DCC centrála Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » čtv 26 čer, 2014 4:44 pm

radeksindy píše:ignorovat, to znamena, ze pokud uz byla, treba funkce F13 zapnuta a prijde dalsi prikaz pro funkci F14, tak si dekoder pamatuje, ze funkce F13 uz byla aktivovana a nespusti ji znova. Nejdrive se F13 musi vypnout a potom se muze zase zapnout.
To je v pořádku, tak to přeci má být.
jen jsem vysvetlil, muj problem je, ze ne vzdycky pouzijem ten spravny vyraz.

To musí být hlavně vlastnost centrály a to u Digitraxu není. Centrály Digitrax funkce F9 a vyšší neznají.
tak to mne prekvapuje, ze IBX nepozna funkce nad F8, potom se nedivim, ze mam problemy s IBX. Smola je, ze z toho pak obvinuji mne. :(

Co se týče detailů současného stavu FREDI nemám informace, ale nejde jen o uchování stavu, ale i o to, že bude muset zvládat oba typy funkcí na LocoNet centrálách.
ono spracovani funkci nad F9 neni az tak jednoduche, jsou tam hacky, ktere treba odchytit. Napriklad bafr na funkce, kdyz jich prijde moc najednou a centrala je nedokaze okamzite prekopat do DCC a musi si urcit priority. Opustil jsem refresh na funkce F9-F28 a tyto funkce vysilam jen 3x do DCC. Pokud se vysilaji vickrat, tak je to dost velky casovy problem. protoze Loconet je asi 1x rychlejsi nez DCC a DCC potom nestiha.
Prekopat centraly na spracovani paketu A3, D4 je celkem snadne a nemam problem. Jen jsem prisel na to, ze pakety Uhlenbrock maji nedomyslene vypinani funkci F12, F20 a F28, kde je velka zrada. Koho to zajima, nech napise osobne. Takze si myslim, ze asi nebude "vhodne" pouzivat ovladace, ktere podporuji Uhlebrock pakety, ktere jsou usite hodne narychlo.
Problem spojenych funkci, pri "leteckem presunu", resim dvema zpusoby :
1/ zabudujem extra funkci , ktera je ted na Otovi pod cislem 44, ktera hromadne vymaze vsechny funkce nad F8. Teda poslem 3 pakety, ktere budou mit funkce F9 -F28 v "0".
Funkce F0 -F8 zustanou nedotceny, protoze maji refresh. To se pouzije tehdy, pokud si clovek uvedomi, ze dal loko na koleje, bez zruseni funkci.
2/ zapnem funkce jako tlacitka, teda ovladac bude posilat automaticky hned nulovaci pakety, za cas treba 100mS.


Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod vrbav » pát 27 čer, 2014 8:33 am

Praktické testovanie DCC sytémov :

použité dekodéry ZIMO MX 645 P 22, 4 ks loko, funkcie po F 28, zvukové projekty JBR sound.

1. systém ROCO Multimaus :
všetko funguje normálne, korektne, všetky funkcie po nasadení loko na koľaj sú vypnuté, jednotlivé funkcie po F 20 sa dajú samostatne zapnúť, resp. vypnúť.

2. systém Profiboss
detto po F 20, viac nedokáže

3. systém Z 21 s DT 402, Multimaus a Profiboss v režime slave
detto po F 28

4. DCS 100 s DT 402
detto po F 28

5. DCS 100 s Profiboss v režime slave
F 9 vypína zvuk a súčasne spúšťa iný zvuk, f10 a vyššie sú nefunkčné, na loconet monitore JMRI vypisuje od F9 "unable command"

6. DCS 100 s OTO
Po F 12 korektne, F 13 spína súčasne F 15 a F 17 , je to vidieť aj na loconet monitoreJMRI . Predtým ale boli tieto funkcie vypnuté
.......po vypnutí konkrétnych zapnutých funkcií sa OTO chová korektne po F 28

7. Z 21 s OTO
rovnaký problém ako v predchádzajúcom prípade, F 13 spína súčasne viac zvukov, funkcií

8. DCS 100 s Win ovládačom JMRI
rovnaký problém ako v predchádzajúcich prípadoch, F 13 spína súčasne viac zvukov, funkcií

Záver :
Zdravým sedliackym rozumom a eliminačmou metódou sme zistili, že problém nie je v profi centrálach, ovládačoch, dekodéroch ale v JMRI a ovládači OTO. Keďže Zdeno navlastní ani jeden z týchto horeuvedených DCC sytémov, nemá možnosť otestovať a odladiť ovládač OTO inak ako na JMRI a JMRI má ten istý problém ako má OTO.


Tak už koniec špekuláciam, profi výrobcovia to majú dobre a aj zvukový projekt JBR sound je dobrý, problém je v tom, že OTO nie je odladený a robí blbosti.

P.S. Ešte by bolo dobré takto otestovať Intellibox 2 a mali by sme jasno medzi vzájomnou kompatilbilitou Digitrax a Uhlenbrock
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » pát 27 čer, 2014 9:31 am

vrbav píše:Praktické testovanie DCC sytémov :
Záver :
Zdravým sedliackym rozumom a eliminačmou metódou sme zistili, že problém nie je v dekodéroch, centrálach a profi ovládačoch ale v JMRI a ovládači OTO. Keďže Zdeno navlastní ani jeden z týchto horeuvedených DCC sytémov, nemá možnosť otestovať a odladiť ovládač OTO inak ako na JMRI a JMRI má ten istý problém ako má OTO.
Tak už koniec špekuláciam, profi výrobcovia to majú dobre a aj zvukový projekt JBR sound je dobrý, problém je v tom, že OTO nie je odladený a robí blbosti.

Problem je, ze ty si jen uzivatel a ne programator a tak nemas znalosti ani zkusenosti poznat, kde je chyba.
Podle napisaneho, tento problem resi i FREMO na FREDovi, proto ho zatim nepousteji do volneho obehu.
---
Jinak neverim, ze jste testovali DT402 nebo ProfiBoss na tento bug's, protoze by se to melo chovat stejne. Asi stacilo zhovadit mne a JMRI ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod vrbav » pát 27 čer, 2014 10:18 am

Presne tak ako píše Zdeno, ja som len užívateľ, nie programátor a teoretik z noriem Loconetu Xpressnetu a pod...

Jinak neverim, ze jste testovali DT402 nebo ProfiBoss na tento bug's, protoze by se to melo chovat stejne. Asi stacilo zhovadit mne a JMRI ;-)[/quote]

Neber to zase osobne , nemám dôvod si vymýľšlať a ani ťa Zdeno presvedčovať ako to bolo alebo nebolo, testovali sme to s kolegom, ktorý bežne používa DT 402 s DCS 100 a pri zapnutí F13 sa mu zapne len F13......

...a čo ostatní čo majú DT 402 ??? a že by Digitrax pustil do sveta takúto kačicu ???...že zapnem F13 a súčasne sa zapne aj F15 a F17,...veď by im to potom tí Amerikáni otrieskali o hlavu...

...OTO nie je odladený, podobne ako nebol ani HUGO a ani ADAM.

Každý programátor by mal mať metodika - užívateľa, a to ty nechceš, nechceš počúvať užívateľov, len sám seba.
... a ešte jedna vec, treba sa učiť od konkurencie tú ty nenávidíš,....viď ROCO smeíí v Elsikore...to ROCO je odladené, dokáže ho ovládať aj malé decko a o to tu ide......

Mám slabosť na tvoje výrobky, mám doma dvoch Hugov, škoda mŕtveho ADAMA a určite si kúpim aj najnovší model EDY..ale potrebujem to mať kompatibilné a odladené.......preto hladám, pátram a skúšam, nie aby som ťa zhovadil, ale aby som ti pomohol....

Neber to osobne, neurážaj sa ale pochop, že problém je asi v OTOvi, stačí len upraviť program a všetko bude OK, je to škoda, pretože na loconet nikto nerobí homemade ovládače len ty, podobne stačilo upraviť program v HUGOVI a uvítal by som aj oživenie mŕtveho ADAMA, pretože bol super.....
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » pát 27 čer, 2014 11:23 am

nemotej vsechno dohromady, ja mam znalosti o Loconetu a DCC na urovni, o ktere muzes jen snivat.
Proto ne kazda rada od tebe je logicka a spravna. To neni o tom, ze te neposloucham, ale o tom, ze tvoje rady jsou na urovni znalosti, ktere mas.
Ty vlastne muzes jen komentovat, ci to funguje nebo ne. Rozhodol jsi se, ze to nefunguje a tim to pro tebe konci. ;-)
Je to prilis nove a cerstve, ani v USA to nepouzivaji uplne bezne a navic je to dost utajovane. Uvidime, jak to dopadne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Jirka_US » sob 28 čer, 2014 4:52 am

1.
radeksindy píše:To musí být hlavně vlastnost centrály a to u Digitraxu není. Centrály Digitrax funkce F9 a vyšší neznají.

Samozrejme znaji, napr. DCS50 dokaze zpracovat F0 az F28....
2.
8. DCS 100 s Win ovládačom JMRI
rovnaký problém ako v predchádzajúcich prípadoch, F 13 spína súčasne viac zvukov, funkcií

JMRI se chova korektne i pri funkci F13, tedy chyba bude asi nekde jinde nez v JMRI....Bylo to uz uvedeno zde, vcetne toho kde je asi problem (muj prispevek 8.03am):
viewtopic.php?f=6&t=5258&start=45
Z vypisu je zrejme, ze se spina pouze jednu funkce nikoliv vice.
3. Jen pro zajimavost muzete prozradit jake nastaveni jste pouzili pro Z1 v JMRI ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » sob 28 čer, 2014 7:37 am

1/ on Sindy asi mysli InteliBox, taky si myslim, ze novsi centraly budou asi lepsi ;-)
2/ bylo by dobre si precist moje prispevky, aby si vedel, kdy tento bug's nastane.
3/ toto myslim neni dulezite, protoze pokud by to nebylo spravne, tak to proste nefunguje. Silne pochybujem, ze by JMRI falsovalo data.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod radeksindy » sob 28 čer, 2014 7:59 am

Samozrejme znaji, napr. DCS50 dokaze zpracovat F0 az F28....

F0 až F8 jsou v centrále uloženy a centrála je zná (je schopna je kdykoli na požádání poskytnout), F9 a výše centrála nezná, ty centrálou pouze protečou v podobě OPC_IMM. Centrála si OPC_IMM_PACKET nijak nepřekládá, pouze jej mechanicky přeskládá do DCC paketu a pošle do kolejí. Jiné zařízení se nemůže na stav funkcí F9 a vyšších zeptat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2530
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » sob 28 čer, 2014 11:37 am

radeksindy píše:Samozrejme znaji, napr. DCS50 dokaze zpracovat F0 az F28....

F0 až F8 jsou v centrále uloženy a centrála je zná (je schopna je kdykoli na požádání poskytnout), F9 a výše centrála nezná, ty centrálou pouze protečou v podobě OPC_IMM. Centrála si OPC_IMM_PACKET nijak nepřekládá, pouze jej mechanicky přeskládá do DCC paketu a pošle do kolejí. Jiné zařízení se nemůže na stav funkcí F9 a vyšších zeptat.

na to, aby centrala mohla prekopat IMM pakety do DCC, tak je musi poznat. Treba Minibox zcela urcite nerozpozna pakety IMM a teda je nedokaze prekopat do DCC.
Centrala DCS100 nepozna pakety Uhlebrock a teda je nemuze prevect do DCC. Ale je divne tvrdit, ze DCS100 nepozna pakety IMM, ale presto je dokaze prekopat do DCC ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Jirka_US » sob 28 čer, 2014 1:58 pm

Spravna konfigurace systemu je pri porovnavani klicove vec jinak clovek muze dojit lehce k chybnemu zaveru a informace jak se zkousela Z1 s JMRI mne tam chybi, hlavne me zajima to nastaveni v JMRI.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » sob 28 čer, 2014 2:41 pm

Jirka_US píše:Spravna konfigurace systemu je pri porovnavani klicove vec jinak clovek muze dojit lehce k chybnemu zaveru a informace jak se zkousela Z1 s JMRI mne tam chybi, hlavne me zajima to nastaveni v JMRI.

no schvalne napis, jaka konfigurace by mohla poskytnout zkreslene informace ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod vrbav » sob 28 čer, 2014 2:45 pm

jak se zkousela Z1 s JMRI mne tam chybi, hlavne me zajima to nastaveni v JMRI.

PC s JMRI pripojené cez locobuffer /vyrobil Zdeno/ na loconet Z 21 a sputené menu Loconet monitor, so Z 21.....aké nastavenia iné nastavenia myslíš ?

inak ....akosi mi uniklia niť tohto vlákna.......čo je to ten BugS....to je to, že zapnem F 13 a zopnú sa F15, F 17 a F19 ??????.......

jasne sme napísali, že to robí len JMRI a OTO, po vypnutí príslušných funkcií čo sa zopli navyše sa JMRI a OTO chovajú korektne,...taktiež sa korektne chová DT 402 na DCS 100 a Z 21....a korektne Profiboss na Z 21.......

...to tu fakt nikto iný nemá DT 402 s Digitrax centrálou aby to potvrdil, pretože mi to už pripadá ako hon na čarodejnice.....všetko je zlé, len JMRI .....je dobré....
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » sob 28 čer, 2014 3:31 pm

Proste tento problem nema jen Oto a JMRI, ale vsechny ovladace, pokud zustanou F9-F28 ve stavu ON a lokodekoder strati napajeni. Tim se vynuluji informace v dekoderu o stavu F9-F28 a pokud prijde paket s nekteryma Fxx ve stavu ON, tak ty se zapnou vsechny.
---
Muzes odzkouset na ProfiBoss, dej loko na koleje a zapni funkce F12, F13. Potom loko naklon na bok na dobu 30 vterin, aby stratila napajeni. Potom ji zase vrat na koleje.
A pokud ted posles funkci F14, tak se ti spusti vsechny tri funkce (zvuky) najednou. A bylo by dobre to odsledovat na Loconet Monitoru a poslat mi kopii.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3050
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Jirka_US » sob 28 čer, 2014 4:03 pm

inak ....akosi mi uniklia niť tohto vlákna.......čo je to ten BugS....to je to, že zapnem F 13 a zopnú sa F15, F 17 a F19 ??????.......

Takto se JMRI nechova pokud je korektne nastavena centrala + interface, dekoder, JMRI throttle. Zapnu F13 tak se zapne F13 nechapu proc by se mela zapinat nejaka dalsi funkce F15 nebo jakakoliv jina. Pokud vam tedy neco nefunguje tak bych hledal chybu nekde jinde nez v JMRI jak jsem psal, JMRI totiz Z1 centralu v nastaveni nema, proto mne zajima jake nastaveni jste zvolili.
Naposledy upravil Jirka_US dne ned 29 čer, 2014 5:15 am, celkově upraveno 2
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Jirka_US » ned 29 čer, 2014 5:06 am

zdeno píše:
Jirka_US píše:Spravna konfigurace systemu je pri porovnavani klicove vec jinak clovek muze dojit lehce k chybnemu zaveru a informace jak se zkousela Z1 s JMRI mne tam chybi, hlavne me zajima to nastaveni v JMRI.

no schvalne napis, jaka konfigurace by mohla poskytnout zkreslene informace ??

tak napr.
1) funkcnost tlacitek ovladace (throttle) v JMRI zavisi na prirazeni konkretniho dekoderu (z databaze DecoderPro)
2) zalezi jak je nastaven dekoder, jak je namapovan zvukovy projekt na funkcni tlacitka

Muzes odzkouset na ProfiBoss, dej loko na koleje a zapni funkce F12, F13. Potom loko naklon na bok na dobu 30 vterin, aby stratila napajeni. Potom ji zase vrat na koleje.
A pokud ted posles funkci F14, tak se ti spusti vsechny tri funkce (zvuky) najednou. A bylo by dobre to odsledovat na Loconet Monitoru a poslat mi kopii.

1) pokud si takto udelas a namapujes zvukovy projekt, tak bude fungovat tak jak popisujes.
2) nicmene napr. u dekoderu ESU lze pomoci CV nastavit jestli si dekoder pamatuje stav (zapnuto/vypnuto) funkcniho tlacitka (vcetne F9-F28). Jinak receno pokud napr. funkce F13 (napr. zvuk, svetla) byla zapnuta, tak bude zapnuta i po vypadku napeti a neni treba "procedura" zapnout/vypnout jak popisujes.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků