DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » ned 06 led, 2013 6:03 pm

Je to normální uživatelský upgrade. Je k tomu potřeba rocomotion a nebo "modrá myš". Na webu roco.cc je to popsané a taky jsem sem dával odkazy avolnej překlad. Stačí použít okénko v pravém orním rohu "hledej".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod shodan » ned 20 led, 2013 9:03 pm

No asi to stejne nepochopim... :mrgreen: takze jak jest psano na zacatku... udelat oval a 2 vyhybky a zkouset.. sice jsou hezky navody pro debily (me) ale ne pro uplny debily (me), chtelo by to obrazkovy navod ale s velkyma obrazkama :mrgreen: :mrgreen: CESKY psane... a poskladane jako pro zaky 1 trid.. asi budu muset jit do te hospody NAGANO a tam pockat az bude par piv a pak se ptat aby nebyla okamzita vrazda smrt zabiti :mrgreen: :mrgreen:
shodan
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 17 říj, 2010 2:40 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Dokusan » čtv 14 bře, 2013 10:32 am

Dobrý den, jako začátečník a tutan jsem zvolil toto téma pro svůj dotaz.
Výhledově budu stavět své TT kolejiště a chtěl bych si "ošahat" digitál za pomoci Roco Multimouse (následně použiji pouze jako ovladač k centrále Lenz)
Můj dotaz však zní, zda je možno zapojit staré otcovo kolejiště tak, abych na něm mohl pomocí Multimouse provozovat digitalizovanou lokotivu.

Staré kolejiště je ještě z U kolejiva, dva sa okruhy, nějaké dělení.

Díky za rady
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » čtv 14 bře, 2013 10:47 am

Dokusan píše:Dobrý den, jako začátečník a tutan jsem zvolil toto téma pro svůj dotaz.
Výhledově budu stavět své TT kolejiště a chtěl bych si "ošahat" digitál za pomoci Roco Multimouse (následně použiji pouze jako ovladač k centrále Lenz)
Můj dotaz však zní, zda je možno zapojit staré otcovo kolejiště tak, abych na něm mohl pomocí Multimouse provozovat digitalizovanou lokotivu.

Staré kolejiště je ještě z U kolejiva, dva sa okruhy, nějaké dělení.

Díky za rady

Na zakladni osahani nemusis delat nic zasadniho. Misto stavajiciho napajece zapojis centralu/booster DCC, pripojis Rocomysaka, na koleje das digi masinku a jezdis. Samozrejme, pokud tam mas nejake izolovane useky (navic s diodami -typicky byvaly u semaforu, aby bylo mozne projet z opacne strany ...), mohou nastat drobne mistni problemy. Vyresi to kleste a/nebo kousek dratu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod D » čtv 14 bře, 2013 10:56 am

Dokusan:
Téměř všechny digitální lokomotivy, respektive jejich dekodéry, zvládají jízdu na analogu. Takže pro jízdu stačí v dekodéru analogový provoz povolit a jezdíš bez přepojování.

Pokud chceš použít všechny funkce z digitálu, připoj výstup setu myši ke kolejím místo původního trafa. Všechny úseky zapni. Jednosměrné úseky budeš muset upravit. Pokud jsou dva ovály napájeny nezávisle, tak je propoj. A nezapomeň sundat všechny analogové lokomotivy.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Dokusan » čtv 14 bře, 2013 11:03 am

Díky za info, jsem tutan tak se zeptám ještě na jednu věc...napájecí kolej je pro digitál jiná, jak jsem pochopil z nabídky Tillig? Je tedy zapotřebí instalovat nové napájecí koleje?
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » čtv 14 bře, 2013 11:07 am

ne, staci stare provedeni.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod D » čtv 14 bře, 2013 11:16 am

Dokusan:
Jiná je napájecí kolej pro analog. Má navíc mezi kolejnicemi zapojený odrušovací člen.

Napájecí kolej pro digitál ho nemá, jde jen o přímé spojení kolejnic na vývody, tedy stejně jako na starém kolejivu. Odrušovací člen znehodnocuje DCC signál, proto se v digitálu nezapojuje.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Dokusan » čtv 14 bře, 2013 11:28 am

Díky za užitečnou radu.
Jestli jsem to pochopil tak pokud mám staré kolejiště ještě z prvků BTTB, tak napájecí koleje měnit nemusím. Pokud bych měl kolejiště z nových prvků Tillig, měnil ych analogovou napájecí kojel za digitální.

Asi to bude chtít vyzkoušet, Multimouse se dá pořídit kelem 1 500 kč + cca 5000 za lokomotivu (nebo zkusit zdigitalizovat Herkulesa od PIKO, pokud to lze). Škoda, že v TT není příliš výběr v digitálních startovacích setech
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Rh1014 » čtv 14 bře, 2013 12:44 pm

Ahoj.Herkulese od Pika určitě digitalizovat jde,má 8 pinovou patici.Takže musíš koupit 8 pin dekodér (NEM 652).
Uživatelský avatar
Rh1014
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 28 říj, 2012 7:46 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Dokusan » čtv 14 bře, 2013 1:07 pm

Díky, už jsem tady podobný dotaz našel i s odpovědí. Takže to je jasná volba. Herkules od Pika + Zimo dekodér ZIMO MX630R NEM652 na vodičích. Cena cca 2200 komplet loko+dekodér mi přide výborná
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod D » čtv 14 bře, 2013 1:41 pm

Dokusan:
> Pokud bych měl kolejiště z nových prvků Tillig, měnil ych analogovou napájecí kojel za digitální.
Nebylo by potřeba nic měnit, jen by se odstřihl odrušovací člen. Také analog může fungovat i bez něj.

Herkules Piko má osvětlení jen bílé ve směru jízdy, pomocí žárovek.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vsw » sob 21 zář, 2013 11:54 am

Snad si vzhledem k názvu tématu mohu dovolit dotaz - chápu to správně, ze pro J-K a U-V (viz Lokopin) platí J-K= U-V + řídící informace? Tedy např. u dekodéru výhybky mohu přivést na svorky J+K a U-V "stejný drát", přičemž jedna na jedné svorce dekodér zužitkuje napájení a na druhé řídící info? Jde mi o pochopení věci, nikoliv způsob realizace. Za případnou odpověď předem děkuji :-)
Aktuálně bez vlaků, možná H0 na obzoru
vsw
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 18 zář, 2013 7:22 am
Bydliště: Břeclav

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » sob 21 zář, 2013 12:34 pm

vsw píše:Snad si vzhledem k názvu tématu mohu dovolit dotaz - chápu to správně, ze pro J-K a U-V (viz Lokopin) platí J-K= U-V + řídící informace? Tedy např. u dekodéru výhybky mohu přivést na svorky J+K a U-V "stejný drát", přičemž jedna na jedné svorce dekodér zužitkuje napájení a na druhé řídící info? Jde mi o pochopení věci, nikoliv způsob realizace. Za případnou odpověď předem děkuji :-)


Ono je to trochu složitější. J-K je jednoznačně označováno DCC napětí. To je tvořené pulzujícím napětím, kde se mění šířka pulzů a tím se přenáší informace. Toto napětí se po usměrnění používá na napájení motorů lokomotiv a může (ale nemusí) se použít i na napájení dekodérů příslušenství. Pokud se na napájení dekodérů používá samostatný přívod napětí, označuje se U-V. Jestli můžeš na svorky J-K a U-V přivést "stejný drát" závisí na konstrukci dekodéru (nebo toho obvodu, kterému to chceš udělat ...). Obecně tedy NE. Jsou však dekodéry, které mají jen vstup DCC (J-K) a napájení si z něj odvozují na své desce. Ty potom ale nemají vstup U-V.

Proč se někdy (dost často) používá samostatné napájení? Často není vhodné, aby trakce (tedy J-K) současně napájela i elektroniku. Je to proto, že na kolejích občas jiskří, motorky produkují rušení, dochází ke zkratům a pod. Tyto rušivé impulzy nemusí vždy řídící elektronice vyhovovat ... Další otázkou je proudová zátěž, zejména na velkých kolejištích. A když už nestačí jeden zdroj, je lepší mít rozvod oddělený.

A proč se někdy nepoužívá? Ušetří se za dráty, zapojení je jednodušší. Proud pro dekodér výhybky si jednoduše vezmeš z nejbližší koleje ... Já bych do toho nešel, ale každý je jiný ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vsw » sob 21 zář, 2013 12:48 pm

BohousP píše:... Proud pro dekodér výhybky si jednoduše vezmeš z nejbližší koleje ... Já bych do toho nešel, ale každý je jiný ...


Čímž tedy zjevně dojde k situaci, na kterou jsem se ptal - J-K je v takovém případě zaveden na oboje svorky dekodéru, jak J-K, tak i U-V. Děkuji za odpověď,jen si to urovnávám v hlavě.
Aktuálně bez vlaků, možná H0 na obzoru
vsw
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 18 zář, 2013 7:22 am
Bydliště: Břeclav

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků