tak je to dobré spojit se Spaxem, např. https://sites.google.com/site/sidloweb1/nap%C3%A1jec%C3%AD-stanice.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Radek Strnad a 14 návštevníků