Lenz a Digitrax

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 29 kvě, 2013 12:36 pm

Muzes se prijet podivat i do Anglie, taky frcim na Digitraxu :) Jirka
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » stř 29 kvě, 2013 12:48 pm

To je trochu z ruky, třeba až pojedu někdy za dcerou, pokud to není na úplně druhé straně Anglie, ale mohl bys tady založit nové vlákno na PanelPro a Digitrax a podělit se o zkušenosti.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod zdeno » stř 29 kvě, 2013 6:38 pm

myslim, ze PanelPro je dobry nastroj a da se pouzit. Ale i program RailCo je dobry a je na Lokopin strankach celkem dobre zdokumentovany a podporuje Loconet stejne jako JMRI podporuje Lenz.
Ja sam pouzivam oba programy a zatim je povazuji za rovnocenne a nevidim mezi nima nejaky velky rozdil, krome ceny.
---
Loconet ma ale dve velke vyhody proti Lenzu a to natvrdo zabudovanou zpetnou vazbu a vetsi odolnost proti cemukoliv.
Mam to odzkousene a kdo to nema odzkousene, nech tomu da radsi pokoj a nereaguje. Akurat se ukaze, ze to odzkousene nema. ;-)
---
Jinak mam ve vyvoji centralu Loconetu a to vic nez dva roky. Ted testuje Milan Cernohorsky asi 8 verzi softweru, pokud se to podari, tak ji uvolnim na vseobecne pouziti. Delam to pro zabavu a penize nejsou pro mne az tak dulezite.
Hlavni problem je osetreni vsech vynimek, aby to bylo blbuvzdorne. Preci jenom je to spousta programovani a osetreni vsech hazardu je hodne narocne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jirka_US » pát 07 čer, 2013 4:10 am

Zde je link s podrobným popisem systému Digitrax, pravděpodobně nejvíce detailní, který v současné době existuje v českém jazyce. Již jsem tento link uváděl, ale v jiném vlákně. Logicky ale patří sem.
http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/04/0 ... -digitrax/
Určitě za přečtení stojí i tento:
http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/05/0 ... -ale-jaky/
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » pát 07 čer, 2013 4:44 am

Jirka_US píše:Zde je link s podrobným popisem systému Digitrax, pravděpodobně nejvíce detailní, který v současné době existuje v českém jazyce. Již jsem tento link uváděl, ale v jiném vlákně. Logicky ale patří sem.
http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/04/0 ... -digitrax/
Určitě za přečtení stojí i tento:
http://www.honzikovyvlacky.cz/2012/05/0 ... -ale-jaky/

Ty články dobře znám, jsem totiž jejich autorem...
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod zdeno » sob 08 čer, 2013 2:33 pm

jen je skoda, ze se Loconetu venuje jen malo lidi po programatorske stranke, teda tim myslim na Slovensku a v Cechach. Loconet je na Slovensku omnoho vice rozsiren, protoze ho podporuje spousta klubu, treba Railnet nebo Bojnice. Sam mam na tom dost velky podil, protoze kdyz jsem s tim v roku 2000 zacinal, tak uplne od zacatku a hodne lidem i klubum jsem to doslova vnutil nasilu. Dokonce i Madari presli po setkanich s nami na Loconet a uz u nej zustali. Maji na tom obrovskou zasluhu Railnetaci z Blavy.
---
Znova opakujem, je jen skoda, ze Loconet nema to programatorske zazemi jako ma Lenz, to bychom byli mnohem dale. Zase na druhou stranu je toho spousta hotoveho a kdo chce, tak si to postavi nebo okopiruje podle sveho.
napriklad http://users.telenet.be/deloof/
Problem je v tom, ze to nejsou stavebnice ani pro pokrocile, natoz pro zacatecniky. Pokud se to podari na prve zapojeni, tak to funguje, ale pokud ne, tak ma realizator obrovske problemy. Proste nevi kde a proc, ma hledat chybu.
To ale neplati jen pro Loconet, spousta lidi ma o sobe vysoke mineni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » sob 08 čer, 2013 4:29 pm

zdeno píše:jen je skoda, ze se Loconetu venuje jen malo lidi po programatorske stranke, teda tim myslim na Slovensku a v Cechach. Loconet je na Slovensku omnoho vice rozsiren, protoze ho podporuje spousta klubu, treba Railnet nebo Bojnice.
Je škoda, že jeden z mála lidí schopných v Česku konstruovat komponenty pro modelovou železnici (mám na mysli fuldu) považuje LocoNet za tak málo rozšířený, že nestojí za to pro něj cokoli konstruovat. K rozšíření LocoNetu ale může pomoci třeba prodej centrál Z21. Pro toho, kdo bude chtít tuhle centrálu používat pro ovládání příslušenství, jsou totiž komponenty pracující na LocoNetu ideální volbou - odpadnou starosti se samostatným vedením pro zpětné hlášení, protože u této centrály je kromě možnosti přenosu zpětného hlášení přes LocoNet v dispozici jen vstup zpětného hlášení specifický pro Roco, nelze použít ani komponenty pro protokol používaný Lenzem, ani pro S88.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod fulda » sob 08 čer, 2013 5:24 pm

HonzaM píše:
zdeno píše:jen je skoda, ze se Loconetu venuje jen malo lidi po programatorske stranke, teda tim myslim na Slovensku a v Cechach. Loconet je na Slovensku omnoho vice rozsiren, protoze ho podporuje spousta klubu, treba Railnet nebo Bojnice.
Je škoda, že jeden z mála lidí schopných v Česku konstruovat komponenty pro modelovou železnici (mám na mysli fuldu) považuje LocoNet za tak málo rozšířený, že nestojí za to pro něj cokoli konstruovat. K rozšíření LocoNetu ale může pomoci třeba prodej centrál Z21. Pro toho, kdo bude chtít tuhle centrálu používat pro ovládání příslušenství, jsou totiž komponenty pracující na LocoNetu ideální volbou - odpadnou starosti se samostatným vedením pro zpětné hlášení, protože u této centrály je kromě možnosti přenosu zpětného hlášení přes LocoNet v dispozici jen vstup zpětného hlášení specifický pro Roco, nelze použít ani komponenty pro protokol používaný Lenzem, ani pro S88.

Tak ono je to asi takhle, Když jsem zjišťoval, co je pro moje domácí kolejiště nejlepší, tak jsem dostal normy od DCC a popisy protokolů od Lenz. Digitrax mi řekl, že to nepotřebuju vědět a že norma není veřejná. Va webech s reverzním inženýringem jsem zjistil, že norma je dost komplexní a tím pádem není úplně vhodná pro malá kolejiště. Navíc to co se prezentuje jako přednost (jeden kabel pro všechno) není zase taková přednost, protože to znamená, že se musí kabeláž tahat všude i v případě že chci udělat jeden snímač nebo tak něco. Pak se trochu přikomplikovává rozvod napájení. a taky to, že konektory jsou nerozebiratelné a de-facto i pracně montovatelné.
Takže pokud to shrnu podle Lenze - mám dva dráty DCC, které ani nemusím tahat, protože si je mohu vzít z kolejnic (stejně jako na Digitraxu), pak mám dva dráty zpětného hlášení a dva dráty napájení.
Pokud vezmu LocoNet, tak mám 6 drátů v Loconetu a to ještě nemám napájení a nemám DCC pro koleje.
A pořád je tam to pro mne nepřijatelné: "to nepotřebuješ vědět" které mimo jiné slyším i tady pokud se na něco zeptám.

Takže musím konstatovat, že svého rozhodnutí vydat se cestou XpressNet nelituju.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod radeksindy » sob 08 čer, 2013 6:11 pm

Digitrax mi řekl, že to nepotřebuju vědět a že norma není veřejná.

Ani se nějak nehodlám do místní debaty zapojovat, jenom bych rád upozornil, že to není pravda. FREMO použilo LocoNet a vyvinulo FREDy právě proto, že v té době byl LocoNet veřejně dostupný protkol (cca 1996). LENZ to učinil nejprve pro XBUS verze 2.0, později pro ostatní, ale pro RS to snad nikdy neudělal.
radeksindy
 
Příspěvky: 2530
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod HonzaM » sob 08 čer, 2013 6:58 pm

Tak ono je to asi takhle, Když jsem zjišťoval, co je pro moje domácí kolejiště nejlepší, tak jsem dostal normy od DCC a popisy protokolů od Lenz. Digitrax mi řekl, že to nepotřebuju vědět a že norma není veřejná. Va webech s reverzním inženýringem jsem zjistil, že norma je dost komplexní a tím pádem není úplně vhodná pro malá kolejiště. Navíc to co se prezentuje jako přednost (jeden kabel pro všechno) není zase taková přednost, protože to znamená, že se musí kabeláž tahat všude i v případě že chci udělat jeden snímač nebo tak něco. Pak se trochu přikomplikovává rozvod napájení. a taky to, že konektory jsou nerozebiratelné a de-facto i pracně montovatelné.
Takže pokud to shrnu podle Lenze - mám dva dráty DCC, které ani nemusím tahat, protože si je mohu vzít z kolejnic (stejně jako na Digitraxu), pak mám dva dráty zpětného hlášení a dva dráty napájení.
Pokud vezmu LocoNet, tak mám 6 drátů v Loconetu a to ještě nemám napájení a nemám DCC pro koleje.
A pořád je tam to pro mne nepřijatelné: "to nepotřebuješ vědět" které mimo jiné slyším i tady pokud se na něco zeptám.

Takže musím konstatovat, že svého rozhodnutí vydat se cestou XpressNet nelituju.


Jen pár poznámek. Za prvé, neznám jednodušší montáž konektoru než je montáž RJ12, trvá asi minutu a konektor je tak levný, že ho, pokud se mi náhodou (asi jeden z desti) nepovede, klidně vyhodím a použiju nový, opravdu nevím co je na tom obtížně montovatelné. Ostatně pro XpressNet se obvykle používají konektory stejné, jen se využívají čtyři piny ze šesti.
Za druhé, pokud vím, sám myslím doporučuješ (jakož i další odborníci), vést DCC signál pro dekodéry příslušenství odděleně a nemíchat ho s napájením kolejí, určitě ne každý komponent připojovat kdekoli ke kolejím.
Co se týká přístupnosti specifikace LocoNetu, vyjádřil se jasně Radek Šindelář, totéž může potvrdit i na této diskusi často přispívající Zdeno, že LocoNet není žádné tajemství a to už dlouho. Sám jsi mi před časem napsal, že to, že LocoNet nepoužíváš, není proto, že bys s ním měl technické problémy, ale proto, že ho skoro nikdo nepoužívá a nestojí proto za to se zabývat příslušenstvím. To že je norma komplexní může být problém pro programátora nebo konstruktéra, ale vůbec to nesouvisí s velikostí kolejiště. Uživateli je srdečně jedno, jak je složitý protokol, důležité je, že funguje, navíc že místo montáže vodičů do svorek nebo pájením zasune jeden konektor a má vyřešeno ovládání i zpětné hlášení. Rozvod napájení se vede v obou případech. Chápu ale, že pokud jsi chtěl při stavbě svého kolejiště ušetřit a nemusel kupovat tovární výrobky, volil jsi jednodušší protokol. To je pochopitelné. Tím spíš, že návody na amatérské DCC komponenty jsou snadno dostupné a stačí si je přizpůsobit, není třeba nic vyvíjet. Nešlo o to, co je vhodnější pro malé kolejiště, ale o to, co se dá snadno doma postavít. Tuhle cenovou výhodu už ale ztrácí ten, kdo si takové komponenty kupuje někde hotové.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod Jirka_US » ned 09 čer, 2013 6:37 am

fulda píše:
Pokud vezmu LocoNet, tak mám 6 drátů v Loconetu a to ještě nemám napájení a nemám DCC pro koleje.

No vtip je v tom, že např. u DS64 sběrnice DCC není třeba, staćí pouze ten LocoNet + napájení nebo použiji sběrnici DCC (podobně jako ostatní systémy), ale pak jiź nepotřebuji LocoNet (při konfiguraci dekodér příslušenství, kde nepotřebuji zpětnou vazbu). Tedy mám možnost výběru jak si to zadrátuji. Nicméně časem člověk "DCC zmoudří" (nadsázka) a zjistí, že ten 1 kabel LocoNetu a nacvaknutí do zásuvky je přeci jen optimální řešení. Opět ale platí, každý se rozhodne podle svých možností, fórum je od toho, aby se ty možnosti ukázaly.

K popisu LocoNetu a jeho získání, přestoźe to již bylo řečeno, tak jsou 2 možnosti:
1) "osobní" vydání - možno stáhnout na stránkách Digitraxu
2) podepsat NDA a pak bych měl mít přístup ke všemu co potřebuji, detaily viz příslušná stránka.
Tyto možnosti existují několik let...
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod zdeno » ned 09 čer, 2013 11:05 am

fulda píše:A pořád je tam to pro mne nepřijatelné: "to nepotřebuješ vědět" které mimo jiné slyším i tady pokud se na něco zeptám.

abych pravdu napisal, tak spis od tebe jsem se dozvedel prdlajs, ty si hodne hrajes na svem pisecku. Spoluprace s tebou je skoro nemozna, protoze to asi neumis.
Napriklad:
fulda píše:V mojí verzi bylo popsané všechno, ale to už tak bejvá že já toho mám v dokumentaci většinou napsané dost.

tato odpoved byla o cem ? Mne to pripadalo dost namyslene.
Spoluprace musi byt obojstranna, jinak to nema smysl.
S hodinami jsem se snazil, jak jsem mohl, ale krizit psa s kockou se proste neda.
---
Je normalni, ze kdyz clovek necemu nerozumi, tak si to demonizuje. O tom by mohl neco vypravet Sindy, o mych zacatcich, kdy jsem nerozumel skoro nicemu.
Ale mel jsem snahu a vypracoval jsem se, to plati i pro ostatni.
SAMO se nic neudela.
---
Mam dojem, ze se Fulda zaseknul a vlastne mu je Loconet ukradnuty, protoze ho vnitrne odsoudil jako nepouzitelny.
S tim nikdo nic neudela, to je proste fakt. Musel by narazit na limity Lenzu a pri jeho malem kolejisti to nehrozi ani nahodou.
---
Presto bych uvital, kdyby se naslo par lidi, kteri by meli zajem na Loconetu neco delat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod vvitty » ned 09 čer, 2013 11:20 am

Jirka_US píše:2) podepsat NDA a pak bych měl mít přístup ke všemu co potřebuji, detaily viz příslušná stránka.
Tyto možnosti existují několik let...


NDA se ovsem obvykle dava obchodnim partnerum, ne cloveku z ulice a je to ponekud slozitejsi proces, jinak ponekud ztraci smysl... mozna to ale u Digitraxu delaji jinak nez u vetsiny firem.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2641
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod fulda » ned 09 čer, 2013 11:52 am

vvitty píše:
Jirka_US píše:2) podepsat NDA a pak bych měl mít přístup ke všemu co potřebuji, detaily viz příslušná stránka.
Tyto možnosti existují několik let...

NDA se ovsem obvykle dava obchodnim partnerum, ne cloveku z ulice a je to ponekud slozitejsi proces, jinak ponekud ztraci smysl... mozna to ale u Digitraxu delaji jinak nez u vetsiny firem.

Hlavně NDA znamená v češtině "dohoda o nevyzrazení", takže jsme zase u nějakého tajnůstkářství :mrgreen:

zdeno píše:
fulda píše:A pořád je tam to pro mne nepřijatelné: "to nepotřebuješ vědět" které mimo jiné slyším i tady pokud se na něco zeptám.

abych pravdu napisal, tak spis od tebe jsem se dozvedel prdlajs, ty si hodne hrajes na svem pisecku. Spoluprace s tebou je skoro nemozna, protoze to asi neumis.
Napriklad:
fulda píše:V mojí verzi bylo popsané všechno, ale to už tak bejvá že já toho mám v dokumentaci většinou napsané dost.

tato odpoved byla o cem ? Mne to pripadalo dost namyslene.

Mno věta vytržená z kontextu zní většinou tak, jak si přeje ten kdo jí vytrhl. Ale to už se dostáváme za hranici slušné diskuze, takže asi s dovolením přestanu do těchto diskuzí vstupovat, stejně k ničemu nevedou a rozhodně nevedou k tomu, jak rozšířit obzor lidem, kteří tápou před rozhodnutím kde začít. Ti dojdou pouze k závěru, že je to složité a tak si možná koupí Roco Start set a vyhybky ovládají relátkama.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Lenz a Digitrax

Příspěvekod zdeno » ned 09 čer, 2013 2:00 pm

fulda píše:Mno věta vytržená z kontextu zní většinou tak, jak si přeje ten kdo jí vytrhl. Ale to už se dostáváme za hranici slušné diskuze, takže asi s dovolením přestanu do těchto diskuzí vstupovat, stejně k ničemu nevedou a rozhodně nevedou k tomu, jak rozšířit obzor lidem, kteří tápou před rozhodnutím kde začít. Ti dojdou pouze k závěru, že je to složité a tak si možná koupí Roco Start set a vyhybky ovládají relátkama.


Jinak neslusnou diskuzi z toho delas ty sam, kdyz jsi osobni a nedutklivy a vsechno vztahujes jen na sebe. Kurnik, kdyz necemu nerozumim, tak to nekomentuji a nehraji si na Dokonaleho.
Nebo mas pocit, ze ti tu vsechno patri a MUSIS vsechno okomentovat a prezentovat svoji dulezitost a dokonalost.
---
Asi to tak bude lepsi, nic nove k Loconetu nepridas a svoje nepustis. Ci mas dojem, ze te nekdo o neco ukrati, to nevim, ale to je tvuj problem.
---
Posledni veta je nonsens, kdyz sam na ROCO vecech delas, pokud bych to vzal do dusledku, tak si prave dost zhovadil cely Lenz a Roco a sebe. :wink:
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků