semafory a světla pro příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod sidlo » pát 11 črc, 2014 3:15 pm

Pročetl jsem návod http://www.fucik.name/masinky/semaf/
V CV #33 se nastavuje rychlost blikání, a to je odvozeno od rychlosti rozsvěcení CV #32. Nikde jsem se ale nedočetl, kolik základní časová jednotka pro CV #32.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 11 črc, 2014 6:23 pm

Základní časová jednotka je 1 mikro sekunda (+-20%), ale pro semafor se používá 500 mikro sekund, aby se s tím člověk někam dopočítal.
Je mnohem lepší si to nastavit od oka, aby se mi to líbilo, než na tom honit mikrosekundy, které nikdo nepozná.

Navíc pak máš problém, pokud přecházíš mezi různejma modelovejma časama.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod sidlo » pát 11 črc, 2014 6:42 pm

Tak to mi vůbec nevychází. Pokud vezmu výchozí nastavení CV #33 = 40 a předpkládám periodu 2 × CV #33 = 80, tak pro základní časovou jednotku 0,0005 s je jedna perioda 0,04 s což odpovídá rychlosti blikání 1500 rozsvícení za minutu. Takhle přeci žádné návěstidlo nebliká.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod workous » pát 11 črc, 2014 8:07 pm

Mám dotaz mám dekoder od STE 8 SEM a připojeny dva 4 světelné semafory. Přes MM se mi daří přepínat semafor, ale přes RocoMotion nebo TC se mi to nedaří - přepínají se jen první dvě adresy zelená/červená nevíte někdo kde je problém?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 11 črc, 2014 8:16 pm

sidlo píše:Tak to mi vůbec nevychází. Pokud vezmu výchozí nastavení CV #33 = 40 a předpkládám periodu 2 × CV #33 = 80, tak pro základní časovou jednotku 0,0005 s je jedna perioda 0,04 s což odpovídá rychlosti blikání 1500 rozsvícení za minutu. Takhle přeci žádné návěstidlo nebliká.

Hmm, asi se to ještě kazí tím, že co je základní časová jednotka a jaký je algoritmus pro rychlost blikání. Tak je odvozená až z hodnoty plnění PWM a hodnoty posouvání fade (CV32)

Ale jak říkám, ještě tam je ta nepřesnost v základní časové jednotce, která se v konečném důsledku projevuje dost dramatickou nepřesností, takže bych si podle toho opravdu hodinky neřídil, ale prostě to naladil tak aby se mi to líbilo.

Ono pokud to má být přísně modelové, tak to stejně bude schované za stínítkama a blikání si všimnou jen malé děti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod kraljiri » sob 12 črc, 2014 6:27 am

dekoder navěstidla_změna velikosti.jpg
Univerzální dekodér pro návěstidla
Dovolím si přispět do tématu návěstidla svojí variantou podle DCCKOLEJE, kde jde na dekodéru nastavit libovolná konfigurace světel a rychlost blikání a tím i varianty světel. Připojují se přímo návěstidla s LED, dokonce nemusí mít srážecí odpory. Umožňuje připojit dvákrát osm světel a zabere max. 2x4 adresy. což je 2x osm povelů. Takže dekodér za 340-470 Kč může obsloužit 16 LEDek, je osazen 2x PIC. To je 8xdvousvětelné návěstidlo, nebo 4xtři světla+třeba přejezd, nebo výhybku, nebo 2x5znak+1x předvězd, nebo 4x3znak+1xpředvezd a tak by se dalo pokračovat. Jde nastavit také světelný přejezd včetně blikající bíle. Pro jistotu, dokáže jeden dekodér obsloužit osm dvouznakých návěstidel, více znakých úměrně méně. Nepotřebuje S-kom, je řízen přímo DCC.
A teď to hlavní, změna v nastavení a co má umět, se provádí až na hotovém dekodéru pomocí MM, na programovací koleji. Podotýkám, že se to dělá jen jednou, před umístěním do kolejiště. Kde si do tabulky v excelu, kterou rád dodám, označím skupinu světel jednoho návěstidla, čili 2, nebo 3,nebo 4, nebo 5 světel, limit je osm. Jeden PIC má osm výstupů. Pak která led má svítit samostatně, které spolu, která blikat, nebo blikat v protifázi.... Vypadá to složitě, ale pokud mi napíšete co to má umět, rád vám PIC naprogramuji a nastavím dle vašich potřeb, nebo sestavím tabulku a poradím jak nastavit jednotlivá CV. Dekodér jde také použít pro zapínání osvětlení, prostě čehokoliv. Tato varianta se mi osvědčila jako nejlevnější a naprosto univerzální pro jakékoliv svícení. Neumí výbojky a podobně, jen lze nastavit dlouhé pozvolné nabíhání, je to hlavně dekodér pro návěstidla. Verze je převzata ze zahraničí a zatím jsem nic univezálnějšího neviděl. Precizní patice slouží pro zasunutí správného odporu pro LED, pokud je odpor v návěstidle, dá se propojka, mimo to jde doladit svítivost LED pomocí MM nastavením CV. Na obrázku nejsou osazany PIC16F628.
Pokud by jste měli zájem o vlastní sestavení, dodám DPS a nastavený PIC, včetně dokumentace, pokud si netroufáte, dodám sestavený dekodér s nastavením podle vašeho zadání.
Pro cenové porovnání s jinými variantami, používám vzorec cena dekodéru, nebo všeho co je k tomu potřeba, dělena maximálním počtem připojených LED a tady to vychází kolem 28 Kč u hotového dekodéru, při vlastním osazení to může být 20 Kč na LED. Jak vám to vychází u S-komu?
Jirka
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » sob 12 črc, 2014 7:16 am

kraljiri píše:Pro cenové porovnání s jinými variantami, používám vzorec cena dekodéru, nebo všeho co je k tomu potřeba, dělena maximálním počtem připojených LED a tady to vychází kolem 28 Kč u hotového dekodéru, při vlastním osazení to může být 20 Kč na LED. Jak vám to vychází u S-komu?
Jirka


To rozhodně vypadá slušná cena. S-com je podstatně dražší, ale má jednu velkou výhodu a také menší nevýhodu. Jen pro ty, co ho neznají, napíšu, že vyžaduje dekodér ND4 (jeden pro 4 návěstidla, cena cca 800 Kč) a v každém návěstidle je ještě malý dekodér S-com (85 Kč). Cenově (když tedy uvážíme 4 pětisvětlová návěstidla) je to (800 + 4 x 85)/(4 x 5) = 57 Kč / jednu LED. Pokud každé návěstidlo má předvěst (používá se společný dekodér ND4), pak je trochu míň. Čiže cena je zhruba dvounásobná. ALE - obrovská výhoda S-comu je, že dokáže poslouchat DCC komunikaci a měnit návěstné znaky podle přehození následujících výhybek nebo návěstidel. Tedy nemusíte ovládat 8 znaků, ale pouze čtyři (červená, zelená, žlutá a bílá) a zelená, resp. žlutá se automaticky změní na znak podle situace na úseku.To je velmi dobrá vlastnost, protože návěstnou soustavu ČSD/ČD/SŽDC neovládá ani JMRI ani Train Controller. To zatím nezvládá žádný jiný dekodér na trhu. Podrobněji viz http://lokopin.wz.cz/digital/navestidla1.htm#nd4. Druhou výhodou je, že dekodér S-com je součástí patice a kromě napájení se přivádí pouze jeden datový vodič (standardní 5 sv. návěstidlo jich potřebuje šest). A tou drobnou nevýhodou je, že vzhledem k sériovému přenosu dat trvá nějaký čas cca (1-2 vteřiny) než dojde ke změně návěstního znaku. To u ručního ovládání nevadí, ale např. při ovládání počítačem není vhodné aby povel na jízdu následoval bezprostředně po rozsvícení zelené :) . Prostě, musí se počkat, jako v reálu ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » sob 12 črc, 2014 7:27 am

BohousP píše:... při ovládání počítačem není vhodné aby povel na jízdu následoval bezprostředně po rozsvícení zelené :) . Prostě, musí se počkat, jako v reálu ...
Což samozřejmě TC Gold umí libovolně a jednotlivě (třeba pro každý Plán, AT, IL jinak) nastavit.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » sob 12 črc, 2014 7:36 am

Pro objektivitu - ke svému předešlému příspěvku jen doplním, že S-com nepoužívám pro dvouznaková návěstidla (červená-zelená ... ty ale nemám, modrá-bílá). Tam není výhoda ani v menším počtu vodičů, ani v logice podle následujících návěstidel - výhybek. A samozřejmě, cenová nevýhoda zůstává ( a je ještě výraznější v přepočtu na 1 světlo). Dvousvětlová návěstidla jsou obvykle ve větším počtu na zhlaví nebo v depu (ranžírky), takže jeden-dva klasické dekodéry (např. ten, který popsal kraljiri) jsou ideální pro toto použití.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod kraljiri » sob 12 črc, 2014 7:37 am

Ano, musím ve všem souhlasit. Já se setkávám s výbornými modeláři, ale jejich elektrikářské znalosti skončili na relátkách. Takže ode mne požadují nastavený dekodér s popisem kam co připojit. Tak se mi výborně hodí, že kombinaci např. z+ž, nebo 2xž nebo blikající bíla a pod. mám pod poveleme, který jim sdělím a oni si to v RocRail nebo jiném programu zakomponují, takže vůbec neřeší světelnou soustavu. Mám také navrženu variantu, kde je vjezdové návěstidlo přímo vázáno na předvěst, která se řídí podle vjezdového. Varianta, kterou prezentuji se řídí cenou a jednoduchostí a to myslím splňuje. V klubu nám samozřejmně běží vše s s-comem a zpoždění není kritické, je to dokonce více podobně skutečnosti.
Jirka
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Jirka_US » sob 12 črc, 2014 1:29 pm

zkracena citace:
BohousP píše:.....To je velmi dobrá vlastnost, protože návěstnou soustavu ČSD/ČD/SŽDC neovládá ani JMRI ani Train Controller.

JMRI samozrejme navestni soustavu ČSD/ČD/SŽDC umi, jen to neni v navodu nikde uvedeno, proto asi ta mylna informace. Dekoder navestidel nemusi umet ani kmitave svetlo, to lze udelat softwarove. Lze udelat i "navestni opakovac" na ovladaci obrazovce, nikoliv pouze cervene/zelene svetlo jak byva obvykle.
Nicmene podstata tohoto vlakna byl velmi jednoduchy a levny navestni dekoder (coz se podarilo), ktery je umisten primo u navestidla, aby se minimalizoval pocet vodicu rozvedenych po kolejisti.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod mpinta » sob 12 črc, 2014 2:17 pm

Jirka_US píše:zkracena citace:
BohousP píše:.....To je velmi dobrá vlastnost, protože návěstnou soustavu ČSD/ČD/SŽDC neovládá ani JMRI ani Train Controller.

JMRI samozrejme navestni soustavu ČSD/ČD/SŽDC umi...

Jen na vysvětlenou :!:
Je to ovšem jen slovíčkaření. Alespoň co se týče TrainControlleru. Jde o to, co se míní slovem "ovládání". I v TrainControlleru lze udělat "závislou návěstní soustavu ČSD/ČD/SŽDC", jak ukázal ing. Martin Šimek (Shimiland), jen je to podstatně pracnější a nákladnější, než při použití ND4 a S-Com.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Jirka_US » sob 12 črc, 2014 2:31 pm

no pokud uz jde o penize a jeste ke vsemu o pracnost tak uz to neni slovickareni, ale jednoznacna fakta, ktery by mel uzivatel zohlednit pri vyberu sveho reseni. V pripade JMRI jsou naklady jasne (0Kc, tedy nula pokud clovek dodrzuje licencni smlouvu).
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » sob 12 črc, 2014 5:36 pm

V případě Train Controlleru je Martin Šimek možná jediný, kdo to v ČR dokáže. Pravděpodobně se svými znalostmi by to dokázal i Martin Pinta, ale nevím o tom, že by to zkoušel. Ale dalšího neznám.
Pokud jde o JMRI a návěstnou soustavu SŽDC tak asi také těch odborníků, kteří obě "věci" znají tak, že by to dokázali naprogramovat, nebude přes deset (a to jsem možná moc optimistický). Podotýkám OBĚ. Nejen JMRI, ale také SŽDC D1. Samozřejmě, o jisté zjednodušení se lze pokusit.
Ještě tu máme JOP, ale to je něco úplně jiného.
A náklady nula Kč/USD/EUR jsou jenom na JMRI (při dodržení licence). Dekodéry potřebuje uživatel stejně a musí si je koupit, nebo postavit sám.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Jirka_US » sob 12 črc, 2014 7:07 pm

BohousP píše:V případě Train Controlleru je Martin Šimek možná jediný, kdo to v ČR dokáže. Pravděpodobně se svými znalostmi by to dokázal i Martin Pinta, ale nevím o tom, že by to zkoušel. Ale dalšího neznám.

Je jich vice, dokonce maji svuj web....tedy nutna "neformalni podminka", aby zde clovek mohl prispivat..
Nejen JMRI, ale také SŽDC D1. Samozřejmě, o jisté zjednodušení se lze pokusit.

Je mozne vysvetlit co se tim zjednodusenim mysli a proc byla vybrana konretne kombinace JMRI a 6.epocha ? Ne vsichni modeluji prave tuto epochu, viz, zminene kolejiste.
Cim je tato epocha vyjimecna z hlediska modelovani navestidel ?
A náklady nula Kč/USD/EUR jsou jenom na JMRI (při dodržení licence). Dekodéry potřebuje uživatel stejně a musí si je koupit, nebo postavit sám.

To jiste ano, ale pokud si to clovek zbastli sam, tedy podle navodu autora tohoto vlakna, tak mu vyjde cena ca. 10Kc na svetlo.....vcetne softiku (JMRI).A ten dekoder je docela dobry namet pro modelrasky krouzek vcetne toho softu. Podobna cenova relace mu vyjde i pro LN.
To zatím nezvládá žádný jiný dekodér na trhu

Podivej se na dekoder SE8 co je dnes mozne...., cenu nema smysl komentovat.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků