Loconet / DCC s použitím arduino

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 13 čer, 2016 7:37 am

Jirka_US píše:Tak tento problem snad zalezi na tom jak kvalitne je udelany KZH a rozhrani senzoru....pokud s tim ma nejaky KZH problem, tak by bylo snad vhodne na to potencialni zakazniky upozornit. Bohuzel zde na DF velmi typicky priklad, kdy se chyba nebo nedostatek u jednoho konkretniho zarizeni a konkretniho vyrobce vydava za "vseobecny" problem. Digitrax pouziva 16 vstupu a aplikace jsou na podstatne vetsich kolejistich nez je bezne prumerne ceske kolejiste a potize to nedela....

Úplně se mi nechce komentovat ten fakt, že tady někdo psal, že nepotřebuje KZH, protože používá GPIO vstupy, pak tady kombinuje informaci o tom, že zařízení stojí $10 a následně tady napíše, že má 45 vstupů, což se sice dá na Arduinu zařídit, ale pouze na Mega 2560 a to už se těžko vejde do téhle ceny.
Když pak přijde řeč na odolnost proti rušení, tak se nám tu najednou objevuje slovo použití vhodného KZH a raději se řeč stočí na počet vstupů.

Ale k věci. Většina KZH (snad jen s výjimkou Lenz), včetně Märklín S88 byla navržená jako 16 vstupů a půlení na osmivstupové se začalo dělat až mnohem později (asi s ohledem právě na Lenz XpressNet? to ale jen odhaduji). Zrovna u LocoNetu je to celkem dobře vyřešené (zejména v dialektu Uhlenbrock), protože se informace o vstupech nijak negrupuje a zařízení nepotřebují vědět, který vstup realizuje které KZH.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 13 čer, 2016 8:04 am

takze se poustim do programovani 2560 Arduino na centralu DCC.
Je celkem jasne, ze Wiring je nepouzitelny, protoze potrebujem multitasking. Chcem ovladat dotykovy displej, vyrobu DCC, prijem Loconetu, prijem Roco, ovladani WiFi a snad jeste pouzivani IP adres na spojeni nekolika central.
Takze vsechno bude muset byt bufferovane a rizene pres prislusne preruseni.
---
Urcite budem potrebovat pomoc na Roco protokol, kde o tom nevim vubec nic a asi budem potrebovat informace, ktere kazdy vi, jen ja ne ;-)
Zatim by stacila informace o tom, jak vypadaji pakety Roco a jak casto se posilaji.
Mozna by stacilo pouzit nejaky prevodnik Roco -> Loconet a tim bych nemusel vymyslet primo program na Roco centralu, ktera je v kazde MM.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod sidlo » pon 13 čer, 2016 8:36 am

zdeno píše:takze se poustim do programovani 2560 Arduino na centralu DCC.
Je celkem jasne, ze Wiring je nepouzitelny, protoze potrebujem multitasking...

Je to ještě Arduino? To je přeci pro nás amatéry. Proto je tam ten Wiring, aby to nebylo složité. Bez toho je to "jenom" deska s řadičem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BohousP » pon 13 čer, 2016 8:57 am

Jirka_US píše:
To číslo je celkem hezké, pro menší kolejiště určitě postačí. Problém je zakopaný jinde, to je délka přívodních vodičů. Do dlouhých přívodních vodičů se indukují rušivé signály.

Tak tento problem snad zalezi na tom jak kvalitne je udelany KZH a rozhrani senzoru....pokud s tim ma nejaky KZH problem, tak by bylo snad vhodne na to potencialni zakazniky upozornit. Bohuzel zde na DF velmi typicky priklad, kdy se chyba nebo nedostatek u jednoho konkretniho zarizeni a konkretniho vyrobce vydava za "vseobecny" problem. Digitrax pouziva 16 vstupu a aplikace jsou na podstatne vetsich kolejistich nez je bezne prumerne ceske kolejiste a potize to nedela....


Jirko, ty se prostě nezapřeš ... Nebyl by příspěvek, aby sis nenašel nějakou možnost rejpnout si ... O délce přívodních vodičů a citlivosti na rušení tady toho byly popsány fůry příspěvků. Obecně má tento problém každé zařízení (nejen "nějaký KZH", dokonce i všespasitelný Digitrax), pokud používá analogový signál malé amlitudy v zarušeném prostředí. Pokud se potřebuješ poučit, doporučuji web Martina Pintu, nebo učebnici automatizace pro střední školy. V manuálech zařízení DIGI-CZ to najdeš také, jen je potřebné je číst a demagogicky nekecat do větru. Vést o tom nějakou další polemiku nemíním.

Doproručuji ti, založ si vlastní vlákno "Výrobky DIGI-CZ a proč je nemám rád ..." a neplevel každé další vlákno.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 13 čer, 2016 9:15 am

sidlo píše:Bez toho je to "jenom" deska s řadičem.

No, ja bych si netroufal pracovat primo s Atmega 2560, protoze na to proste nemam oci. Takze Arduino Mega je pro mne berlicka, se kterou tuto nevyhodu pekne odrbkam.
A pritom vastne o nic neprichazim. Sice tam nejake porty chybi, ale to je minimum co obetujem za lepsi a snadnejsi praci.
Uz jsem si navrhnul knihovnu v Eagle 4.14 na zakladni Shield na pripojeni potrebnych veci. Dost narocne na spravne pripojeni 88 vyvodu ;-)
---
To same plati pro Arduino Nano, kde Atm328 za 1.5 Eura proste nesezenem. Navic to ma vyhodu v tom, ze to ma krystal na 16MHz a 2 vstupy ADC navic, takze je to lepsi nez klasika DIP pouzdro.
Byl bych nespravedlivy, kdybych toto neuznal. A podle mne je vlastne jedno, ci pouzijem DIP pouzdro nebo Arduino Nano.
Dokonce je mozne, ze za urcity cas nebude mozne DIP pozdra sehnat a tak pouziti Arduina bude jedina moznost pro praci s mizernyma ocima. :(
Přílohy
2560s.JPG
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 13 čer, 2016 10:52 am

zdeno píše:Urcite budem potrebovat pomoc na Roco protokol, kde o tom nevim vubec nic a asi budem potrebovat informace, ktere kazdy vi, jen ja ne ;-)
Zatim by stacila informace o tom, jak vypadaji pakety Roco a jak casto se posilaji.
Mozna by stacilo pouzit nejaky prevodnik Roco -> Loconet a tim bych nemusel vymyslet primo program na Roco centralu, ktera je v kazde MM.

Jedna z předností XpressNetu je, že jeho popis je celý v jednom dokumentu. TADY je popis verze 3.0 anglicky, nebo TADY verze 3.6 německy. (nechce se mi hledat oficiální)

Předpokládám, že Arduino knihovny jsi si již prošel?? Třeba tady.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod zdeno » pon 13 čer, 2016 2:16 pm

problem je moje anglictina, ktera je hodne mizerna a pro pochopeni problemu nedostatecna.
Ono to je vsechno v hromade a clovek nepozna, co je a co neni dulezite.
---
Ono by mi prozatim stacilo, jake hardwerove prostredky mam vyhradit pro praci Xpresnetu a veci s nim souvisejicimi.
Pokud to udelam hned pri navrhu, potom by nemel byt problem to zprovoznit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » pon 13 čer, 2016 3:40 pm

zdeno píše:problem je moje anglictina, ktera je hodne mizerna a pro pochopeni problemu nedostatecna.
Ono to je vsechno v hromade a clovek nepozna, co je a co neni dulezite.
Je toho pár stránek, takže je důležité všechno :)

zdeno píše:Ono by mi prozatim stacilo, jake hardwerove prostredky mam vyhradit pro praci Xpresnetu a veci s nim souvisejicimi.
Pokud to udelam hned pri navrhu, potom by nemel byt problem to zprovoznit.
XpressNet je RS485 single master, multi slave. Potřebuješ sériovej port (rychlost 67kBPS, 9N1) a jeden výstup na přepínání čtení/zápis.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » pon 13 čer, 2016 4:38 pm

Úplně se mi nechce komentovat ten fakt, že tady někdo psal, že nepotřebuje KZH, protože používá GPIO vstupy, pak tady kombinuje informaci o tom, že zařízení stojí $10 a následně tady napíše, že má 45 vstupů, což se sice dá na Arduinu zařídit, ale pouze na Mega 2560 a to už se těžko vejde do téhle ceny.

1) takze jeste jednou DCC++ nepotrebuje zadne KZH, protoze je jiz soucasti DCC++ a je vytvoreno softwarove
2) Arduino Mega2560 se da poridit pod deset dolaru treba zde:
http://www.ebay.com/itm/CH340G-Atmega25 ... Sw1DtXFNTb
3) Informace o poctu vstupu byla odpoved na primy dotaz a obvykle je slusne na dotaz odpoved....
4) Jestli se jen muzu zeptat, jak je tva zkusenost s DCC++ ? Doufam, ze stejne pozitivni jako moje, ale je vhodne to nejdrive vyzkouset a pak psat.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » pon 13 čer, 2016 5:53 pm

Obecně má tento problém každé zařízení (nejen "nějaký KZH", dokonce i všespasitelný Digitrax), pokud používá analogový signál malé amlitudy v zarušeném prostředí.

Opet to opakuji je treba nejdrive pozorne cist a pak komentovat. Ze se tento fenomen vyskytuje snad nikdo nezpochybnuje a celkem jsem to jasne napsal. (citace:Tak tento problem snad zalezi na tom jak kvalitne je udelany KZH a rozhrani senzoru.)
Z toho jasne plyne, ze jsem upozornoval jak je dulezite, aby ten signal z detektoru nebo sensoru byl spravne tvarovan a rovnez spravne zpracovan u KZH. A prave ten priklad z lokopinu (diodovy mustek a k nemu pripojen naprimo optoclen) jak na nej poukazujes je ukazkovy priklad, ktery prave nerespektuje zaklady zpracovani signalu, ktere jsou snad uvedene v te ucebnici elektrotechniky. Klasicka ukazka, kdy je sice vysvetlen princip a potud se tomu neda nic vytknout, ale pokud se ta konstrukce pouzije bez dalsich uprav, tak nelze vyloucit potize o kterych pises. Proto jsem se ptal o jakem zarizeni je rec, ktere ma tyto potize a bohuzel odpoved zadna......
A jsme opet u debaty, kdy amaterske kontrukce napr. Paco tak nejak funguji na tom povestnem stole, ale ma to sve mouchy, tedy podobne jak zde byly kritizovany nektere projekty Arduino, takze tady je to "na stejno". Samozrejme proto toho, kdo to bastli nebo ma male kolejiste to muze byt vyhovujici kontrukce uz jen vzhledem k cene, ale u komercnich produktu se preci jen ocekava neco vice.
Nicmene Arduino ma preci jen vyhodu oproti konstrukcim na bazi PICu (ty ktere jsou pouzite napr. u Paca), ze nektere nedostatky v HW lze vyresit pomoci SW (mam na mysli zpracovani signalu), vzhledem k vypocetni kapacite.

P.S. Jinak moje zkusenost je, ze na zapad od nasich hranic (CR) je absolutne nemyslitelne, aby nejaky vyrobce verejne komentoval sarkasticky konkurencni produkty, napr. slovy "všespasitelný ". Obvykle mezi vyrobci panuje alespon obycejny respekt k praci ostatnich, zejmena pokud nekdo prijde s resenim, ktere si zaslouzi patentovou ochranu, coz je prave pripad detektoru od Digitraxu....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BorgMcz » pon 13 čer, 2016 5:59 pm

fulda píše:A nebo je tedy nutné konstatovat, že se Arduino nikdy nebude dát použít pro seriózní aplikace, které mají fungovat déle než 45 minut ....


Tady bych se rad Arduina zastal, tve tvrzeni je blud, mě tahle vec bezela do nedavna bez restartu od ledna 2016. Pri instalaci nove klimatizace se odpojovalo napajeni a tak delsi cas zatim nemam. Spis to je o tom, co kdo napise kvalitni za program.

http://www.dccmm.cz/index.php/elektro-m ... -z-arduina

To jen tak mimochodem k teto diskuzi. A druchym mimochodem, pouziva to dost veci ukladanych do EEprom, vlastne vse co je v configu te stranky :-)

Take se domnivam, ze DCC+ muze byt zajimavy produkt a myslim, ze si autor si bere tolik mista na foru jako jini zde, tak ho nechte veci predvest a bude klid.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BohousP » pon 13 čer, 2016 7:19 pm

Jirka_US píše:... A prave ten priklad z lokopinu (diodovy mustek a k nemu pripojen naprimo optoclen) jak na nej poukazujes je ukazkovy priklad, ktery prave nerespektuje zaklady zpracovani signalu, ktere jsou snad uvedene v te ucebnici elektrotechniky. Klasicka ukazka, kdy je sice vysvetlen princip a potud se tomu neda nic vytknout, ale pokud se ta konstrukce pouzije bez dalsich uprav, tak nelze vyloucit potize o kterych pises. ...

Diodový můstek a optočlen jsou propojeny cca 1-2 cm dlouhým okruhem, kterým buď teče nebo neteče celkem nezanedbatelný proud, navíc při velmi nízké impedanci obvodu (odpor 15 ohm, LED v propustném směru). (Tedy v souladu se všemi zásadami, uváděnými v učebnicích.) Takže citlivost na rušivý signál je skutečně minimální a lze ji zanedbat. Kdyby ses zamyslel, před tím, než něco napíšeš, možná by tě napadlo, že problém nevzniká tam, ale může naopak vzniknout mezi tímto detektorem a kodérem. A to je to, co jsem měl na mysli, a také to je důvodem, proč přívodní vodiče nemohou být křížem krážem pod celým kolejištěm. A to ti přímý vstup I/O portu nevylepší ... Hardwarově i softwarově tomu lze pomoci, ale není to zadarmo. Navíc "best practice" říká, že se máme vyhnout vzniku rušení, pokud je to možné, a ne ho dodatečně omezovat.
Na závěr mi dovol citovat z http://www.digitrax.com/static/apps/products/detection-signaling/bdl168/documents/BDL168.pdf:
The BDL168 wiring panels should be located near the highest feeder density in
order to minimize the lengths of wires feeding from the track to the BDL168.

Já také Digitrax považuji za vedoucí firmu v této oblasti, ale nemám rád svatořečení a poklonkování. A zejména jsem alergický na to, když mne někdo přesvědčuje o své jediné pravdě a jinou nepřipustí. Toho se týkalo to slovo "všespasitelný". A pokud jde o sarakazmus, někdo zde pravidelně píše "NanoX (DYI)", i když NanoX 2015 je dávno dodávané ne jako "udělej/dodělej si sám", ale plněhodnotný výrobek s 24 měsíční zárukou a zákaznickou podporou.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod Jirka_US » pon 13 čer, 2016 8:54 pm

Kdyby ses zamyslel, před tím, než něco napíšeš, možná by tě napadlo, že problém nevzniká tam, ale může naopak vzniknout mezi tímto detektorem a kodérem

Takze jeste jednou, vezmeme si tedy ten priklad, ktery jsi uvedl tj.BDL168 se kterym mam osobni zkusenost. Jak je z desky patrne, tak detektor a KZH jsou na jedne desce, takze ruseni o kterem ty pises je minimalni.

Diodový můstek a optočlen jsou propojeny cca 1-2 cm dlouhým okruhem, kterým buď teče nebo neteče celkem nezanedbatelný proud, navíc při velmi nízké impedanci obvodu (odpor 15 ohm, LED v propustném směru). (Tedy v souladu se všemi zásadami, uváděnými v učebnicích.) Takže citlivost na rušivý signál je skutečně minimální a lze ji zanedbat

1) No to bohuzel neplati, viz doporuceni Digitraxu o delce vodicu, takze ta citace (cervene) jen potvrzuje, ze tve tvrzeni (..rušivý signál je skutečně minimální..) neni spravne...., protoze Digitrax pouziva presne tu topologii (..Diodový můstek a optočlen jsou propojeny cca 1-2 cm..), u ktere jsi uvedl, ze to neni problem....
2) Pokud se tyka topologie, kdy sensor a KZH je propojen dlouhym vodicem, tak to se samozrejme shodneme, ze to zapojeni (vystup optoclenu zapojen primo na vstup KZH) na strankach lokopina, na ktere poukazujes je nevhodne. Jen jsem predpokladal, ze to je naprosto zrejme a proto jsem to zde ani nezminoval.
3) Podstatne je, ze s DCC++ je mozne bez potizi realizovat konfiguraci po 8 vstupech stejne jako u "klasickych" KZH, pokud delka vodicu je problem, vzhledem k cene Arduino je to porad uspora az nekolika tisic ve srovnani s "klasickym" KZH.
4) Me prispevky v tomto vlakne se temer vyhradne tykaji amaterskych kontrukci, respektive konstrukci, ktere si modelar dokaze sam zhotovit, proto i oznaceni NanoX (DIY), aby nedoslo k zamene.
A to ti přímý vstup I/O portu nevylepší ... Hardwarově i softwarově tomu lze pomoci, ale není to zadarmo.

No prave, ze SW reseni zadarmo je...cas programatora se v pripade hobby konstrukci nepocita.A o HW reseni zamerne rec nebyla.
Navíc "best practice" říká, že se máme vyhnout vzniku rušení, pokud je to možné, a ne ho dodatečně omezovat.

S tim samozrejme nelze nesouhlasit, proto take doporucuji modelarum pri vyberu detektoru radeji si trochu priplatit za BDL168 a spolehnout se na vyzkousenou kvalitu nez aby mely potize, o kterych pises. Doporuceni jsou jedna vec, ale "realni" modelari a masinkari jsou vec jina, to snad zname...

O.T. Jen se trochu obavam, ze pokud je clovek na neco alergicky, tak to tady asi nevyresi, od toho je prislusny lekar.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod BohousP » úte 14 čer, 2016 5:56 am

Jirka_US píše:4) Me prispevky v tomto vlakne se temer vyhradne tykaji amaterskych kontrukci, respektive konstrukci, ktere si modelar dokaze sam zhotovit, proto i oznaceni NanoX (DIY), aby nedoslo k zamene.


O.T. Jen se trochu obavam, ze pokud je clovek na neco alergicky, tak to tady asi nevyresi, od toho je prislusny lekar.

Ad 4) Pokud o něčem chci psát, tak si to nejdřív nastuduji. Detekce obsazení DIGI-CZ je JEDNA kompaktní destička 50*100 mm s osmi vstupy. Podobně jako DTX. Mimochodem, DIGI-CZ 210 je s cenou od 60 do 85 Kč/vstup ...

O tom, že dokážeš v rámci tří příspěvků dvakrát změnit názor, ti tu už někdo napsal. Já připomínkoval jen to, že k tobě navrhovanému řešení je nutné vést delší vodiče od místa snímání ke "kodéru" (který v tomto případě zastupuje DCC++), což zanáší rušivý signál. Ten Digitrax jsem si našel a přečetl si jen proto, abys tady netvrdil něco jiného. Vůbec jsem ho nekritizoval.

Ad O.T. Už jsme se shodli (což je dost vzácné), že je potřeba řešit příčinu a ne důsledek. Bohužel, zatím taková léčební metoda není. Až někdo přijde na to, jak léčit lidskou blbost, dostane určitě Nobelovu cenu. A jeho dědicové budou bohatí lidé ....
Na další moudra už reagovat nemíním.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Loconet / DCC s použitím arduino

Příspěvekod fulda » úte 14 čer, 2016 8:08 am

Jirka_US píše:
Úplně se mi nechce komentovat ten fakt, že tady někdo psal, že nepotřebuje KZH, protože používá GPIO vstupy, pak tady kombinuje informaci o tom, že zařízení stojí $10 a následně tady napíše, že má 45 vstupů, což se sice dá na Arduinu zařídit, ale pouze na Mega 2560 a to už se těžko vejde do téhle ceny.

1) takze jeste jednou DCC++ nepotrebuje zadne KZH, protoze je jiz soucasti DCC++ a je vytvoreno softwarove
Pořídil jsem si cirkulárku, ale nebyl u ní přívodní kabel, tak jsem ho vyřešil softwarově. :mrgreen:

Jirka_US píše:2) Arduino Mega2560 se da poridit pod deset dolaru treba zde:
http://www.ebay.com/itm/CH340G-Atmega25 ... Sw1DtXFNTb
Bezva, to je za $7,78, takže na motor shield máme v rozpočtu ještě $2,22. Tak to jsem na to zvědavej...

Jirka_US píše:4) Jestli se jen muzu zeptat, jak je tva zkusenost s DCC++ ?
Já zatím vyčkávám, až DCC++ projde NMRA conformance certifikací. TADY mi to na bezvadném fóru poradil jeden zkušený uživatel :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků