Lenz a Digitrax

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jojo » pon 10 čer, 2013 4:56 pm

HonzaM píše:pro jojo a další - takovéto "příspěvky" si prosím odpusťte, pište jen máte-li co říci k tématu! Děkuji.


OK.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod vvitty » úte 11 čer, 2013 11:56 am

Jirka_US píše:K popisu LocoNetu a jeho získání, přestoźe to již bylo řečeno, tak jsou 2 možnosti:
1) "osobní" vydání - možno stáhnout na stránkách Digitraxu
2) podepsat NDA a pak bych měl mít přístup ke všemu co potřebuji, detaily viz příslušná stránka.
Tyto možnosti existují několik let...


Tak jsem si specifikaci personal edition stahnul a zacina vetou "urceno vyhradne k soukromemu, nekomercnimu pouziti zakazniky firmy DigiTrax".
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jirka_US » úte 11 čer, 2013 12:19 pm

ano přesně podle bodu 1. A rovněž jsem také napsal v bodě 2 detaily viz příslušná stránka, protoźe to přesahuje rámec nejen tohoto vlákna a nemá to smysl nějak komentovat. Čověk, který potřebuje informace nad rámec bodu 1 je nebude hledat zde.Opět zdvořile doporučuji nejdřive čist a pak psát.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Ferda » úte 11 čer, 2013 1:11 pm

Pánové, pokud chcete nějak pomoci rozšíření LocoNetu, tak cesta asi nepovede přes odkazy na normy.

Ford se nestal úspěšným výrobcem a prodejcem automobilů proto, že by klienty odkazoval na nějaké normy, nýbrž proto, že jim dokázal vysvětlit výhody svých výrobků.

Běžného uživatele opravdu nezajímá zda má být v šestém bitu 0 nebo 1.
Zajímá ho spíše co to umí za 100,- Kč a proč je lepší utratit tu stovku za LocoNet a né za DCC. Potažmo; proč Digitrax nebo Lenz.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod vvitty » úte 11 čer, 2013 1:18 pm

Mozna by stalo za to uvest 1/ a 2/ v plnem zneni. Treba takto:

1/ "osobní" vydání - možno stáhnout na stránkách Digitraxu. Aplikace vyvinuté na základě tohoto vydání lze sdílet, ovšem výhradně bezúplatně. Je výslovně zakázáno požadovat jakýkoliv poplatek nebo odměnu za takto vyvinutou aplikaci.
2/ podepsat NDA a pak bych měl mít přístup ke všemu co potřebuji, detaily viz příslušná stránka. Po vyvinutí aplikace bude vyjednán poplatek za udělení licence a po jejím uhrazení lze aplikaci prodávat.

Pak se nelze divit že se nevyskytuje tolik udělátek z kutilských dílen, protože už nabídka desky + naprogramovaného procesoru za 300,- odporuje 1/ a nedosáhne na 2/.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jirka_US » úte 11 čer, 2013 2:11 pm

to ferda:

Stačí se vrátit na začátek tohoto vlákna, kde je vśe popsáno jak po technické stránce, tak kde koupit, za kolik, jak koupit a jaká jsou s tím spojená úskalí. Chybí snad ještě nějaká informace?
Pro jistotu ještě jednou, pokud se rozhodnu pro firmu Digitrax tak kromě centrály (např.DCS51 lze ji použít i pro "reverse loop") potřebuji pouze další 3 komponenty k tomu, abych mohl řídit kolejiště + eventuálně PC s interfacem a příslušným softwarem. A sice ve stručnosti:
DS64 (dekodér vstupů/výstupu, stavění vlakové cesty v případě automatizace a to i bez PC a rovněž to co je zde nazýváno TCO)
BDL168 (detektor obsazení se schopností oboustraně komunikace-transponding)
SE8 (dekodér navěstidel a vyhýbek)
Vśe je propojeno jedním kabelem LocoNet + popř. příslušné napájení. Navíc např. v připadě DS64 (bez zpětné vazby) lze použít i sběrnici DCC pokud opravdu nechci LocoNet.

ferda píše:
Ford se nestal úspěšným výrobcem a prodejcem automobilů proto, že by klienty odkazoval na nějaké normy, nýbrž proto, že jim dokázal vysvětlit výhody svých výrobků.

pověstné dobývání se do otevřených dveří...Doporučuji navštívit stánek Digitrax anebo alepoň navšívit příslušné webové stránky s "tutorialy" ....., pak by tato věta měla být uvedena uplně někde jinde, protože asi nedává moc smysl v této souvisloti.
Jinak obecně firmy vyrábějící DCC vynakládají poměrne značně úsilí, aby přesvědčili zákazníky, že pro DCC není třeba hlubokých znalostí elektroniky. Tady kdyź vstoupí DCC nováček na forum, tak musí mít pocit, źe bez maturity z elektroprumky nemá smysl ani začinat.

Na závěr snad jen, źe popisuji zde vlastní zkuśenost a každý si udělá obrázek sám a rozhodne se sám. Jen by snad diskuzi pomohlo, kdyby příspěvky byly z vlastní zkušenosti a nikoliv spekulace a neustálé zpochybňování čehokoliv co napíše někdo kdo není členem místního spolku modelářů.
Naposledy upravil Jirka_US dne úte 11 čer, 2013 2:36 pm, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » úte 11 čer, 2013 2:35 pm

Ferda píše:Běžného uživatele opravdu nezajímá zda má být v šestém bitu 0 nebo 1.
Zajímá ho spíše co to umí za 100,- Kč a proč je lepší utratit tu stovku za LocoNet a né za DCC. Potažmo; proč Digitrax nebo Lenz.

Tak si přečti úplně první příspěvek tohoto vlákna, najdeš tam cenové srovnání. Zda je lepší použít LocoNet kde stačí jedna sběrnice sloužící pro ovladače, dekodéry příslušenství i zpětné hlášení nebo potřebovat DCC pro dekodéry, XpressNet pro ovladače a S88 (nebo RS) pro zpětné hlášení už tady bylo napsáno hodně a rozhodnout se čemu dá přednost se musí každý sám. Výrobce nebo prodejce jednoho systému bude velebit přednosti toho jím nabízeného a hledat co může vytknout tomu druhému. Já mohu s klidným svědomím říci že jsem si koupil Digitrax, jsem s ním po několikaletém provozu naprosto spokojen, mohu komukoli sdělit ze kterého eshopu jsem to koupil a kolik mne to stálo. Jsem ochoten své kolejiště komukoli v provozu předvést. Mohu vyslovit svůj názor, nemohu ho a nechci ale nikomu vnucovat. Záruka je u Digitraxu sice jen jeden rok, ale zato kryje i vady způsobené chybou uživatele. Tohle jsem si (nerad) vyzkoušel, stálo mne to 300 Kč za odeslání do USA, v rámci záruky mi to poslali opravené zpět bezplatně. Není moc výrobců, kteří jsou ochotni, byť v záruce, opravit nebo vyměnit výrobek, který je zjevně poškozen špatnou manipulací uživatelem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod PaMi » úte 11 čer, 2013 4:41 pm

Otázka rozšíření jednoho nebo druhého řešení není v jeho kvalitě, ale v jeho marketingu. Podívejte se třeba na Windows. To je typický případ jak horší (neříkám ŠPATNÉ!!) řešení marketingem převálcovalo mnohem lepší operační systémy.
Další věcí je, že každý člověk je od přírody tvor lenivý. Proto jde tam, kde je cesta jednodušší. Kdybych dnes začínal a neměl o digitálním ovládání kolejiště ani páru a rozhodoval bych se jestli cestou Lenz nebo Digitrax, tak bych si začal shánět informace. Našel bych stránku Lokopina, kde je vše polopatě vysvětleno, o pár ulic vedle mám prodejnu ModelyBIZ, kde mě Michal je schopen okamžitě prodat Lenze a vysvětlit znovu polopatě jak a kam mám který drát zapojit. Když si nebudu přeci jenom vědět rady, tak si na Skypu najdu Martina Pintu a ten mě poradí od začátku a ochotně odpoví i na nejzákladnější otázky.
Kdo mě tady ale takhle poradí z Digitraxem. Jak tady Zdeno řekl, pakliže se ho někdo na něco zeptá a Zdeno vyhodnotí, že ta otázka je z kategorie začátečnických, tak dle jeho slov výše mu nebude radit ale pošle ho si nastudovat normu. Existují nějaké stránky jako má Lokopin o Digitraxu v češtině?
Tak a teď si odpovězte každý sám, do jakého systému se takovýto člověk vrhne.
POZN.: Tohle prosím berte jako úvahu, nikoli moje přesvědčení. Já kdybych dnes znovu začínal, tak asi taky půjdu do Digitraxu, protože angličtina mi nečiní sebemenší problémy a nakupovat přes internet taky umím.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jojo » úte 11 čer, 2013 5:28 pm

SE8 (dekodér navěstidel a vyhýbek)
Vśe je propojeno jedním kabelem LocoNet + popř. příslušné napájení. Navíc např. v připadě DS64 (bez zpětné vazby) lze použít i sběrnici DCC pokud opravdu nechci LocoNet.

Vie to navestnu sustavu ČSD, ŽSR. :?: Da sa bez ovladania cez PC nastavit?
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » úte 11 čer, 2013 7:40 pm

Jojo píše:SE8 (dekodér navěstidel a vyhýbek)
Vie to navestnu sustavu ČSD, ŽSR. :?: Da sa bez ovladania cez PC nastavit?

Ne, SE8C návěstní soustavu ČSD nepodporuje, ale tu nepodporuje ani Lenz, ani Roco, ani Zimo. Existuje pouze několik amatérských či malosériově vyráběných dekodérů z produkce českých výrobců, které jsou ovládány DCC signálem. Tyhle dekodéry lze samozřejmě použít i na kolejišti kompletně vybaveném Digitraxem - na centrále Digitrax je standardní DCC signál k dispozici. Můj modul v klubu Zababov vybavený Digitraxem pro českou návěstní soupravu používá dekodéry ND4 (http://www.navestidla.cz), funguje to naprosto spolehlivě, což mohou potvrdit účastníci posledních třech setkání sekce N Zababov. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby některý z českých konstruktérů zkonstruoval dekodér řízený prostřednictvím LocoNetu, ale nutné to není. Na domácím kolejišti používám SE8C, protože se nesnažím modelovat provoz na českých železnicích a až na výjimky nemám ani česká vozidla, můj obor zájmu je epocha V. a VI. a evropské rychlovlaky, kolejiště slouží k tomu, abych s těmi vlaky mohl jezdit a návěstní soustava není mým oborem zájmu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » úte 11 čer, 2013 7:59 pm

Jojo píše:SE8 (dekodér navěstidel a vyhýbek)
Da sa bez ovladania cez PC nastavit?

Ještě doplnění - SE8C i DS64 lze nastavit i bez PC, u obou navíc lze bez použití PC naprogramovat cesty složené až z osmi výhybek volitelné jedním povelem, výhybky ovládané těmito dekodéry lze ovládat tlačítky připojenými na jejich vstupy. DS64 navíc umožňuje ovládat elektromagnetické i motorické přestavníky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Ferda » úte 11 čer, 2013 8:23 pm

Tak jako lze DS64 použít pro blikání přejezdu, tak lze použít i pro návěstidla. Prostě každá LEDka bude mít svůj výstupní pin. Jen to příjde trochu dráž.
LocoIO bude umět totéž pro 3 pětisvětelná, nebo 8 dvoubarevných a za 300,-Kč. Ale to samozřejmě není komerční výrobek.
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod zdeno » stř 12 čer, 2013 7:05 am

PaMi píše:Kdo mě tady ale takhle poradí z Digitraxem. Jak tady Zdeno řekl, pakliže se ho někdo na něco zeptá a Zdeno vyhodnotí, že ta otázka je z kategorie začátečnických, tak dle jeho slov výše mu nebude radit ale pošle ho si nastudovat normu.

Tohle je hodne zjednodusene. Pokud se mne nekdo zepta, zda ten "drat ma odizolovat po cele delce", tak mne to sekne a chovam se "trosku" odmerene.
Pokud ma dotaz hlavu a patu a je videt, ze ten clovek tomu rozumi, tak se snazim poradit. Problem je v tom, ze ja berem Loconet programatorsky a vetsina lidi uzivatelsky a to je obrovsky rozdilny pohled na vec.
Takze pokud se nekdo zepta, jak pouzivat DS64, tak to proste nevim a odkazem ho na stranky vyrobce a prislusne normy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » stř 12 čer, 2013 8:15 am

zdeno píše:
PaMi píše:Kdo mě tady ale takhle poradí z Digitraxem. Jak tady Zdeno řekl, pakliže se ho někdo na něco zeptá a Zdeno vyhodnotí, že ta otázka je z kategorie začátečnických, tak dle jeho slov výše mu nebude radit ale pošle ho si nastudovat normu.

Tohle je hodne zjednodusene. Pokud se mne nekdo zepta, zda ten "drat ma odizolovat po cele delce", tak mne to sekne a chovam se "trosku" odmerene.
Pokud ma dotaz hlavu a patu a je videt, ze ten clovek tomu rozumi, tak se snazim poradit. Problem je v tom, ze ja berem Loconet programatorsky a vetsina lidi uzivatelsky a to je obrovsky rozdilny pohled na vec.
Takze pokud se nekdo zepta, jak pouzivat DS64, tak to proste nevim a odkazem ho na stranky vyrobce a prislusne normy.


Pokud bude kdokoli chtít poradit jak používat jednotlivé komponenty a jaké si má koupit na jaký účel, ať napíše mně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Berny » pát 05 črc, 2013 12:14 am

Zdravím,
jak to mají evropští uživatelé Digitraxu s napájením centrály a příslušenství z elektrické sítě? Tuším, že za Velkou louží mají doma v zásuvkách jiné napětí a frekvenci, o tvaru samotných zásuvek nemluvě. Díky.
H0 DCC contemporary PNWR
Uživatelský avatar
Berny
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 04 led, 2012 12:33 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků